Fotovoltaika pre domácnosť

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa kapor » 08 Feb 2024, 06:16

to boraicho:
Kukáš na to z úplne blbej strany. V prvom rade (ak to myslíš vážne s FV) musíš mať urobený bleskozvod tak, aby sa totok nemohlo stať. A ak má prísť prepätie z distribučky, určite sa nezameria iba na ľudí, čo si namontovali FV panely .
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa cs001 » 08 Feb 2024, 12:27

to HOP377:
Kolega to staval na dvakrát najprv 5kW a potom prirobil ešte 5kW, takže až teraz ma 10kW (opravil som chybu), Som to trochu domotal.
O legislatíve okolo FVE nemám veľa informácii. Ďakujem za upozornenie.
V príspevku som chcel len poukázať na to, že si k tomu prikúpil ešte elektroauto.....
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa tienik » 08 Feb 2024, 18:06

boraicho napísal:
07 Feb 2024, 21:37
normálne vážne sa pýtam, že ked si spravim offgird elektraren, panely, menič a baterky, a pripojim to na bojler ale spojim zeme iba zeme v jednom bode, v bode kde sa zvadza do zeme (zemegule) tak musim to nahlasiť distribučke že už som pripojeny na ich sustavu hej?

akože streli blesk, ako kto zisti že strelil blesk do panelov a pošlem prepetie do distribučky? čo ak to bude naopak? čo ak .... a vlastne nieje tá zem , uzemnovaci bod od toho tam aby sa to prepetie zviedlo do zeme? ja ani neviem čo sa pýtať, toto čo som sa tu dnes dozvedel, je pre mňa extrém.
Prosím vysvetlite, lebo hlupak som , debil som .....
to nie je rétorické cvičenie z fyziky. Pripojovacie podmienky píšu "galvanicky spojené"
0

Používateľov profilový obrázok
Petronas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 18:13
Bydlisko: NZ

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa Petronas » 26 Feb 2024, 22:03

Vcera v noci svietil mesiac ako divy, tak ma napada - je to odrazene slnecne svetlo. Vyrobi PV elektraren nieco aj pri silnom mesacnom svite ?
0
veroudering sizni qoqishdi o toilalo oo latou olaga bumayad para sa laro sa isang makatarungang compensa el joc en una fira

pepo_6
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 24 Jan 2023, 10:19

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa pepo_6 » 27 Feb 2024, 06:55

Čauko Petronas,
Pri svite mesiaca vyrobi asi toľko, ze sa mi nespusti ani pomocne napájanie obvodov menica :) co robí pár jednitiek W. Nebolo by zle chytit voltmeter a zmerat co tam je naozaj, len pre tu srandu...
Pri letnej búrke, ked sa zatiahne obloha tak, ze sa mi az menic vypne a nasledne sa zablysne od blesku, je toto schopne nabit kondiky a na chvíľku spustit pomocne napajanie, displej, chvilku startuje a hned umre na podpatie...
0

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa tienik » 27 Feb 2024, 08:29

Petronas napísal:
26 Feb 2024, 22:03
Vcera v noci svietil mesiac ako divy, tak ma napada - je to odrazene slnecne svetlo. Vyrobi PV elektraren nieco aj pri silnom mesacnom svite ?
toto ma celkom zaujalo :-)
Pozrel som grafy dva roky dozadu a bohužiaľ, ani raz to v noci nenabehlo.
Ale prekvapilo ma, že v týchto dňoch to nemá problém štartovať už okolo 7:00
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa boraicho » 27 Feb 2024, 21:00

nepozná niekto nejake prudove rele modulove ktoré stoji menej ako 20€ ?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa kapor » 29 Feb 2024, 07:11

Totok?
Prílohy
Untitled.png
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa straciam » 29 Feb 2024, 16:31

asi nehladas diy modul ale modul na din listu.
ja planujem v striedaci stion pouzit toto:
https://techfun.sk/produkt/protiskratov ... ic-s-rele/

siton mi posiela pravidelne par zakladnych udajov o vyrobenej energii.
kedze emoncms sa mi rozchodit nepodarilo, platit za to nechcem, (nie ze by som na to nemal, ale pride mi to zbytocne) tak som si spravil pre svoju potrebu jednoduchy web na zobrazovanie informacii.
http://emon.straciak.eu/index.php
nieje to nic hi-tech ale na moje potreby a jednoduchu informaciu to staci.
1
Obrázok 1
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa boraicho » 29 Feb 2024, 19:13

kapor presne toto, ale asi to nepoužijem , mam 6,8kW offgrid menič s ktorým chcem napajať cely dom.
ale chcem dať na výstup meniča prudový snimač, aby v prípade ak to vyskočilo nad 6kW odpojilo nejaku vetvu, pravdepodobne niečo v kuchyni. napríklad cez prepinaci stýkač prehodi pec na sieť. Pretože v pripade preťaženia sa vnutri prepne rele a premostí menič a to nechcem.
tažkže potrebujem snimač do 32A ale kde a ako?
rozmýšľam nad týmto https://www.aliexpress.com/item/1005005984795952.html
ale vraj to snima raz za sekundu. škoda že to nieje rýchlejšie.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa kapor » 01 Mar 2024, 06:45

boraichio : gazdinej by som do kuchyne nešahal. Vypnúť trúbu keď pečie kačku alebo nejakú šmakocinku? Bude zle. Tiež by som sa zamyslel nad tým, ako často predpokladáš súčasný odber nad 6kW. A ďalšia vec je, akú chceš nastaviť hysteréziu. Vypneš napr. 2kW a čo potom? Možno by stálo za úvahu aj organizačné riešenie. Je to ale iba môj súkromný názor.
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 201
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa jova » 01 Mar 2024, 07:50

boraicho napísal:
29 Feb 2024, 19:13
...mam 6,8kW offgrid menič s ktorým chcem napajať cely dom.
ale chcem dať na výstup meniča prudový snimač, aby v prípade ak to vyskočilo nad 6kW odpojilo nejaku vetvu, pravdepodobne niečo v kuchyni. napríklad cez prepinaci stýkač prehodi pec na sieť...
Já to tak mám a funguje to dobře. On ten měnič má většinou možnost krátkodobého přetížení, takže nějakou vteřinu ho i ustojí. Protože mám jednofázové měniče a přepínám mezi jednofázovým a 3fázovým zapojením, hlídám jednotlivé fáze, odpínám z měniče a přepínám na síť, jen tu nejvíce zatíženou, abych nepřekročil zatížení toho měniče, měničů. Když by to nestačilo, odpojí se druhá, třetí. Celé to, ale musí řídit už mikročip. Pravdou je, že to měření mám nastavené cca na ¾ maximálního proudu, abych měl dostatečnou rezervu.
Viz bod 9. u popisu hlavního panelu: http://www.jova1.cz/ostatni/solarni_ele ... rarna.html
Pro tebe by stačilo i něco jednoduššího, třeba i to co používám na připojení druhého měniče, když by se jeden přetížil. Odzkoušel jsem obě zapojení, nakonec postavil to spodní.
V podstatě je to jen proudový transformátor, jeho napětí je usměrněné a potenciometrem se nastavuje potřebná proudová hodnota. Při jejím překročení, se sepne odpočet času a na nastavený čas (já mám nastveno cca 10minut) se sepne relé. Ten čas je tam důležitý, například kvůli troubě, kdy její termostat zapíná, vypíná topnou spirálu, tak aby se to se stejném rytmu i nepřepínalo.
Prílohy
Proudový spínač.png
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa Jirka84 » 01 Mar 2024, 12:04

boraicho napísal:
29 Feb 2024, 19:13
...mam 6,8kW offgrid menič s ktorým chcem napajať cely dom.
...
Dovolím ze zeptat:
máš baterie (kolik kWh - NN/VN), je ten měnič 1/3fázový/asymetrický (model)?,
jakou máš roční spotřebu domácnosti?...

Moje roční poznatky:
začal jsem s aku 2,5 kWh/NN + asymetrický střídač 8 kW/3fáz (ON/OFFgrid) + 3kWp ...
pro celý dům = nevyhovující ... jednofázové využití jsem zavrhl hned v počátku,
výpadky díky nerovnoměrnému přetěžování fází z domácnosti.
NEJPRVE dočasná dohoda v provozu domácnosti pro možnosti vývoje odběrů.
Dál jsem upravil rozložení zátěží v jednotlivých fázích (opravoval jsem celý dům).
Trochu pomohlo snížení konfliktních zátěží, ale občas problémy s výtěžností v kuchyni
při náhlém "pracovním záchvatu" hlavně kolem vánoc :lol: .
Takže další krok: změna baterií na 2x 5kWh. Hlavně pak HDO blokování 2 bojlerů na noc
(viz spotřeba v DS) a kolem 11-14 hodiny a je už cca od 15. ledna pohoda bez výpadků
(zatím cca 200kWh).
Při malém osvitu (leden, únor) a pro doplnění nízké kapacity přepnu ručně
na DS (DS/0/FVE - cca 365kWh).
Třeba dnes ráno zbytek 65%, provoz FVE na domácnost, i po vaření už 84%.
Po "O" pračka+ bojlery cca "-15%" atd.
Zatím čekám na doplnění 2. stringu další 3kWp (dnešní slib do konce března).
Z baterií čerpávám zatím do 50%, málokdy do 35% (když je od rána slunečno jako dnes).
Pak budu mít dostatek i na vyšší úspory z DS a provoz potřebné cirkuly (4,5kW) ,
letní zavařování (cca 150sklinek :wink: ), přijde klima, ... atd.
Základní odhad úspory minimálně 2-3MWh/rok.

PS1 Příští týden začne svoz dřeva z lesa.

PS2 Budvar10,
proč se nezmíníš o svém projektu nebo vlastní realizaci?
Ptal jsem jsem se (pro mně) už dávno....(17 Jan 2024, 17:29)
Pokud nemáš, nevadí, projev se,
sám jsem "chytal" znalosti od jiných, než jsem se rozhodl pro to , co mám...
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa budvar10 » 01 Mar 2024, 14:06

@Jirka84
Ja zatiaľ žiaden projekt nemám, len beriem rozumy. Rozmýšľam nad tým, ale nech rátam ako chcem, nevychádza mi to finančne. Návratnosť je šialene dlhá a pri mojom veku sa jej ani nemusím dožiť. Zatiaľ som to nezavrhol. V každom prípade, je to technicky zaujímavé. Rád si prečítam, čo tu o tom píšete. Samozrejme, študujem aj pomimo SE, teda pokiaľ je čas

Dovolím si jeden postreh. Vidím, že ste aj vy fanúšikovia podľa toho, čo všetko máte nainštalované. Prepínanie, grafy, štatistika. Je to celkom veda. No a teraz si predstavte, že jedného dňa zomriete. Vaša manželka si sama asi ťažko poradí. Nebude absolútne vedieť, čo s tým.
Osobne si myslím, že systém musí fungovať samostatne + 1x ročne jednoduchá údržba. V prípade poruchy, musí sa to dať opraviť aj niekým, kto to nevybudoval.
Diskutujte prosím!

EDIT:
Ešte pre Jirku. Asi 15 rokov dozadu som si urobil ekvitermickú reguláciu kúrenia k plynovému kotlu. Výsledok
ma ihneď príjemne prkvapil. Teplotný komfort sa zvýšil a spotreba plynu sa znížila. Samozrejme nasledovali roky ladenia a vylepšovania. K tomu som potom pridal teplovodný kozub, takže môžem kúriť aj drevom, popritom pozerať do ohňa namiesto do telky. Romantika. Všetko riadené jedným procesorom. Ale to je mimo túto tému.
0

03601
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 20 Feb 2024, 18:42
Vek: 63

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa 03601 » 04 Mar 2024, 17:52

boraicho napísal:
07 Feb 2024, 21:37
normálne vážne sa pýtam, že ked ... spojim zeme iba zeme v jednom bode, v bode kde sa zvadza do zeme (zemegule) tak musim to nahlasiť distribučke že už som pripojeny na ich sustavu hej?
Nemusíš v takomto prípade nič nahlasovať! Zemný potenciál nie je majetkom distribučnej! Zemný potento nie je na šťastie nikoho majetok! A nie že by sa o to niekto nesnažil vlastniť ho...

Logika tvrdenia "galvanicky spojené" sa týka živých častí, zjednodušene a všeobecne platí pravidlo, meraných častí z pohľadu komercie!

Druhá vec je bezpečnosť takéhoto zdroja, lebo ak ho spojíš so zemou, tak máš problém s ochranou pred úrazom el. prúdom a v baráku máš dve nezávislé sústavy živých častí... pre laika iný guľáš a pre mnoho "profíkov" neriešiteľný rébus...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok