šialený vedec

Všetko možné na prevetranie mozgových závitov.

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: šialený vedec

Príspevok od používateľa straciam » 11 Dec 2010, 16:31

right13 napísal:Predstavme si vedca ktorý nejakým spôsobom dokázal zostrojiť červiu dieru -tunel času ktorý siaha len 1 minútu do minulosti.

Vedec stojí pred tunelom a skladá zbraň. Poskladá zbraň ,pozerá cez červiu dieru a vidí 1 minútu do minulosti ako skladá zbraň.
tu sa mohlo kludne stat, ze videl seba v niektorom z paralelnych svetov.. mozme predpokladat ze tieto dva paralelne svety sa do tejto chvile vyvijali rovnako a teda videl seba ako sklada v paralelnom svete zbran.
right13 napísal: Vystrelí cez tunel a zabije sa skôr ako stihne poskladať zbraň.

Kto teda strieľal?
zabij svoje ja v paralelnom svete skor, nez to jeho druhe "ja" stihlo tu zbran poskladat.. a tym padom ju on poskladat mohol ale jeho druhe "ja" ju poskladat nestihlo..

ta otazka co si polozil je jeden z paradoxov cestovania v case (pojdem do minulosti zabijem prarodicov, nenarodim sa, kto teda zabil mojich prarodicov?) moj nazor je taky ze cestovat v case nie je mozne, len sa vratit v case do ineho paralelneho sveta, kde mozes ovplyvnit "svoju" minulost bez toho aby si ohrozil svoju (existenciu)pritomnost v tomto case ale moze to ovplyvnit jeho okolie ked sa vrati..
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 11 Dec 2010, 16:41

Stale ten jednosmerny pohlad.
Poviem to inak, je to len moj nazor, jednoznacnu odpoved nato asi nema nikto. Stale tu hladame pricinu a nasledok, ale to ked je to cele spojene, teda ak pojdem do minulosti a nieco tam zmenim je samo osebe toto nevyhnutnym predpokladom aby som do ked pride ten cas tu cestu do minulosti uskutocnil. Ano paradox, nasledok predbehol pricinu...
Otazkou je ci sa nato divame z toho spravneho uhla ;) ci ta chyba v zakone kauzality nieje len zdanliva pre pozorovatela v prude casu. Skuste sa na to pozriet "kolmo" na casovu os.
0

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 11 Dec 2010, 17:09

Tak ma napadá, on ju vlastne ani neposkladal, keďže sa ešte minútu pred poskladaním zastrelil...

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 11 Dec 2010, 18:28

Kofo- dosť skoro ti to doplo :)

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 11 Dec 2010, 18:54

Washu napísal: je samo osebe toto nevyhnutnym predpokladom aby som do ked pride ten cas tu cestu do minulosti uskutocnil. Ano paradox, nasledok predbehol pricinu...
Celkom zaujímavé. Takto som nad tým nerozmýšľal. Ale potom musí byť vytvorená časová slučka medzi tými dvomi časmi stále,lebo to čo považujeme za minulosť,po uplynutí istého času,bude prítomnosť a dej sa opakuje. Takže tento dej sa musí diať stále dokola. Celé je to nezmysel,cestovať späť v čase. Preto potom vznikajú rôzne paradoxy a pod. Ak jednoducho vylúčime cestovanie späť,nič takéto sa nestane a nenastane žiaden paradox ani slučka.
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 11 Dec 2010, 19:05

mr.mio napísal:Ale potom musí byť vytvorená časová slučka medzi tými dvomi časmi stále,lebo to čo považujeme za minulosť,po uplynutí istého času,bude prítomnosť a dej sa opakuje.
Z akeho pohladu stale :D? Ako ti to opisat, tvoj cas ako cestovatela a cas okoliteho sveta nebude to iste. Pre jednoduchost predstav si to v 2D svete a 3tiu suradnicu si daj cas a teraz sa nato pozri z tej druhej strany ;)
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 11 Dec 2010, 19:20

Washu,ale ja som ťa pochopil. To že cestuješ späť a vykonáš nejakú činnosť je potrebné na to,aby si (voči minulosti) v budúcnosti cestoval späť v čase. Ale ak sa na to pozrieš tak ako si opísal,tieto dva časové body sú stále spojené časovou slučkou. Teda prítomnosť a minulosť sú spojené,inak by nemohol následok predbehnúť príčinu.
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 11 Dec 2010, 19:42

Chcel som tym povedat tolko ze cestovatel sa stale pohybuje z minulosti do buducnosti. Akurat jeho poloha vzhladom na okolie sa posunie s5 alebo vpred. Toto je jednoduche na predstavu.
Ale moznosti je viac, ak pripustime ze by sme mohli z casom lubovolne nanipulovat tak cas cestovatela mozeme aj obratit. Cize jeho cas bude plynut presne opacnym smerom ako nas a daju sa vymysliet este extremnejsie pripady.
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 11 Dec 2010, 19:49

Pekne povedané,len treba ešte prísť na to,ako cestovať späť. Dopredu cestujeme stále,aj bez toho aby sme si to uvedomovali,a rýchlejšie dopredu sa dá vďaka dilatácií času. Teda že by okolie stárlo rýchlejšie ako cestovateľ. Ale ako cestovať späť,tak to neviem. Keď že aj pri cestovaní späť,by cestovateľovi plynul čas dopredu. Neviem si to vysvetliť,ak by sa to dalo.
0

Používateľov profilový obrázok
Michal02
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 14 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Dunajská Streda
Vek: 64

Príspevok od používateľa Michal02 » 11 Dec 2010, 20:03

cestovanie v čase je možné, len v astronómii, kde sledujeme deje dávno uskutočnené a ten vývoj je nezávislý od ludstva. ale vplyv zo súčasnosti na ten dej možný neni.Už som to tu písal, kauzalita je vlastne funkciou času a je nezvratná a neovplyvniteľná,
napríklad si vezmime Slnko vo všeobecnosti , tá spaluje svoje zásoby vodíka,a my by sme v čase sa vrátili späť o miliardy rokov to znamená, že by hviezda omladla, takže ľudsvo by sa mohlo vrátiť ku stavu keď Slnko je v plnej sile.To znamená, že by sme predbiehali zánik Slnka.Pýtam sa, kde by sa hromadila zá uvoľnená energia zo Slnka čo sa už vyprodukovalo do súčasnosti?Príkladov je neúrekom, mohlo by sa písať do aleluja.
0

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 11 Dec 2010, 20:35

k tomu cestovaniu by som dodal ešte toľko :D

http://www.ceknito.cz/video/457128 odporúčam, všetko sa tam vysvetluje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10147
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 12 Dec 2010, 17:04

bobo87 napísal:Inac v podobnej knihe z tej istej edicie (Cestovani casem v Einsteinove vesmiru) su popisane aj ine podobne halusky. :D Napr. predmety, ktore existuju a pritom nikdy nevznikli. :D
BOBO
Tak ja m,ám problém zase s tým že zmiznú predmetry ktoré vznikli a týka sa to kníh.
Niekomu som raz požičal ,,Skušky odbornej spôsobilosti elektrotechnikov" a zmizla aj snim,Bol by som rád ,keby som ho stretol hoci aj v inom časopriestore,aby som mu pripomenul,že mi ju má vrátiť. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 12 Dec 2010, 17:12

Ideální by bylo, kdyby i v tom jiném časoprostoru mohl dostat po tlamě...
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa djwiktor » 12 Dec 2010, 18:15

Mne to z toho prikladu pripada tak, ze tie cervej diery museli vzniknut minimalne dve... ak ju vedec A otvoril a videl ako vedec A* ( jeho obraz minulosti) sklada zbran, vtedy musela existovat skutocnost, ze vedec A* uz mal tu cerviu dieru otvorenu a videl vedca A, ako zbran sklada... tym vytvorime casovu slucku, podobnu oscilaciam. Pretoze ak je to obraz minulosti, kam sa pozera vedec A, tak uz vedec A* musi vidiet buducnost vedca A. Teda vlastne sa nic nestalo, a je to casova slucka s urovnou nula.. AK vidi buducnost v case T=T+1 minuta, tak vedec A uz musi byt na zemi. Ak vsak vedec A je mrtvy (zastrelil sa), tak minulost T=T-1 nemoze vzniknut, pretoze neprebehla udalost casom T=T. Tym padom sa nezastrelil. teda moj nazor je, ze ten priklad je uvedeny zle a chybaju mu urcujuce parametre, teda aj rovina casoveho horizontu...
0

Používateľov profilový obrázok
yozify
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 05 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 45
Kontaktovať používateľa:

Re: šialený vedec

Príspevok od používateľa yozify » 12 Dec 2010, 19:07

right13 napísal:Predstavme si vedca ktorý nejakým spôsobom dokázal zostrojiť červiu dieru -tunel času ktorý siaha len 1 minútu do minulosti.

Vedec stojí pred tunelom a skladá zbraň. Poskladá zbraň ,pozerá cez červiu dieru a vidí 1 minútu do minulosti ako skladá zbraň.Vystrelí cez tunel a zabije sa skôr ako stihne poskladať zbraň.

Kto teda strieľal?
Policajt
0
Mam rad sviatky lebo je cez ne 100% priplatok.

Všetko čo sa môže pokaziť, sa proste raz pokazý.

Používateľov profilový obrázok
jano1154
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 274
Dátum registrácie: 15 Mar 2010, 00:00
Bydlisko: Piešťany
Vek: 69

šialený

Príspevok od používateľa jano1154 » 12 Dec 2010, 21:39

Kedže to bol šialený vedec tak jedine zamestnanec psychiatrie.....
0
Dym ukaze kde bola chyba !

Napísať odpoveď