Teplota v ohnisku

Všetko možné na prevetranie mozgových závitov.

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Teplota v ohnisku

Príspevok od používateľa lato » 16 Feb 2010, 16:15

Konecne mam trochu casu, takze som vymyslel pre vas novu hadanku.
Majme zdroj tepla - pre nas priklad slnko. Na zemi mozeme pouzit lubovolnu optiku s ktorou sfokusujeme slnecnú energiu.

Co mozeme prehlasit ?

1. Ziadnym sposobom nedosiahneme vyssiu teplotu ako teplotu povrchu slnka (TPS)
2. Ak zaostrime na malý bod ktorý bude v tepelne izolovanom prostredí teplota moze prevysit TPS
3.Musíme pracovat v "impulznom" rezime zasvietim - zatienim tepelnym stitom a mozem dosiahnut vyssiu TPS
4. Vsetko zavisí od materiálu v ohnisku a sposobe odvodu tepla napr. umiestnim tercik do vakuovanej flašky.
5. plati bod 2 a 4

samozrejme nehladajte napr. takýto mechanizmus : zasvietim na spagát, prepálim ho a odpálim jadrovú nálož a mam teplotu ...
0

Používateľov profilový obrázok
mat100
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 07 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Plzen - jih
Vek: 29

Príspevok od používateľa mat100 » 16 Feb 2010, 16:18

Řekl bych že správně je odpověď číslo 1
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 16 Feb 2010, 16:41

5

Sedliacky rozum mi hovorí že teplota je závislá od výkonu dopadajúceho na určitú plochu..
Takže ak by sme mali nekonečne presnú optiku a zaostrili sme na nekonečne malý bod tak by teplota mala byť nekonečne vysoká.
(možno slovo nekonečne nieje správne a presnejšie by bolo extrémne)

EDIT: Pridávam len pre pobavenie https://www.youtube.com/watch?v=8tt7RG3 ... re=related
0
Naposledy upravil/-a Robio v 16 Feb 2010, 16:52, upravené celkom 1 krát.
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

fero_zezina
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 18 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa fero_zezina » 16 Feb 2010, 16:42

Dam zasa svoj cisty tip, podla mna to bude bod 5. Ak by sme dostatocne velku plochu sustredili do dostatocne malej plochy :D, v nejakom izolovanom prostredi, a napriklad tuto "energiu(?)" by sme dostatocne stlacili, mohli by sme ziskat vyzsiu teplotu ako je teplota na povrchu slnka...
..alebo by sme ju stale hromadili, tak ako "teplotne cerpadlo(?)...
0
AtMega lover!

Používateľov profilový obrázok
raden
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj

Príspevok od používateľa raden » 16 Feb 2010, 16:43

Myslim si ze spravny je bod 1.
0

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 16 Feb 2010, 17:04

správa odpoveď je 1, aj keď nie úplne, chýba mi tam doplniť :
"Ziadnym sposobom ostrenia svetelnych lucov slnka do bodu nedosiahneme vyssiu teplotu ako teplotu povrchu slnka (TPS) "

Energia na povrchu slnka na m2 je 2 miliardy krát väčšia ako tá časť, čo dopadá na povrch na rovnakú plochu.
Existuje slnečná elektráteň, ktorá za pomoci veľkej plochy zrkadiel riadených pomocou PC a trajektórie natáča zrkadlá do jedného bodu, kde sa nachádza kontajner s cirkulovanou vodou a tá sa ohrieva....
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

tesla512
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 04 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Hôrka pri Poprade
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tesla512 » 16 Feb 2010, 17:42

podla mna 5
vychádzam z predpokladu že slnko aj povezme teplý čaj vysiela rovnaké IR žiarenie, teda v ňom nieje žiadnym spôsobom zakódované akú má teplotu ak teda predmet dostatočne tepelne odizolujeme telpota nie je limitovaná a mala by platiť rovnica Q=m*c*(t2-t1)
0
Človek sa podobá zlomku: čitateľ hovorí, aký v skutočnosti je, a menovateľ naznačuje, čo si o sebe myslí.
//L.N. Tolstoj

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 16 Feb 2010, 17:46

nevysiela rovnaké IR žiarenie...to by potom thermokamery nefungovali...
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

tesla512
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 04 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Hôrka pri Poprade
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tesla512 » 16 Feb 2010, 18:04

nefungujú termokamery náhodou na princípe intenzity žiarenia? Alebo som vedľa jak tá jedľa?
0
Človek sa podobá zlomku: čitateľ hovorí, aký v skutočnosti je, a menovateľ naznačuje, čo si o sebe myslí.
//L.N. Tolstoj

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 16 Feb 2010, 18:22

nie...fungujú na tom že každá teplota žiari inou frekvenciou...
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
33zuli
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1424
Dátum registrácie: 23 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Blava, né??
Vek: 29

Príspevok od používateľa 33zuli » 16 Feb 2010, 18:32

u mna 5
0
while (2*2 == 5) { echo "If you're reading this, something is definitely wrong"; }
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
MacGyver
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 01 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Ruzinov
Vek: 35

Príspevok od používateľa MacGyver » 16 Feb 2010, 18:35

Podla mna je to taktiez bod 5.
Sice neviem ci to ma priamy suvis s nasim problemom, ale rovnako sa do skla graviruje. Laserovy luc sa sustredi do minimálneho bodu pomocou sosovky...
BTW ak na urcitu plochu dopada ziarenie urcitej intenzity(vacsej ako pripadajucej na rovnaku plochu povrchu slnka) a povch absorbuje so 100% energie, teplota musi byt logicky vyssia. :roll:
0
/home sweet /home ..
Canon EOS 60D owner

Používateľov profilový obrázok
Tony_Vicks
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 05 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: Hurbanovo or Bratislava
Vek: 38
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Tony_Vicks » 16 Feb 2010, 19:08

tiez sa priklanam k 5ke
0

Používateľov profilový obrázok
mikoš
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 855
Dátum registrácie: 07 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: vrútky
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mikoš » 16 Feb 2010, 20:53

Aj ja som za 5ku pretože ak by to bolo dokonale čierne teleso a neunikalo by z neho teplo tak by sa energia nemala ako spotrebovať iba na zohrievanie. Nie je dôvod prečo by teplota nemohla stúpnuť nad TPS.
0
Uhlie je minulosť, urán je súčasnosť, deutérium je budúcnosť!
Aj ja si pridám reklamu na moju stránku pozrite si: http://www.mikoselweb.estranky.cz/

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Príspevok od používateľa Tuf » 16 Feb 2010, 21:36

V úlohe sú predovšetkým tieto veličiny: teplo, svetlo a v tom aj energia a forma tejto energie. Obecnou optikou je možno fokusovat svetelné žiarenie, špeciálnou optikou je možno do jedného bodu sústrediť aj akustickú vlnu napríklad pri litotripsi rázovou vlnou /shock wave/, to je rozbíjanie žlčových alebo obličkových kameňov akustickou vlnou sústredenou do jednoho "bodu".

lato v zadaní povedal, že sa jedná o teplo, tedy o tepelnú energiu, čo je možno realizovať napríklad čiernym telesom, alebo teplom, ktoré vyžiarujú kachle. Aj laser sústreďuje predovšetkým svetelnú energiu, ktorá v mieste dopadu má tepelné účinky. Môže ísť aj o viditeľné svetlo /zvyčajne červený laser/, aj neviditeľné, napr. HeNe aj iné lasery.

Teplo ako také sa prenáša konvekciou, kondukciou a radiácou /čiže žiarením/ a v tomto prípade je treba rátať s tepelnými účinky svetelného lúča, čiže s prenosom svetelné energie a nasledovne uvažovať prenesenú energiu a vzniklé teplo. Lúč prechádzajúci vákuom, lebo vzduchom ani v ohnisku žiadne tepelné účinky nemá. Ale až po dopadu a premene svetelného žiarenia na tepelnú energiu.
0
Naposledy upravil/-a Tuf v 17 Feb 2010, 12:11, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
lop13
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 11 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lop13 » 16 Feb 2010, 21:42

Uf tazka otazka to by som musel cosi nastudovat. takze je to iba cisto tym ktory teda vobec nepresadzujem ale pokial si dobre spominam tak teplota na povrchu slnka je 5000 stupnou celzia takze myslim ze by sa to aj dalo.
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 17 Feb 2010, 10:58

Kedže nie su ďalšie odpovede tak poďme na výsledok :)
Problém vystihol Robio aj Jacob989, ale Robio z toho urobil nesprávny záver. Tak ako napísal Jacob, problém je ten, že žiadnou optikou nedokážeme premietnuť plochu slnka do bodu. Z každého bodu na povrchu slnka vychádzajú lúče všetkými smermi a nielen v smere normály k povrchu. Dokonca ideálne v smere normály je nulový vyžiarený výkon... Takže každý zobrazený bod získa len energiu zodpovedajúcu umernej ploche zo slnka. "Akumulácia" tepla nám nepomôže, lebo vždy dochádza k spätnému vyžarovaniu. Keby sa slnko dalo zobraziť do bodu nepotrebovali by sme prácne zostrojovať lassery. Tam je situácia iná, nie je problém zaostriť koherentné, prakticky "rovnobežné" lúče do bodu a získať tak mnohomilionové teploty. Správna odpoveď je 1.

Ozaj, nafotil už lop 13 to "obrovské" slnko( mesiac) pri západe ??? :lol:
Prílohy
slnko.JPG
0

Andrej
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 832
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: GA/BA
Vek: 38

Príspevok od používateľa Andrej » 17 Feb 2010, 11:10

Koho zaujima problematika IR radiace a termovizie - mozem dat k dispozicii moju bakalarsku pracu (sice byt orientovanu na medicinu)- k tomuto mam blizko a rad som si pozrel vase nazory na tuto peknu hadanku.
PS: Lato ty si novodoby Mr.N
0

Používateľov profilový obrázok
MacGyver
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 01 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Ruzinov
Vek: 35

Príspevok od používateľa MacGyver » 17 Feb 2010, 12:10

Mne sa to volako nezda. vzdialenost Slnko<-->Zem je znacna. I ked je pravda ze ziarenie nie je koherentne, rad by som videl co zrobi dajme tomu luc sustredeny sosovkou s priemerom 50m do bodu s priemerom 1mm. Plosna hustota energie, no neviem neviem.

Su tu stale zaujimave hadanky...ja by som az chcel vediet jak by na ne reagovali niektori profaci fyziky niektorej univerzity :P.
0
/home sweet /home ..
Canon EOS 60D owner

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 17 Feb 2010, 12:16

To pigi: Preco si udal priemet 1 mm a nie napr. 0,001mm? Ved potom by to bolo este teplejsie. Skus sa zamysliet . ...
Výkon na povrchu slnka je okolo 260W/mm2,

Priemer obrazu slnka vypočítame :

ohnisková dĺžka * priemer slnka/ vzdialenosť slnka
pri ohniskovej dlžke 1 m vyjde priemer obrazu slnka 1 cm čo je plocha skoro 80 mm2.
Objektýv zo svetelnosťou 1 má pri priemere 1m ohnisko 1m a to už je poriadny kus...
0

Napísať odpoveď