NF - technika Technics - displej

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

NF - technika Technics - displej

Príspevok od používateľa mr.dred » 12 Mar 2024, 16:48

Stretol som sa u niektorých - hlavne starších (80-90roky) Audio prístrojov (Tuner, Reciver, CD-player) značky TECHNICS, že na displeji už v podstate nie je pri normálnom osvetlení takmer nič vidieť.. teda okrem v úplnej tme... Je tam nejaký FL - displej, žeravený priamo z hlavného trafáku AC napätím (väčšinou 3,3V /AC ) Dá sa s tým ešte niečo urobiť, aby sa viditeľnosť zlepšila, alebo sa len zmieriť s tým, že "žeravenie je vyčerpané".. U iných značiek bolo "vyčerpanie žeravenia" poznateľné, že na jednotlivom segmente bol svetlejší bod, ale údaj bol stále viditeľný / čitateľný aj za "ostrejšieho" svetla..
Dá sa s tým niečo???
Teraz tu mám legendu Reciever SA-GX280 - no ten displej je nič moc...musím stlmiť / zhasnúť, aby som na ňom vôbec niečo videl.. Po výmene relátok na repro (mali veľký "nedefinovaťeľný" prechodový odpor) funguje zase stále perfekne... Teda až na ten displej - nedostatočný jas.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: NF - technika Technics - displej

Príspevok od používateľa Atlan » 12 Mar 2024, 17:08

Osadit. MOderny displej, prekreslit do meho grafiku povodneho a nejaky uP co to bude riadit.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: NF - technika Technics - displej

Príspevok od používateľa cool-zool » 12 Mar 2024, 17:38

Dcére som dal pred časov 180ku a tiež mi vravela ž je slabšie viditeľný display , no keď som ho rozobral tak sa mi nezdal byť vypálený/prepálené žeravenie .... Potom som predný kryt ( to sklíčko ) zvnútra prečistil mastnejším roztokom ( WD40) a zrazu bol čitateľnejší .........
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: NF - technika Technics - displej

Príspevok od používateľa mr.dred » 12 Mar 2024, 17:58

cool-zool napísal:
12 Mar 2024, 17:38
Potom som predný kryt ( to sklíčko ) zvnútra prečistil mastnejším roztokom ( WD40) a zrazu bol čitateľnejší ...
Toto určite nie je špinavým "sklíčkom"... ten displej skrátka nemá jas (ani bez predného panela)... žeravenie funguje - má obvod -bez žeravenia by nemal nesvieti vôbec...
Atlan napísal:
12 Mar 2024, 17:08
Osadit. MOderny displej,
Ha.. to už je aký zásah do "starovekého" prístroja... To nedám...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: NF - technika Technics - displej

Príspevok od používateľa budvar10 » 12 Mar 2024, 18:33

Servisný manuál by sa mal dať pozháňať na nete. Skúsiť skontrolovať, či je budenie v poriadku, zdroj atď.
Môžu to byť ale zaoxidované katódové vlákna a už neprodukujú dostatok elektrónov, ak je to rovnomerne celý displej. DC zdroj s obmedzovačom prúdu nabudiť na pár sekúnd a malo by sa to zregenerovať.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: NF - technika Technics - displej

Príspevok od používateľa cool-zool » 12 Mar 2024, 21:10

Od SA-GX 180 ky manuál mám , pri 280-ke by mal byť podobný ..... Rozdiel je asi len vo výkone a jednom VCR vstupe naviac.....

Nemyslel som doslova špinavé sklíčko , ale pôvodne je také matné zvnútra a ten mastný náter , ho spravilo priesvitnejší ....Ale to nebude tvôj prípad.....

P.S. Inak výmenou operačných zosilňovačov v korekciách a bufery ( M5218 a C4570 za NE5532 ), ako aj zapojením fyziológie na potenciometri hlasitosti z toho dostaneš úplne iný zvuk .....
Prílohy
technics_sa-gx180.pdf
(3.03 MiB) 25 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: NF - technika Technics - displej

Príspevok od používateľa mr.dred » 13 Mar 2024, 08:28

U "susedov" som to už ukončil - ukončím aj TU .. a rovnako.
Som sa tomu trochu povenoval, niečo poštudoval a dospel som k môjmu záveru, že tie displeje vyrábané pre Technics zrejme neboli až také cool, ako by mohli byť....
Zmeral som "dotknuté" súčiastky a všetky sú v poriadku. Tie 10uF kondenzátory majú aj za tie roky vynikajúce parametre... kapacita 9,9 - 10,2uF, ESR v rozsahu 0,45 - 0,65Ω, V-LOSS - 0,nič... Také kvalitné nemám ani nové v zásobe.
Napätia pri 220V AC v sieti (cez autotransformátor) sedia na pár mV..
Vyčistil som displej aj to plexiskielko pred ním - čitateľnosť sa zlepšila - predtým bola trošku "rozmachlená" (rozostrená)... ale ten jas je po cca 40 rokoch v :butthead:

Vďaka všetkým zúčastneným za podnety... Zariadenie vraciam majiteľovi po výmene výst. relátok - lebo TO bol hlavný problém, prečo ho doniesol.... "vypadával" nekontrolovane / náhodne zvuk na A-B výstupoch.
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: NF - technika Technics - displej

Príspevok od používateľa cool-zool » 13 Mar 2024, 09:50

Tak ak si ho mal len v oprave a putoval k svojmu majiteľovi , tak to úplne chápem , hlavne keď hlavný problém bol v relátkach na repro .... Myslel som že ostáva tebe , preto som navrhoval pár vylepšení , ktoré stoja za to ....
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: NF - technika Technics - displej

Príspevok od používateľa mr.dred » 13 Mar 2024, 10:13

cool-zool napísal:
13 Mar 2024, 09:50
Myslel som že ostáva tebe
Nie, nie.. v tej dobe sa "pretekali" s rovesníkom. Technics bola pre nich dostupná topka. Vydržali im prístroje do dnešných čias, tak že klobúk dolu... Ja som skôr na Yamahu.. má to iné niečo do seba... A ten displej na Yamahe receiveri z rovnakej doby je čitateľný aj z 5m... teda pokiaľ naň užívateľ dovidí :D svieti ako ďas!
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: NF - technika Technics - displej

Príspevok od používateľa budvar10 » 13 Mar 2024, 11:43

Mám doma hromadu Technicsov a displeje sú OK, a to sú staršieho dáta ako ten receiver.
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: NF - technika Technics - displej

Príspevok od používateľa cs001 » 13 Mar 2024, 17:08

...Podobne , zostava je z roku 1995, nevidím nejaké zníženie jasu, pritom reciever je zapnutý denne. Ale musím poriadne zaklepať, lebo keď si niečo pochválim, tak sa niečo stane....
Pred par rokmi mi náhodne vypadával koncak v recieveri, aj to hlásilo nejakú chybu (aj som to, daval do fora). Prepajkoval som koncové hybridy a odvtedy ani raz, spoje boli prehriate, PbFree cin som nahradil normálnym..

Budvar: "Mám doma hromadu Technicsov"
...to by ma zaujímalo...
Prílohy
IMG_4007.JPG
2
Obrázok 2
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: NF - technika Technics - displej

Príspevok od používateľa cs001 » 13 Mar 2024, 17:52

mr.dr.: "Ja som skôr na Yamahu."
Mam aj druhu zostavu, ktorej zvuk sa mi páči oveľa viac, ale potrebuje trochu servisu. V zosilňovači po oprave motorického prepínača vstupov, trochu šumí jeden kanál. A CD po výmene lasera CD načíta , ale nechce prehrávať. Kúpil som to za pár šupov v bazári. Spočiatku to hralo super, len sa rozsypal prepínač a potom odišiel laser.
Keď som to kupoval bola v bazári aj strieborná zostava Yamaha, mal som chuť ju kúpiť, veľa nestala, ale nemám na tekéto veci miesto...
Prílohy
IMG_4008.JPG
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: NF - technika Technics - displej

Príspevok od používateľa mr.dred » 13 Mar 2024, 19:06

Na Technics- och sa mi páčilo riešenie CD prehrávačov. Ten "lineárny ? " motor na posuv optiky nemal chybu. Dve ploché cievky s magnetom boli super rýchle pri prechodoch napr. z prvej na poslednú pesničku na CD. To sa s tou závitovou " tyčinkou" nedalo ani porovnať.
Kolega má stále funkčný sa mi vidí že SL-PG460A
obrázok_2024-03-13_185917026.png
Prežil aj drsné pády pri prenášaní aparatúry, laser stále OK, stopu drží aj pri otrasoch na pódiu či iné anomálie...len zas ten slabý displej...Ešte že to má priamu volbu skladby.
Ozaj ma napadlo - nemáte niekto vrak? Niekde stratil kryt na CDšuflík .
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

kinedryl
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 03 Mar 2021, 10:15

Re: NF - technika Technics - displej

Príspevok od používateľa kinedryl » 15 Mar 2024, 21:25

budvar10 napísal:
12 Mar 2024, 18:33
Servisný manuál by sa mal dať pozháňať na nete. Skúsiť skontrolovať, či je budenie v poriadku, zdroj atď.
Môžu to byť ale zaoxidované katódové vlákna a už neprodukujú dostatok elektrónov, ak je to rovnomerne celý displej. DC zdroj s obmedzovačom prúdu nabudiť na pár sekúnd a malo by sa to zregenerovať.

Presne tak, bezne sa to robi.


YTB => VFD Display regeneration

alebo

YTB => VFD Display Rejuvenating
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: NF - technika Technics - displej

Príspevok od používateľa mr.dred » 15 Mar 2024, 23:39

Tú regeneráciu prežhavením niekedy odskúšam .. mám niekde staré hodny s VFD na ktorých vidno číslice len pri úplnej tme - tých mi ľúto nebude, aj keď sa to posere nadobro :lol:

K tým YT - videám... niekto to robí s AC a niekto s DC prúdom... Mám aj DC lab. zdroj, aj autotrafo - za ktoré by som "zavesil" nejaké 230/12V aby bola regulácia jemnejšia.
...ale robiť to s DC a s akou polaritou a ako dlho na určitej polarite či použiť AC 50Hz ? Zrejme to bude chcieť viac skúseností a laborovania... na tých návodoch majú odskúšané len tie svoje metódy..
Výsledok ale vyzerá byť lepší, keď sa TO nepreženie aspoň o voľačo :wink:
O elektrónkach toho moc neviem - akurát končila ich éra (aj keď sa ešte roky používali), keď som s elektronikou začínal a ani "promovaný inžinier elektrotechniky" nie som.
Pár krát ma skopali nabité kondenzátory anódového napätia, tak som sa v rámci pudu sebazáchovy takým zariadeniam radšej vyhýbal, a keď tak ako mi poradil sused rádioamatér - do vnútra len jednou rukou..ale čo keď som mal pri tom pedále vopchaté v rebrách radiátora, lebo som sa chvíľu predtým vrátil zo sánkovačky a oziabalo ma :lol: :lol: ..aj izba mi bola krátka :lol: :lol:
... akurát že teraz sú v rámci netu dostupnejšie informácie... a aj rozumu je viac, ako 8-9. trieda ZŠ :wink:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok