Fotovoltaika pre domácnosť

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa kapor » 02 Dec 2023, 14:05

Nazdar,
Je tu niekto, kto investoval do fotovoltiky pre RD, či sa mu niekedy investície vrátia, alebo aspoň neostane v strate , či dokonca utrpí nejaký zisk? Ak áno, po akých rokoch ?
0
Naposledy upravil/-a kapor v 03 Dec 2023, 07:53, upravené celkom 1 krát.
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa jezevec » 02 Dec 2023, 14:37

0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa straciam » 02 Dec 2023, 19:54

Mas na mysli ongrid, offgrid system alebo len ohrev TUV?
Dost na tom zalezi :-) rovnako ci to budes robit sam alebo firma.
Napr. Ja mam ohrev TUV plynovym kondenzacnym kotlom.teraz som presiel na FV a viem ze navratnost je velmi otazna.(necelych 6 rokov pri sucasnych cenach plynu)Ale ak vezmem do uvahy, ze cena plynu zavratne stupne co realne nazoaj hrozi, tak uz je navratnost celkom pekna. Rovnako je to aj v porovnani ohrevu bojleru elektrinou zo siete vs fve. Myslim ze do toho sa vtedy oplati ist.

V robote mame 750kwp fve a navratnost po roku realnej prevadzky vychadza cca 20 rokov. A to vsetku vyrobenu energiu aj spotrebujeme. Ziadna ne/virtualna bateria. Dodavka vsetko ext.firma samozrejme.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa taphome » 03 Dec 2023, 07:23

Síce je tu v krátkom čase dva krát tá istá téma, ale O.K.

1. S rozumne navrhnutým výkonom fotovoltiky sa do straty ísť nedá.
2. Rozdiel je koľko dáš za technológiu a koľko za montáž s revíziou. (nehovorím zámerne o dotáciách!)
3. Foto TERMIKA je efektívnejšia než fotoVOLTIKA pre ohrev TUV a to ako v lete, tak aj v zime! To platí pre špirálu tak isto, ako pre tepeľné čerpadlo.

Treba si uvedomiť, čo všetko ti na dome pôjde a bude mať trvalý odber. Podľa toho sa dá kalkulovať.

Nie som zástancom megalománie, 10kWp, lebo to má aj sused. Príde čas, kedy virtuálna batéria bude znevýhodnená a potom čo s tým výkonom. Nemá každý dva elektromobily, aby jeden nabíjal a s druhým jazdil...

Niečo málo na zamyslenie:
Spočítaj si ak staviaš (napríklad), koľko pri trvalom odbere ti zoberie EZS, kamerový systém, TV StandBy a iné drobnosti za rok. Prvý úspech je vykryť tieto straty. Potom si spočítaj, koľko ti v lete zoberú čerpadlá pre TUV v zásobníku a aj cirkulácia, ak ju máš. To je tiež zaujímavé číslo.

Ja mám pre čerpadlo TUV samostatný panel s meničom, ktorý beží na akumulátor. Keď ešte nie je výmena tepla efektívna, už sa nabíja aku pre čerpadlo, večer detto. Cez deň to beží teoreticky "zadarmo" a pri výpadku sa mi panely neprehrejú.

Kamerový systém 8x kamera po 7W+20W NVR x 24hod = 1,8kWh / deň
EZS / EPS / videovrátnik / rúter / switch / +?+ min. 30W*24hod = 0,72kWh / deň
Vynásob si to za mesiac, rok a uvidíš, že ak si urobíš autonómnu zálohu tak sa návratnosť pohybuje tak cca. 4 roky. Len to je tiež iba teória.

Áno, môj systém má aj nevýhody, ale hlavnou výhodou je, že som plne autonómny od distribučnej siete a nepotrebujem sychronizáciu so sieťou, t.j. žiadne povolenia, zmluvy a kontroly.
0

iceplanet
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 05 Aug 2023, 11:30

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa iceplanet » 05 Dec 2023, 09:29

Pre domacnost zalezi ako pocitas navratnost.

Par prikladov:
- Ako pocitas cenu elektriny? Bez zmeny? Pocitas navysenie v case? Ake?
- Ak pocitas podla aktualnej faktury tak vedz ze po znizeni spotreby ti okamzite zvysia fixne poplatky aby neprisli o prijem
- Ako pocitas komfortne spotrebice (e.g. Ide nam vyrivka od poslednych mrazov do prvych mrazov na 40 stupnov - keby sme mali tu elektrinu platit tak vyrivku nemame)
- Ako pocitas zalohovanie, povedzme ak mas baterky a z toho plynucu zalohu, porovnavas voci UPS, alebo voci 'nicomu'

My mame na dome, matematicky ak by som pocital tak navratnost je presne 20 rokov, ale tym ze nam navysili fakturu tak sa navratnost natahuje. Zase ak stupne regulovana elektrina tak sa navratnost skrati.

Aktualne nam vychadza financne najlepsie odpojit sa od siete a kupit diesel agregat na tych par dni ked slnko nedostatocne nabija baterky. Ale cely business case nam kazi menic pretoze ten je 'akoze' asymetricky, ale aj ked ma 10kW tak maximalnu asymetriu ktoru zvladne je okolo 2kW, takze ked na 1L pustim 2300W ohrievac, na 2L ide kotol zo 400W a na L3 nejde aktualne nic (kludovy odber 20w) tak sa menic vypne na overload :-((( Takze backup sa nekona, pricom to bol hlavny dovod preco sme davali solar... Teda by sa musel vymenit a to ti spolahlivo zrusi business case.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa jezevec » 05 Dec 2023, 09:48

Máš v tom trochu hokej.
- Ak pocitas podla aktualnej faktury tak vedz ze po znizeni spotreby ti okamzite zvysia fixne poplatky aby neprisli o prijem
Fixní poplatky se nemění podle spotřeby elektřiny, ale závisí na tarifu, velikosti jističe...
Zase ak stupne regulovana elektrina tak sa navratnost skrati.

Ne, regulovaná část se do doby návratnosti nepočítá, tu platí všichni ať mají soláry nebo ne.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa mato3000 » 09 Dec 2023, 18:01

kapor napísal:
02 Dec 2023, 14:05
Nazdar,
Je tu niekto, kto investoval do fotovoltiky pre RD, či sa mu niekedy investície vrátia, alebo aspoň neostane v strate , či dokonca utrpí nejaký zisk? Ak áno, po akých rokoch ?

Neoplatí ... možno to tu niekedy popíšem, ale rozhodne sa ti neoplatí a už vôbec ak niekto hovorí o návratnosti 15-20 rokov . Proste je to odrb na peňaženku, pokiaľ nemáš niečo zadara, alebo si to nespravíš sám. Neviem ako to je s virtuálnou baterkou, ale predpokladám že to majú dobre prepočítané, aby ťa ošklbali ešte viac .

Samozrejme sú aj iné dôvody prečo stavať fotovoltaiku, ale rozhodne to neni zárobok a návratnosť ....
0

folook
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 12 Dec 2023, 09:35

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa folook » 13 Dec 2023, 02:17

:partyman: :partyman: :partyman:
0

Slappy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 30 Mar 2017, 06:28

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa Slappy » 14 Dec 2023, 18:54

Toto je aj moj pripad: nejde mi o zarobok ani navratnost nejak neriesim, skor sa chcem tak hrat, kedze ma elektrika bavi, ale samozrejme ak bude vsetko stupat tak sa tato investicia casom navrati, cosi usetrim, cosi pomozem - ekologicky...

Moja otazka je: Neviem sa rozhodnut ci ist do DC alebo AC riesenia.

Chcem kompletne off-grid riesenie, ktore by fungovalo prakticky len cez leto (povedzme april - oktober = mimo vykurovacej sezony): panely by nahrievali vodu v bojleri (300l - 6 clenna domacnost) a tocili klimatizaciu, to je cele.

Cez zimu predpokladam slabu alebo ziadnu prevadzku (vodu ohrievam tepelnym cerpadlom a to je pomerne efektivne), ale cez leto by som chcel tepelko uplne odpojit a hriat vodu len panelmi a v pripadnych uplnych horucavach bezat este klimatizaciu.

DC riesenie: uvazujem logitex - slovenska vec, aj voda aj klimatizacia by isla
AC riesenie: nejake komplexne som nenasiel, cize zrejme poskladat si (striedač SITON 210, ...)

Dolezita je pre mna bezpecnost: aby cosi kdesi nerachlo, nie ze si v bojleri vyrobim vodik a podobne...
A najma nech je to jednoduche a tym padom nech to dlho bezi bez zasahu, kedze vsetko si budem robit sam (mam ele priemyslovku).
0

pepo_6
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 24 Jan 2023, 10:19

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa pepo_6 » 15 Dec 2023, 07:36

Nazdar, moj pripad :
8ks panelov 315Wp plus vyrobeny menic (da sa povedat ze SITON, ale vyrobeny z dielov, ktore sa nasli pod stolom, kedze robim s elektrotechnikou vzdy daco ostane :D) iba na ohrev vody 300l bojler (2kW spirala v polke bojlera takze hreje cca 150l vody) + dohrieva 275l akumulacku (2kW spirala), ktora sa vybija do podlahovky.

Od zaciatku neslo o zarobok, skor o hobby a hranie sa. Cez leto je bojler vybaveny cca o 11 rano na 60°C a potom bola energia nevyuzita, tak som si vymyslel ohrev plosneho kolektora pre TČ. Vyrobil som si nerezovy vymennik a vložil doň 2kW špirálu, čím prebytky v lete z FVE marim do zeme. (Za normalnych okolností, ked som prebytkami neohrieval zemny kolektor, bola teplota v zemi, ktora vstupuje do TČ na začiatku vykur sezony 16°C, keď som začal cez leto prebytkami ohrievat zem, začiatočna vstupna voda na začiatku vykur sezony pre TČ bola 19°C). Nemam ale udaj o kWh, ktore natlacila FVE do zeme, ale bude to asi velke cislo...
V prechodnych obdobiach, ked su splnene podmienky, ze svieti slniecko a nahodou sa v nejakej izbe kúri podlahovkou ( zonova regulacia teploty ), tak stači solar dohrievat akumulacku a teplo sa vytahuje do podlahy, ze v AKU ostava konstantna teplota. Ak je pustenych viac izieb, tak solar dopomaha tepelku pri dohreve AKU, popripade ak sa nekuri, tak je prva akumulacka nachystana na cca 40°C na vecer/ráno, na cas ked sa zacne kurit.
Tolko k FVE ktoru som si vymyslel takto ovladat.

Keby mam ratat navratnost, tazko sa to rata, kedže za normalnych okolnosti by som isto neohrieval zem :D
8ks panelov = 8x90E (90Eur ma stal jeden panel, este pred zrdazovanim) + 120Eur AL konstrukcia pre 8 panelov + krabica na menic cca 20Eur + bizuteria okolo, kable prechodky,... + svojpomocne za 0E = 860Eur zaokruhlime na 1000Eur. Rocne natoci FVE cca 2,2-2,5 MWh = 0,12EUR kWh * 2200kWh = 264EUR/rok potom navratnost = 1000/264 = 3,8roka, co je ale polemizujuci udaj, ako vravim, neohrieval by som zem, co robi asi najvacsiu polozku...

Ked vidim, ako na okolí instaluju firmy na domy FVE, 12ks panelov + nejaky 3f menic, aby tlacil do siete + virtualna baterka (dalsie mesacne poplatky + vymena elektromera + ...). Firma si za takuto FVE zapyta od 8 000 EUR do 10 000 EUR, ked chce clovek nejaku povedzme 10kWh baterku, tak kludne plus 5000EUR, mohol by niekto doplnit presnejsie cisla :) . Odrataj dotaciu, tak potom ta navratnost bude na hranici zivotnosti komponentov, popripade za zivotnostou. To sa neoplati, len ak by bol clovek nadsenec a take velke peniaze neriesi, alebo to proste len chce mať, nech to stoji co to stoji...
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa boraicho » 15 Dec 2023, 19:38

rozpiš sa prosim o tom ohrievany zeme? aky vymennik?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
alexandr
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 690
Dátum registrácie: 08 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa alexandr » 16 Dec 2023, 15:47

Zo ,,starej praxe " by som FV panel montoval vždy tam, kde sa použije ohrev solárnym panelom .
Nebolo väčšej radosti , ak v horúcom lete vypadla elektrika....potom len dúfať, že expanzka je správne vyrátaná ....a panel to vydrží .
0

pepo_6
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 24 Jan 2023, 10:19

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa pepo_6 » 17 Dec 2023, 13:25

V podstate sa jedna o prietokovy ohrievac. Vyuzivam obehovku primarneho okruhu (primarny okruh TČ = zemny kolektor). Ked FVE nakuri bojler, prepne do akumulacky a ked vyriesi aj akumulacku potom prepne na "ohrev zeme".
Obehovka sa da riatit cez PWM. V praci pouzivame PWM regulaciu pre ventilatory, tak som si ju trocha upravil a to nasledovne : Ked meria NTC od 0 po 15°C ide DUTY CYCLE na 10%, medzi 15°C a 25°C ide DUTY linearne od 10% do 100% a nad 25°C stale 100%. Kvoli tomu ze obehovka ma 60W prikon a nieje nutne aby bezala naplno, ked napr je pod mrakom a FVE nedava plny vykon. V praxi ale ta PWM ide medzi 10% a 15%, kedze teplota vody zo zeme sa je max 20°C v lete + spirala. NTC ktore meria teplotu je na vymenniku, tesne nad spiralou. V lete ked vybehne slniecko spoza mraku a vykon FVE vyrastie z povedzme 300W na 2,2kW tak obehovka trocha prida.
Spirala je vlozena priamo v nemrznucej zmesy primarneho okruhu (glycolom nariedena zmes na -13°C)
Cize to ani nieje vymennik v pravom slova zmysle, ale priamo spirala v primarnom okruhu...
Potreboval som spojit 3 okruhy zemneho kolektora do jedneho a na internete som nasiel plastovy rozvadzac pre 4 okruhy za tusim 500Euro... drazoba. Za flasku som zohnal kus antikorovej trubky, do ktorej som navaril 6/4 zavit pre spiralu a par colovych natrubkov a rozvadzac/ vymennik na svete.
IMG_20211207_182743.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa boraicho » 17 Dec 2023, 14:57

ako maš tie hadice v zemi zakopane? do hlbky v nejakom vrte, alebo na plocho pod domom?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

pepo_6
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 24 Jan 2023, 10:19

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa pepo_6 » 17 Dec 2023, 15:34

Plosny kolektor, 3 okruhy po cca 180m v hlbke 1,2 az 1,5m, ktore su od seba 0,8m. Bager vykopal ryhu, trubka sa ulozila do krajov vykopu, zahrabal vykop a pokracovalo sa, aby nebolo vela hliny v onehu (aj tak bolo :D)

Tu som zhanal nejake info, ked som spustal vykurovanie, ale niekto sa mi neozval. Posledne info som tam doplnal 13.12.2021.
https://www.energoportal.cz/forum/tepel ... nfo-159519
IMG_20211127_103454.jpg
0

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa tienik » 17 Dec 2023, 18:58

mato3000 napísal:
09 Dec 2023, 18:01

Neoplatí ... možno to tu niekedy popíšem, ale rozhodne sa ti neoplatí a už vôbec ak niekto hovorí o návratnosti 15-20 rokov . Proste je to odrb na peňaženku, pokiaľ nemáš niečo zadara, alebo si to nespravíš sám. Neviem ako to je s virtuálnou baterkou, ale predpokladám že to majú dobre prepočítané, aby ťa ošklbali ešte viac .

Samozrejme sú aj iné dôvody prečo stavať fotovoltaiku, ale rozhodne to neni zárobok a návratnosť ....
S týmto plne súhlasím. Pri mojej FVE som sa rozumne pod 10 rokov návratnosti dostal tak, že som si ju namontoval sám. A teda ešte k mám k tomu všetko potrebné náradie a prístup k správnej technike pre bezpečnú prácu vo výškach (nie všetci bývame v bungalove). A samozrejme, svoj čas som nerátal - bral som to ako hobby akciu. Ak by som trpel utkvelou predstavou o odstrihnutí od siete a vybral sa cestou batérii (samozrejme na to určených, nie to "lepenie" pofidérnych úložísk, čo popisujú "odborníci" na každom druhom FVE fóre) tak sa to proste nevráti nikdy v živote.
Áno, takto som sa pohral, veľa som sa naučil a v rozumnom čase budem na nule - to sa dá znieť. Ale iste nezbohatnem :-). Ako som už niekde písal, jediný človek, ktorému FVE reálne zarobí peniaze je v bežnom prípade len majiteľ firmy, ktorá vám to predá a namontuje.
Virtuálna batéria je použiteľná vec - za predpokladu, že človek vie riadiť spotrebu domu v reálnom čase. Mne to vychádza ako rozumné riešenie, ale len preto, že s tou spotrebou viem pracovať pomocou riadenia domu.
0

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa tienik » 17 Dec 2023, 19:02

iceplanet napísal:
05 Dec 2023, 09:29

- Ak pocitas podla aktualnej faktury tak vedz ze po znizeni spotreby ti okamzite zvysia fixne poplatky aby neprisli o prijem

určite? Skús uviesť príklad pri domácnostiach ako takéto navýšenie prebehne.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa budvar10 » 18 Dec 2023, 07:28

Asi to myslel tak, že sa musíš so spotrebou vmestiť do určitého intervalu. Ak ti klesne spotreba pod spodný limit, preradia ťa do nižšej tarify a tá je aj drahšia. Tak to je aj s plynom.
0

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa tienik » 18 Dec 2023, 09:10

budvar10 napísal:
18 Dec 2023, 07:28
Asi to myslel tak, že sa musíš so spotrebou vmestiť do určitého intervalu. Ak ti klesne spotreba pod spodný limit, preradia ťa do nižšej tarify a tá je aj drahšia. Tak to je aj s plynom.
no, reálne sa rozprávame o tarifách DD2 a DD1. Neviem o tom, že by preradenie išlo automaticky a už tobôž nie, že by sa menila cena k horšiemu. Preto hovorím, daj konkrétne čísla, nie domienky.
0

pepo_6
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 24 Jan 2023, 10:19

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa pepo_6 » 18 Dec 2023, 10:16

Neviem ako to je, ked nedodrzis horny limit pre danu tarifu, ale ked mas mensiu spotrebu na danej tarife tak nikto ta nikde nepreradi, ale ty zbytocne platis vias ako by si mal. Existuje kalkulacka na SSE kde si zadas svoju spotrebu a preklikavas medzi tarifami a ukazuje ti potencialnu cenu a ty sam zhodnotis ci si v spravnej.

https://www.sse.sk/domacnosti/elektrina ... ge_id=5521
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok