Fotovoltaika pre domácnosť

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa tienik » 19 Jan 2024, 14:17

vladca napísal:
19 Jan 2024, 13:51
Nebudem sa tu hádať ... na toto by mohol niekto odbornejší reagovať ...
Môžem sa aj mýliť v nasledujúcom odstavci, ale moja úvaha je takáto.

PEN(DS) je spojená napevno s uzemnením (pásovina, zemniaca tyč a pod.)
Aby som dodržal "literu zákona" nepripojím svoj off-grid resp. PEN(FVE) na ňu, ale na zemniacu tyč o 1m vedľa alebo prípadne na druhú "paralelnú" pásovinu v základoch.

Moja otázka znie ... Sú PEN(DS) a PEN(FVE) galvanicky oddelené?
Ako je vlastne možné trvalo mechanicky a elektricky oddeliť 2 rôzne PEN???
Asi ťažko. Zem je predsa všade len jedna.
Alebo teda všetci off-griďáci sú nelegálne pripojený?

Sorry, ale už mi to pripadá, že len tvoje riešenie je "the best" a nijaké iné. OK. Tvoj názor, tvoja FVE, ...
nikdy som netvrdil, že len moje riešenie je najlepšie, ale na druhej strane, ako revízny technik som zvyknutý čítať dokumentáciu podrobne. A citáciu z pripojovacích podmienok som dával. Ja tú vetu čítam jednoznačne. Dá sa prečitať nejak ináč? Opakujem, toto nie je filozofické cvičenie, toto je o faktoch.
Mne z tohoto vyplýva, že offgrid systém máš vtedy, ak nie si žiadnym drôtom spojený s distribučnou sústavou. Ak spojený si, čítaj ďalej pripojovacie podmienky. A aký je to potenciál, to nejdeme ani rozoberať - to sa tam neuvádza, takže sú to všetky potenciály. A prečo to riešiť? V oblasti zásobovania SSD mali úraz. Istý "skladač" FVE dodával do siete bez toho, aby si systém všimol, že niekto vypol hlavný istič. Preto ak je to akokoľvek spojené zo sieťou, má o tom distribučka vedieť. Napríklad tam už zaviedli, že aj "papierovo OK" systém musí mať za elektromerom smerom k objektu ďalší vypínač - aby na 100% zaistili bezpečnosť svojich pracovníkov. Ono je niečo iné hrať sa zo spotrebičmi - to maximálne vyhoríš, ale hrať sa so zdrojmi už nie je celkom OK bez rešpektovania pravidiel.
0

vladca
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 06 Jún 2017, 15:40
Bydlisko: Domaňovce, okr. Levoča

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa vladca » 19 Jan 2024, 15:06

Sorry ak som sa Ťa dotkol, nemyslel som to až tak doslova, bol to len pocit. Nechal som sa uniesť debatou. Ospravedňujem sa . :)

Aby bolo jasné, aj u mňa doma bol revízny technik, pretože niektoré veci okolo silnoprúdu neviem, venujem sa skôr slaboprúdu. A nakoniec prišli dvaja, druhý sa špecializuje na FVE. A presne o takýchto veciach sme sa bavili. Myslím, že netreba ísť až do takých doslovných extrémov. Predsa len PEN a fáza je niečo úplne iné.
Potom by som si doma nemohol napojiť ani UPSku bez vedomia DS, pretože vyrába prúd a je trvalo spojená minimálne cez PE(N).
Moje riešenie bolo revíznym technikom schválené.
Zbytočne tu zaťažujeme vlákno, ktoré by malo pomôcť ostatným.
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa pajky » 19 Jan 2024, 15:36

ondistef...
Cau. Pocuj, ako mas paierovo pripojeny ten Growatt spf3500es?
Tiez ho mam doma, budem to musiet nejako ohlasit. Chcem to pripojit aj k DS.
Tym padom predpokladam ze to musim nahlasit ako maly zdroj i ked je to ostrovny menic, cize do siete nedodava.
Niesu konkretne s tymto menicom papierove problemy?
Budem mat 8x 455wp v paneloch, zmienovany menic, bateriu 3kwh.
Ake maly dodatocne poziadavky pre pripojenie k DS? Nejake ochrany?
Inak ja som pod SSE.
diik.
0

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa tienik » 19 Jan 2024, 17:56

vladca napísal:
19 Jan 2024, 15:06
Sorry ak som sa Ťa dotkol, nemyslel som to až tak doslova, bol to len pocit. Nechal som sa uniesť debatou. Ospravedňujem sa . :)

Aby bolo jasné, aj u mňa doma bol revízny technik, pretože niektoré veci okolo silnoprúdu neviem, venujem sa skôr slaboprúdu. A nakoniec prišli dvaja, druhý sa špecializuje na FVE. A presne o takýchto veciach sme sa bavili. Myslím, že netreba ísť až do takých doslovných extrémov. Predsa len PEN a fáza je niečo úplne iné.
Potom by som si doma nemohol napojiť ani UPSku bez vedomia DS, pretože vyrába prúd a je trvalo spojená minimálne cez PE(N).
Moje riešenie bolo revíznym technikom schválené.
Zbytočne tu zaťažujeme vlákno, ktoré by malo pomôcť ostatným.
ja nevidím nič zlé na tom, aby sem si spochybňovali názory a postrehy - je to výborná cesta ako dospieť k správnemu výsledku. A hádam s našej debaty budú niečo mať aj čítajúci :-)
K UPS, to je neporovnateľná vec, to je výrobok, ktorý je opapierovaný ako celok a ty ho určeným spôsobom pripojíš k sieti. Ale "vyskladaná" FVE do tejto kategórie nespadá. Aby bolo jasné, ja nehovorím že to urobiť nesmieš, ja celý čas tvrdím, že na to potrebuješ mať papier. Ono keď si aj pozrieš tlačivo, ktorým oznamuješ spustenie FVE, na offgrid je tam kolonka :-)
https://www.zsdis.sk/documents/9496/ZSD ... droja_1901
0

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa tienik » 19 Jan 2024, 18:01

pajky napísal:
19 Jan 2024, 15:36
ondistef...
Cau. Pocuj, ako mas paierovo pripojeny ten Growatt spf3500es?
Tiez ho mam doma, budem to musiet nejako ohlasit. Chcem to pripojit aj k DS.
Tym padom predpokladam ze to musim nahlasit ako maly zdroj i ked je to ostrovny menic, cize do siete nedodava.
Niesu konkretne s tymto menicom papierove problemy?
Budem mat 8x 455wp v paneloch, zmienovany menic, bateriu 3kwh.
Ake maly dodatocne poziadavky pre pripojenie k DS? Nejake ochrany?
Inak ja som pod SSE.
diik.
z toho čo som zažil, tak spustenie FVE pripojenej v SSD bolo to najjednoduchšie - až by som povedal že ich to vôbec netrápi. Po podaní žiadosti a podpísaní zmluvy ich až po montáži FVE zaujimal podpis zmluvy o dodávke a oznámenie spustenia. Nechceli žiadnu revíziu, ani potvrdenie nastavenia ochrán. Nepožadujú žiadne nezávislé ochrany - mimo zabudované v meniči. Jedine do elektromerovej skrine požadujú osadiť vypínač za elektromer smerom do domu. Oproti ZSD fakt minimum.
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa taphome » 20 Jan 2024, 08:23

@vladca : Aby som dodržal "literu zákona" nepripojím ...."

Akú máš dodržať literu zákona neviem, (práve som vytočil admina za slovičkárenie) ale ak máš dodržať "literu STN/EN", tak tu platí prechodový odpor na spojoch, musí byť menší ako....vtedy je to mechanické prepojenie.

Ak tvoju zemniacu tyč/pásovinu položíš tak, že bude spĺňať maximálny predpísaný odpor, tak je to O.K.
A ak bude vzdialenosť medzi "pásovinou" distribučky a tvojov taká, že zemný odpor nevytvorí krokové napätie a rozdiel potenciálov tak, že ....ďalšia STN/EN.


Skrátene, uloženie zvodov tak, aby nemohol zvedený bleskový prúd prejsť do zvodov distribučky, už nie je akýmkoľvek prepojením.
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa pajky » 20 Jan 2024, 20:34

Tienik....
Celkom si ma potesil, dufam ze to bude jednoduche. Vsak o ziadny zazrak sa nejedna, ale nevies co cakat. Dakujem.
0

ice123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 10 Mar 2023, 10:41

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa ice123 » 24 Jan 2024, 12:10

Iba doplnim to co sa pisalo k zalohovaniu baraku.
My sme to doma riesili koli castym vypadkom a chceli sme online UPS system.

