Vyhorela ziarovka

Všetko možné na prevetranie mozgových závitov.

Moderátori: Merak, Moderátori

pavuk

Re: Vyhorela ziarovka

Príspevok od používateľa pavuk » 23 Okt 2011, 14:37

raz som mal taku žiarovku starú čo vydržala viac ako 15rokov a skončila tak že mala klesajúcu svietivosť a potom zbelala dostal sa do nej vzduch

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyhorela ziarovka

Príspevok od používateľa kubo150 » 23 Okt 2011, 15:05

killerX3 napísal:ehm...Myslim si ze znizovacie autotrafo z 250V na 230V bude jednoduchsia a bezpecnejsia volba. Tot moj nazor, ostatni si kludne robte podobne kokotiny ako napisal Kubo.
A ako si na to prišiel? Jasne, každý má doma autotrafák. Ty hovoríš o 2 rôzných riešeniach, ty chceš použiť na jeden poprípade niekoľko prístrojov továrensky vyrobený autotrafák, ja myslím, že by to zapojil niekde do rozvodne a samozrejme všetko zabezpečil, tak prosím nemiešaj odlišnosti.

Isto bude bezpečnejšie hlobnúť tam to 1kVA trafo niekde spraviť miesto pre ten trafák, alebo si dať do krabice niekomu vyhotoviť takýto znižovací aparát.
A samozrejme sekundár treba dať do série, zmerať, ak bude vyššie napätie, tak prehodiť káble a potom bude nižšie.
Ak sa do problematiky nevyznáš, kašli na to, lebo potom bude hociaká manipulácia nebezpečná.
pridám aj zapojenie na rýchlo.
Prílohy
zap.PNG
zap.PNG (523 Bajtov) 11062 zobrazení
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
MacGyver
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 01 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Ruzinov
Vek: 35

Re: Vyhorela ziarovka

Príspevok od používateľa MacGyver » 23 Okt 2011, 15:20

Okrem ineho sa by uz ziarovky v dnesnej dobe nemali vyrabat a v EU by sa ani nemali predavat. Preto je najlepsou volbou ist k nasim susedom na Ukrajinu a kupit si tam pakel ziaroviek za bagatel. A tie ich ziarovky by mohli aj nieco vydrzat :D. Ked som tam bol v lete tyzden, mal som dost z tych ich elektrickych rozvodov :D
0
/home sweet /home ..
Canon EOS 60D owner

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyhorela ziarovka

Príspevok od používateľa Thales » 23 Okt 2011, 16:53

Tak! Tepelné koule na ně!
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
zdeno33
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 05 Apr 2012, 17:57
Bydlisko: Varin
Vek: 68
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyhorela ziarovka

Príspevok od používateľa zdeno33 » 06 Apr 2012, 18:48

jsem tu novy, tak ctu vsechno :)
---
ja jsem to resil trosku jinak. Opravujem PC zdroje a tak mam doma spoustu vraku a braku. No a aspon na neco je to dobre, jsou tam odrusovaci a jine civky. Ty se daji zapojit do serie se zarovkou a tak jsem omezil zkratovy proud pri studenem vlaknu, kdy zarovky nejvic odchazeji. Staci 5-20mH v serii, aby se prodlouzila zivotnost na trojnasobek. Indukcnost totiz posunuje fazi proudu proti napeti a tak nemuze dojit k prepaleni studeneho vlakna, ktere ma 5x mensi odpor nez za tepla.
---
Doufam, ze to nebudou delat deti a blbci, prece jenom je to dost nebezpecne a riziko pozaru velike.
0
nikdy neříkej, že to nejde,
určite se najde blbec, který to dokáže.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyhorela ziarovka

Príspevok od používateľa Drakoush » 11 Jún 2012, 22:26

Ja mám tiež jednu otázku. Včera šla mama do kúpelne a našla vo vani z ničoho nič aligátora. A ja sa pýtam, bolo to spôsobené teplomerom, ktorý nenameral fázu na nuláku pri trafostanici v bardejove 3km od amsterdamu smer budapešť, alebo to bolo spôsobené silným prúdom vyšším ako 40V o impedancii 140°C, amplitúdovej modulácie v kvazikomplementárnom zapojení dichloridacetátvynilu chloroxidmetalového v porovnaní z liehovím vojačikom o váhe 10minút pri izbovej teplote v chladničke od pukancov večer pred treťou hodinou ráno v nitre? Ďakujem.

(tatranský čaj)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Nomen

Re: Vyhorela ziarovka

Príspevok od používateľa Nomen » 11 Jún 2012, 22:39

zdeno33 napísal:ji a tak nemuze dojit k prepaleni studeneho vlakna, ktere ma 5x mensi odpor nez za tepla.
---
Doufam, ze to nebudou delat deti a blbci, prece jenom je to dost nebezpecne a riziko pozaru velike.
pred davnymi rokmi to riesili v jednom Elektore , ale schema az zajtra , v principe slo o to aby sa ziarovka rozsvietila ked sinusovka prechadza nulou

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Vyhorela ziarovka

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 11 Jún 2012, 22:42

Drakoush: zakladna otazka: splna ten aligator nariadenia EU? je na zozname povolenych aligatorov, ktori sa mozu vyskytnut vo vani?
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyhorela ziarovka

Príspevok od používateľa Drakoush » 11 Jún 2012, 22:44

To neviem, chýba mu hliníkový štítok podĺa ČSN,ale má nálepku RoHS compliant... :D
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

alidedko

Re: Vyhorela ziarovka

Príspevok od používateľa alidedko » 11 Jún 2012, 23:10

Ako jedno z moznych rieseni - mozes si hodit slucku, v 98% pripadov to pomaha.

Zvysne 2% su ti, ktori sa chceli obesit pomocou nacinia nesplnajuceho nariadenia EU o vyhovujucich nastrojoch, ktore mozno pouzit na samovrazdu.

Používateľov profilový obrázok
Sl@Vo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 05 Feb 2008, 00:00
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyhorela ziarovka

Príspevok od používateľa Sl@Vo » 11 Jún 2012, 23:16

ja som videl aj riesenie termistor pri ziarovke do serie. Netusim aku mal hodnotu ale dost znacne to predlzilo zivotnost klasickej ziarovky - bola v panelaku vo vchode takze sa to stale zhasinalo a zasvecovalo.
Princip jednoduchy ziarovka zhasnuta zapnes vypinac termistor je studeny ziarovkou tecie maly prud termistor sa pomaly ohreje prechodom prudu (idealne aj od ziarovky) klesa jeho odpor a ziarovka svieti naplno. Samozrejme tento dej trva par sekund.
Chcelo by to nejaky ten vypocet pripadne pokus ale takto to na 100% fungovalo.
0
Sl@Vo

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Re: Vyhorela ziarovka

Príspevok od používateľa Axwell » 12 Jún 2012, 00:34

stare dobre ziarovky... uz pomaly sa nebudu predavat...
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyhorela ziarovka

Príspevok od používateľa Drakoush » 12 Jún 2012, 10:14

Ja som videl žiarovku aj v lustri. Tusím jej to pomáhalo. Bola pekne upnutá v objímke. Ach, takú už neuvidím.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Napster050
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3048
Dátum registrácie: 01 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Turčianske Teplice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyhorela ziarovka

Príspevok od používateľa Napster050 » 12 Jún 2012, 14:13

ja mám v dvoch izbách stmievač s PICkom, ktorý pri zapnutí robí taký "softstart". Nepamätám si kedy som naposledy menil žiarovku... ale určite je to viac než rok, možno aj dva..
0
Navštívte nový web o audiotechnike a podeľte sa s nami !
http://www.vintageaudio.tk/
môj YouTube kanál

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyhorela ziarovka

Príspevok od používateľa Drakoush » 12 Jún 2012, 16:45

A ja mám na WC žiarovku v mise teslamp holešovice, aby som vedel, kedy som prázdny. Je tam intel celeron, riadiaci výsuv žiarovky. Ďalej tam je vodotrysk s čerpadlom sigma hranice, ktoré ťahá z nádoby, do ktorej tlačí nautila ponorkové zo stunne. Ďalej tam je kamera sony, ktorá monitoruje stav v čreve, cez obrazovú zbernicu to ide k AMD Radeon HD 4870x2, na konci je LG monitor. A ešte mám automatické riadenie odťahu žumpy do záhrady, keď hladina stúpne nad 2m a tlak vody na spodku 0,2bar, tak to spustí logický kód (100110101101100101000101) radou logických obvodov z výpredaja až k procesoru (intel core i7), to potom zopne tranzistory: BC546, ten zopne BD139, ten zopne BD911, ten zopne KD503, ten zopne malé relé, to zopne väčšie relé, to zopne ešte väčšie relé, to zopne malý stykač, ten zopne väčší stykač, ten zopne ešte väčší stykač, ten stiahne úsečník, zopne 22kV trafostanicu (vedľa hajzla), tá dodá 3x230/400V cez frekvenčný menič riadený atmegou8 motor čerpadla a cez inteligentnú hadicu ťahá vodu do záhrady :D :D :D
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 27

Re: Vyhorela ziarovka

Príspevok od používateľa nfko » 12 Jún 2012, 17:24

Drakoush napísal:A ja mám na WC žiarovku v mise teslamp holešovice, aby som vedel, kedy som prázdny. Je tam intel celeron, riadiaci výsuv žiarovky. Ďalej tam je vodotrysk s čerpadlom sigma hranice, ktoré ťahá z nádoby, do ktorej tlačí nautila ponorkové zo stunne. Ďalej tam je kamera sony, ktorá monitoruje stav v čreve, cez obrazovú zbernicu to ide k AMD Radeon HD 4870x2, na konci je LG monitor. A ešte mám automatické riadenie odťahu žumpy do záhrady, keď hladina stúpne nad 2m a tlak vody na spodku 0,2bar, tak to spustí logický kód (100110101101100101000101) radou logických obvodov z výpredaja až k procesoru (intel core i7), to potom zopne tranzistory: BC546, ten zopne BD139, ten zopne BD911, ten zopne KD503, ten zopne malé relé, to zopne väčšie relé, to zopne ešte väčšie relé, to zopne malý stykač, ten zopne väčší stykač, ten zopne ešte väčší stykač, ten stiahne úsečník, zopne 22kV trafostanicu (vedľa hajzla), tá dodá 3x230/400V cez frekvenčný menič riadený atmegou8 motor čerpadla a cez inteligentnú hadicu ťahá vodu do záhrady :D :D :D
už si trápny ...
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Re: Vyhorela ziarovka

Príspevok od používateľa Axwell » 12 Jún 2012, 18:12

doma vonku mame ziarovku, tri, z toho jedna cca 10 rokov ma, druha sa nepamatam a tretia ma viac nez ja :lol: v pivnici tusim dve su stare vyse 10 rokov, s ziarovkami dnesnymi teda skor ktore sa daju este kupit, sa to neda porovnat, vsak staci sa pozriet na povedzme 60W z pred 10 rokov a 60W novu z dnesnej vyroby...

aby ludia cim skor presli na ziarivky,ledky,halogeny...
0

nfko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: 03 Nov 2011, 17:09
Bydlisko: BA
Vek: 27

Re: Vyhorela ziarovka

Príspevok od používateľa nfko » 12 Jún 2012, 18:35

mňa skorej zaujíma že prečo vždy keď sa mi náhodou podarí taký jav že zapnem vypíňač a v žiarovke sa zablesknesa (vyhorí sa žiarovka) a potom vyhodí istič. Je to preto že keď je studené volfrámové vlákno tak má malí odpor, čiže to vlákno zhorí podobne ako v poistke lebo tam je tam ako keby skrat ?
0
Obrázok
Kto sa veľa pýta , veľa vie. :)
PS: ZOCHOVA ŤA POCHOVÁ :D

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Vyhorela ziarovka

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 12 Jún 2012, 20:04

nfko: nieco take. Studene vlakno ma maly odpor -> tecie cez nu vysoky prud, ktory rozzhavi vlakno ziarovky a zaroven vacsinou zareaguje istic. Ten to bud vydrzi, ked sa vlakno prepali rychlo, alebo zauraduje, ked cas prepalenia vlakna je vyssi ako cas na vybavenie istica.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyhorela ziarovka

Príspevok od používateľa Thales » 13 Jún 2012, 20:51

To je docela zajímavá logika. Takže když žárovka nepraskne tak to vyhodí jistič jo? A když praskne dřív než jistič zareaguje tak je to OK? Zajímavá součástka ta žárovka :lol:
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Napísať odpoveď