Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Instalacia 5L bojlera pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa romiadam » 30 Mar 2024, 20:40

Tak uz to mam nainstalovane :applause:

01.png
02.png

Pravdu povediac nie som velmi spokojny. Neohreje to cely bojler a ani len polovicu, lebo termostat ma na vrchu bojlera. Chcelo by to vo vnutri v bojleri nejaky miesac. Ale taky bojler neexistuje.

Takto to ohreje vodu na ECO nastaveni.

1. 30 stupnov 3dcl (studena voda v konutiku a v rurach za bojlerom a zacina tiect horuca)
2. 51stupnov 3dcl :thumbup:
3. 52 stupnov 3dcl :thumbup:
4. 47 stupnov 3dcl :thumbup:
5. 42 stupnov 3dcl este to ujde...
6. 35 stupnov 3dcl :thumbdown:
7. 32 stupnov 3dcl :crying:
8. 29 stupnov 3dcl :crying:

Na vyssom ako ECO mode je voda velmi horuca a moze obarit ruku, takze tam to ani nebudem nastavovat..

Takze dokopy mam 1-1.2 litrovy ohrievac. No ty KOKI..... Tolko roboty okolo 1 litra teplej vody.
Inac ten vypocet expanzie vody bol spravny, lebo pri takomto ECO ohreve (privod uzavrety a teply kohutik otvoreny, bojler cely studeny, preplachnuty studenou vodou) mi z kohutika vykvapkalo 0.8dcl vody. Cize ak by sa mi komplet 5 litrov zohrialo na 70 stupnov, tak by tam mohlo byt cca aj 1.3dcl vody.

To vsetky 5L drezove bojleri takto funguju (ohreju 1-2 litre vody)?


Takze tak.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa pablox » 30 Mar 2024, 21:02

Kedysi som mal 5l bojler ako zálohu keď bola odstávka TÚV rozvodu v polovici mesta a mal som podobné skúsenosti - ledva ti začala tiecť ako tak teplá voda a už chladla. Takže to bolo celé prakticky naprd, radšej by som volil prietokový ohrievač ak ti to elektrická prípojka utiahne...
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 541
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Instalacia 5L bojlera pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa balu » 30 Mar 2024, 21:51

romiadam napísal:
30 Mar 2024, 20:40
...
Pravdu povediac nie som velmi spokojny. Neohreje to cely bojler a ani len polovicu, lebo termostat ma na vrchu bojlera. Chcelo by to vo vnutri v bojleri nejaky miesac. Ale taky bojler neexistuje.
...
Míchání uvnitř bojleru asi nedosahneš, ale řešení by tady bylo :
1) Pokud je termostat v jímce, dát delší jímku tak, aby byl termostat až skoro na dně.

2) Mezi výstup z bojleru a vstup do něj dát oběhové čerpadélko a zpětnou klapku.

https://cerpadla.heureka.sk/grundfos-co ... E#prehlad/

čerpadlo má příkon 7W, takže jedna střední LED žárovka. Pokud by voda cirkulovala bojlerem, pak by se mohl celý bojler ohřát na nastavenou teplotu - tedy celých 5 litrů. Kromě toho se spínacíma hodinama by třeba nemuselo běžet 24h denně.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5653
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa mr.dred » 30 Mar 2024, 22:07

romiadam napísal:
30 Mar 2024, 20:40
...lebo termostat ma na vrchu bojlera...
Prívod studenej vody bude určite zvedený vo vnútri trubkou na spodok a až je aj špirála tiež niekde v hornej časti, tak pomôže jedine nakopať výrobcu do pérdele...

romiadam... nevoláš sa náhodou Skrúcaný :lol: Lebo si sa tam pekne vybláznil s toľkými spojmi. Ja už by som bol aj Zmotaný :lol: :lol: :lol:

To čerpadielko by to vyriešilo... aj bez spínačiek. Len spraviť spínanie v súbehu s ohrevom - pripojiť paralelne k špirále, alebo (bez zásahu do bojlera kvôli záruke) ho ovládať prúdovou sondou na prívodnom el. vedení..

Tiež som kedysi uvažoval nad doplnením nejakého bojleríku pod drez... Kuchyňu mám dosť ďaleko od veľkého bojlera.. nejaké 2-3 L vody, kým príde teplá, ale odkedy máme úmývačku, tak sme si zvykli využívať viac studenú... Ostrých nožov máme veľa, drevené "náradie" používame málo (to do umývačky nepatrí), tak nie je dôvod podchvíľou niečo umývať v dreze... a teplá voda sa piť moc nedá :wink:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa romiadam » 31 Mar 2024, 01:24

Toto bol vymysel manzelky, lebo sice som tam mal privedenu teplu vodu z bojleru (ta zacinovana trubka nad privodom studenej vody do bojleru), ale hlavny bojler nepouzivame, lebo v kupelke mame 15kW prietokovy ohrievac (istic B32A). Takze teraz bude mat 1-1.5Lteplej vody. Inak ohrev trava len 4-5 minut, takze tolko pocka ak bude chciet viac teplej vody.

Stym cerpadielkom to ma napadlo tiez. Presne tak zapojene ako spominate, ze ak sa zopne termostat, zopne sa aj cerpadlo.

Uvidim co ukaze prax. Ak bude treba viac vody tak budem zhanat cerpadielko ale llen najake miniaturne co sa zmesti medzi privody studenej a teplej vody. Ale myslim si ze nebude treba. Som sa len sklamal v tom ze som odhadoval aspon 2-3 litre teplej vody a neviem preco som si myslel ze bude vsade rovnako tepla.
romiadam... nevoláš sa náhodou Skrúcaný :lol: Lebo si sa tam pekne vybláznil s toľkými spojmi. Ja už by som bol aj Zmotaný :lol: :lol: :lol:
Skrucany sa sice nevolam, ale dva vecere som to robil a niekolko krat sa zmenil plan. Potreboval som co najviac miesta zachovat a vopchat tam vsetko to potrebne (bezpecnostny ventil, spatnu klapku, expanznu nadobu, privod studenej vody do bojlera, umyvacku a do kohutika ci je na dreze) a ti poviem ze to bolo rozmyslanie ako to porobit.

Nedalo mi... zacal som hladat na internete schemu ako to vyzera vo vnutri bojlera. Strana 2:

https://www.atc.ie/wp-content/uploads/A ... l-2021.pdf

image.png

Pozrite sa na tych k...tov inzinierov ako to navrhli. Potom aby som sa cudoval preco mi to ohrieva 1 liter vody. :oops: :oops: :oops:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5653
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa mr.dred » 31 Mar 2024, 01:34

..ako som predpokladal...Sú to chuji!

Keby bola špirála naspodu, tak by sa voda čiastočne premiešavala aj sama...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10150
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa 5ko » 31 Mar 2024, 10:02

Nebol by vhodnejší prietokový ohrievač,napr .delimano ...?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1778
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa jezevec » 31 Mar 2024, 10:13

mr.dred napísal:
31 Mar 2024, 01:34
..ako som predpokladal...Sú to chuji!

Keby bola špirála naspodu, tak by sa voda čiastočne premiešavala aj sama...
Výrobce je v tom nevině, to jen zákazník si to namontoval "hore nohama".
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 998
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa budvar10 » 31 Mar 2024, 10:54

Divné, prečo nie je ohrev až pri dne? :pain:
0
Naposledy upravil/-a budvar10 v 31 Mar 2024, 18:39, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 541
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa balu » 31 Mar 2024, 12:03

jezevec napísal:
31 Mar 2024, 10:13
mr.dred napísal:
31 Mar 2024, 01:34
..ako som predpokladal...Sú to chuji!

Keby bola špirála naspodu, tak by sa voda čiastočne premiešavala aj sama...
Výrobce je v tom nevině, to jen zákazník si to namontoval "hore nohama".
To si nemyslím. Logo na bojleru by bylo vzhůru nohama.
Podle PDFka to vypadá, že výrobce je jelito a dal termostat až nahoru. Ten by měl být přinejmenším uprostřed, ne-li někde dole.

Tady je řešení buď dát delší jímku pro tepliměr, pokud se dá jímka vyměnit, nebo to oběhové čerpadlo.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa romiadam » 31 Mar 2024, 13:10

Bojler bol namontovany spravne. To by mi netiekla horuca voda hned ale az po 3 litroch vody Cas ukaze ci tam dam obehove cerpadlo.
Otazka:

Ak by som tam v buducnosti daval male obehove cerpadlo, bude tam aj spatny ventil (musi). To viem. Ale treba mi prevodove cerpadlo (ozubene kolieska, tlakove), lebo treba pretlacit strunku spatneho ventilu alebo to pretlaci aj klasicke centrifugalne cerpadielko?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 541
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Instalacia 5L bojlera pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa balu » 31 Mar 2024, 14:01

Tohle čerpadlo, na které jsem Ti posílal odkaz používám na cirkulaci TUV v baráku od bojleru v kotelně do koupelen po baráku. Zpětnou klapku zvládá bez problémů.
0

janosik1111
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 13 Nov 2018, 18:59
Bydlisko: Bytča

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa janosik1111 » 31 Mar 2024, 17:54

Ja mám nainštalovaný bojler Dražice,5L, a nemám najmenší problém. Mám ho v "letnej kuchyni", voda teplá až až. Domácnosti mám dva bojlere 80L + expanziu po 3L pri každom. Manželke sa nepáčila kvapkajuca voda s poistných ventilov. Do hodnoty vstupného tlaku vody 5bar by som neriešil nič.
Prílohy
IMG_20240331_175200191.jpg
IMG_20240331_174303456.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 998
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa budvar10 » 31 Mar 2024, 18:45

balu napísal:
31 Mar 2024, 12:03
jezevec napísal:
31 Mar 2024, 10:13
mr.dred napísal:
31 Mar 2024, 01:34
..ako som predpokladal...Sú to chuji!

Keby bola špirála naspodu, tak by sa voda čiastočne premiešavala aj sama...
Výrobce je v tom nevině, to jen zákazník si to namontoval "hore nohama".
To si nemyslím. Logo na bojleru by bylo vzhůru nohama.
Má to namontované správne. Prívod studenej vody ide na dno, teplá voda ide odvrchu.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok