Úrazy z dielne

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Úrazy z dielne

Príspevok od používateľa E001 » 07 Feb 2017, 18:53

K tým šponám a vrtačke sme mali na retiazke zavesený taký háčik s rúčkou, tým sme tie špony zachytili a odtiahli. Pri zváraní MUSÍ mať aj zvárač, aj pomocník kožené zváračské rukavice. Aj keď môžem potvrdiť, že to páli aj cez ne, ak chytíš obrobok v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Ale obíde sa to bez zranení. Hlavne je nutné nereagovať zbrklo, najprv uvažovať, po tom konať. Práca počká - život máš len jeden.
0

Jupi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 31 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Poblíž BA
Vek: 52

Re: Úrazy z dielne

Príspevok od používateľa Jupi » 07 Feb 2017, 19:49

Spomienka na študentské časy: Práca s dlhším obrobkom v kováčskej dielni - veľmi ma tá práca bavila.
Na ľavej ruke som mal azbestove (?) rukavice, v ktorých sa bežne dal aj horúci obroboch otáčať alebo vyťiahnuť z vyhne chytením za chladnejší koniec. Len som si nevšimol, že medzi palcom a ukazovákom je diera aj pre 2-3 prsty. Tak som s tým tresol o zem, až som sa zlakol a spolužiaci sa samozrejme smiali. V ten deň som síce skončil, ale teraz sa z toho už iba smejem.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Úrazy z dielne

Príspevok od používateľa 5ko » 07 Feb 2017, 19:51

Odkedy mi asi v pätnástich rokoch špona na sústruhu odfaklila bruško na prste takmer po kosť,a inokedy zas pliešok držaný v prstoch pod vrtačkou,mi pri zahryznutí vrtáku roztočilo tak, že mi rozpáralo tri prsty a dlaň, tak to už tak nerobím. :wink: Jedine nejakým nástrojom,no ale človek sa často najradšej učí -len na svojich chybách.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Úrazy z dielne

Príspevok od používateľa oravan » 07 Feb 2017, 19:59

na prstoch svojích ja nič také vážne akurát kyselina na gate sa rozliala po vypratí ostali iba kovové cvočki
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Úrazy z dielne

Príspevok od používateľa Milos66 » 07 Feb 2017, 20:03

5ko napísal:Odkedy mi asi v pätnástich rokoch špona na sústruhu odfaklila bruško na prste takmer po kosť,a inokedy zas pliešok držaný v prstoch pod vrtačkou,mi pri zahryznutí vrtáku roztočilo tak, že mi rozpáralo tri prsty a dlaň, tak to už tak nerobím. :wink: Jedine nejakým nástrojom,no ale človek sa často najradšej učí -len na svojich chybách.
Jo, zažil som kolegu, ktorému vrták vytiahol šľachu z predlaktia. Fuj, do dnešného dňa to mám pred očami. A je to hádam aj 30 rokov.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Úrazy z dielne

Príspevok od používateľa Marek1975 » 07 Feb 2017, 20:17

oravan napísal:na prstoch svojích ja nič také vážne akurát kyselina na gate sa rozliala po vypratí ostali iba kovové cvočki
mne sa raz stalo nieco podobne pri home experimentoch s nejakou kyselinou, odniesli si to vtedy nove teplaky z ktorych som mal potom akorat kratasi a poriadne nahucane :D
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Úrazy z dielne

Príspevok od používateľa muziker » 07 Feb 2017, 20:41

Človek toho za život vidí a zažije všeličo. Mne sa úrazy (až na nejaké drobnosti) našťastie úrazy vyhýbali, Elektrina ale párkrát mnou tiež "zalomcovala", našťastie okrem úľaku sa mi nič nestalo.
Spomínam si na "Výstavku o BOZP" usporiadanú na Vstupnom areáli Východoslovenských železiarní v roku 1965. Boli tam otrasné fotografie a popisy pracovných úrazov vo fabrike. Od odtrhnutých rúk a nôh cez oskalpovanie a popáleniny až po smrteľné úrazy keď z človeka ostal len mastný fľak po rozmliaždení niekoľkotonovým bremenom. To má človek pred očami potom po celý zbytok života.
Z úrazov elektrickým prúdom v rokoch 1966 - 1969 si spomínam na jedného pána, ktorý sa vymočil na 6000 V zbernicu samozrejme pod prúdom, ako aj na úrazy vo vysokonapäťových kobkách ke´d elektromontér vstúpil omylom kvôli oprave el. zar. do nesprávnej a tá bola samozrejme pod napätím. Zažil som aj spustenie generátora na výrobu el. energie po GO kde montéri zabudli odpojiť skratovaciu súpravu za jedným zariadením. Zatriaslo to podlahou celej haly.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Úrazy z dielne

Príspevok od používateľa oravan » 07 Feb 2017, 20:49

toto mi pripomenulo že na menierni tu na Vrútkach bola z učilišťa železničiarskeho na prehliadké zariadení .vtedy chalan žiak 4 tého ročníka vraj čo sa môže stať a ako sú zábrany k 22Kv tak ho chytil oblúk totižto chytil sa rukov zábrany a druhou sa natiahol na to vedenie a fakt po hlave ako ostala ležať na zemi je ešte teraz fľak ,ktorý néjde dole ono sa to stalo no 10-15 rokov do zadu

-- Spojený príspevok 07 Feb 2017, 21:52 --

a v bývalé ZTS na výrobe tankov ako chalen brúsil veťu tak sa brúzka rozlomila a vpálila mu do hlavy pol hlavy mimo ono aj som videl ako chlap vstúpil pred vlak tomu až z huby jazyk vyletel do teraz to vidím pred sebou
0

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: Úrazy z dielne

Príspevok od používateľa Harchom23 » 07 Feb 2017, 23:44

taktiež sa posťažujem so zranením, nemalo to nič s elektrinou, brúsil som čepeľ noža čo som si vyrábal, posledný výbrus pred finálnym leštením, tak som si povedal že netreba už moc silu, tak pekne ručne pilníkom v malom zveráku na druhom stole (stôl na ľahšie, precíznejšie práce) bohužiaľ môj zverák 50 dávnejšie spadol a mierne praskol, nemá to moc vpliv ak sa dá pozor pri upínaní a dobre sa vyrovná, keďže čepeľ už bola vcelku predfinálnom stave, nechcel som ju poškriabať v čelustiach a teda upol som ju cez pertinaxové "nádstavce" pri poslednom ťahu pilníkom, keď už bola značne ostrá sa mi pošmikla a prebodla/prerezala prst ľavej ruky, ktorou som sa pridržiaval stola, keďže moja mama je zdravotná sestra, nerobila z toho veľké haló, skôr mi ešte vynadala, dosť nepríjemné vzhľadom na to že som dosť krvi vykvapkal, a nedokázal pohnúť prstom. na úrazovku sme sa dostavili až o 3 hodiny (vraj ak je to tam rozrezané, do 12h to nieje problém, a že mám držať ruku hore, nech nevykrvácam :D mať mamu sestričku fakt nieje výhoda :D ) na moje maximálne šťastie som na úrazovke bol prvý a akurát mala službu doktorka z plastickej chirurgie, verdikt bol prerezaní extensor palca, poklesnutý distálny článok a prerezaný kĺb palca, na mieste mi to rozrezali, vytiahli šľachu a zošili, vcelku nepríjemný pocit, keď vám špárajú v ruke pod kožou a hľadajú stiahnutú šľachu... mesiac prst v sádre a mesiac rehabilitácií, na moje šťastie sa mobilita prsta úplne obnovila, dokonca je väčšia než na druhej ruke, počas zrastania sa šľacha prirástla aj k okoliu, a to bol problém, to bolo treba cvičením postupne odtŕhať (fakt príjemné :finga: ) ruku mám (mimo jazvy) v stave v podstate ako pred tým, dokážem s ňou vykonávať všetky úkony, akurát cit v prste je oslabnutý, a na vrchnej časti temer nuloví, mama tvrdí že nervy dorastajú zo všetkých tkanív najpomalšie, tak ešte dúfam v obnovu citu... ponaučenie z mojej chyby, pred ktorou by som vás chcel vyvarovať znie: "aj keď je náradie len mierne poškodené, ale plní svoju funkciu, aj tak mu nikdy neverte, môže prísť k nečakanej zmene, ktorá môže viesť k úrazu, nebodaj aj niečomu horšiemu, pokazené resp. neúplné náradie je nebezpečné..." Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Úrazy z dielne

Príspevok od používateľa Merak » 08 Feb 2017, 07:03

Ešte ako puberťák som bol s rodinou a pár známymi na chate. Večer sme si chceli spraviť vatru a tak som sa rozhodol ísť napíliť drevo, pravdaže sám, veľkou ročnou rámovou pílou. A ako raz odskočila, tak mne rovno do prsta. Mať ruku trocha viac posunutú tak som bez prsta, takto mi spravila iba jazvu.

P.S.: ráta sa aj ako pracovný úraz, keď som ako decko staval na strome lanovku?
Prílohy
IMG_20170208_065812.jpg
IMG_20170208_065807.jpg
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Úrazy z dielne

Príspevok od používateľa 5ko » 08 Feb 2017, 10:36

Môže sa klasifikovať ako pracovný úraz, ked chytíš v pracovnej dobe AIDS? :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
jardo181
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 21:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Úrazy z dielne

Príspevok od používateľa jardo181 » 08 Feb 2017, 10:40

Chytenie vírového ochorenia nieje považované za pracovný uraz, ale kedže si v práci, mal by si používať ochranné pomôcky ako vyžaduje BOZP :D hádam Vás to učia na "pravidelných" školeniach :D :D
0
IT bojovník
Ak by bol záujem tak: Ebay, DX, Aliexpress...

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Úrazy z dielne

Príspevok od používateľa Milanko » 08 Feb 2017, 10:53

Ako som sa stal elektrikárom. Majster dielni, ako študent na Zochovej, prikázal celej triede ,aby sme sa všetci pochytali za ruky a prvý má holov rukov chytiť nulák, a posledný má chytiť fázu. Včetci sme ostali v nemom úžase-lebo inak nebudeme elektrikárom. Keď videl, majster tú nečinnosť, tal sa zaradil medzi nás do série a po vykonaní príkazu, čuduj sa svete nič sa nedialo. Všetci sme žili. Potom nám prikázal po jednom odstúpiť, čiže-znižoval sa sériový odpor. Čo sme ostávali v rade, do vtedy, kým nepocítime prechod el. prúdu, nastávalo mierne chvenie. Od vtedy som elektrikár. Mastra sme volali fázak.
Nebol síce z toho žiadny úraz. Ostal titul ELEKTRIKÁR.
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Úrazy z dielne

Príspevok od používateľa elmoto » 08 Feb 2017, 11:05

a toho čo sa chytil fázy nešteklilo prechod prúdu do podlahy?
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Úrazy z dielne

Príspevok od používateľa 5ko » 08 Feb 2017, 11:23

Vtej dobe museli mať všetci povinne pracovnú obuv, nie bambusové ponožky ako dnes a majster určite vedel čo robí, ovela lepšie , ako dnešný ,,pedagógovia,, :lol: :wink:
1
Obrázok 1
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Úrazy z dielne

Príspevok od používateľa Merak » 08 Feb 2017, 11:42

5ko napísal:Môže sa klasifikovať ako pracovný úraz, ked chytíš v pracovnej dobe AIDS? :D
Pokiaľ si prostitútka, a pri ........ (hovorme tomu práca) sa roztrhne prezervatív, tak asi áno.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Úrazy z dielne

Príspevok od používateľa miroja » 08 Feb 2017, 11:51

V septembri 2015 sa mi malicek dostal medzi jedny take trosku tazsie dvere a jakel, umiesteney kolmo asi s 3 mm medzerou nad nimi. Prstik po tomto zasahu zostal visiet ani nie na stvrtine povodneho prierezu, stredny clanok kosti rozdrveny, ako ked buchnes po suchom rozku, ale pacilo sa mu u mna, tak sa prirastol spat. Aklurat kosti sa za ten cas nezrastli a lekari tvrdia, ze sa uz ani nezrastu do povodneho stavu. Povodne klby sa zrastli a tam kde som si to odstrihol zostala diera v clanku. Malicek trochu ohybam, akurat nie na dvoch miestach, ale iba v strede.
No ale ked pridem do krcmy a ukzazem 5 prstov, donesu mi 5 a nie 4,5 piva ;-)
Prílohy
December 2016
December 2016
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Úrazy z dielne

Príspevok od používateľa Milos66 » 08 Feb 2017, 13:38

Harchom23 napísal:taktiež sa posťažujem so zranením, nemalo to nič s elektrinou, brúsil som čepeľ noža čo som si vyrábal, posledný výbrus pred finálnym leštením
Chcelo by to fotku inkriminovaneho nastroja - noza.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Úrazy z dielne

Príspevok od používateľa Mego » 08 Feb 2017, 13:47

Mne sa stalo už kopec vecí - zábavných aj menej zábavných. Idem od decka... :D
1. KeĎ som mal dva a pol roka a bol som u prababky na dedine, tak som sa zobral, keď nikto dospelý nevidel, išiel som do kôlničky a reku "idem rubať drevo". Vtedy sa drevo rúbalo tak, že jednu sekeru si zasekol do klatika a druhu si otočil a trieskal po tej prvej. Klasicky štiepenie dreva, no dnes by som už takto sekeru nekazil, maximalne kaľačkou. No tak som jednu azrubal do klatika a druhu som dvihol nad hlavu, že idem po tom trieskať. Ale mal som dva a pol roka, sekera mala dva kila a tak som ju neutrimal a klepla mi po čele čepeľou. NAšťastie len pvorchové zranenie, jazvu nemám (čo je škoda, človek potom vyzerá drsnejšie).
2. Keď som mal 7, chytil som sa, ja debil, voľných káblov v rovzodni do bytovky. Výsledok bola arytmia, spálené vlasy, pol roka som koktal.
3. Keď som mal 8, vyskočila mi pílka u deda na záhradke pri robení foliovníka a zapílil som si asi pol centimetra do fakera ľavej ruky. Jazva neni.
4. Keď som mal 10, pri sánkovačke som sa rozchechnil a vo vysokej rýchlosti som si to namieril medzi stromy. Keď som videl, že to nedám, tak som sa chytil za jazdy kmeňov a sanky šli ďalej. Bolo by to v pohode, keby som pravou rukou netrafil o strom tak, že som sa napichol na pozostatok konára. Konárik bol skrz naskrz ruky, ale našťastie trafil rovno pomedzi kosti dlane.
5. KeĎ som mal 12, pozeral som sa na zvárací oblúk bez masky :oops:
6. Keď som mal 12, zo stojanovej vrtačky sa mi ulomil vrták a skončil mi asi pol centimetra od oka. Veľa nechýbalo k šťastiu...
7. Keď som mal 15, neudržal som vedro so štrkom na kladkostroji a vcuclo mi ruku do kolieska, našťastie žiadne trvalé následky.
8. Keď som mal 18, postavil som rebrík na rebrík a zletel som na zem z výšky asi 5 metrov.
9. Keď som mal 19, behal som naboso po trieskach, rozbitom skle a samorezkach. Tie nohy by ste nechceli vidieť.
10. Keď som mal 23, čiže včera, pri sypaní malty do vody som sa tak nadýchol, že doteraz mám rozleptané sliznice z vápna.

Takže toto je moje BOZP, resp. 112 špeciál - blízko smrti :D
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

MiloPS3
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 20 Apr 2011, 00:00
Bydlisko: Lazne Kynzvart / CZ

Re: Úrazy z dielne

Príspevok od používateľa MiloPS3 » 08 Feb 2017, 18:17

nedavno,mensi pichanec nozem mezi ukazovacek a palec , 2 stehy,
Prílohy
IMG_20170208_180351.jpg
IMG_20170109_165011.jpg
0

Napísať odpoveď