Prvy pokus: Firma najskor postavila a my zaplatili 3x Victron multiplus 5000 + 2x Victron Smart Solar MPPT + Cerbo riadenie + 2x8ks panelov + BYD baterky
Od prveho spustenia s tym boli problemy ktore nevedel nikto vyriesit a to nasledovne:
- Nieje to online UPS ale off-line UPS, prepinaci cas je cca 20ms ked si to menice/riadenie vsimnu, ale obcas si to nevsimnu a 'zabudnu' naskocit, teda mate vypadok
- Standby spotreba jedneho Multiplusu nieje 30W ale cca 100W (je dobre s tym pocitat)
- Aj napriek tomu ze menice maju 'prisavanie' zo siete tak idu z baterky a aj ked baterka klesne na nastavene minimum (povedzme 50% aby zostala zaloha pre pripad vypadku) tak menice stale odoberaju z baterky a ked pridu na to ze baterka im klesla na 47% (z hlavy presne neviem kolko je ta tolerancia) tak zapnu maximalne nabijanie zo siete (co je problem, pretoze sa neda nastavit ani vykon ktory budu brat zo siete, takze iba dufate ze mate dostatocny istic na vstupe do baraku) a baterku si dobiju na 53% a takto to neustale cykluju, tymto v noci vznikaju tie strasne hlucne momenty, pretoze vsetky 3 menice nabijaju na plny vykon baterku a maju plne spustene ventilatory
- Menice su extremne hlucne a nemaju regulaciu ventilatorov, od odberu cca 1kW sa ventilatory spustia, boli na prizemi v garazi, ja som spal na poschodi na opacnej strane domu za 3 dverami a aj napriek tomu ma budili - nieco ako ked vedla vas startuje boeing
- Menice vypadavali na neznamu chybu (marketingovy experti vo Victrone k tej led dali popisok overload :-) ) a potom zhodili cely dom od elektriny, nedokazali ani grid pustit do domu
- Neosolar ako zastupca pre CZ/SK Victron vobec nessuportuje "mozete to k nam poslat a do 30 dni vam dame vediet", dohnal som zastupcu Victron pre EU a ten to za par hodin zdiagnostikoval a potvrdil ze je to chyba menica, takze vymena atd... Potom to vypadalo ze aj dalsie 2 su vadne a potom mi proste normalne ludky dosli nervy...
Z vyssie uvedenych dovodov sa Victron odstahoval.
Osobne som stale presvedceny ze Victron su dobre produkty, ale vzhladom ku chybajucim znalostiam a nulovemu supportu zo strany Neosolaru je to na SK/CZ podla mna nepouzitelne.

Druhy pokus: Panely zostali + Goodwe ET-10K + Pylontech H2 - celkom pekna zostava, nezabera skoro ziadne miesto a skoro funguje. Bohuzial sme prisli o zalohu, takze sa z toho stala iba predrazena hracka.
- Zaloha nefunguje z toho dovodu ze sa sice jedna o 10kVA menic s akceptovanym overloadom 16.5 kVA, ale s maximalnou asymetriou cca 2kW (bohuzial navod neuvadza zistili sme experimentalne). Teda ak na L1 backup je napriklad pracka a L3 backup ma 0 zataz tak pri zapnuti pracky (cca 2300W) sa menic vypne na overload a dom je bez elektriny (aj v pripade ze siet ide). Ak na L2 a L3 su zapojene teplovzdusne pistole s vykonom cca 1000W tak v pohode k nim bezi aj pracka na L1.
- Ak spotrebice pripojime na normalny vystup tak vsetko funguje, ale ked vypadne siet tak barak je bez elektriny...
- Dalsi drobny problem je ze po dosiahnuti minimalnej kapacity baterky ju sice dalej nepouziva, ale vplyvom nepresnej matematiky sa obcas z nej nieco vytiahne, takze pri dlhodobo zamracenom pocasi, snehu baterka klesa o cca 1-2% za den.
- Dalsi drobny problem je ze pasivne chladenie vyhana menic do prilis vysokych teplot (na moj vkus) takze som tam dal 2 teplom riadene ventilatory, menic uz neprekracuje 40 stupnov ani pri max vykone a hluk ventilatorov je pocut iba v garazi a aj iba ked menic bezi na plny vykon.
- Edit: Este som zabudol doplnit ze tento system v podstate nieje nijako rozumne rozsiritelny co je tiez obmedzujuce.

Aktualne som oslovil jednu nemecku firmu ktora ma s Victron vacsie skusenosti (montuje to na lode) ci by dokazali nieco online navrhnut.
Oslovil som vraj najlepsieho instalatora Victon na SK a aj ked uznavam ze ma dost skusenosti, vela instalacii a rozumie tomu nedokazal som mu vysvetlit rozdiel medzi online/offline UPS, rovnako som mu nedokazal vysvetlit ze v pripade "neznamej chyby" sa tie krabice nemozu svojvolne vypinat, vlastne za ziadnych okolnosti sa nemozu svojvolne vypnut.
1
Obrázok 1

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa ondistef » 24 Jan 2024, 13:02

pajky napísal:
19 Jan 2024, 15:36
ondistef...
Cau. Pocuj, ako mas paierovo pripojeny ten Growatt spf3500es?
...
Ahoj, momentálne nijak, ešte sme nestihli riešiť žiadne papiere (VSE).
Ja som niečo okolo zisťoval, a čo to načítal, ak sa jedná o off-grid menič, ktorý nedokáže dodávať do siete (čo tie Growatt meniče sú) tak by malo stačiť nejaké ohlásenie distribučke (ale či to naozaj bude stačiť netuším, zatiaľ nemám praktickú skúsenosť).
Lebo všetky tie prihlásenia FVE zdrojov sú viac menej na on-grid systém, kde sa to líši max. tým, či môžeš, nemôžeš dodávať do siete, príp. na virtuálnu batériu. Pri off-grid by sa malo jednať o lokálny zdroj
Legislatívne predpisy a metodické usmernenia pre fotovoltiku:
• Zákon č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej
kombinovanej výroby
- § 4 Práva a povinnosti výrobcu elektriny
- § 4a Výroba elektriny z malého zdroja do 10,8 kW (§2, ods. 3, k) - 16 A/fázu), nie je podnikanie s elektrinou, bezplatné pripojenie na existujúcom OM, ak má dotáciu nemôže predávať, ohlásiť treba aj OFFGRID! (§4a, ods. 6)
- § 4b Výroba elektriny v lokálnom zdroji

• Zákon č. 251/2012 Z. z. o energetike
- §4 ods (4) Podnikaním v energetike nie je výroba elektriny v zariadení na výrobu elektriny s inštalovaným výkonom do 11kW výrobcom elektriny, ak si neuplatňuje podporu doplatkom podľa osobitného
predpisu.
- §4 ods. (9) Oznamovacia povinnosť sa nevzťahuje na výrobu elektriny v zariadení na výrobu elektriny s inštalovaným výkonom do 11 kW.

• Metodické usmernenie MDVaRR SR pre stavebné úrady č. 23638/2011/SVBP-53431 - https://tinyurl.com/2ezbsw43
• Usmernenie MV SR č. PHZ-OPP-2012/000xxx-001 – Požiadavky na protipožiarnu bezpečnosť fotovoltických systémov na stavbách:
ice123 napísal: Tak to je dosť blbé, tie Victron meniče sú zaujímave, nečakal som, že s tým budu také problémy
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa pajky » 24 Jan 2024, 13:52

ondistef...
Sice je to ostrovny menic, ale ty ho vies pripojit do siete, aby si prisosaval, alebo dobijal baterky, alebo bipas..
Ostrovny system je galvanicky oddeleny od DS bez moznosti pripojenia. Pri tomto ti staci ohlasit to ako ostrov (povinnost).
Ale ja to chcem pripojit. K nejakym mikropretokom tam moze ajtak dojst. Elektromer to zisti a neviem aky maju dalsi postup.
Takze predpokladam ze to musim nahlasit ako maly zdroj.
Pisal som do SSD a odpoved nebola konkretna, ze mam podat ziadost...
Tak to niekedy musim dat dokopy.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa budvar10 » 24 Jan 2024, 14:34

@ice123
Naozaj dobré čítanie. Vďaka, že si si dal námahu nápísať taký dlhý príspevok a podeliť sa so skúsenosťami.
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa straciam » 24 Jan 2024, 17:28

chcem sa teda opytat, ked mam fv (instalovany vykon 2,3KW) a mam to pripojene priamo bojler resp. cez diy striedac (siton 210), treba to ohlasovat ssed? fyzicky to nie je pripojene do siete, ani to fyzicky nie je mozne pripojit do siete. bojler je pripojeny elektricky iba na fv.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa Victorio » 06 Feb 2024, 17:20

tienik napísal:
17 Jan 2024, 12:12
fáma o nevýhodnej VB je podľa mňa šírená predajcami FVE. Ináč si to neviem vysvetliť.
a) poplatky - vyberám od jedného dodávateľa:
Žiadne fixné poplatky
Je to na polemiku , čo ak, ale ak dnes za VB neúčtujú poplatky, alebo minimálne, neznamená, že to bude tak aj o 5 rokov. Napr. jedna nemenovaná telefónna spoločnosť (kyslik) donedávna neúčtovala za Fer program nič, tj. platíš iba to čo pretelefonuješ, ale teraz si účtujú za každú SIM 2€ mesačne. Nie je to veľa, ale ak máš 10 čísiel, tak to je už 20€
Ale dá sa predpokladať, že poplatok za VB nastavia vždy tak, aby bol ešte znesiteľný.
Je pravda že baterky majú obmedzenú životnosť takže to je možno na rovnako, resp. bez batérií o dosť lacnejší systém, ale "o dosť" menšie využitie FVE, kde elektrinu potrebujem večer a nie na obed.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa mr.dred » 06 Feb 2024, 18:53

V prípade virtuálnej batérie - nie je to tak, že sa platí za distribúciu pri nedostatku (normálny odber) , ale aj pri prebytku - odovzdávaniu do siete ? Lebo tie poplatky sú statočné... a pretečené kilowaty to mnohokrát ani nevykryjú.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1773
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa jezevec » 06 Feb 2024, 19:29

Ne, distribuční poplatky vždy platí ten, kdo odebírá elektřinu. Distribuce do sítě a tedy i do VB není zpoplatněná. Poplatky za VB jsou podle ceníku dodavatele, u EONu je to 49kč za každou započatou MWh a roční cyklus začíná 1.4 a končí 31.3. Ale to si každý může najít na netu než tady začne šířit bludy.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa mr.dred » 06 Feb 2024, 19:45

Ja som sa len pýtal, lebo naše ceny sú oproti Vašim iné...
Prílohy
obrázok_2024-02-06_194514650.png
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

tienik
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 184
Dátum registrácie: 29 Jan 2014, 14:56
Bydlisko: Hrubá Borša
Vek: 44

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa tienik » 06 Feb 2024, 20:30

Tak, aby som odpovedal na viac otázok naraz:

1) VB a poplatky. Dnes mi vyhovujú, nie je prečo to meniť. Na ďalší rok sa mi nezmenia (zmluva) a ak by sa to aj pokazilo, budú to už 3 roky ušetrené na vlastnej batérii.....
2) Ako som písal, dom prioritne regulujem na vlastnú spotrebu. To jest, snažím sa všetko minúť v čase výroby. Napríklad január, február, marec, výhľadovo aj marec viem spotrebovať prakticky 100% produkcie. No a cez leto "nabitú" VB som prestal míňať v novembri. To celkom ide zniesť.
3) Poplatky. Za dodavku smerom do siete neplatím nič. Za odber platím klasicky distribučné poplatky. Takže 1kWh ma vychádza cca 40% ceny, plus mínus.
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa cs001 » 07 Feb 2024, 11:30

...kolega ma FVE 2x 5kW do VB. Ma to na novostavbe domu. Dom je komplet na elektriku.
Potvrdil mi to, čo napísal tienik. Len prebytky energie z minulého roku musí spotrebovať do určitého obdobia (myslím, že marec 2024). Keďže v dome to nemá šancu spotrebovať, tak kúpil pre manželku toto https://alz.mgmotor-slovakia.sk/mg4/?gc ... gJHXPD_BwE, aj farba sedí.
Nabíja si 2x týždenne (skôr dobíja).
Zviezol som sa na tom autíčku a som veľmi milo prekvapený. Je to pekne urobené. Pohodová jazda. Najviac som sa obával hluku z našich rozbitých ciest, ale je to dobre hlukovo odizolované...
A ešte mi povedal, že si auto berie, kedy len môže, ta elektrika je ako droga (pre neho) :D
0
Naposledy upravil/-a cs001 v 08 Feb 2024, 12:19, upravené celkom 1 krát.
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa boraicho » 07 Feb 2024, 21:37

normálne vážne sa pýtam, že ked si spravim offgird elektraren, panely, menič a baterky, a pripojim to na bojler ale spojim zeme iba zeme v jednom bode, v bode kde sa zvadza do zeme (zemegule) tak musim to nahlasiť distribučke že už som pripojeny na ich sustavu hej?

akože streli blesk, ako kto zisti že strelil blesk do panelov a pošlem prepetie do distribučky? čo ak to bude naopak? čo ak .... a vlastne nieje tá zem , uzemnovaci bod od toho tam aby sa to prepetie zviedlo do zeme? ja ani neviem čo sa pýtať, toto čo som sa tu dnes dozvedel, je pre mňa extrém.
Prosím vysvetlite, lebo hlupak som , debil som .....
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Fotovoltaika pre domácnosť

Príspevok od používateľa Hop377 » 07 Feb 2024, 22:26

Na vychode sa da pripojit 2x10 kW do VB?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok