Elektromer sa točí v protismeru

Všetko možné na prevetranie mozgových závitov.

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Elektromer sa točí v protismeru

Príspevok od používateľa jaromir » 26 Jún 2013, 12:13

Kto ma volnu energiu, nemusi si kupovat do bytu detske poistky.
Staci mu len jedna tapacirovana miestnost uzamykatelna zvonku a stylova biela kosela s dlhymi rukavmi na zavazovanie vzadu.

Pardon za offtopic :) Ten nulak treba kazdopadne co najskor vyrieist nez sa stane nejaky pruser.
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Elektromer sa točí v protismeru

Príspevok od používateľa xmilos » 26 Jún 2013, 12:26

Mato provokater :--)
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektromer sa točí v protismeru

Príspevok od používateľa Drakoush » 26 Jún 2013, 23:06

Mne sa to náhodou páči :D

Však tie bediniho sračky sa vážne zobrať nedali...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

wwlado

Re: Elektromer sa točí v protismeru

Príspevok od používateľa wwlado » 27 Jún 2013, 00:02

Si jeden z mala co sa stazuje, ze sa mu elektromer toci opacne. Vies kolko usilia to stoji nasich "indianoch" kym sa dostanu k takemu vysledku?
Kubo: Uz som to davno nerobil. Nepamatam si presne, ale nulak sanedava do elektromera ked meras budJalovy alebo spatny jalovy.

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektromer sa točí v protismeru

Príspevok od používateľa kubo150 » 27 Jún 2013, 05:02

Pre 3f elektromer tam z princípu ten nulák zapojený nemusí byť, ale aby meral správne a čo najpresnejšie, mal by ten nulák byť zapojený. Pretože pri rozdielnom zaťažení prúdové cievky generujú magnetické pole, ktoré reaguje s mag poľom napeťových cievok a tým ich mierne zaťažuje, teda mohlo by dôjsť aj keď maličkému ale predsa vychýleniu umelého nulového bodu. Ďalšia vec je rozdielne napetie fáz, niektorá môže byť viacej zaťažená a tak bude napetie na nej menšie čo zase spôsobí, že umelý stred bude posunutý voči skutočnému. Cievky by mali byť mechanicky takmer identické, teda mali by mať rovnaké vlastnosti, ale je možnosť že budú mať rozdielne parametre, a zase by sa mohol stred vychýliť. Preto je dobré, aby bol nulák privedený do elektromeru, ale že by pri neprivedení meral jalový výkon, tak to sa mi nezdá.

Jalový výkon sa meria tak, že sa pripojí amplitúdou rovnaké, ale fázovo o 90° posunuté napetie, alebo prúd, zvečša je to napetie, pretože to je nepremenné, resp nemalo by byť pre zjednodušenie a presnosť merania, teda sa napeťové cievky musia zapojiť úplne inak.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektromer sa točí v protismeru

Príspevok od používateľa Merak » 27 Jún 2013, 05:34

miro016 napísal:
xmilos napísal:Dotaz naznacuje ( "faza na kostre aj nulaku" ) ze je tomu tak
ked sme to rozobrali, zistili sme, ze kostra je s nulakom spojena... ludia, je to 50 rocny dom a keby ste videli celu elektroinstalaciu, tak sa za hlavu chytate... :? (farebne oznacenie kablov nikde, svorkovnice nikde - jednoducho stocene hlinikove droty spolu a oblepene izolackou, elektro renovacia bude nevyhnutna)

ale vazne dakujem za rady :wink:
neboj sa, v domoch z toho obdobia je toto normálna elektro inštalácia, aj ocovi som musel prerábať elektro inštaláciu, najlepšie bolo, že mal 4 poistky v skrini, a vysvetľoval mi to tak, že jedna dve sú na svetlo a dve sú na zásuvky, len raz mu odpálilo jednu poistku a nešlo mu nič, nakoniec som prišiel na to, že na tie zvyšné tri poistky má trojfázovú zásuvku
a na jednu 16A poistku mal zapojené všetko (zásuvky, svetlá, 5kW bojler v kúpeľni) pomocou 1,5mm2 hliníkového kábla
a v elektromery mal uvolnené všetky vodiče
takže všetko vytrhať a nanovo natiahnuť
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektromer sa točí v protismeru

Príspevok od používateľa Merak » 27 Jún 2013, 05:37

Drakoush napísal:Dá sa to provizórne vyriešiť aj tak, že sa zoberie nejaký kovový kôl, zatlčie do zeme, zaleje slanou vodou a prepojí sa káblom na PEN. No je nutný servisný zásah, toto je len provizórne riešenie, aby bola inštalácia bezpečná.
Tiež by som odporúčal vytiahnuť všetky spotrebiče, ktoré sú v režime standby.
seriózne s týmto vyriešiš to, že ťa nebude kolík zásuvky kopať, keď tam bude prerážať fáza z dôvodu prerušeného PEN vodiča pre rozvádzačom, ale aj to musíš mať dobrú pôdu pod nohami, aby zemný odpor medzi kolíkom zabitým do zeme a podlahou pod tebou bol veľmi malý
ale nevyriešiš s tým problém s plávajúcim N / PEN vodičom medzi troma fázami
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektromer sa točí v protismeru

Príspevok od používateľa Drakoush » 27 Jún 2013, 08:57

Veď o to v prvom rade ide. Vyrovnať potenciály.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

wwlado

Re: Elektromer sa točí v protismeru

Príspevok od používateľa wwlado » 27 Jún 2013, 13:14

V lavo je cinny a v pravo Jalovy. Neviem preco to tak je, ale tak sa to zapaja. Teda mam na to svoj nazor.
Prílohy
IMG430.jpg

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektromer sa točí v protismeru

Príspevok od používateľa kubo150 » 27 Jún 2013, 13:44

Ano, to je zrozumitelné, pri meraní jalového výkonu ani nieje kde zapojiť ten nulák, lebo napeťové cievky sú úplne inak zapojené! niesu do hviezdy ako pri pôvodnom zapojení pre meranie činného výkonu. Mal si hneď napísať, že keď si to zapájal, tak si aj napeťové cievky prehadzoval a úplne inak zapájal, nie len že nulák je odpojený :wink:

Akurád myslím, že meranie jalového výkonu je nesprávne merať na všetkých fázach ako celok, pretože na jednej fáze môžeme mať kapacitú záťaž, a na ostatných dvoch polovičnú indukčnú záťaž, teda suma jalového výkonu na sústave je nulová, ale pri tom na každej fáze spôsobuje straty jalovým prúdom. Zaďalšie môžeme takto každú hodinu striedať indukčnú a kapacitnú žáťaž, a zase suma jalového výkonu za istý čas bude nulová. Preto si myslím, že na meranie jalového výkonu bude iná konštrukcia elektromera, a pre každú fázu bude asi zvlášť počítadlo.
Neviem, osobne som elektromer na meranie jalového výkonu ešte nevidel, a teraz len logicky teoretizujem, a z toho mi vyplýva, že nieje vhodné na meranie lalového výkonu použiť klasický elektromer, naviac napeťové cievky sú zapojené na združené napätia, a tak bude klasický elektromer tento výkon počítať o odmocninu(3) krát viacej
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

wwlado

Re: Elektromer sa točí v protismeru

Príspevok od používateľa wwlado » 27 Jún 2013, 16:43

Kubo. Keby si prisiel do fabriky a povedal by si , ze im budes kontrolovat kazdu fazu, kolko je na nej jaloviny, a podla tho budu platit sankcie, tak by ta vyrazili aj zdverami. :)
Niekedy kompenzacie merali iba prud na jednej faze, teraz uz uz davaju try prudove menice, na kazdu fazu zvlast. Je to presnejsie, ale tak, ci tak sa pripoji kondenzator na vsetky 3 fazi.

miro016
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 01:44

Re: Elektromer sa točí v protismeru

Príspevok od používateľa miro016 » 29 Jún 2013, 00:59

Aby som to uzavrel, tak po zavolani poruchovej sluzby prisiel chlapik a vysvetlil sa problem. Ked sme spomenuli ten elektromer, tak vysvetlil, ze po jeho uplnom odpojeni sa skutocne moze vratit kotuc do zakladnej pozicie tak, aby bolo vidno znacku. Ked sme mu povedali, ze prave z tejto pozicie sa kotuc docil dozadu aj celu otacku, tak sa zatvaril prekvapene, pokrcil ramenami a nic nepovedal :D ze vraj pre nas dobre :D
Chyba nakoniec bola vo zvodoch, teda tam, kde sa pripaja vedenie zo stplu na dom. Bolo to vraj uplne zhrdzavene a prehnite.

Dakujem ludia za rady a za utvrdenie v nazore, ze to bola chyba pred meracom :)

wwlado: :D clovek by sa ani nestazoval, kebyze mu nelieta napätie v zasuvke a nebal sa, ze vyhori :D
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Elektromer sa točí v protismeru

Príspevok od používateľa Merak » 29 Jún 2013, 07:23

a práve kvôli tomuto sa robí to, že sa v mieste hlavného rozvádzača uzemňuje PE / PEN zbernica
ak to nemáš, skús si to spraviť
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

wwlado

Re: Elektromer sa točí v protismeru

Príspevok od používateľa wwlado » 29 Jún 2013, 11:02

miro016 napísal: wwlado: :D clovek by sa ani nestazoval, kebyze mu nelieta napätie v zasuvke a nebal sa, ze vyhori :D
Marek ma pravdu. Je to dobe uzemnit uz v REcke. A ak sa nahodov stane, co sa ti stalo, tak ti vytrasie vsetkych krtkoch v zahradke. :)
Inac je to dost casta chyba, ze sa odpali PENko pri nastresniku, v SILke, alebo v stupacke. Aj ked teoreticky by PENkom mal tiect najmensi prud, prakticky je to skor naopak. Je to fenomen virivich prudov.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Elektromer sa točí v protismeru

Príspevok od používateľa breta1 » 29 Jún 2013, 11:04

wwlado
"Aj ked teoreticky by PENkom mal tiect najmensi prud, prakticky je to skor naopak. Je to fenomen virivich prudov."

Tomu vůbec nerozumím, zkus to objasnit.
0

wwlado

Re: Elektromer sa točí v protismeru

Príspevok od používateľa wwlado » 29 Jún 2013, 11:16

Ak pri 3faz. rozvode zatazis nahodne vsetky fazy pori nulaku, tak nulakom ti bude tiect vzdy namensi prud. To ti vysvetlovat nemusim.
Preto sa vo vetsich kabloch dava nulak mensi. napr 3x240+120.
No v bytovkach je kazdy byt pospajany na vodovod. Tym sa vytvaraju medzi bytami slucky. (ako rebrik). Tam sa indukuje malicke napatie. Ale nevedno preco, staci to nato, aby odpalilo nulak skor ako fazu. Ved to sa stava, aj tam kde nemas ziadne napatie a zokruhujes rurky. Tam kde ich spojis nakoniec, uvidis iskru. Preto sa oddelitelne casti potrubia mali prepajat este drotikom. My sme to robili napr. v MilkAgru.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Elektromer sa točí v protismeru

Príspevok od používateľa xmilos » 29 Jún 2013, 11:18

miro tak fajn, ze sa to skoro a bez nasledkov opravilo. Este si oprav nazov vlakna ( slovensky je "v protismere " , alebo "do protismeru" )
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok