Dual BOOT Legacy a UEFI

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Dual BOOT Legacy a UEFI

Príspevok od používateľa mclareniak » 10 Dec 2023, 19:05

Ahojte.

Mal som urobeny USB kluc kde som mal DLCboot 2022 a nejakym sposobom som ho mal urobeny tak, ze mi isiel z neho nabootovat aj cez UEFI aj cez Legacy.

Nejakym mne neznamym sposobom sa mi kluc pokazil a prestal fungovat DLCboot. Pisalo nieco RAW. bla bla.
Tak som si ho spravil nanovo, ale ide mi len cez Legacy. Alebo lepsie povedane, ze viem ho spravit aby siel cez UEFI, alebo ho urobim aby siel cez Legacy, ale nie aby siel aj aj.
Skusal som vsetko mozne co som nasiel na nete. Samotny DLCboot urobi kluc co mi ide len legacy, Rufus urobi bud legacy, alebo UEFI.
Ventoy
atd. atd.
No nic co by islo z toho jedneho USB bud tak, alebo tak.
Nepamatam sa, ako sa mi podarilo spravit ten kluc aby siel aj tak aj tak. Ale urcite mi to islo, lebo pri UEFI sa zobrazilo menu nejako a inak ako pri Legacy.

Neviete mi niekto poradit? Nakopnut ma spravnym smerom?
Dik
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Dual BOOT Legacy a UEFI

Príspevok od používateľa peterple » 10 Dec 2023, 21:11

Nasledovné riadku sú len nejaké skúsenosti s multi boot USB klúčom vytvoreným pomocou Ventoy. Na danú problematiku nie som moc veľký expert.

Mám v biose povolené botovanie aj, aj. Bootujem Debian, Ubuntu, VMWare, Dos, Win2022 server Win7 a Win10.

Pokiaľ zvolím boot UEFI, nemôžem nabotovať Dos obraz. V legacy ho nabootuje.
Debian, Ubuntu nabootuje aj v UEFi, aj v legacy. A podľa toho sa to potom aj správa k disku buď po starom (max 4 primárne partície), alebo po novom (128 partícií). Pravdu povediac Win som v legacy neskúšal takže neviem čo to urobí, ale vzhľadom na to že si spravil ale zo tri partície tak si myslím že v legacy nenabehne.

Podľa mňa to záleží od toho čo bootuješ. Či to vie len staré, alebo len nové, alebo aj aj.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Dual BOOT Legacy a UEFI

Príspevok od používateľa Edgar » 10 Dec 2023, 22:14

Ventoy by mal fungovať na oboch typoch, dokonca aj so zapnutým Secure Boot. Mám vyskúšané.
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Dual BOOT Legacy a UEFI

Príspevok od používateľa mclareniak » 11 Dec 2023, 07:20

Ano mas pravdu, ale s ventoyom sa mi sice nabootovalo v oboch rezimoch, ale v UEFI sa mi potom uz nespustilo nic z kluca. Nabootovalo, videl som menu, ale ked som si z menu nieco zvolil nic sa nespustilo.
Urcite kluc funguje aj v UEFI, lebo ked si ho cez napr. rufus spravim na UEFI tak cez UEFI nabootujem a aj spustim z menu co chcem.
Kuurna keby mi to nefungovalo predtym, tak by som sa s tym aj zmieril, ale ono to krasne fungovalo. Len si pamatam, ze som musel nieco urobit aby to tak fungovalo, len uz neviem co.
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Dual BOOT Legacy a UEFI

Príspevok od používateľa Edgar » 11 Dec 2023, 19:36

Neblokuje Ti to len Secure Boot? Síce som písal že Ventoy ide cez Secure Boot, ale nie defaultne. Ale už som s tým dlho nerobil.
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Dual BOOT Legacy a UEFI

Príspevok od používateľa mclareniak » 12 Dec 2023, 11:54

Nie, secure bootom to nie je. Lebo ako som pisal ked to spravim ako uefi tak nabootuje a aj spusti z menu.
A aj ked to nefunguje tak mi to nabootuje do menu ale nespustim z menu nic.
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok