Ako nastavit ohnisko paraboly UV svetla

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Ako nastavit ohnisko paraboly UV svetla

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Dec 2023, 22:48

Cavte,

Potreboval by som nasmerovat, poradit, zamietnut/vylepsit moj navrhovany sposob. Preto sa posnazim popisat situaciu co najlepsie ako mozem.

V robote riesim zaujimavy problem. Pouzivame tam UV trubice na tvrdnutie kvapky UV lepidla (lepia sa lekarske ihly do toho plastu).
image.png
Osvietene na cca 3 sekundy. UV svetlo asi 500-1000W. Takto ta trubica vyzera len je to dlhe asi 40cm prieme asi 2.5-3cm.
image.png
Lampa v com ta trubica je ma dve parabolove zrkadla ako na obrazku:
image.png
Paraboly sa mozu pootocit a maju dve polohy:
Jedna je taka (obrazok vlavo) ze paraboly osvetluju lepidlo (parabola ma doraz takze tato poloha je stale rovnaka).
Druha poloha je taka (obrazok vpravo) ze zatieni UV trubicu zo spodu aby ked zastane linka neosvecovala trvale UV lepidlo a nespalila lepidlo a UV svetlo sa odraza smerom hore do lampy. UV trubice trvale svietia. Nevypinaju sa (dlhy restart kvoli vychladeniu.)

Mame taky problem ze vymenime trubicu po xy prevadzkovych hodinach a niekedy musime nastavit vykon nopvej trubice na 70% (normalne by sme to mali nastavovat po vymene na cca 40-50%) aby sme dosiahli pozadovane osvietenie (mame na to UV merak).

Mam podozrenie ze sa rozstelovalo ohnisko parabol.

A teraz ta otazka do plena:
Ako by som mohol nastavit ohnisko v offline prevadzke? UV svetlo nemoze svietit(bezpecnost). Mam k dizpozicii si vyrobit hociaky pripravok.

Ja rozmyslam, ze by som si zmeral na linke ako daleko je od trubice lepidlo na ihle (pozadovane ohnisko). Demontoval cele svetlo z linky a dal do nejakeho pripravku. Oznacil by som si kde by malo byt ohnisko, presne tak daleko ako som nameral na linke. Vybral UV trubicu (nemozem to robit s UV svetlom). Svetlo ma drziaky na trubicu nieco taketo

image.png
Do tych drziakov potrebujem vyrobit nejaky drziak ako je ta trubica a na ten ten drziak nejaky zdroj svetla nieco ako laserove ukazovatko.

Neco taketo, len neviem ci take male laserove ukazovatka existuju.
image.png
To by som otacal na tie paraboly v hornaj polohe a skontroloval ohnisko. Ak nesedi tak dosteloval dorazy a opat skotroloval ohnisko.

Ohnisko nemusi byt velmi presne, ale co najlepsie z mozneho nastavenia.

Mate iny lepsi napad, sposob ako skontrolovat to ohnisko? Medzera medzi parabolou a UV svetlom je cca 4-5 cm, laserove pero sa mi tam nezmesti. Potreboval by som nieco miniaturne neake SMD laserove ukazovatko. Zajtra mozem odfotit to svetlo aby ste mali predstavu ako to v skutocnostiu je, ak som sa tu nejasne vyjadril.

Diki vopred za rady a typy.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Ako nastavit ohnisko paraboly UV svetla

Príspevok od používateľa Sani1 » 13 Dec 2023, 14:16

A nedalo by sa namiesto UV trubice použiť napríklad halogénovú s podobným výkonom a rozmermi, ale viditeľným a menej škodlivým svetlom a tak s tým laborovať? Ty potrebuješ osvetliť celý paraboloid, aby sa čo najviac svetla odrazilo do ohniska, čo je v tomto prípade úsečka a laserom urobíš len jeden bod.
0

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Ako nastavit ohnisko paraboly UV svetla

Príspevok od používateľa Radus » 13 Dec 2023, 15:44

...myslím že on si tým laserom chce natáčať a sledovať či sa triafa tam kde má...
0

Používateľov profilový obrázok
Pozitron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 312
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:49

Re: Ako nastavit ohnisko paraboly UV svetla

Príspevok od používateľa Pozitron » 13 Dec 2023, 16:28

Pozri heslo : FLUORESCENČNÉ PIGMENTY A FARBIVÁ
Určite prídeš na riešenie.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ako nastavit ohnisko paraboly UV svetla

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Dec 2023, 23:20

Radus napísal:
13 Dec 2023, 15:44
...myslím že on si tým laserom chce natáčať a sledovať či sa triafa tam kde má...
Presne tak. Natocit na kraj prvej paraboly, pozriet kam dopada luc, portom na opacny kraj a ptom aj pre druhu parabolu.

Dnes som bol tak zaneprazdneny, ze som uplne zabudol tu lampu odfotit a pritom som bol aj v sklade kde mame nahradnu lampu.

To je tak, ked mate spravit cca 10 malych aj vacsich oprav na strojoch a mate na to 2 ludi, tak im trosku kolko sa da pomahate a potom, v hlave mate "1000" veci a potom na niektore sa nespomenie. :D

Toto nie je nahodou to co ja potrebujem?
image.png
https://ie.rs-online.com/web/p/laser-diodes/8775241

EDIT: asi ano, len k tomu este treba sosovku.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Ako nastavit ohnisko paraboly UV svetla

Príspevok od používateľa Radus » 14 Dec 2023, 08:36

...a keby si svietil z boku "ukazovatkom" a v strede mal zarkadielko čo by ti otáčalo lúč o 90 stupňov?
0

Používateľov profilový obrázok
alexandr
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 690
Dátum registrácie: 08 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako nastavit ohnisko paraboly UV svetla

Príspevok od používateľa alexandr » 14 Dec 2023, 10:12

V zásade sa používajú dva ,,štandardy " pri UV lampách alebo aj MH lampách / metal - halid/ . Uvedený je ten menej výkonný a ,,lacnejší" .
Už sama objímka - držiak nie je zrovna štastné riešenie - pretlačenie či vychýlenie plieškov . Druhý najčastejší dôvod zníženia výkonu je ,, vypálené " zrkadlo - parabola . Musí byť perfektne čistá ako vo fotoaparáte . Najčastejšie sa používa leštený hliník ktorý je chladený prietokom kvapaliny . Neriešil by som umiestnenie - výrobca tieto veci určite dobre navrhol - pokiaľ to nie je garážová výroba ...
Potom sa to delí na tie, ktoré sú trvale svietiace a tzv. blitz . Tie prvé riešia dobu osvitu zaclonením - prekrytím , a sú veľmi citlivé na počet štartov - každý štart ich živitnosť skracuje - už si nepamätám či 3 alebo 0, 3 percenta . Typ blitz je konštruovaný práve na časté ,,štartovanie " , čím vo finále lampa vydrží až niekoľko násobne dlhšiu životnosť . Životnosť lampy ešte zásadne znižuje nesprávne chladenie . Nevhodné je prechladenie - ešte som sa s tým nestretol , a slabé chladenie - veľmi časté . Asi posledné - lampa sa nesmie chytať rukami bez rukavíc a následného očistenia izopropyl alkoholom - dochádza k pnutiu keramiky a skla . HOWK - domluvil jsem
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok