Dolezita pomoc : Vyhodenie z prace

Kecajte o čom chcete...

Moderátori: mirosne, Moderátori

jimmy_xp
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 08 Feb 2008, 00:00

Dolezita pomoc : Vyhodenie z prace

Príspevok od používateľa jimmy_xp » 04 Nov 2009, 14:44

Takze mam tu vazny problem. Dnes otec dosiel z prace z tym ze musel podpisat pod natlakom hodinovu vypoved. Nema ziadneho svedka, jedine druha strana (riaditel) mal svedka, ktory bude svedcit o tom ze nic sa nekonalo pod natlakom. Otec prisiel o svoj jednomesacny plat - oktobrovy, kvoli tomu ze vraj zo stroja na ktorom pracoval "zmizlo" zahadne 3000 litrov nafty. Pricom je tu problem, pretoze na stroji sa striedali 2ja pracovnici, a moj otec tych 3000 L neukradol !!! (Kde by to preboha dal, take mnozstvo). Do tych 3000L mu zapocitali aj palivo, ktore zo stroja vytieklo vplyvom deravej nadrze. Zmluvu o hodinovej vypovedi musel podpisat, pretoze riaditel sa mu vyhrazal kriminalkou, ze to da cele na presetrenie. Bohuzial otec nema ziadne doklady, kto ako na danom stroji pracoval (kedze pracovali 2ja a striedali sa po 2 tyzdnoch - nepravidelne) a taktiez nema ani protokol, ktory vykonala opravarenska firma pri deravej nadrzi...Je to smutne ako dokaze firma ociernit poctiveho zamestnanca :( Chcem sa spytat ci sa s tym neda nieco urobit, aspon prinajmensom ziskat dany mesacny plat spat, ktory bol poctivo odrobeny...Dakujem za kazdu radu a postreh ! Prosim modov aby to nemazali ani nijak neupravovali nazov temy, je to seriozny problem ktory potrebujem vyriesit, pretoze teraz pred zimou sa nasa rodina dostala do riadnej financnej tiesni :(
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 04 Nov 2009, 14:50

Otec udělal chybu, nic nemusel podepsat (snad na něho proboha nemířili pistolí).
Vím, lehce se to řekne, ale v určitých situacích se musí člověk umět "zašprajcovat" a nedovolit darebákům, aby měli navrch.
0

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Príspevok od používateľa danhard » 04 Nov 2009, 14:51

Tim, ze to podepsal, se v podstate k tomu duvodu doznal.
S tim se da tezko neco delat.
Kdyz mu hrozili kriminalkou, tak jim mel rict, ze by byl skutecne rad, kdyby to kriminalka vysetrila a ze pokud to nazaridi sami, tak to rad obratem zaridi, co by pro firmu neudelal, ze ? :)
0

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 04 Nov 2009, 14:53

Danhard, moje slová. Akurát som to písal.

Prečo teda nepočkali na tú kriminálku?

jimmy_xp
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 08 Feb 2008, 00:00

Príspevok od používateľa jimmy_xp » 04 Nov 2009, 14:56

Chalani, to iste som vravel, nemusel nic podpisovat, mal ist na PNku a s nejakym pravnikom to vyriesit :( Ktovie ako ich donutili to podpisat...to sa uz asi nedozvieme :( Tiez som vravel ze nemal sa bat tej kriminalky, ved bol cisty, nic by mu nedokazali...Ale to je tak, ked je clovek pod natlakom tak akokeby nerozmyslal...
0

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 04 Nov 2009, 14:58

Ale aký nátlak? Čo mu robili?

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Príspevok od používateľa danhard » 04 Nov 2009, 14:59

U te firmy se uz asi nechytne, protoze jedine co na ne muze skusit, je na ne postvat tu kriminalku sam. Neni me jasne ale jak je to s tim platem, to by musel podepsat, ze se vzdava te mzdy jako nahrada za tu zpusobenou skodu, tezko totiz muze udelat vypoved zpetne za ten mesic.
0

jimmy_xp
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 08 Feb 2008, 00:00

Príspevok od používateľa jimmy_xp » 04 Nov 2009, 15:04

Kofo > kriminalkou sa mu vyhrazali
danhard > podpisal im to ako "dohodu o ukonceni pracovneho pomeru", pricom vraj podla zakonnika ma dana firma spatne narok na jednomesacny plat...
0

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 04 Nov 2009, 15:06

Kriminálkou sa mohol vyhrážať leda tak on im... A s tým platom to má byť naopak - ak vyhodí firma teba, máš nárok na odstupné vo výške dvoch mesačných miezd. Aspoň tak viem ja.

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 04 Nov 2009, 15:09

Skutočne spravil chybu tým že to podpísal,ale ešte stále môže oznámiť na polícií čo sa tam stalo a ak je čistý,nemá sa čoho obávať. A čo sa týka svedkov,tak tý nehrajú žiadnu kľúčovú rolu vo vyšetrovaní,ale dôkazy áno. A ak sa podarí dokázať vinu niekomu inému,môže dokonca jeho teraz už bývalého zamestnávateľa obžalovať za krivé obvinenie. Ale skutočne sa treba porozprávať s právnikom. V zákone je veľmi veľa dier....
0

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 04 Nov 2009, 15:15

Osobne odporúčam skôr porada.sk ako naše fórum. Predsalen...

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 04 Nov 2009, 15:17

Nemal konať pod nátlakom ...
To že nemá svedka ho zas nepotopí, je to slovo proti slovu... Ja by som to podal kľudne na súd, myslím že náš systém by to ťahal kľudne pekné roky, ale určite by som naopak ja podal trestné oznámenie na firmu za krivé obvinenie ... a vytĺkol by som z tých špinavcov aj posledný cent. Ak tá firma nemá na neho priame dôkazy iba podozrenie, môžu mu takpovediac s prepáčením hovno ...

Kľudne si môže nárokovať ušlý zisk no nie som si tým istý, mal by si prečítať zákonník práce, poprípade sa spýtam tety v štátnom sektore, ako sa pri tomto postupuje :wink:
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

jimmy_xp
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 08 Feb 2008, 00:00

Príspevok od používateľa jimmy_xp » 04 Nov 2009, 15:21

Vravim mu nech nech do toho ide, nech to da aj na sud, nech posle kriminalku na nich ! Je to velka firma (nechcem menovat ale ma celoslovenske posobnenie) a tam sa tych spinavych veci v nej narobilo dost ...Myslim ze otec sa nema coho bat, je cisty ...
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 04 Nov 2009, 15:28

Radsej by som sa obratil na forum plne pravnikov nez elektronikov. Tak ci onak, vela stastia!
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
danhard
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3226
Dátum registrácie: 15 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Jesenice u Prahy
Vek: 68

Príspevok od používateľa danhard » 04 Nov 2009, 15:32

Pokud to byla vypoved "dohodou", tak je to s tim, ze by mu nedali plat mesic nazpet nesmysl.
Ale to bych se radsi podival do toho zakoniku prace.
0

jimmy_xp
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 08 Feb 2008, 00:00

Príspevok od používateľa jimmy_xp » 04 Nov 2009, 15:36

aj mne sa to zda ako velky nezmysel ten mesiac platu...skusim este porada.sk ci nahodou...
0

eriko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2285
Dátum registrácie: 07 Nov 2008, 00:00

Príspevok od používateľa eriko » 04 Nov 2009, 18:15

... prejem veľa šťastia a pevných nervov :wink:.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Príspevok od používateľa mato3000 » 04 Nov 2009, 18:38

ak podpisal dohodu tak ma smolu .... jedine, ze by dokazal natlak a to bez svedka bude asi problem.


podla toho co vravis, tak zmizla nafta a tvoj otec to mal na starosti. jeho chybou bolo, ze to neustriehol alebo o tom daco vie, ale neoznamil to. toto je neprijemny pozostatok socializmu. kradne sa a nikto nic nevidi. ja sam zamestnavam ludi a podobny problem je uplne bezny a takmer kazdodenny. hmotna zodpovednost je daco, co maloktoremu zamestnancovi daco vravi.

poviem ti to na rovimu: ak ma tvoj otec ciste ruky a o nicom nevedel, tak nech to ohlasi a poda trestne oznamenie, ale ak nie tak nech je rad, ze to dopadlo takto. trestne oznamenie moze podat aj zamestnavatel a to by pre neho bol problem

ten mesias platu je ta hmotna zodpovednost a tu si len tak zamestnavatel nevymyslel. tomu ver
0

jimmy_xp
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 08 Feb 2008, 00:00

Príspevok od používateľa jimmy_xp » 06 Nov 2009, 12:56

No takze som bol doma, a pre upresnenie informacii ohladom otcovho problemu : Otec nebol vobec pisomne upozorneny dopredu, ze ma nejaky problem s naftou. Dozvedel sa to necelych 24 hodin pred podpisanim zmluvy z telefonatu od svojho nadriadeneho. Podpisal vypoved dohodou podla par. 60 a nasledne zrazku zo mzdy za mesiac oktober ku ktorej bola vystavena faktura nie na naftu ale na prenajom stroja na ktorom pracoval. Chcem vediet ci je nejaka sanca este s tym nieco spravit, alebo uz na to zabudnut. Dakujem
0

Nomen

Rada

Príspevok od používateľa Nomen » 06 Nov 2009, 13:05

...
Prílohy
pravna pomoc.jpg

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok