VF a VN účinky

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

dasper
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 08 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Hlohovec
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

VF a VN účinky

Príspevok od používateľa dasper » 05 Okt 2009, 20:46

Zdravim, potreboval by som zohnat literaturu alebo stacia aj nejaky clanky o VF alebo VN technike.
Cital som vela clankov o ultrazvuku, no nikde nebol napisany ten zakladny princip, jak to cele funguje alebo nacom je to postavene. Ide mi oto ze som nic zatal nevygooglil a v skole na mna nejak casu nemaju tak diky za secky SERIOZNE odpoved!
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 05 Okt 2009, 21:02

Ale je ti jasne, ze ultrazvuk nepatri do kategorie VF ani VN?
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 05 Okt 2009, 21:10

Ultrazvuk je proste zvuk - mechanicke kmitanie vzduchu/prostredie v ktorom sa zvuk siri s istou frekvenciou. To co pocujes je tiez zvuk istych frekvencii - od ~20 do 20000Hz. Ultrazvuk je pomenovanie pre zvuk nad 20000Hz - to co nepocujes (este je tu infrazvuk ktory nepocujes - pod 20Hz). Jeho princip je navlas zhodny s principmi normalneho pocutelneho zvuku - proste prostredie vibruje istou frekvencoiu - ta je od 20kHz vyssie - moze byt az radovo MHz. Vyraba sa rovnako - reproduktormi (i ked specialnymi).
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 05 Okt 2009, 21:33

hm.... a čo chceš vedieť o ultrazvuku????....je to proste zvuk...čo s ním chceš robiť???...čistiť?...odháňať komáre či krtkov???.....málo info....popíš viac....
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa AEdison » 05 Okt 2009, 22:25

0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

ultrazvuk

Príspevok od používateľa lato » 06 Okt 2009, 08:31

Ultrazvukom sa živým 25 rokov :lol: Ak máš záujem popíš konkrétnejšie problém!
L.T.
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 06 Okt 2009, 08:37

Ak ti ide o teóriu , skús napr. " Jaroslav Obraz : Ultrazvuk v merici technice"
0

dasper
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 08 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Hlohovec
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa dasper » 10 Okt 2009, 11:36

trosku sme sa nepochopili, nejde mi LEN o ultrazvuk, lenze chcem nejaku teoriu o tom co dokaze VN alebo VF, viem ze cez teslov transformator sa da "prenasatel energia na dialku" laicky povedane, lenze ide mi oto ze sade su schemy sade je prax no ja chccem asj trocha teorie, teraz nejde zas len o TC. ale jasneze aj teoria o ultrazvuku pomoze, diky moc
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 11 Okt 2009, 00:07

dasper napísal: ale jasneze aj teoria o ultrazvuku pomoze, diky moc
No Vo Vf ti teória ultrazvuku moc nepomôže :( tak ako spomenul daqq je to o mechanickom kmitaní a šírení vĺn. Akurát ako meniče sa používajú najmä piezo- materiály. Tam kde sa stretáva ultrazvuk s elektrikou sú generátory (oscilátor) a spracovanie malých signálov najmä pulzného charakteru zo sond.
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 11 Okt 2009, 00:25

Hmm... mozno by ti pomohli teslove patenty:
http://www.google.com/patents?q=tesla&b ... ch+Patents

Ohladom prenasania energie na dialku: ide to, je to desne neucinne, prakticky nepouzitelne pre vacsie mnozstva energie a bolo tu o tom parkrat kecane.

Ohladom tej teorie za tymto prenosom energie - radiove vlny prenasaju energiu. Mikrovlnka nefunguje na dakom magickom principe - proste ziari 1kW energie, ktoru ziskava z elektrickej siete vo forme radiovych vln do ohraniceneho priestoru. Energia vysielana sa da spatne zachytit - to iste robis s prijimacom na akejkolvek frekvencii - len vtedy ziskavas strasne nizke energie. Keby si bol v blizkosti napr. 100kW vysielaca, a mas vhodnu antenu, mozes rozsvietit ziarovku.
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

dasper
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 08 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Hlohovec
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa dasper » 13 Okt 2009, 21:57

aha, uz tomu trosku viac chapem, aj ked tie teslove patenty su fajn, len sa tomu nejak moc nerozumiem... :oops: ale diky moc za setko ked este niekdo nieco mate prosim dodajte!!!
0

Používateľov profilový obrázok
mmt
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1252
Dátum registrácie: 08 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mmt » 13 Okt 2009, 22:13

ja som videl dva odseba vzdialene teslaky kde jeden bol zapnuty-sli sneho vyboje a druhy vypnuty a tiez sneho isli vyboje ale o dost mensie. je to naindukovane napatie, ale toto funguje aj z roznymi iny predmetmy napr. ked sa blizis k teslaku uzmenenym kablom sneho idu vyboje, ziarivky a tlejivky v okoli teslakov sposobuje ze neon v nich svetielkuje, a takisko aj v obycajnej ziarovke sa objavuje plazma. vsetko je to len o naindukovanom VF VN..
0

dasper
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 08 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Hlohovec
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa dasper » 13 Okt 2009, 22:18

cize na taku indukciu potrebujem aj VF a sucasne aj VN, je mi jasne ze indukcia je aj pri malom napeti a frekvenci ale ide o malu indukciu. chapem spravne???
0

Používateľov profilový obrázok
mmt
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1252
Dátum registrácie: 08 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mmt » 13 Okt 2009, 22:36

pri mensom napeti a nizsej frekvenci si to predstav ako klasicky trafak ten musi mat jadro aby sa el.mag mohol uzatvorit a pekne naindukovat napetie ,pri VF aVN to uz neje zapotreba.. aj malicke napr 12V JS puzlne napatie o frekvenci 100kHz sa dokaze naindukovat ale len za pomoci jadra.
0

Napísať odpoveď