Ovladanie 7 Segment displeja

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Ovladanie 7 Segment displeja

Príspevok od používateľa Jirka84 » 08 Feb 2024, 19:42

Opět mi zase "došly" znalosti, proto trochu oživím zdejší vlákno následujícím dotazem.
Známý rozbil klasický "budík" a šrot mi donesl na součástky. bohužel tu nejdůležitější část přímo zmasakroval.
Následující display zůstal nepoškozený, ale nedaří se mi u "ÚJA Gůgla" najít nic k němu,...
chtěl bych pro tzv. MULTIPLEXNÍ provoz ke zobrazení různých hodnot (přes převodníky).

Dotaz můj...teda zní:
nemáte ponětí někdo chytřejší než já, jak uvést 18ti pinovou "sběrnici" do chodu, abych mohl pokračovat ? Bohužel lepidlo je nedestrukčně nemožné povolit.
Označení na zadní straně: CT-9426GEN-3D, na přední straně je doplňující ... 94HB , podle něhož jsem našel zapojení "aspoň pravděpodobné", ale .... nic. Jeho funkce: zvonek 1, 2, melodie 1, 2, Napětí, 7segnenty / 4x , dvojtečka uprostřed. Část jednotlivých segmentů "bez ladu a skladu násilím" (3,5V přes R) svítí.
AR (A,B,PE...) od 1990 jsem "prošel" bez výsledku, datasheet nikde nenašel, název onoho vraku budíku neidentifikovatelný.
Díky vřelé Vám všem už dopředu za snahu mi odpovědět.
Prílohy
94HB.jpg
obecné_94HB.png
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Ovladanie 7 Segment displeja

Príspevok od používateľa balu » 08 Feb 2024, 21:36

Budu Tě muset zklamat, ale tady si se samostatnýma převodníkama nevystačíš. Buď MCU nebo za převodníky/dekodéry dát multiplexery (například 74139) a vybírat z jednotlivých segmentů. Jenže jich potřebuješ pro každou společnou linku tolik, kolik je jednotlivých linek pro segmenty. IO jsou dvoukanálové, takže stačí poloviční počet IO. K tomu nějaký čítač, který bude počítat 1-3 (lépe asi 0-2), který bude generovat číslo pro výběr. K tomu by ještě bylo dobré "zatemňování" pro přepínání bez duchů. To by se pravděpodobně muselo řešit na dekodérech nebo použít 74138. Ty jsou ale jen jednokanálové, takže kolik linek, tolik IO. Zase u nich lze použít Enable k zatemnění přepínání.

Jinak zdroj, tužka a papír je asi jediná šance, jak zjistit zapojení displeje. Mám tu dva displeje z radiobudíku (různé budíky, ale shodné displeje) a jeden z váhy. Ani jeden nemá co společná linka, to celý znak, ale mají segmenty podobně rozházené.

Z MCU na to má dostatek IO třeba ATmega64 (TQFP64), která má 52 IO linek. Zapojil by se jako 4xBCD dekodér + řízení displeje. A pokud by to nestačilo, pak je tu ještě ATmega649 (65 IO linek) a ATmega640 (82 IO linek) - obě skoro za stejné peníze jako ATmega64, jen v pouzdře TQFP100. Nepotřebuješ k nim kromě tranzistorů pro spínání společných linek prakticky nic víc.

Samozřejme by se daly použít i menší procesory a pro displej použít například 74595. Těch možností je spousta.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Ovladanie 7 Segment displeja

Príspevok od používateľa peterple » 09 Feb 2024, 17:32

Samozrejme že dnes na riadenie takéhoto displeja treba použiť MCU. Nerozumiem ako v predošlom príspevku sa došlo ke tak vysokým počtom vývodov. Ja vidím na displeji 18 pinov a to znamená že sa to dá riadiť obyčajným Arduino UNO ktoré má celkovo 22 I/O (V/V) pinov. Je to LED nie LCD takže naozaj nevidím dôvod ´prečo tak veľa pinov. To znamená že zostali ešte 4 piny na tlačítka, relé a podobné potrebné veci.


Na budenie segmentov možno bude treba tranzistory, ale typujem že aj nie. Tie malé chrobáky dajú max 60mA na jednu linku a to je 8mA na jeden segment čo by mohlo stačiť. Ak nie tak tam treba 4 tranzistory. Podľa toho či ide o spoločnú anódu tak PNP, alebo NPN ak ide o spoločnú katódu.

Vidím to teda tak že sa z toho dajú urobiť kompletné hodiny aj s hraním melódií s hocijakým ATMEGA328

Program sa dnes nerieši. Na to je knižnica. Jediné počítačové majstrovstvo spočíva v nainštalovaní Arduíno IDE a postupovať podľa návodu. Napr. https://www.circuitbasics.com/arduino-7 ... -tutorial/

Samozrejme najpr treba mať vyzistené kde čo na tom displeji je. To ale ťažko urobiť na diaľku. Takže prístup baterka, rezistory je správna cesta.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Ovladanie 7 Segment displeja

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 09 Feb 2024, 19:53

Displej je DUPLEX a nie multiplex, ovládaný LM8560.
napr.
Prílohy
duplex.png
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Ovladanie 7 Segment displeja

Príspevok od používateľa balu » 09 Feb 2024, 21:41

peterple napísal:
09 Feb 2024, 17:32
Samozrejme že dnes na riadenie takéhoto displeja treba použiť MCU. Nerozumiem ako v predošlom príspevku sa došlo ke tak vysokým počtom vývodov. Ja vidím na displeji 18 pinov a to znamená že sa to dá riadiť obyčajným Arduino UNO ktoré má celkovo 22 I/O (V/V) pinov. Je to LED nie LCD takže naozaj nevidím dôvod ´prečo tak veľa pinov. To znamená že zostali ešte 4 piny na tlačítka, relé a podobné potrebné veci.
Řízení displeje, ale kde máš vstup ? 4x4 bity BCD pro 4 číslice. Jirka84 to chtěl z obyčejných IO a ne MCU. Já mu tam nastínil i druhou možnost - s jedním jediným IO (MCU).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jirka84 napísal:
08 Feb 2024, 19:42
...
MULTIPLEXNÍ provoz ke zobrazení různých hodnot (přes převodníky)
...
Možná jsem ho špatně pochopil, ale myslel jsem, že tam má 4 statické převodníky BCD na 7-segment a ty potřebuje namltiplexovat do displeje. Proto MCU, který by zastal obojí.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
peterple napísal:
09 Feb 2024, 17:32
...
Program sa dnes nerieši. Na to je knižnica. Jediné počítačové majstrovstvo spočíva v nainštalovaní Arduíno IDE a postupovať podľa návodu.
...
Tohle když čtu, tak se mi otevírá kudla v kapse. Pak ty programy samozřejmě podle toho taky vypadají...
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2495
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Ovladanie 7 Segment displeja

Príspevok od používateľa Jirka84 » 09 Feb 2024, 23:04

Vážení, netřeba si zvedat adrenalin.
Přiložil jsem schema od obdobného, ale vícepinového displeje (30ti) s obdobným obsahem, jako Zdeno, taky ...94HB, bohužel není to samé zapojení jako můj 18tipinový - ten 30ti pin jsem jako jediný našel, tak jsem původně zkoušel jednotlivé výstupy podle jeho (94HB !!!) Spíš jsem nechtě tak trošku předpokládal, že ho někdo už viděl "u sebe na stole". Ostatní 7segmentovky jsou různé a vnitřně i jinak popropojované a laborovat není problém i při mém "kalendáři" u Avatara :lol:
Okopírovat zapojení jiných (ale klasika malých) , co mám v šuplíku je asi snadnější. Jen jejich velikost je pro lepší oči, než mám já. Tento mi padl do oka, že ho zkusím oživit...neznám al stále jeho strukturu (jen snad z části podle 30ti pinu) . Ještě jsem na něm přehlídl desetinnou tečku vedle třetí "7 sedmentovky" vpravo, kterou jsem při sondování nepřipsal do soupisu - na zelené fotce je matně vše vidět. Zapojení různých variant je na netu hafol, ale... k tomuto zatím nemám nic konkrétního (jen snad cca 3-4V, tužka, papír...) :wink:
:idea: ...zeptal jsem se...
PS zima ještě nekončí, zkusím "zmapovat" - "oříšek" jsem teda rozlepil... :crying:
Prílohy
94HB otevřený.jpg
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok