Technicky mechanicky problem

Všetko možné na prevetranie mozgových závitov.

Moderátori: Merak, Moderátori

Split

Technicky mechanicky problem

Príspevok od používateľa Split » 14 Júl 2010, 21:14

Mam hriadel. S priemerom povedzme 4mm. Chcem nan upevnit koleso pre klinovy remen (ma po obvode drazku pre klinovy remen presny nazov toho kolieska nepoznam), ktore ma v strede dieru o priemere 8mm. Mozno banalna otazka ale mna nenapada ziadne racionalne riesenie aby to nevyzeralo ako nieco z tejto stranky http://thereifixedit.com/ . K dispozicii nemam sustruh ani brusku. Uvazujem o beznych suciastkach ktore sa daju zohnat v zeleziarstve. Ako naradie mam k dispozicii pilku (na drevo aj na zelezo) ,pilniky, vrtacku, maly zverak atd. Nemam pristup k sustruhu ani bruske.

Napada niekoho ako vyriesit hlavolam, ktorym je osadenie tohoto kolieska na hriadel s mensim priemerom ako je diera v strede kolesa? Bolo by dobre aby riesenie vykazovalo slusnu pevnost a bolo nachylne voci hadzaniu. Takisto pokial sa da skritizujte moje riesenie alebo ho skuste upravit,

Moje riesenie je momentalne v spileni hriadela (s tym by problem nebol), do priemeru hriadela navrtat dieru (uznavam ze bez sustruhu to bude fuska ak nie mission impossible), priskrutkovat pevny kovovy plat a na jeho okrajoch potom priskrutkovat koleso. Prikladam aj nakres (ospravedlnte mensiu debilitu v style kreslenia ale nemam naladu sa hrat s autocadom). Cervenou su oznacene spoje, jedna sa o narys a bokorys. Pri upevneniach kolesa s hriadelom ratam s urcitou volou tak aby v pripade hadzania bolo mozne koleso posunut. Rozmery nie su dodrzane (takisto ani pomer medzi velkostami medzi hriadelom a kolesom) aby bol obrazok citatelnejsi.

Dakujem za kazdy podnet K PREJEDNAVANEJ VECI.
Prílohy
hriadel.png

Používateľov profilový obrázok
tetroda
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: 22 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Sp. Stará Ves, Žilina
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tetroda » 14 Júl 2010, 21:31

toto na co ide klinovy remen sa vola remenica :D a vyriesil by som to asi nejakym dalsim kusom...ale ked nemas sustruh je to dost obtiazne ...
0
je odveci, keď Vás chce niekto rozštvrtiť na tri polovice :D
zástanca osvecovania DPS (výroba DPS)
Teší ma, Matej :)
Ak chcete niečo z ebay.com alebo DX stači sa ozvať.

Split

Príspevok od používateľa Split » 14 Júl 2010, 21:38

sakra..jakto ze ma to nenapdalo ze sa to vola remenica ... :roll: ...co si myslel tym dalsim kusom?

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 14 Júl 2010, 21:40

to tvoje riešenie mi príde ako dostatočné na istú dobu. Ale záleží na tom,aký je ten hriadeľ v skutočnosti veľký. Aké sú tam sily a podobne. Lebo do 4mm hriadeľa dáš najviac 2,5mm skrutku a tá toho veľa nevydrží.
0

Používateľov profilový obrázok
tetroda
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: 22 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Sp. Stará Ves, Žilina
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tetroda » 14 Júl 2010, 21:43

ja som to mylsel tak že tam proste vyplníš priestor ktorý ti vvznikne ak som správne pochopil... my sme to tak robili majstrovi na MB-čku na remenici...
0
je odveci, keď Vás chce niekto rozštvrtiť na tri polovice :D
zástanca osvecovania DPS (výroba DPS)
Teší ma, Matej :)
Ak chcete niečo z ebay.com alebo DX stači sa ozvať.

Split

Príspevok od používateľa Split » 14 Júl 2010, 21:47

no trocha som sa sekol (nemeral som hodnoty som len tresol az teraz som odmeral)..priemer diery je 14,5mm...priemer jedneho hriadela je 12mm a druheho hriadela je 10mm (mam dve remenice ktore budu na dvoch roznych hriadeloch a budu navzajom prepojene klinovym remenom )...

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pin » 14 Júl 2010, 21:55

Ak by si dostal železnú rúrku s vonkajším priemerom 8 mm a vnútorným 4 mm, odrezal z nej kúsok, navŕtal radiálne otvory (aspoň dvakrát dva pod uhlom 90°) pre červiaky M2,5 a vyrezal závity, možno by to zafungovalo. Dôležité sú tolerancie uloženia, a remenice sa zvyčajne fixujú na hriadeľ pomocou drážky a pera.

EDIT: Keď si sa sekol, tak si to prepočítaj. :wink:
0

Split

Príspevok od používateľa Split » 14 Júl 2010, 21:58

pin diky moc za ochotu ale tu idea na uskutocnenie konci
Ak by si dostal železnú rúrku...

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 14 Júl 2010, 22:08

No priemery sú to docela malé. Tam by vliezla max. 8mm skrutka,resp. 10mm skrutka. Skrutky by to aj uniesli,ale otázne je čo spraví tak veľmi oslabený hriadeľ. Aké veľké sú tie remenice? teda vonkajší priemer? Aký výkon budeš prenášať?
0

Split

Príspevok od používateľa Split » 14 Júl 2010, 22:10

mechanicky vykon asi 150W priemer remenic 11,5 cm hrubka 2cm otacky max 3000ot/min

joži

Príspevok od používateľa joži » 14 Júl 2010, 22:15

chceš vyrobiť remenicu, či čo vlastne potrebuješ? ta remenica nie je problém, napíš rozmer remena, a velkost hriadele a remenicu ti spravím

Split

Príspevok od používateľa Split » 14 Júl 2010, 22:28

no remenice mam ale ak by si vedel spravit...no nechcem uz do toho moc investovat..remenice mam ale nepasuju mi na ten hriadel proste..priemer strednej diery je proste vacsi ako je priemer hriadela

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pin » 14 Júl 2010, 22:29

Split napísal:.... tu idea na uskutocnenie konci
Dobre, tak si kúp v markete šúlok epoxidovej plastelíny, trebárs "superBARRA reparadora". Na hriadeli spíl plôšku, do remenice vypíl zárez, alebo aj viac. Premies plastelínu, obal koniec hriadeľa, nasuň remenicu a pár minút môžeš centrovať hádzanie axiálne aj radiálne. Po zatvrdnutí môžeš dopatlať ďalšou plastelínou.
Sme predsa v sekcii Hlavolamy-hádanky, nie? :)
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 14 Júl 2010, 22:30

Na jednoduché účely sa dá spraviť remenica aj tak že si vyrežeš potrebnú veľkosť z dreva...navŕtaš do stredu dieru o niečo menšiu a narveš to na hriadel. No a potom už len zapneš motor a pilníkom "vysústružíš" járok, v ktorom bude remeň chodiť...

Je to lacné domáce riešenie...
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

joži

Príspevok od používateľa joži » 14 Júl 2010, 22:30

Split napísal:no remenice mam ale ak by si vedel spravit...no nechcem uz do toho moc investovat..remenice mam ale nepasuju mi na ten hriadel proste..priemer strednej diery je proste vacsi ako je priemer hriadela
tak ti spravím medzikružok, nakresli si to a vysustružim ti to

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 14 Júl 2010, 22:31

150W je pomerne malý výkon. Skúsil by som 6mm/8mm skrutku.
Ale remenica s priemerom 11,5 cm bude mať dobrú páku. Teda to bude tak na hrane únosnosti. Inak,ak nemáš sústruh,ako to chceš celé vycentrovať?
Radšej by som vzal Jožiho ponuku. Alebo nech ti spraví medzikus. Ten by vyšiel lacnejšie obe strany.
0

Split

Príspevok od používateľa Split » 14 Júl 2010, 22:32

robio velmi zaujimave..to ma nenapadlo...akurat len spravit kruh z dreva sice myslim ze sa predavaju take nasady na vrtacku

medzikus? No povedzme..potom len rozmyslam ci by sa ten medzikus naklepal do stredu tej remenice a potom ta remenica aj s tym medzikruzkom naklepali na ten hriadel...

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 14 Júl 2010, 22:36

Tak ja to robím priamočiarkou...ale menší priemer sa dá aj vykružovákom...(či ako sa to volá).

Ako poháňať s tým cirkulárku nemôžeš ale keď to súrne potrebuješ a nejaký malý výkon, tak to je ideálne a zadarmo...Navyše si drevo môžeš pekne "vysústružiť" ako chceš.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

joži

Príspevok od používateľa joži » 14 Júl 2010, 22:42

odmeraj/odfoť mi hriadel aj toho motorčeka, určite tam bude zlab na zaistovací kajlík. Odmeraj /odfoť remenicu čo máš a takisto aj velkoť vybratia na zaistovvací kajlík bez fotogtrafii či náčrtu s rozmermi si to nedokážem predstaviť

Split

Príspevok od používateľa Split » 14 Júl 2010, 22:45

jozi materialy zajtra dodam dnes uz na to nie je svetlo ani vola

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok