Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa romiadam » 18 Mar 2024, 11:21

Ahojte,
image.png
Mozete mi prosim vysvetlit preco sa vyzaduje urcita dlzka trubky medzi bojlerom a tlakovym ventilom? pre trubku 15mm (pol colovu) tu vyzaduju 4.2m.

Aky to ma fyzykalny vyznam?
Vsak ked tlak vzrastie tak sa tlakovy ventil pootvori a uvolni tlak a je jedno kde ten ventil je, nie? Tak naco tam ziadaju tu dlzku?

Inofrmacia: Podla online kalkulacky, ak bola spravne navrhnuta, som vypocital ze 5L vody z 10 na 80 stupnov sa roztiahne o objem 0.004L (v reci tych co piju alebo radi chodia do krcmy, dva 2cl frtany, cize ani nie poldeci)
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Mar 2024, 11:33

Logiku by dávalo skôr,keby to bola max. vzdialenosť poišťáku od bojlera . Bežne sa montuje v tesnej blízkosti bojlera v podobe kombinácie aj so spätnou klapkou .
Asi to majú prepočitané, že pri tej zdialenostito stačí na kompenzáciu zmeny objemu a neotvorí ešte poistný ventil,aby zbytočne neprekvapkával.
Prílohy
IMG_20240318_113358.jpg
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa rudko » 18 Mar 2024, 15:40

Ved to na tom obrazku aj pisu. Vzdialenost xx m (podla objemu) je potrebna na expanziu v trubke. Cize ako pise 5ko ak sa dodrzi ta vzdialenost nemal by sa ventil ani otvorit
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Instalacia 5L bojlera pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa romiadam » 18 Mar 2024, 15:48

To by davalo logiku, ale ten objemovy rozdiel je cca 4cl (ak online kalkulator bol spravny) co je pri pol colovej medennej rure asi cca 2.5cm na dlzku trubky.

Ja sa na to asi vykaslem a dam to asi na 20 cm od bojlera a nedam tam spatnu klapku, nech sa ten tlak to ciastocne natlaci spat do privodu. Nemam inu moznost. Musel by som rozobrat cely dres kvoli tomu aby som sa k tomu dostal a aj tak tam nemam 2 metre, max. 1m. Prepad napojim na sifon z umyvadla a nech tam nonstop voda kvapka pri zohrievani. To mi nebude vadit.

Pre info: Tlak vody z ulice je tu nas tak slaby ze ho na pol colovej trubke udrzim s palcom aj ked tazko ale udrzim, takze ak sa vrati nejaky tlak spat do systemu, tak mu to len prospeje :biggrin:

Co si o tom myslite (20 cm od bojlera, bez spatnej klapky)

Pockam este na par nazorov.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Mar 2024, 16:33

U nás mávame tlak tesne pod hranicou 6atm a prepad mám zvedený do podlahovej vpuste (guličky). Asi pred dvomi rokmi ( po návrate z dovolenky) už bola spätná klapka tak zavápnená, že citeľne klesal po chvíli tlak teplej vody oproti studenej. Samozrejme že tento fakt som vôbec nebral do úvahy. Najprv som povymieňal tesnenia/sitká na etážkach pred batériami, na kotli, bojleri a všade kde som si spomenul že som ich pred 25.rokmi dal - no samozrejme bez účinku.. Vyhodil som potom vahadlo s uzáverom zo spätnej klapky, vyšpáral, vypláchol a tlaky už sú OK. Odvtedy systém ide bez tej sp.klapky. Akurát to má teraz nevýhodu, že "gulička" v techn. miestnosti raz za čas vyschne - už do nej bojler nečvrká a musím ju potom vyčistiť a preliať vodou, aby nešiel smrad z kanála...
Ale k téme:
Chýbajúci expanzomat či spätná klapka nemá na chod vodovodnej prípojky žiadny významný vplyv... Vodárenský podnik sa s tým vysporiada... keby si videl, na akom princípe tam funguje regulácia tlaku... :rolleyes:
Jediná hrozba u teba môže byť, že pri odstávke vody a malom zásobníku s elektrickým ohrevom môže dôjsť k "vycucnutiu" vody z bojleríka, hladina sa dostane pod úroveň špirály a tá sa bez odvodu tepla upáli ako Palach.
Poišťák so sp. klapkou tam určite daj !
Ešte podotknem, že ja mám stojatý 200L bojler so solárom a dohrevom cez prietokový ohrievač pece - tam nič nehrozí, ani keby bol prázdny (akurát pec, či solár sa bude čudovať, prečo sa mu vracia horúca voda). El. špirálu ani nemám napojenú..
Daj tam takýto 2v1 a máš pokoj.
Prílohy
obrázok_2024-03-18_163416481.png
obrázok_2024-03-18_163416481.png (17.57 KiB) 942 zobrazení
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 18 Mar 2024, 16:57, upravené celkom 1 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Mar 2024, 16:48

Aj tak mi je záhadou, ako inžinieri vypočítali dĺžku trubky, aby eliminovala narastajúci tlak vplyvom oriatia a následnej rozťažnosti vody... To už neplatia fyzikálne zákony v tejto oblasti? Veď voda je v podstate "nestlačiťeľná"... Tlak musí ísť hore!!
Nezabudli tam dať poznámku, že treba použiť 2m kus gumenej/plastovej hadice, aby sa ten štamperlík vody niekam zmestil ?? :lol: :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa budvar10 » 18 Mar 2024, 17:49

Nie som síce odborník, aj keď nejaké skúsenosti mám, ale asi to nie je na elimináciu tepelnej rozťažnosti vody.
Skôr by som povedal, že to má eliminovať nárazy pri otváraní a zatváraní kohútika, aby to nepreláčalo bezpečnostný ventil.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Mar 2024, 18:44

budvar10 napísal:
18 Mar 2024, 17:49
Skôr by som povedal, že to má eliminovať nárazy pri otváraní a zatváraní kohútika, aby to nepreláčalo bezpečnostný ventil.
Tiež nie som odborník na remeslo tohto druhu, ale môže tam byť to doporučenie aj kvôli "tomu"..., alebo aby prívodnými hadicami pod drezom zbytočne "nehádzalo" pri zmene tlaku/režimu... Tie tlaky sa tam ovplyvňujú prierezom potrubia, dodávaného tlaku a prietoku - podobne ako pri hydraulickom agregáte, kde v podstate malým piestom/čerpadlom vytláčaš kvapalinu pod piest veľkého priemeru a tým znásobuješ jeho silu pôsobením na väčšiu plochu....a nejaký napr. "krátkodobý" výpadok toho malého piestika pri vysokej freq. nemá veľký vplyv na ten "veľký piest" - samozrejme kým tlak niekde neujde..
Mnoho inštalatérov, ale aj "projektantov" veľa krát "zabudne" na to, že keď je rozvod vody (ale aj kúrenia) po celom baráku/byte spravený jedným typom /priemerom "tenučkých" medených trubiek že to nemôže byť problém - ale opak je pravdou.. Nemáš dostačočný prierez potrubia - a chceš mať určité množstvo kvapaliny - musíš zdvihnúť pietok - čiže tlak v potrubí... ale kde ho vziať, keď čerpadlo dá len to "svoje"? Pritom by stačila trubka väčšieho prierezu, ktorá sa potom rozdelí do dvoch či viacerých tenších... Až si spomínate, Rafi má problém s "ukočírovaním" radiátorov na jednom podlaží, či so sprchou v kúpelni.... Jednoduchá laboratórna práca - na záhrade si natiahnite vedľa seba 20m 1/2" hadicu a 3/4 cólovu - a uvidíte rozdiel v dodávanom nmožstve pri rovnakom tlaku... A už som zase učiteľ fyziky - ako by povedali moje dietky a netere, ktorým to nejako nešlo do makovičiek :axe: Nebite ma!
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa Ilija » 18 Mar 2024, 20:10

Závisí aj od tlaku v sieti, a na koľko je nastavený ten ventil.
Inak je to hovädina, ako tu píšete má byť tesne pred bojlerom.
Enigma:
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa Dolfi » 18 Mar 2024, 20:41

romiadam napísal:
18 Mar 2024, 11:21
Aky to ma fyzykalny vyznam?
Na obrázku je pár vecí. Vraj je to počítané pre tlak v potrubí 4,1 Atm a rovnako sa roztiahne 5 aj 10 l vody !!!, (2,8 m). Zrejme aj keď je voda takmer nestlačiteľná, tak ten nárast objemu sa do tej rúrky zmestí a poistný ventil nebude kvapkať. Daj tam, čo tam treba !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 18 Mar 2024, 21:07

mr.dred: tak to mas riadny tlak. U nas mavame tak 1.5-2 a to sme celkom radi, lebo dlhe roky tu bol problem s tlakom. Na zaciatku ulice mame cerpadla, takze ked vypadne elektrina, tak sme aj bez vody. Ale zas na druhu stranu, aspon to trocha setri vodovodne baterie.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Mar 2024, 21:08

Ilija - nevidím v tom žiadny problém navyše..
Zvýšenie tlaku vody môže spôsobiť len jej zohriatie na konci. Ale vyšší ako prevádzkový tlak zabezpečuje pretlakový ventil, a keď je vstupný tlak vyšší ako menovitý tlak zariadenia, tak sa to musí riešiť regulátorom tlaku, alebo zariadením prispôsobeným na vyšší tlak.. On má vstupný tlak zrejme nižší( píše to tu), ako prevádzkový, tak tam problém nie je .. iné je to po zohriatí vody a zvýšení jej objemu - spätná klapka sa uzavrie - nikto vodu neodpustí - tak poišťák odcvrkne prebytok - NO problém!! Na to tam je! .. A možno sa ani nedostane na hranicu "upustenia" tlaku z poišťáku lebo má vstupný tlak pomerne nízky... Ale keď bude vstupný tlak blízky max.tlaku nastavenom na poišťáku, tak to bude čvrkať vždy, keď sa zapne dohrev..aj o pár stupňov... tak to skrátka funguje..
Expanzomat je v takýchto prípadoch viac ako žiadúci... lebo vzduch v ňom sa dokáže stlačiť a pri správnej "konfigurácii" nemusí poišťák, či iný pretlakový bezp. prvok nič "odpustiť" do kanála...Ale zase pri jeho cene a výdrži môžeš cvrkať do odpadu aj 10 rokov len tak...z pretlaku.. - nie z toho paradajkového :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Mar 2024, 21:22

pocitujlasku napísal:
18 Mar 2024, 21:07
tak to mas riadny tlak. U nas mavame tak 1.5-2
mne by stačil aj taký (ale máme tu veľké výškové rozdiely, asi to ináč nejde "tých hore" zabezpečiť....)... keď sa napúšťa wécko, tak je to pekný randál a to už mám asi 10 napúšťacích systémov odskúšaných a keď majú vodárne poruchu, tak to je úplne v riťťťi - väčšinou musím vymeniť napúšťák... .. Ale záhradu (cca 20m s 3/4 hadicou) prestreknem ako nič ešte aj susedovi na chrbát 10m za plotom :lol: :lol: :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa romiadam » 19 Mar 2024, 01:21

Super debata sa tu rozvinula.
Stym vycucnutim vody (ked otvorim teply kohutik) mi spatna klapka dava zmysel. Takze pojde tam, aj ked sme tu vodu mali odstavenu asi 1x za 10 rokov. Clovek nikdy nevie.
Pojde tam aj pretlakovy ventil, z ktorej hadicky zvediem do sifona na kuchynskom drese. Voda tam moze kvapkat do nemoty. Na expanznu nadobu nemam miesto.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa 5ko » 19 Mar 2024, 10:45

Poišťáky sú zväčša nastavené na 6,3 Bar, takže tvoj tlak ho neotvorí.Iba ak sa voda zahreje na vyššiu teplotu natoľko ,že zväčší objem tak, že stúpne tlak v systéme nad jeho otvárací,vtedy si odcvrkne. Niekedy, keď vidím, že bojler nahrieva a kvapká z ventilu, otvorím na sekundu teplú vodu a je kľud.Aj tak by ma zaujímalo, prečo by nemohli výrobcovia integrovať priamo v bojleri nejaký malý priestor,kde by sa udržalo určité množstvo vzduchu na expanziu .
Romi,keby si to robil ako sa na Slováka patrí,teda,najprv namontoval a až potom čítal návod,nemal by si čo riešiť. :D
Spätná klapka tam musí byť s toho dôvodu,aby pri odstávke vodovodu neprenikla teplá voda nazad do potrubia z hygienických dôvodov (legionela...saponaty ) preto je prerušovacia klapka aj v práčkovom ventile,aj na sprchovacej batérii.
Expanziu nemusíš dávať kovovú.stači ak dáš do potrubia za Klapku Tčko,do ktorého našroubuješ prázdnu 0,5L PET fľašu hore dnom . Tá vydrží aj 20 bar .Ja ju mám na soláre a vymieňam ju asi raz za 5 rokov.
Po 25 rokoch som musel na chalupe vymeniť bojler,lebo ako starý somár,som v jeseni zabudol zavrieť prívod vody do neho, keď som zazimovával systém,v pivnici som vypustil potrubie,ale vytiekla aj voda z bojlera.Prepol som špirálu do režimu protimrazovej ochrany....a keď som prišiel na jar,čakalo ma nemilé prekvapenie.Špirála hriala vzduch do nemoty,až sa začala topiť izolácia a zhorela aj špirála.
Takže som mal postarané o zábavu.Bojler som vyhodil lebo už bol výmenník zanesený a vyzeral ako tehla z yporu.
Prílohy
IMG_20240226_150204.jpg
IMG_20240206_152914.jpg
IMG_20240111_151714.jpg
IMG_20240226_193124.jpg
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa romiadam » 19 Mar 2024, 18:34

Pekne obrazky.

Uz so to pochoppil. Diki za rady. 5L bojlerik je uz objednany
https://www.meteorelectrical.com/brands ... er.html?IE. Mal by tam byt pribaleny aj poistny ventil.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Instalacia 5L bojlera pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa Jirka84 » 19 Mar 2024, 20:14

romi,
1.v kuchyni pod dřezem 8 litrový (stačí, je myčka),
2.v koupelně pod umyvadlem 30 litrový, kde se občas objevila "kaňka", protože "Nekdo" měla pocit málo teplé vody. Po občasné kontrole nastavení teploty se "kaňka" neobjevuje, cca po roce jsem přidal přepad . tlak v řadu cca 4,5baru - nekupuj šunty pojišťováky a nepřetápěj.
3. pouze jednou za tři roky propláchnu na dvorku oba. Ventily jsou na zdi.
Zpočátku jsem zapomněl u 30ti litrového a výsledek po 5ti letech byl ukázkový , viz: _topná spirála
Prílohy
8 L- poj.jpg
30L-poj.jpg
30L-přepad.jpg
_topná spirála.jpg
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Mar 2024, 19:53

Dnes som experimentoval.

Zmeral som tlak vody. S prekvapenim musim tu napisat ze mame tlak 3.5bar + - presnost tlakomera SMC. Dajme tomu ze 3.3bar - 3.7bar.

Myslel som ze to bude menej. Stale to udrzim s palcom na konci 1/2 hadice.

EDIT(neskor):
Neskor som si overil/otestoval expanziu vody. Zohrial v 0.5L flasi vodu z 20 na 60 stupnov a vykvapkalo mi cca 8ml vody (merane v striekacke). Takze pre 5 L to bude cca 80ml. Zaokruhlim to na 100ml. Zaujimave. A online kalkulacka mi vypocitala iba 40ml na 5Litrov vody z 10 na 80 stupnov. Tu je vidno, ze netreba vsetkemu verit co je na internete, popr. zle doplnene konstanty a pod. Prax je prax.

Potom som este urobil test na PET flasovu expanznu nadobu. Zobral som 750ml PET flasu a napojil na vodovod. Zo 750ml priestoru tam ostalo iba 200ml stlaceneho vzduchu o tlaku tych spominanych 3.5bar

Tak ked zoberiem vzorec ze


V1*P1 = V2 *P2 => P2 = (3.5bar * 200ml)/100ml = 7bar

Tak z toho mi vyjde ze ak mi 5L voda vplyvom ohrevu z 10 na 50stupnov expanduje cca o 100ml, tak pri pouziti 0.75L expanznej nadoby by sa mi v rurach vytvoril tlak 7bar - to by mi pretlakovy ventil trosku kvapkal.

U 1L flasi by to mohlo byt akurat. Ak uvazujem takto ze ked zvacsim flasu o 25% na 1L, tak aj stlaceny objem vzduchu by sa zvacsil o 25% teda z 200ml na 250ml a tu uz vypocet pre vysledny tlak po expanzii vody by vychadzal

V1*P1 = V2 *P2 => P2 = (3.5bar * 250ml)/150ml = 5.83bar

a pre 1.5L
(3.5bar * 400ml)/300ml = 4.66bar co je idealne.

Takze tak. Treba mi expanznu nadobu 1.5L.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 23 Mar 2024, 00:30, upravené celkom 4 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Mar 2024, 22:54

pri dobrej kondícii stisku a vhodnom priemere hadice/trubky udržíš aj 5-6+ atmosfér tlaku palcom, ale fyzika nepustí... tlak na niečo,čo má pár mm štvorcových sa nerovná výslednej sile, ktorá pôsobí na zariadenie/piest s priemerom niekoľko desiatok cm ²..
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Instalacia 5L bojl;era pod dres v kuchyni

Príspevok od používateľa romiadam » 27 Mar 2024, 20:23

Tak som opat a mam novinky.

Minule som zle odcital tlak vody (dvojita stupnica MPa a PSI) a nezamyslel som sa nad tym co som odcital. Moj skutocny tlak vody je 2.4 - 2.5Bar.

Dal som si v robote vyrobit "custom" expanznu nadobu 1.5L (pocitany pre 3.5Bar).

image.png
image.png
image.png

Zapojil som to ako to vidite na prvom obrazku hore. Naprv spatny ventil, tlakomer, expanzna nadoba a na vstup studenej vody. Bezpecnostny tlakovy ventil som tam nedal, toto bol len test pre tlak vody o kolko stupne tlak. Na vystup som dal ventil a kusok hadice aby mi voda netiekla na bojler. Pripojil som na vstup vodu cez zahradnu hadicu a najprv preplachol ten bojler aby z neho vysiel vsetok vzduch. Ventil na vystupe bol otvoreny. Potom som zavrel vodu na vstupe a nechal vyrovnat tlak na 0 (kym z vystupu prestala voda tiect. . Potom som na vystupe zavrel ventil a na vstup som zase pustil vodu a cele sa to natlakovalo na 2.4Bar (2.5Bar).

image.png

Potom som odpojil zo vstupu zahradnu hadicu (spatny ventil drzal tlak v bojleri, a cele to preniesol do vnutra (do kuchyne). Vytocil regulator teploty vody na maximum a zapojil do elektriky. Zacalo sa to ohrievat a tlak stupal, a sledoval tlak. Po cca 10 min sa to vyplo a tlak sa zastavil na 3.2Bar. :applause: :applause: :applause:

image.png

Takze vzhladom na to ze mam nizsi tlak ako som najprv tu napisal, mozno aj 0.5L expanzna nadoba by stacila, ako spominal 5ko. Ale cim vacsia tym menej stupne tlak. Takze som stymto uplne spokojny a mozem kludne spat, ze sa mi to neroztrhne a ma to nevytopi. :biggrin:

Prajem vsetky prijemny den/vecer (podla toho kedy toto citate).
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok