Za búrky

Všetko možné na prevetranie mozgových závitov.

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mikkipp
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1722
Dátum registrácie: 03 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Príspevok od používateľa mikkipp » 02 Jún 2010, 07:33

@ 5ko

No konečne som pochopil nevýhody dievčat a žien s veľkým kombajnom - pri takaj to situácií by dostali vačšiu šupu :lol: Možno keby si do takéhoto zásahu aj zaťali, tak by ich to na mesiac vymrštilo :twisted: Zasa na druhú stranu gravitácia je gravitácia a kombajn je kombajn :)

@ Split

Zaujímavá info. Aj keď je asi toho druhu - "Keď v lese natrafíte na toho medveďa, tak si ľahnite na zem a tvárte sa že ste mŕtvi..."

Podla mňa je podstatné sa hlavne nedochcať! Slaná voda je na nohaviciach dobre vodivá :lol:
0
Súčin krásy a rozumu je konštanta.

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 02 Jún 2010, 07:40

jenda23 napísal:nebo se schoulit ve vodě aby v případě úderu do vody vzniknul na těle co nejmenší úbytek napětí....
Zaujíma ma, čo by Jenda robil v prípade, že má jazero 20-30cm hĺbku... :D

Split

Príspevok od používateľa Split » 02 Jún 2010, 08:58

mikkipp napísal:@ 5ko

@ Split

Zaujímavá info. Aj keď je asi toho druhu - "Keď v lese natrafíte na toho medveďa, tak si ľahnite na zem a tvárte sa že ste mŕtvi..."
mikkipp ja nehovorim o zivocichoch..toto je fyzika....lahnut si nemozes stat tiez nie..musis obmedzi krokove napatie a chranit si usne bubienky pred zvukovymi nasledkami blesku...tak jak inak by si to robil? Alebo by si radsej sialene utekal ako pred tym medvedom? Sam som uz pocul taku frazu ze bezpecnost pri elektrike mozno ani netreba ucit sak elektrika si tych blbcov aj tak vytriedi sama. Ale tak budme aspon trocha racionalny nie?

Používateľov profilový obrázok
mikkipp
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1722
Dátum registrácie: 03 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Príspevok od používateľa mikkipp » 02 Jún 2010, 09:30

Jasné, proti teoretickej stránke nemám absolútne nič a plne s tebou súhlasím. Mne išlo o praktickú stránku - a teda či by niekto vedel v takej situácií zachovať chladnú hlavu (ako pri tom medveďovi) :wink:
0
Súčin krásy a rozumu je konštanta.

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Príspevok od používateľa remusator » 02 Jún 2010, 09:52

Vysvetlite mi niekto, čo je to krokové naäatie plz.
0

Používateľov profilový obrázok
mikkipp
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1722
Dátum registrácie: 03 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Príspevok od používateľa mikkipp » 02 Jún 2010, 10:09

Pri údere blesku vzniká v mieste úderu tzv. "potenciálová jama". Teda sa potenciál v danom mieste zníži a stúpa od miesta vzniku nahor. Teda poviem príklad. Táto jama vznikne do vzdialenosti 50m od zásahu. V mieste úderu je 100kV, 50m od tohto miesta je 0V. A teda ak by si urobil krok ku miestu zásahu, tak by si mal medzi ľavým a pravým chodidlom rozdiel napätia - krokové napätie. Jeho výška by bola ovplyvnená dľžkou tohto kroku. Resp. Ak by si zabil 2 kovové tyče a pripojil medzi nich žiarovku, tak by mohla pekne zasvietiť (resp. vybuchnúť). Tento jav nastane aj keď spadne napríklad na zem elektrické vedenie.
Berte to ako zjednodušené vysvetlenie...

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 7 minútach:

A v praxi sa tento jav využíva pri Zemnej ochrane, ktorá má vykopanú vlastné maličké uzemnenie v určitej vzdialenosti od uzemnenia technologickej stanice. Tento ochranný terminál stráži rozdiel napätia medzi týmito uzemňovacími sieťami. V prípade "zemného spojenia" sa zníži potenciál uzemňovacej siete technologickej stanice (oproti ostatnej zemi, vrátanej uzemňovacej siete zemnej ochrany). Tento rozdiel zachytí terminál zemnej ochrany ako veľký prúser a vyrazí ochranné výkonové vypínače.

Ale to už som pri energetike....
0
Súčin krásy a rozumu je konštanta.

Balzer1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 04 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 33

Príspevok od používateľa Balzer1 » 02 Jún 2010, 10:15

Som rybár a bohovsky sa rad divam na blesky. Stravim na rybach vela casu, ale len malokedy sa mne osobne stalo, ze blesk udrel niekde v okoli vody(ale stalo sa). Pri tom musim este povedal, ze jeden z najkrajsich zazitkov je zdolavanie ryby, ked ste po prsia vo vode a mate uhlikovu udicu, sam som zazit... a prezil :) ale je to krasne, ked vam vsetko osvetluju len blesky... proste pecka
Neberte ma ako blazna, clovek si uvedomi az neskor akemu riziku sa vystavil...
0

Používateľov profilový obrázok
mikkipp
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1722
Dátum registrácie: 03 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Príspevok od používateľa mikkipp » 02 Jún 2010, 10:19

Počkaj udrel ti do tej udice blesk? 8O
0
Súčin krásy a rozumu je konštanta.

Balzer1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 04 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 33

Príspevok od používateľa Balzer1 » 02 Jún 2010, 10:25

Nie :D to by som asi spomenul :D len ked som cital, ze nemam mat pri sebe kovove predmety, tak potom co ked mam v ruke uhlikovu udicu dlzky 3.6 m vspriamenu nahor ? pritom stojim vo vode a blesky ma obysli :) Mozno som antibleskovy :D
0

neznámy2

Príspevok od používateľa neznámy2 » 02 Jún 2010, 10:31

Tak na to, ¾e si antibleskový by som sa nespoliehal. V tvojom prípade ak chodí¹ na ryby autom, by som bol hneï v òom...

@ mikkipp

Aj ja sa rád pozerám na blesky, taktie¾ spoza okna (a¾ na ten jeden prípad èo som tu písal). U¾ sa te¹ím keï mi prípde fo»ák skúsim mo¾no nejaké aj pofoti» :)

Používateľov profilový obrázok
mikkipp
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1722
Dátum registrácie: 03 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Príspevok od používateľa mikkipp » 02 Jún 2010, 10:35

Pofotiť? Aj ja by som chcel... ale ako? Na dlhú expozíciu? Či je to vec náhody? Mám doma lacné zrkadlo (Olympus E-520) a aj objektív...
0
Súčin krásy a rozumu je konštanta.

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 02 Jún 2010, 10:44

K pôvodnej téme-čupol by som si čo najďalej od toho stromu. V žiadnom prípade by som si ani neľahol ani nesadol ani nič podobné,kvôli krokovému napätiu.


Inak,obdivujem búrky,rád ich sledujem. Počas búrky stojím na dvore(samozrejme pod strechou) a číham na blesky.Samotný záblesk pre mňa nieje nijak zaujímavý,ale ten zvukový prejav. To sú u mňa vianoce,keď udrie blesk niekde blízko a ja idem ohluchnúť. Zabite ma,proste ma fascinuje sila zvuku 8)
Najbližšie ku mne udrel blesk vo vzdialenosti cca 100-150m do vysokého stromu. To bol rana :D
0

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Príspevok od používateľa remusator » 02 Jún 2010, 10:48

Dlhá expozícia je super :)
Tak by som to skúšal najprv.
Ale tu som na nete našiel nejaký návod..
http://www.ephotozine.com/article/How-t ... tning-4795
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa medved » 02 Jún 2010, 13:28

mikoš napísal:Zaujímavá otázka ale myslím že blesk nemusí vždy nájsť najkratšiu cestu (tí čo robia s VN si to určite všimli) strom iba zvyšuje pravdepodobnosť že ho zasiahne. Podľa mňa by bolo najbezpečnejšie plávať na chrbáte v jazere.
Cista pravda a viem o tom svoje, ked mi s teslaku skocil vyboj pekne oblukom do pracky. Nie do najblizsieho plechu ale okolo do plastu medzi dva uzemnene plechy ! :twisted: ani nechcite vediet co sa stalo s elektronikou :twisted:
0

Používateľov profilový obrázok
mikkipp
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1722
Dátum registrácie: 03 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Príspevok od používateľa mikkipp » 02 Jún 2010, 13:31

Celý návod si prečítam doma. Ale už keď vieme ako fotiť , tak bude horšie podľa mňa to, s kadiaľ fotiť... ak by som fotil z bytovky (bývam dosť vysoko) tak mi dosť veľa zbytočného svetla prenikne v noci z pouličných lámp... :?

A zasa za dažďa a búrky ísť niekde mimo mesto...hmmm? Skúšali ste to niekto? Pochválte sa
0
Súčin krásy a rozumu je konštanta.

Používateľov profilový obrázok
remusator
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2245
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Vek: 34

Príspevok od používateľa remusator » 02 Jún 2010, 13:32

Pôjdeš s autom, zastavíš niekde pri poli a hor sa !
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 03 Jún 2010, 00:48

joj ale sa to rozbehlo.K tomu kombajnu,vraví sa že len velká riť vie očariť, ale horšie je ked to dopadne ako v tom vtipe s tými kozmonautami,čo vyžrali pred štartom aj palivo z nádrže rakety, a potom ked si jeden prdol tak sa na druhý den ozval až s Tokya,aby to druhí neskúšali.
Čo by som robil ja?.Asi by som behal drobným krokom po tej lúke a dúfal, že sa blesk pošmykne na tom hnedom čo za mnou zostalo a udrie niekde inde.
Ale vážne,je to naozaj nevyspytatelné kam to švacne,a je jasné že najbezpečnejšie je chúliť sa do klbka a dúfať,že blesky poznajú Ohmov zákon a nebudú sa pchať do zeme práve na tom kúsku kde som ja, ale o meter dalej, kde čupí svokra ,čo si cvrkla od strachu a prizemnila sa :lol:
Blesky sa najlepšie fotia v noci, na klasický foťák,čo má ručnú uzávierku, kedy si nastavíte otvorenú uzávierku a čakáte na blesk, on sám na tú chvílu osvetlí film a exponuje ho v presnom čase,ktorý by sa ináč nevystihol ,len je problém s nastavením smeru objektívu,lebo nikto nevie kam to najbliššie rezne do ktorého kopca,ale teraz by to nemal byť problém prší a hrmi všade naokolo až mi to začína liezť na nervy .Raz mi Rudlovský potok,/v lete ako ked sa pes vyští/ po búrke vytopil dielňu v pivnici až po strop, takže som dva týždne vyškrabával blato a umýval skrinky a zásobníky so súčiastkami/odpory,tranzistory../Neprajem to nikomu, všetko hrdzavelo a smrdelo.Ale čudoval som sa čo všetko to prežilo a po vyschnutí fungovalo/vrtačka Narex,brúska,zváracie trafo,ešte aj elektrorozvádzač v suteréne frčal pod vodou akoby sa ho to netýkalo,ibaže trochu okolo neho vrela voda ./Vtedy bola Čína ešte daleko/
No a raz som v B,Štiavnici u brata v horárni zažil zásah blesku do hromozvodu na dome , to bola taká šleha, že zo steny vedla mňa vyletel vypinač aj s inštalačnou krabicou a celý dom skoro nadskočil zo zeme :lol:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 03 Jún 2010, 01:27

Pametáte, keď to dalo do tej rodinky, čo sa skrila pod skalou v Súľove?
Chlapec zavolal pomoc, a bol aj vyznamenaný. Prečo ten blesk išiel práve do nútra tej "jaskine"? Všade na okolo bolo plno mokrých špicatých skál.
Videl som dokument o udrení blesku do človeka, Niekedy to zanechá len malú dierku na povrchu, ale z vnútra je riadne upečený. Naopak, ak ste trocha vlhký na povrchu, môže vás len popáliť, urobyť jazvy. Robili aj testy s takýmito ľuďmi, a ten úder im zmenil život, a urobil dosť zásadné zmeny v organizme. Jednému sa vraj začala používať aj iná časť mozgu, alebo si hemisféry vymenili funkcie - ale to som si nie úplne istý, ale sami zdať, že aj niečo také tam bolo. Robili aj nejaké testy na CT, a ešte kopa iných testov, a dokazovali na zmeny myslenia a funkcií mozgu človeka. Niektorým to vraj dodalo aj nejaké výnimočné schopnosti. Majú divné pocity, sny, depresie. Môže to zmeniť ich povahu.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

neznámy2

Príspevok od používateľa neznámy2 » 03 Jún 2010, 06:51

@mikkipp

Tak to neviem ja som si dal s fo»ákom poradi» od poslu¾iaka / http://tinyurl.com/3aasuu9 /, on s ním u¾ blesky fotil teda neviem ako, èi na náhodu alebo s dlhou uzávierkou ale mal pekné fotky...

Aj druhý spolu¾iak s takým vreckovým fo»ákom, ten síce na náhodu ale oplatilo sa. Ja tie¾ neviem ako bývam na 7 poschodí, predo mnou kopec tak to bude k*rva náhoda :D.

@5ko

Tak toto ti ozaj nezávidím. Ten rozvádzaè ma dojal :lol:

@kubo150

Mohol by si zisti» nejako èo to bolo za dokument a pohµada» ho na nete, myslím, ¾e nielen ja by som si to rád pozrel :)

Chalani mám otázku. Majme lúku. Na lúke je strom a Vy, èo èupíte na zemi a ste vzdialený od stromu, ja nvm, 1km. Aká je pravdepodobnos», ¾e ma netrafí ani jeden s desiatich bleskov ? Èi sa to nejako nedá uda» ? Lebo nemám dojem, ¾e na takej lúke furt fukne len do stromu...

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 03 Jún 2010, 08:35

Vezmi si situáciu.

Ak hovoríš, že do stromu. Fukne to tam, strom sa rozpadne jak klobása šmyknutá katanou (samozrejme, vyrobenou u budhistov v Tibete), žiadny strom nie je. Prinajhoršom zhorí a ostane kôpka popola. Kam udrie ďalších 9, ha? :lol:

Napísať odpoveď