Pád telesa

Všetko možné na prevetranie mozgových závitov.

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Pád telesa

Príspevok od používateľa kubo150 » 30 Jún 2011, 18:41

Takže troška nezvyčajné zadanie, keďže ani sám neviem presnú odpoveď, takže sa pýtam aj ja. A teraz k otázke:

Predpokladajme, že vlak ide konštantnou rýchlosťou, napr 100km/h, v tomto vlaku vyskočím do výšky 1 metra, a dopadnem. Otázka je, či dopadnem na to isté miesto, z ktorého som vyskočil na nekonečne malú presnosť, teda žiadná odchilka. Túto odchilku môžme zjednodušiť na smer jazdy vlaku, teda zaujíma nás, či sa pohnem dopredu alebo do zadu, a nie do bokov.

Vyskakujem kolmo na podlahu vlaku, a ktorá je tiež kolmá na smer sily gravitačného poľa, kolmosti sú zo všetkých strán, predpokladáme podlahu dokonale rovnú, a takisto zanedbávame odpor nejakého prefukovania vzduchu vo vnútri (okná sú zavreté), hádzanie vlaku vplyvom nedokonalostí dráhy, a vlak ako sústava hmotných bodov je ustálený.

Ak dáte odpoveď, tak aj odôvodnite prečo.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
mat100
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 07 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Plzen - jih
Vek: 29

Príspevok od používateľa mat100 » 30 Jún 2011, 18:47

Pokud by jsi vyskočil a dopadl za nekonečně krátkou dobu, tak by jsi dopadl na stejné místo. Pokud ne, tak by jsi dopadl dozadu, protože by si se zpomalil.
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 30 Jún 2011, 18:49

A zdôvodnenie prečo by som sa spomalil?


Dodatok:Čas výskoku nieje v tomto prídade dôležitý, povedzme že niečo okolo 1 sekundy.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
mat100
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 07 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Plzen - jih
Vek: 29

Príspevok od používateľa mat100 » 30 Jún 2011, 18:53

Ne, nezpomalíš se. Řekl jsem to blbě.

Příklad řešíme v inerciální soustavě, takže dopadneš na stejné místo. (zjednodušeně - vzduch ve vagonu ti neklade odpor(uzavřený prostor), který by tě měl zpomalovat)
0

Balzer1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 04 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 33

Príspevok od používateľa Balzer1 » 30 Jún 2011, 18:57

nuz pretoze, ked si rozlozis svoj pohyb prti danom vyksoku do xy suradnic, tak potom riesenie je jednoduche...
Pohyb v smere Y bude samotny vyskok a dopad.. X bude posun. nebudem pisat vzorce, chcel si to vysvetlit, takze, za cas ktory vyskocis, dosiahnes danu vysku a vrazis sa naspat na podlahu, tak niesi urychlovani v smere X, teda tam bude platit spomalenie. Teda za dany cas ta podlaha predbehne :)
0

Používateľov profilový obrázok
mat100
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 07 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Plzen - jih
Vek: 29

Príspevok od používateľa mat100 » 30 Jún 2011, 19:00

Podle mě ne ! Co by tě mělo zpomalovat ?

Vlak je uzavřený prostor, takže na tebe nebudou působit odporové síly.

Podle mě dopadneš na stejné místo.
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 30 Jún 2011, 19:03

Nad niečim podobným som premýšľal dnes cestou busom keď v ňom lietala mucha. Ktovie ako na ňu pôsobí napr,ak letí priamo zo zadu autobusu dopredu a autobus ide práve do ostrej zákruty. Poletí muška rovno pozdĺž autobusu,alebo v smere dotyčnice? Ale teraz k pôvodnej otázke. Neviem s istotou odpovedať. Odpoviem,dopadneš na to isté miesto. Ale stále mi vŕta hlavou akési pôsobenie gravitácie ako brzdy na tvoj pohyb. tá by mala tiež pôsobiť na tvoj pohyb. Nie len v kolmom smere,ale aj v pozdĺžnom. Ale nie som si celkom istý.
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 30 Jún 2011, 19:04

Ako som už písal, odpoveď mám, ale nie som si istý. Tiež som si to v hlave rozvrhol do vektorových súradníc, ale dospel som k rovnakému záveru ako mat100, teda dopadneš na to isté miesto.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa medved » 30 Jún 2011, 19:06

Podla mna tiez dopadnes na rovnake miesto kedze ta nema co spomalit.
0

Balzer1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 04 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 33

Príspevok od používateľa Balzer1 » 30 Jún 2011, 19:09

nechcem sa hadat, zmysel mi dava aj tvoje riesenie, idem na jedno chaldene, a potom napisem na co som prisiel :) a mimochodom plati v tejto vasej sustave aj gravitacia ? :D .. inac pri vektoroch, musis spravit vektorovy sucet. a to grafitacnej sili s m.a kde a je dane zrychlenie, spomalenie...
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 30 Jún 2011, 19:13

Sila pôsobiaca na teleso vyvoláva zrýchlenie alebo spomalenie, a keďže vyskakujeme kolmo voči tejto sile, tak táto sila spôsobí, že dopadneme smerom dole, to je každému jasné, ale stále mi tam chýba sila ktorá spôsobí posun.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
Andrew180
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1378
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Andrew180 » 30 Jún 2011, 19:37

Jasné, že dopadneš na to isté miesto. Je úplne nepodstatné, či sa uzavretý priestor, v ktorom si, pohybuje alebo nie...
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peťus » 30 Jún 2011, 19:40

správně protože všechno je ideální! :D
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

JohnnyKos
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 06 Júl 2008, 00:00

Príspevok od používateľa JohnnyKos » 30 Jún 2011, 19:59

Balzer1 podľa mňa nemáš pravdu :-). V zadaní je, že vlak ide konštantnou rýchlosťou, teda keď mat100 vyskočí do výšky 1m, tak vzhľadom na vlak sa pohol len do smeru y (ak si zorientujeme tak našu sústavu).
Pričom aj mat100 aj vlak sa vzhľadom na kolajnice pohybuje konštatntnou rýchlosťou.

EDIT: samozrejme musíme zanedbať a dodržať tie zásady čo sú uvedené v zadaní (pričom lepšie by bolo namiesto človeka uvažovať hmotný bod).

Iný prípad by bol ak by sa rýchlosť vlaku menila...
0

Split

Príspevok od používateľa Split » 30 Jún 2011, 20:58

muska pohybujuca sa v autobuse je to iste ako keby si musku dal do krabice a v okoli by fukal vietor... je to uplne to iste az na maly detail (vzajomny pohyb sustav je inak vnimany)..takze vzato na ten povodny priklad : ano dopadnes tam kde predtym pretoze vektor rychlosti v jednom smere sa nemeni, je to vlastne ekvivalnecia vrhu gule s pociatocnou rychlostou...

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 30 Jún 2011, 21:14

1.Dopadne na stejné místo. Je jedno, jestli vlak stojí nebo jede rovnoměrnou rychlostí.
2.Pokud bychom chtěli být ale obzvláště přesní, pak vlak jedoucí po poledníku je tlačen boční silou (coriolisova síla), takže cestující směrem na sever by po dopadu dopadl trošku vpravo od místa výskoku ve směru jízdy.
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 30 Jún 2011, 22:13

Takže asi mám pravdu, ale nerozumiem, ako si to myslel breta s tým poludníkom, či čo, pretože zem je tiež vyvážená sústava.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Príspevok od používateľa pin » 30 Jún 2011, 22:45

Predstav si, že zo severného pólu vystrelíš pomocou mohutného dela náboj ponad nultý poludník smerom na juh. Náboj poletí ponad atmosféru svojou zotrvačnosťou, pôsobí naň ešte gravitácia. Ako si tak letí, zemeguľa sa pod ním otáča a keď letí ponad Londýn, pozorovateľ v observatóriu Greenich uvidí, že náboj zanieslo smerom na západ, už nie je presne nad nultým poludníkom. Ten pozorovateľ (sám sa cíti v úplnom pokoji) usúdi, že na náboj pôsobí nejaká sila, ktorá ho tlačí na západ, lebo tak sa mu to javí. Tá sila je teda len zdanlivá a je pomenovaná po tom Coriolisovi. V skutočnosti sa zemeguľa za ten čas pootočila na východ.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 30 Jún 2011, 23:16

Nebo jiné vysvětlení:
Obvodová rychlost bodu na rovníku je 40 000km za 24hod, obvodová rychlost na pólu je nulová. Když jedu na sever, musím tu obvodovou rychlost z rovníku zmenšit na nulu na pólu, takže musí působit nějaká boční síla. Tedy cestou na sever se více opotřebovává pravá kolejnice vlaku (vlak je tlačen doprava) nebo se více vymílá pravý přeh řeky tekoucí na sever.
Je to jasné?
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Príspevok od používateľa xmilos » 01 Júl 2011, 08:27

Ak je to otazka z fyzikyI - je to to same miesto
ak je to otazka z teorie relativity, astronomie, predpokladam ze padne inam.

Je to to same ako vyskocit na zemi. Kotuha aj ona sa pohybuje a vsetkymi smermi.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok