Relativita a hmotnosť

Všetko možné na prevetranie mozgových závitov.

Moderátori: Merak, Moderátori

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pin » 28 Feb 2011, 18:56

Asi niečo zle chápem. Tvrdenie Hawkinga, že objekt nemôže nadobudnúť rýchlosť svetle, je označené ako nesprávne, ale dôkaz tej nesprávnosti hovorí to isté, čo to tvrdenie. :o
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 28 Feb 2011, 20:15

len tak rýchlo ma napadá:

1. podáš športku a vyhráš milión

2. podáš športku vytiahnu tvojich 6 čísel a vyhráš milión

Je správne 1. tvrdenie? (a pritom tvrdíme to ísté..)



už chápeš? :wink:

skús porozumieť tomu grafu a uvidíš v čom je problém...
to červené riešenie je tvrdenie v tej knižke (už som písal, že zrejme nie Hawkingovo..)

Tým čím sa argumentuje v tej knihe sa dá dosiahnuť rýchlosť svetla...

Polopravda je niekedy lož.....
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pin » 28 Feb 2011, 21:14

To červené v grafe bude asi lož.

Ak sa opýtam, akú hodnotu má zlomok 1/(x+1) pre x=1, každý vie, že 1/2. Ja som ale zatajil, že zlomok vznikol krátením výrazu (x-1)/(x² -1) hodnotou (x-1) a preto nemôžem výsledok 1/2 považovať za riešenie toho pôvodného výrazu.

Podobne to bude s tým červeným grafom. Uvedené riešenie tej diferenciálnej rovnice neplatí pre v=c, a dosadiť takúto identitu je klamlivé. Obecné riešenie vyzerá trochu inak, a názorne ukazuje, že v(t) nikdy hodnotu c nedosiahne.
Prílohy
rychlost.png
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 28 Feb 2011, 23:42

Neviem čo je na tom lož ale riešenie zodpovedá tvrdeniu z tej knihy

Tvrdím, že 1,99 period = 2 ...
a či to už platí alebo nie tá červená krivka tam končí! ( teda pri tej naznačenej hodnote t dosiahne c !) . Určite sa PODSTATNE líši od tej zelenej krivky o ktorej snáď nepochybuješ a obidve zároveň platiť nemôžu...
Ja sa s matikou až tak nekamarátim, ale ako som už napísal tomu odvodeniu som ochotný veriť! Riešil to na EF cvikách fanatik Riečan možno tam ešte robí..(ale každí sa môže mýliť vtedy MATLAB nefungoval :cry: )
Pre istotu pripájam obr. (možno došlo k nedorozumeniu pri prepisovaní z wordu..) je tam chyba??

to riešenie sa dotkne c a potom začína dokonca klesať.. a to už nedáva fyzikálny zmysel ...

p.s.
A možno ti vyšlo to isté , len to treba upraviťl : skús si ten priebeh vykresliť :wink:

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 11 minútach:

Každopádne ďakujem za reagovanie na príspevok , teším sa že si to niekto všíma a nie je ochotný bezhlavo všetkému veriť ! Veď aj preto je tu toto fórum :D
Prílohy
r2.jpg
0

Napísať odpoveď