Slnko na oblohe

Všetko možné na prevetranie mozgových závitov.

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2645
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa zawin » 26 Dec 2009, 21:52

Podla mna tieto hlavolamy su prinosom. Nutia citatela sa nad otazkou zamysliet a patrat po odpovedi a v konecnom dosledku sa aj niecomu novemu priucia! Lato, len tak dalej :)
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 26 Dec 2009, 22:03

To Jacob:

Mrzí ma to, ale ak na túto otázku nie je jednoznačná odpoveď tak to ďalej nemá zmysel... Tá 1. je úplná hovadina čo ma napadla, a 3. je všeobecne mylný názor.

Tak Ťa prosím, ukáž mi príklad , ako by mali znieť otázky na takýto jednoznačný jav!. Mám zato, že niekomu ide skôr o jeho ego priznať si chybu. Ale schválne : V čom sa ti zdala nejednoznačná odpoveď 2. ? Alebo si ozaj mylíš že sa šošovka zdeformuje keď kukáš hore ?? Alebo chceš tvrdiť že atmosféra večer pôsobí ako lupa??
Je mi smutno... :cry:
0
Naposledy upravil/-a lato v 26 Dec 2009, 22:05, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
lop13
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 11 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lop13 » 26 Dec 2009, 22:04

suhlasim. lato k+ :)
0

Používateľov profilový obrázok
lop13
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 11 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lop13 » 26 Dec 2009, 22:14

jasne ja znova prizvukujem ze to ze je to opticky klam nevyvraciam je to pravda len vravim ze to nieje pravidlo. neviem to presne vysvetlit ale v niektorich pripadoch proste ide o zvacsovaci efekt. doprial by som vam vidiet vtedy ten mesiac. poviem to asi tak ze normalne vystries ruku a palcom zastries mesiac ci je hore alebo vychadza( tu plati ta optycka iluzia) ale tu som mesiac nerazstrel celou dlanou
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 26 Dec 2009, 22:17

lop13 napísal:proste ide o zvacsovaci efekt.
B L B O S Ť ! Myslíš, že tvoja dlaň je presnejšia ako foto?
0

Používateľov profilový obrázok
lop13
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 11 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lop13 » 26 Dec 2009, 22:20

mozno nie zrovna vedecky nazov ale proste je to tak. OK donutil si ma sem dat dokaz. ked to niekedy bude tak ti to odfotim :wink:

a aby som doplnil normalne vystretou rukou a dlanou mesiac zatienis v tomto pripade to neslo. vazne som sa vtedy zlakol ze preco je tak "blizko". lebo tiez som pocul a tej optyckej iluzii tak mi to neslo dohlavy a nato som potom pocul kdesi dake vedecky vysvetlenie ale vazne som si ho nezapamatal ale islo tam oto ze cosi funguje ako lupa.

a ze atmosfera moze robit lupu co je natom cudne ved ako lupa funguju aj planety a ine telesa vo vesmire.
0
Naposledy upravil/-a lop13 v 26 Dec 2009, 22:24, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 26 Dec 2009, 22:21

ja viem, že to jednoznačne nejde úplne ale výsledok docieliš rovnaký, už som to raz napísal :wink:
Ide presne o to čo si napísal, priznať si chybu. Akurát že ja by som to tak nenazval, každý sa učí, nikto nespadol z neba učený. Preto si chybu nikto nemusí priznať. Inak sú to zaujímavé otázky, a občas som nazrel aj ja do google....

každopádne ma na tento jav vplyv viac faktorov... aj keď nie sú až tak podstatné, ale sú pravdivé a berú sa do úvahy, inak by si musel napísať nech ich zanedbáme.
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

Používateľov profilový obrázok
lop13
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 11 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lop13 » 26 Dec 2009, 22:25

a este celkovo vyjadrenie k otazke a moznostiam odpovedi. v tomto pripade je jednoznacne odpoved 2 spravna ostatne su blbosti
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 26 Dec 2009, 22:27

Jacob989 napísal: každopádne ma na tento jav vplyv viac faktorov... aj keď nie sú až tak podstatné, ale sú pravdivé a berú sa do úvahy, inak by si musel napísať nech ich zanedbáme.
Nechám sa poučiť (vážne). Daj prosím Ťa link, kde sú tieto fatory popísané !
Teda to, že večer (ráno - vodorovne) atmosféra ZVAČŠUJE ! Lebo keď o nich neviem, ako mám napísať, že ich treba zanedbať ??
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 26 Dec 2009, 22:29

pri slnku ide skutočne iba o výplod našej fantázie,atmosféra má na to minimálni vplyv. Ale pri mesiaci to také jednoznačné nieje. Ak mesiac vychádza práve pri západe slnka,v atmosfére(troposfére) sa objavujú rôzne vrstvy vzduchu s inou teplotou. Tieto rozdieli v teplotách menia aj hustotu vzduchu a tým aj index lomu svetla a môžu skutočne pôsobiť ako lupa. Pravdu máte obaja,len každý hovoríte o úplne inom jave.
Nieje tak?
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 26 Dec 2009, 22:31

lop13 napísal:
a ze atmosfera moze robit lupu co je natom cudne ved ako lupa funguju aj planety a ine telesa vo vesmire.
To je na tom cudne, ze to robí vecer a ráno - teda vodorovne! Nikde som netvrdil, že atmosfera nemá vplyv na zobrazenie ! Skade si to nabral? :roll:
0

Používateľov profilový obrázok
lop13
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 11 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lop13 » 26 Dec 2009, 22:36

no ze to robi rano a vecer nieje nic cudne zmena teploty vzduchu iny lom svetla. netvrdim ze si nieco take povedal len som to zovsebecnil :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 26 Dec 2009, 22:37

mr.mio napísal: Tieto rozdieli v teplotách menia aj hustotu vzduchu a tým aj index lomu svetla a môžu skutočne pôsobiť ako lupa. Pravdu máte obaja,len každý hovoríte o úplne inom jave.
Nieje tak?
Veru nie ! To je ten všeobecne mylný dojem, ktorý som sa snažil vyvrátiť!
Myslím, že skôr má vplyv na skreslenie obrazu!
Prečo to preboha neodfotíš a potom reaguješ ? Ja som to odfotil!
Ale je to ako hádzať hrach na stenu...
0

Používateľov profilový obrázok
lop13
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 261
Dátum registrácie: 11 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Martin
Vek: 42
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lop13 » 26 Dec 2009, 22:44

no ja navrhujem riesit to asi dokazmi a nie teoriou. takze ked to bude odfotim pridam. poripade ak najdem daky vedecky clanok pridam
0

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 26 Dec 2009, 22:48

to je môj názor a to čo som počul, nemám pre teba konkrétne pramene odkiaľ by som ti to objasnil, ani sa m popravde hľadať nič nechce :)

Naopak budem rád ak mi dáš nejaký článok ty, kde je to jasne vysvetlené.

K tomu lomu si myslím že je to pravda, ak prechádza svetelný lúč prostredím s odlišným indexom lomu ako má vzduch (1) tak nastáva lom ku kolmici alebo od kolmice, podľa vlastností prostredia, najmä jeho hustote na čo má vplyv práve teplota a tlak. Možno je to zmena zanedbateľná, možno nie, nikdy som sa o to nezaujímal, ale každopádne tam je aj keď je malá.

No a tým by som to rád z mojej strany ukončil, ja som iba napísal číslo bez diskusie a nemám záujem v nej pokračovať :wink:
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 26 Dec 2009, 23:23

Zle som sa vyjadril: zmazať posledný príspevok - moja chyba..... :cry:
posielam ešte raz link:

http://www.astrors.sk/pozvanky/optickeukazy.pdf


//Jaj sorry, mea culpa, posledný možeš mazať ešte sám :) Tommy
Prílohy
slnko.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Lubor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 340
Dátum registrácie: 15 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Nová Dubnica

Príspevok od používateľa Lubor » 28 Dec 2009, 02:01

:lol: Je to niečo podobné:
1, V jeden deň, na jednom svetadiele, v jednom štáte: Padli dve lietadielka /pozor, nie v N.Y./. Lety na:,,Pensilvánia" a ,,Wošikngton"-Pentagon :lol: /
ŽIADNÉ trosky, žiadný motor, žiadný ,,rozsypaný" vrak, žiadný kov, iba: JEDEN PAPIEROVÝ pas ... :lol: Záver: Lietadielko sa VYPARELO :lol:
2, V jeden deň, na jednom svetadiele, v jednom štáte: ,,TLEJÚ" dva mrakodrapy, skoro žiadný plameň, dym podobný dymu, ktorý poznáte, keď Vám nehorí kozub, čiže: niet plameňa = niet veľkej teploty. :!: Napriek tomu, v ten deň, PRVÝ a zároveň aj POSLEDNÝ krát v ére civilizácie sa po cca 1hodine sa sklátia DVA mrakodrapy..... :roll:
Ostatné mrakodrapy / na iných svetadieloch, v iních štátoch/ HORIA plameňon aj 15-20 hodín a nepadnú.... :idea:
3, V jeden deň, na jednom svetadiele, v jednom štáte: Hľadajú akéhosi Usáma.... 9.11.2001 sa nachádza v U.S.A. nemocnici v jednom arabskom štáte. Operujú ho najlepší U.S.A doktorkovia..... :lol:
4, V jeden deň, na jednom svetadiele, v jednom štáte: Po ,,útokoch" na ,,nepoškvrnenú Pannu Ameriku" sú zakázané všetky lety. Napriek tomu, je cca130 členov rodiny Bin...Lád..novcov špeciálne na Bushov príkaz pod ochranou jeho ,,osobnej armády" LETECKY :!: presunutých z USA :!: /zdroj: Michael Moore: 9/11 Fahrenhait/
5, V jeden deň, na jednom svetadiele, v jednom štáte: Jeden Hranol nám kecá, že PRIVILÉGIUM je O.K. A, ak tam je nejaký podvod, tak ho zaplatí zo svojho vrecka :P :P :P Dokázalo sa, A?.....Neplatí a neplatí.. :lol:
6, V jeden deň, na jednom svetadiele, v jednom štáte:Že vraj sa ,,CO2" predalo pod cenou. Hranol pišťal: Dokážte!!! Zbytočné boli argumenty od ČR ministra, MR ministra, od USA FBI, od Japoncov....Až, raz, ako v rozprávke, niekto potvrdil: ÁNO, bolo to pod cenou! A, čo sa deje? Vyšetrovanie? ZABUDNITE :twisted: Pôjde do stratena....Akurát, tie NAŠE prachy sú... :toimonster:
7,V jeden deň, na jednom svetadiele, v jednom štáte:Všetko je fajn, všetko je super! A, všetci si tu tak žijeme, vôbec nás nese.ie, že máme vygumované mozgy a už nám je všetko FUKT :!:
Atď, atď, atď....
ALEBO, ŽE BY SOM SA MÝLIL 8O
Čiže: Prečo hádky o hov.e, tu, odrbá.ajú nás INÍ a INDE..... :twisted:
P.S. Prepáčte, ale, toto som mal teraz, v tomto momente na srdci....
0

Napísať odpoveď