Ochrana pred kopírovaním optických diskov herných konzol

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Ochrana pred kopírovaním optických diskov herných konzol

Príspevok od používateľa Edgar » 11 Dec 2023, 19:52

Zdravím, už dlhšie ma zaujíma jedna vec, prečo sa hry z herných konzol nedajú kopírovať jednoducho tým, že sa urobí obraz disku do počítača a následne by sa na ďalšie disky len napaľoval tak ako je? Konzoly ma v mojom živote úplne minuli a aj teraz mám radšej počítače ako konzoly. Viem len, že ešte prvé PlayStation konzoly sa fyzicky "čipovali" aby spúšťali napálené hry, tak isto viem že sa to už potom robilo čisto softvérovo aj na PSP, aby to spúšťalo hry z pamäťovky, ale tam to chápem lebo UMD nebol bežný formát disku na to aby sa mohol doma kopírovať, ale DVD mechaniku mal doma každý, tak čo je na tom disku s hrou také zvláštne že sa nedá skopírovať alebo keď sa aj dá, tak prečo sa teda skopírovaný disk s hrou nedá spúšťať tak ako originálny?
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Ochrana pred kopírovaním optických diskov herných konzol

Príspevok od používateľa peterple » 11 Dec 2023, 20:40

https://en.wikipedia.org/wiki/Compact_D ... protection

najjednoduchšia je že ty nevieš napáliť zlé data, ale oni ich vylisovať vedia. Stačí potom aby si program skontroloval či sa dá nejaké miesto disku prečítať a ak áno tak je to kópia.

Fungovalo dávno na CD-ROM. Na to sa našli proti zbrane. Najprv sa pohľadalo kde to tie programy kontrolujú a to sa zlikvidovalo. Potom sa majstri naučili tak riadiť CD-RW mechaniky že dokázali vypáliť aj nečitatelné data.

Vynaliezavosť funguje na oboch stranách.
1
Obrázok 1
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Ochrana pred kopírovaním optických diskov herných konzol

Príspevok od používateľa rudko » 11 Dec 2023, 20:55

Konkretna implementacia napr na PS bola taka ze na original CD bola na zaciatku stopa ktora bola "roztrasena". Nieco ako drazka na vinile. Ale v to roztraseni bol v skutocnosti ulozeny kod (okrem dat v samotnej stope) ktory PS vedela nacitat a ked ho nasla tak spustila hru. Standardne je ale v CD mechanike automatika ktora dokaze taketo "roztrasenie" odfiltrovat (jemne pohyby optiky pri citani disku) a tieto data sa vobec nedostanu do datove vystupu. A teda napr pocitac nemal ani tucha ze su tam nejake extra data a teda ich ani nevedel vypalit.
PS mala jemne modifikovanu mechaniku ktora vedela precitat "roztrasenie" tej uvodnej stopy a vycitat z nej kod.
A tento kod vlastne "vkladali" mod chipy na zaciatok datoveho toku a ojekabatili PS aby si myslela ze tie data prisli z CD
1
Obrázok 1
Naposledy upravil/-a rudko v 11 Dec 2023, 20:57, upravené celkom 1 krát.
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ochrana pred kopírovaním optických diskov herných konzol

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 11 Dec 2023, 20:57

fungovalo to este v dobach diskiet. a bolo to podobne. Tam sa bud zapisovali data na nie bezne citatelne miesta a program vedel disketovke povedat, ze ma citat aj odtial, alebo boli data, ktore standardne znamenali nieco ine, ako ked to cital program, ktory pristupoval priamo na disketu.
V pripade cd/dvd su bud zamerne poskodene data, ktore klasicka mechanika v ramci citania automaticky opravi, ale konzola, kedze je to system na mieru, precita aj tie poskodene a tak vie, ze je to original, alebo isty cas sa vyuzivalo aj to, ze prehravace dvd pracuju trocha odlisne, ako stolne mechaniky.
Preto sa stavalo, ze original dvd sa nedalo prehrat ani na pocitaci, a musel sa pouzit prehravac od vyrobcu - to boli tzv. mixed cd/dvd, kde na pocitaci sa spustil cez autorun dany prehravac.
Moznosti je vela, podstatne je, ze vyrobci konzol si mohli vytvarat svoje dvd, ktore isli mimo standard dvd formatu.
1
Obrázok 1
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Ochrana pred kopírovaním optických diskov herných konzol

Príspevok od používateľa Edgar » 12 Dec 2023, 02:11

Ďakujem všetkým za info, ja som si tak trochu aj myslel že to bude musieť byť na nejakom takom princípe že tam bude niečo také, čo počítač nedokáže zaznamenať lebo neviem ako inak by sa to dalo riešiť. Len je zaujímavé že keď dnes kúpim originálny kompaktný disk s hudbou, tak to normálne ide urobiť tak ako som písal, že sa urobí obraz disku a môže sa napaľovať a kopírovať ďalej a všetko je rovnaké ako na origináli. Pochopiteľne to robím pre vlastnú potrebu, aby som manipuláciou neničil originálny disk :D
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ochrana pred kopírovaním optických diskov herných konzol

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 12 Dec 2023, 08:52

edgar: lebo uz niektori pochopili, ze tie ochrany boli nanic, len do vyvoja vrazali miliony.
teraz si nespomeniem na tu ochranu, ktora sa instalovala do pc bez vedomia uzivatela a sposobovala dost casto nefunkcnost mechaniky - instaloval sa specialny ovladac na mechaniku.
teraz sa skor preorientovali do online sveta a cd uz nie su pre nich ten hlavny prijem
1
Obrázok 1
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Ochrana pred kopírovaním optických diskov herných konzol

Príspevok od používateľa pablox » 12 Dec 2023, 09:00

1
Obrázok 1
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Ochrana pred kopírovaním optických diskov herných konzol

Príspevok od používateľa Edgar » 12 Dec 2023, 10:24

Ďakujem za článok. Vôbec si ani nepamätám že by sa niečo také stalo. No už mi dáva trochu väčší zmysel, prečo väčšinu programov na prácu s optickými diskami začal brať Defender vo Windowse 10 dosť “agresívne” ako vírus. A ja som myslel že už aj Microsoft začal bojovať proti nelegálnym kópiám :D Ale práve u hudobných CD mi celá taká ochrana príde vlastne ako najväčší nezmysel, lebo dá sa to jednoducho nahrať “analógovo” pripojením CD prehrávača na linkový vstup zvukovej karty počítača a jeho zaznamenaním. Ale chápem, že ľudia to chceli mať plne digitálne, rýchlejšie a bez takýchto ch*jovín. Aj keď v prípade MP3-ky je to vlastne úplne jedno čo sa týka kvality hudby :biggrin:
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ochrana pred kopírovaním optických diskov herných konzol

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 12 Dec 2023, 11:21

lebo digital je 1:1 a v tej dobe neboli take kvalitne zvukovky, resp. stali sialene peniaze. plus cas, kedy cd si mal v mp3 za par minut vs. hodina grabovania + nastavovacky.
1
Obrázok 1
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Ochrana pred kopírovaním optických diskov herných konzol

Príspevok od používateľa Edgar » 16 Dec 2023, 09:24

Využijem ešte túto tému, pretože nedalo mi to, a kúpil som jedno z najlacnejších originálnych DVD čo mali u nás v Martinuse, len aby som vyskúšal, či sa takto dajú kopírovať aj filmy. K tomu, že ten film vyzerá porovnateľne ako keby som pozeral 30-ročnú VHS nahrávku z televízneho vysielania, tak to sa radšej ani nevyjadrujem. Áno síce ten film vyšiel pred vyše 30 rokmi, ale už aj jeho televízna verzia v dnešnom vysielaní vyzerá úplne inak.
No aby som sa vrátil k veci, tak nedá sa to kopírovať. Ukazuje, že disk má 5,45GB a tým pádom sa na nové prázdne DVD jednoducho nezmestí. Tak teraz neviem, či je to naozaj nejaká verzia DVD disku s vyššou kapacitou (a to bola ochrana proti napaľovaniu cez počítač v tej dobe), alebo je to len nejaký súbor ktorý počítač oklame, aby ukazoval vyššiu použitú kapacitu. Rovnakú kapacitu majú aj vytvorené obrazy disku (aj ISO, aj BIN). Avšak oba obrazy sa v počítači správajú ako originálne DVD, čiže dajú sa normálne prehrať aj s výberom jazykov a pod... Ešte mi napadlo, že by som to skúsil napáliť na dual-layer disk, ale pokiaľ viem, tak tie neboli bežne podporované DVD prehrávačmi, čiže to asi nebude cesta. Vie o tom niekto niečo?
 
dvd.png
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1275
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Ochrana pred kopírovaním optických diskov herných konzol

Príspevok od používateľa Mek » 16 Dec 2023, 09:35

Ale ano. Davnejsie som narazil na DVD, ktore "malo" na sebe okolo 18 GB. Nedalo sa skopirovat ("sector not found").
Treba na to pouzit speci soft, napriklad Wonderfox DVD Ripper Pro. Kopirovat som dal do adresara na disku, sice to dlhsie trvalo, ale vsetko sa skopirovalo korektne.
1
Obrázok 1
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Ochrana pred kopírovaním optických diskov herných konzol

Príspevok od používateľa budvar10 » 16 Dec 2023, 09:44

DVD majú rôznu kapacitu. Záleži na technológii, môžu mať až 17 aj niečo GB. Bežne predávané filmy presahujú kapacitu 4,7 GB, ak sú HD.
Treba si uvedomiť, že v tej dobe neboli tak pokročilé metódy kompresie a neboli tak výkonné čipy, takže preto.
Môže sa stať, že nejaký predpotopný prehrávač nevie prehrať 2 vrstvove DVD. Ja napr. mám doma asi 20r starý Panasonic a normálne prehrá 8GB DVD.

Média do napaľovčky sa predávajú takisto s rôznou kapacitou. Napaľovačka to musí podporovať. Dnes to ale nie je problém. Možno zanedlho, lebo nie je dopyt, tak sa prestanú vyrábať.

A ešte by som skúsil nejaký iný program alebo rovno OS, lebo Windows.
1
Obrázok 1

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ochrana pred kopírovaním optických diskov herných konzol

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 16 Dec 2023, 11:01

Ano, to bol na zaciatku zamer, ze dvd malo 5Gb, ale ciste media len 4.7Gb aby sa nedalo jednoducho kopirovat 1:1 na dvd som volakedy pouzival dvd fab, vedel tie jednoduche ochrany, vyhodit zbytocne audiostopy/titulky, rozne bonusy, menu, takze si mohol bud mat dvd s menu, s tym, ze niektore veci tam nebudu funkcne, alebo to upravit tak, ze sa rovno pustil film. A tiez sa dalo nastavit, ci necha povodnu kvalitu, alebo si vedel aj trocha znizit a zmensit tak velkost.
Jednoduche ochrany fungovali tak, ze tam boli ako keby duplikovane subory a system ukazoval vacsiu velkost, ako v stutocnosti mal.
1
Obrázok 1
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Ochrana pred kopírovaním optických diskov herných konzol

Príspevok od používateľa Edgar » 16 Dec 2023, 11:19

budvar10 napísal:
16 Dec 2023, 09:44
DVD majú rôznu kapacitu. Záleži na technológii, môžu mať až 17 aj niečo GB.
To sa mi nezdá, potom by predsa zbytočne vyvíjali Blu-ray... Teda áno, ak myslíš 4-vrstvové, tak máš pravdu, ale nemám pocit, že originálne filmy sa predávali na viac ako 1-vrstvových diskoch.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Ochrana pred kopírovaním optických diskov herných konzol

Príspevok od používateľa budvar10 » 16 Dec 2023, 11:52

Mám doma plno origo DVDéčiek, skoro všeky sú viac ako 4,7. Len tak námatkovo Belmondo - Policajt alebo darebák má cca 8GB.

Blu-ray vyvíjali zbytočne? Je to kapacitne úpne inde. Elektronika sa vyvíja, rýchlosť, výkon, ako som už písal. Teba si uvedomiť, že aj laser sa vyvíjal, hrúbka lúča, frekvecia. Nemusíš mi veriť, prečítaj si o tom napr. na Wikipedii.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ochrana pred kopírovaním optických diskov herných konzol

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 16 Dec 2023, 13:30

bezne boli dvojvrstvove dvd, vacsie som uz nezaznamenal, to uz prisla era blu-ray. to, ze system ukazoval desiatky gb, to bolo tou ochranou.
1
Obrázok 1
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Ochrana pred kopírovaním optických diskov herných konzol

Príspevok od používateľa Edgar » 16 Dec 2023, 17:10

Áno máte pravdu. Štandard DVD-Video uvádza podporu 8,5 GB na jeden disk, čo znamená že je dvojvrstvový. To by teda znamenalo, že všetky DVD prehrávače musia podporovať DVD DL, keď je to pod štandardom DVD-Video, ale asi som sa s tým nikdy nestretol a to sme doma mali už aj DVD rekordéry, no ani tam som nejak nezaznamenal že by podporovali DVD RW DL, čo by podľa toho tiež mali podporovať. Aj keď ono to vlastne dáva zmysel, pretože DVD-Video malo v štandardnej kvalite iba 120 minút, takže pri dlhších filmoch to muselo byť DL. No to ste mi mohli napísať na začiatku lebo toto mi ani nedošlo :D
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Ochrana pred kopírovaním optických diskov herných konzol

Príspevok od používateľa Edgar » 02 Jan 2024, 09:43

Tak ďalšia dilema - kúpil som si pár ďalších originálnych CD-čiek ktoré som si hneď ripoval do PC - veľkosť obrazu jedného z diskov má 805MB, dĺžka 119 minút. Hovorím si dobre, veď existujú aj 800MB prázdne CD disky, tak originály už určite môžu mať viac ako tých 700MB koľko majú klasické CD. Akurát že keď som tento obraz dal napáliť na klasické 700MB CD tak to normálne napálilo a je aj normálne prehrávateľné. Dokonca keď som znova ripoval to napálené CD, tak obraz z neho má rovnakú veľkosť (805MB) ako z originálneho CD, takže nie sú tam žiadne straty oproti originálu. Tak to už je zase ako možné?
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Ochrana pred kopírovaním optických diskov herných konzol

Príspevok od používateľa balu » 02 Jan 2024, 11:18

Pokud vím, tak například program ShrinkDVD uměl :
  1. odstranit některé druhy ochrany
  2. vybrat z DVD, co jsi chtěl (vyhodit/zachovat menu, upoutávky apod.)
  3. pokud byl film větší, než vypálitelné na médium (mohl sis nastavit CD650, CD700, DVD, DVD-DL), tak film překomprimoval, což samozřejmě trvalo déle, než rip 1:1 bez přepočítávání.
A těch programů exitovalo/existuje samozřejmě více.

A co vím, tak rip z originálních DVD nikdy nebyly 800MB apod. Kreslené filmy, které nebyly tak náročné na komprimaci měly kolem 2GB, běžně filmy 5-6GB (přepočítávaly se), některé se do těch 4,7GB vešly bez přepočítávání.

Možná máš ručně nastavenou maximální velikost výsledného souboru nebo něco podobného. Ano - dalo se jakékoliv DVD zmáčknout na 650MB CD, ale při příliš velké komprimaci už pak byly vidět u MPEGu různé artefakty (chyby/zbytky po komprimaci) v obraze.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2441
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Ochrana pred kopírovaním optických diskov herných konzol

Príspevok od používateľa Edgar » 02 Jan 2024, 13:05

Ďakujem. Ale táto posledná otázka sa týkala hudobných CD, moja chyba, že som to tam nespomenul. Aj samostatné WAV súbory majú dokopy tých 805MB, ale tie som ešte neskúšal napaľovať samostatne. Všetko robím cez program AnyBurn.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok