Je to možné??

Všetko možné na prevetranie mozgových závitov.

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Misk0buc3k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 22 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 29

Je to možné??

Príspevok od používateľa Misk0buc3k » 24 Máj 2010, 18:20

Touto témou operujem hlavne na skúsenejších elektrikárov:
Je možné, aby 12V autobatéria odpiekla 10 a 25A poistku v zosilovači?
Pri čom sa ešte roztopí prívodový kábel od plus pólu baterky??
Je to možné??
Pretože podľa môjho spolužiaka áno..on to zažil na vlastnej koži... :lol:
0
všetci nemôžeme byť múdry, lebo ak by sme boli, všetci by z toľkej múdrosti zblbli. :D

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 24 Máj 2010, 18:24

Co je na tom divného? Autobaterka klidně dá stovky ampér.
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 24 Máj 2010, 18:24

Áno je to možné. Tieto akumulátory dodávajú enormný skratový prúd. Stovky ampérov.

napr. http://www.nauto.sk/e-shop/baterie/akum ... -60ah-l2b/ štartovací prúd vraj 600A.
0

Používateľov profilový obrázok
Misk0buc3k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 22 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 29

Príspevok od používateľa Misk0buc3k » 24 Máj 2010, 18:25

ale ak sa roztopí prívodový kábel obvod nie je uzavretý..ako môže potom streliť poistka?

a ten kábel bol normálny ako sa on vyjadril: na 220V
0
všetci nemôžeme byť múdry, lebo ak by sme boli, všetci by z toľkej múdrosti zblbli. :D

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 24 Máj 2010, 18:31

To že je kábel na 230V neznamená,že znesie veľký prúd,vypovedá to iba o jeho použití pre rozvodovú sieť 230V. Zober kábel od rádia,notebooku,TV alebo inú flexošnúru a pozri sa čo je na ňom napísané. Je zaručene na 2A. Možno viac. Niektoré sú napr na 16A,ale to je aj tak málo.Ak tým káblom tieklo 500A tak sa nečudujem že sa roztopil.
Aký konkrétne kábel tam mal?
0

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa AndiCibula » 24 Máj 2010, 18:34

Kamarád ktorý o elektrine nevie nič si nechal u dalšieho magora upgradnuť airsoftku - mosfetove spínanie elektromotoru.
Odvtedy vraj pravidelne vidí ako mu padá vlákienko v poistke a s nábojmi mení aj poistky :lol: (25 ampérové)
0

Používateľov profilový obrázok
Misk0buc3k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 22 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 29

Príspevok od používateľa Misk0buc3k » 24 Máj 2010, 18:36

mr.mio napísal:To že je kábel na 230V neznamená,že znesie veľký prúd,vypovedá to iba o jeho použití pre rozvodovú sieť 230V. Zober kábel od rádia,notebooku,TV alebo inú flexošnúru a pozri sa čo je na ňom napísané. Je zaručene na 2A. Možno viac. Niektoré sú napr na 16A,ale to je aj tak málo.Ak tým káblom tieklo 500A tak sa nečudujem že sa roztopil.
Aký konkrétne kábel tam mal?
nwem presne..ale predpokladám, že niečo ako napr. z prívodu hocijakého domáceho spotrebiča
0
všetci nemôžeme byť múdry, lebo ak by sme boli, všetci by z toľkej múdrosti zblbli. :D

Používateľov profilový obrázok
orvi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 03 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: ZP
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa orvi » 24 Máj 2010, 18:37

je to mozne, mal som maly aku 6v 4ah a ked skratoval, tak roztopil 5a kabel a potom som si uz na nom mohol iba hriat ruky, :lol: , jak ked skratujes ATX :)
0
Čo nehorí, to sa nehreje, čo sa nehreje nema napatie a co nema napatie to nefunguje

Používateľov profilový obrázok
Misk0buc3k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 22 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 29

Príspevok od používateľa Misk0buc3k » 24 Máj 2010, 18:38

to o tom kábli, to chápem ale ako je možné že po roztopení kábla mu strelili poistky?
šak buď jedno alebo druhé
0
všetci nemôžeme byť múdry, lebo ak by sme boli, všetci by z toľkej múdrosti zblbli. :D

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 24 Máj 2010, 18:43

Misk0buc3k,hocijaký spotrebič,má hocijaký kábel. Ale ešte som sa nestretol s káblom na bežnom spotrebiči(TV,PC,mikrovlnka,mixér a i.) aby mal prívodný kábel dimenzovaný na viac ako 16A. Výnimku tvoria iba spotrebiče ako sporák či ohrievač vody,ktoré majú vlastný istiaci obvod a tým aj vedenie v rozvodoch.


To že mu najprv horel kábel,môže vysvetliť napr to,že použil napr flexo na 2A a tiekol tam prúd 30A. najprv smažilo kábel a poistky to chytili ako posledné.
0

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 24 Máj 2010, 18:47

omg, tak asi tým káblom tiekol menší prúd na aký bola poistka stavaná,ale dostatočný na to aby sa roztopil kábel,na tom nič nie je... pretavila sa izolácia,skratovalo sa to o kostru a sme doma... mlžete byť radi že vám nevyhorelo celé auto...takýmto čurákom by som to doprial

Používateľov profilový obrázok
Misk0buc3k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 22 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 29

Príspevok od používateľa Misk0buc3k » 24 Máj 2010, 20:54

ja som to nerobil, to robil on sám a kábel bol stavaný na 10A pri hrubom zaťažení.
0
všetci nemôžeme byť múdry, lebo ak by sme boli, všetci by z toľkej múdrosti zblbli. :D

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 24 Máj 2010, 20:59

Ak tam mal kábel na 10A tak tam mal dať slabšiu poistku,ale podľa toho čo si písal,tam musel mať inú závadu,skrat o kostru a podobne,takže to išlo mimo poistky,preto zhorel.
0

Používateľov profilový obrázok
Misk0buc3k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 22 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 29

Príspevok od používateľa Misk0buc3k » 24 Máj 2010, 21:35

mne neide do hlavy jedno: ako je možné, že keď sa mu rozpadol kábel na dve polovice, ktoré sa nedotýkali vôbec, a nemal uzatvorený obvod, ako mu mohli streliť poistky? veď to je nereálne...
0
všetci nemôžeme byť múdry, lebo ak by sme boli, všetci by z toľkej múdrosti zblbli. :D

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 24 Máj 2010, 21:40

a tak sa ja spýtam,ako je možné že poistka nezhorela a vnútro zosilnovača vyhorelo do tla aj s dépéeskou ? aký tam má potom význam ? asi len estetický

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12407
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 24 Máj 2010, 21:44

Misk0buc3k napísal:mne neide do hlavy jedno: ako je možné, že keď sa mu rozpadol kábel na dve polovice, ktoré sa nedotýkali vôbec, a nemal uzatvorený obvod, ako mu mohli streliť poistky? veď to je nereálne...
realne, je to že ten tvoj kamoš je debil a povedal ti to tak zmutovane ako každa glupa ženska, chapeš čo tym chcem povedať, proste to že on zobral kabel a skratol o kostru a spalilo kabel potom dal druhy kabel a dal to cez poistku skratol kabel a zhorela poistka, len pravdu ti povedal uplne inak, taku skor polopravdu.

naj ti to najprv poriadne vysvetli, lebo zaživam veeeeľmi často otazky a odpovede typu:
-jaky si kupuješ mobil?
--asi oranžovy
-aha ta to fajny potom

(popripade, lepšie ma nenapada:
-jak si išiel rychlo?
-- ta som išiel načervenu
- ci , ta to si musel isť barz rychlo

absolutne debilna odpoved a jemu to stači a tak isto to možno povedal aj tebe, totalne nezmyselnu odpoved, ale čo tam po tom že debilna odpoved hlavne že odpoved, aj ked totalne nedava zmyslel a teraz tu davaš trochu otazky od veci.

neviem čom to tu pišem, ale veľmi ma to serie, a ked sa toho človeka spytam 3x toto iste a za každym dostavam stale inú uplne odlišnu odpoved a uplne od veci a ešte sa aj urazi prečo sa ho pytam 3x toto isté, tak ma to dosť, ale fakt dosť serie.

chod za nim, a naj ti poriadne vysvetli problem a nie dristy keca.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa AEdison » 24 Máj 2010, 22:35

veštci traja aj ten debil aj Misk0buc3k sme spolužiaci myslím no som si skôr istý že si iba vymyslel svoju pravdu abi bol zaujímavý tento dríst povedal ako prvému mne totiž zapájal som mu autozosilovač čo sním porobil to neviem ale po troch dňoch mu záhadne z niečoho nič začal horieť kábel a keď už bol zhorený :D tak mu strelila 25A poistka na zosilovači samozrejme že kábel už bol vyhodený keď som ho chcel vidieť aj by som sa čudoval ak by ho ešte mal :D od neho počúvam takéto nezmysli skoro každý deň jeho asi najkrajšia hláška bola keď som mu povedal že idem robiť zváračku zaviedol som ho do garáže lebo to chcel vidieť na stole zbadal trafo (800W) a jeho prvá veta bola že to bude dobra zváračka potiahne aj štyrku elektródu :D:D ja som sa dobre 3 minúty šúľal a to trafo na zemi si nevšimol jeho znalosti EL je asi na 5,4 z 8 a 9 ročníka fyziky ZDŠ takže súhlasím z boraichom :)
0

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 24 Máj 2010, 22:39

AEdison napísal:zapájal som mu autozosilovač ale po troch dňoch mu záhadne z niečoho nič začal horieť

... myslím, že téma je týmto zodpovedaná...

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa AEdison » 24 Máj 2010, 23:01

Kofo napísal:
AEdison napísal:zapájal som mu autozosilovač ale po troch dňoch mu záhadne z niečoho nič začal horieť

... myslím, že téma je týmto zodpovedaná...
narážaš na mňa alebo na tu záhadu ?? z autozosiky a subaky som už zapájal dosť nato abi som si nezamenil + - a podľa toho ako som mu to spravil usudzujem že si to dosral sám on musí do všetkého strčiť ruky nieje to po prvé čo po jeho zásahu veci záhadne prestali fungovať
0
Naposledy upravil/-a AEdison v 24 Máj 2010, 23:07, upravené celkom 2 krát.

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 24 Máj 2010, 23:04

No že si to ty, možeš si tipnúť :D

Napísať odpoveď