cesta na galaxiu

Všetko možné na prevetranie mozgových závitov.

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

cesta na galaxiu

Príspevok od používateľa lato » 28 Dec 2009, 01:11

Pri tejto mojej úlohe (tak ako pri všetkých) ide o PRINCÍP, takže zabudnite na rôzne červie diery, startrekovské teórie a podobné šarlatánstva a hranie sa so slovíčkami.
Úloha berie do úvahy, len praxou a experimentom overené teórie. Pre ilustráciu úloha predpokladá vlastniť v súčastnosti nedosiahnuteľný obrovský zdroj energie, ktorý bude použitý len na zadanie v tejto úlohe. Skúste to riešiť bez wiki...

Na našu najbližšiu galaxiu Centaurus A, vzdialenej 15 miliónov svetelných rokov odštartuje vesmírna ľoď, ktorej motory dokážu udržať konštantný ťah 1 g. Pre posádku to znamená, že bude zrýchlovať
tak ako je príťažlivosť na povrchu zeme a budú pohodlne celý čas cestovať zrýchlením 1g. V polovičke cesty začne brzdiť s 1g , až dorazí na vzdialenosť 15 mil. svetelných rokov od zeme.
Kapitán pri štarte má 28 rokov.

Platí:


1. Keď bude mať kapitán 30 rokov, dostane sa na galaxiu Centaurus A a posádka mu bude gratulovať k 30. narodeninám

2. Kapitán s posádkou nemá najmenšiu šancu dostať sa do priestoru Centaurus A, lebo uplynie oveľa väčší čas ako 15 mil. rokov a bude dááávno mrtvy...

3. Tento pohon je nezlučiťeľný s teóriou relativity, lebo vesmírna loď by prekročila rýchlosť svetla.

4. Zhruba za 3 mesiace dosiahne loď takú rýchlosť, že sa zrúti do čiernej diery.

5. Úloha je neriešiteľná - zadanie je nezmyselné


Dúfam, že pochopíte zmysel tejto úlohy a podarí sa vyvrátiť všeobecne mylný názor. To je vlastne cieľom týchto hádaniek. Úloha má exaktne jednu správnu odpoveď ( v rámci v súčasného všeobecne uznávaného poznania fyziky).


edit: je tam poctarska chyba :oops:
0
Naposledy upravil/-a lato v 28 Dec 2009, 11:40, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Príspevok od používateľa Radus » 28 Dec 2009, 01:17

Tak ak ma preletiet za 2 roky taku dialku, ani sa to nesnazim prepisat :), tak urcite prekroci svetelnu rychlost a jej hmotnost klesne na nulu :)
Tak len typnem 3 :) Ale berte to s rezervou, pomaly zaspavam :)
... a take jednoduche to urcite nebude.... vsak?
0

Feneon

Príspevok od používateľa Feneon » 28 Dec 2009, 01:48

zrýchľovať môže koľko chce, rýchlosť svetla nedosiahne. jednoznačne možnosť 2 [98%] + možnosť 5 [1%] + helfnú mimozemšťania [1%]

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 28 Dec 2009, 03:10

za 2 roky by dosiahla zhruba 2x rýchlosť svetla?, teda 1. to asi nebude,

2. lebo uplynie oveľa väčší čas ako 15 mil? šak keby išli rýchlosťou svetla, tak by to trvalo 15 mil rokov, teda nedožije sa toľko
Nejaká zle položená podmienka, aj keby neuplinulo viacej, pochybujem že by sa dožil aspoň milion rokov, a teraz akože podmienka nieje splnemá, a teda možnosť 2 to nebude?

3. neviem či by loď moha ísť väčšou rýchlosťou ako svetlo podľa mňa nie

4. za rok dosiahne asi rýchlosť svetla, teda z 3 mesiace sa hádam nezrúti.

5. ako pri trojke, no myslieť sa nad tým trocha dá. za 10 rokov bude rýchlosť lode približne 10x c, teda takou rýchlosťou to bude trvať 1.5 mil rokov, no dovtedy ký nabere rýchlosť nejakú dráhu prejde.

Asi to je 3. A neviem či dobre počítam, sú 3 hod ráno.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 28 Dec 2009, 08:02

Zjednodušeně (i bez teorie relativity):
Při a=konst=1g by těleso dosáhlo c za 9,5 roků a dále nemůže zrychlovat.
Odpověď 3.
0

Storm
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 280
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: skoro Olomouc (Velká Bystřice)

Príspevok od používateľa Storm » 28 Dec 2009, 08:22

v0 = 0, v1 = 300 000 000, pokud je g = a, tak se dá spočítat t, tj. doba, za kterou bude v1 dosažena. jestli v tom ale není nějaký chyták :lol: ...
0

Používateľov profilový obrázok
Peťus
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3940
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peťus » 28 Dec 2009, 08:43

Nejvíc se mi líbí odpověď 2.
0
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, STM32, ESP8266, ESP32,...)

fero_zezina
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 18 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa fero_zezina » 28 Dec 2009, 09:07

Mozno je to najsamvacsia blbost aku som kedy vypotil, ale bude to asik podla jednej z einstenovych teorii... pri rychlosti svetla zacne inak ubiehat cas na lodi voci porozovatelovi(zem), ale, neviem ci mu posadka bude gratulovat k 30 narodeninam, skorej pozorovatel (planeta) by mala iny cas , ako cas posadky na lodi...

cisto teoreticky podla mna to je moznost 1.

ak sa mylim neupalujte ma, ak sa nemylim dam si za vas jedno pivo :wink:
0
AtMega lover!

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Príspevok od používateľa spin90 » 28 Dec 2009, 10:25

2. Ved nic nie je rychlejsie ako svetlo Ako by am mohla byt lod skor ako za 15 mil. rokov, teda skor ako svetlo ?
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 28 Dec 2009, 10:32

Ved nic nie je rychlejsie ako svetlo Ako by am mohla byt lod skor ako za 15 mil. rokov, teda skor ako svetlo ?
Z pohladu posadky lode to bude vyrazne skorej ako za 15mil rokov. Odpoved by som tipol na... 1.
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 28 Dec 2009, 10:43

fero_zezina napísal:Mozno je to najsamvacsia blbost aku som kedy vypotil, ale bude to asik podla jednej z einstenovych teorii... pri rychlosti svetla zacne inak ubiehat cas na lodi voci porozovatelovi(zem), ale, neviem ci mu posadka bude gratulovat k 30 narodeninam, skorej pozorovatel (planeta) by mala iny cas , ako cas posadky na lodi...

cisto teoreticky podla mna to je moznost 1.

ak sa mylim neupalujte ma, ak sa nemylim dam si za vas jedno pivo :wink:
Máš pravdu :lol: jeto to 1.
Cestovateľovi na rakete keď sa približuje c, sa čas začína voči zeme spomaľovať (na zemi beží rýchlejšie). Jasné že c nedosiahne ani konštantným zrýchlovaním, len sa mu bude asymbdotycky približovať! Je to všeobecne mylný názor keď sa tvrdí, že človek sa nemôže z princípu dostať na vzdialené hviezdy. Jasné že na zemi za ten čas uplynie "majland" rokov. Tieto výpočty sú základom pre GPS, kde bez korekcie týchto javov by došlo denne k nepresnosti rádovo desiatok metrov a GPS by bol prakticky nepoužiteľný.

Vzorček vyzerá takto: T = c/g * sinh ( g/c * t).

Pri výpočte som ale urobil počtársku chybu :oops: a kapitán bude starší (ale určite živý) v noci som prehliadol jednu nulu..)
0

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 28 Dec 2009, 11:05

btw : mozeme cestovat do galaxie a nie na galaxiu kedze galaxia nie je teleso na ktorom mozeme pristat ;)

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 28 Dec 2009, 11:29

mozeme cestovat do galaxie a nie na galaxiu kedze galaxia nie je teleso na ktorom mozeme pristat
Ak nemas teda fakt velku lod ;-)
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 28 Dec 2009, 11:34

Musela by mat priemer tak 10 mil svet. rokov.... :lol:
0

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 28 Dec 2009, 11:45

lato napísal:Musela by mat priemer tak 10 mil svet. rokov.... :lol:
minimalne :D

fero_zezina
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 18 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa fero_zezina » 29 Dec 2009, 08:58

haluž no... pred (zo)par rokmi davali na discovery/spektrum milniky historie(alebo daco podobne)(edison/eindstein/tesla/newton...) som si psomenul na cast kde opisovali/vysvetlovali einsteinove teorie ( + supestruny a tie dalsie) a bola tam pekne vysvetlena a ukazana akurat ta cast o ceste (raketa/pozorovatel) :D....
0
AtMega lover!

tibike262
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 14 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Cestice 262
Vek: 32

k zadaniu

Príspevok od používateľa tibike262 » 29 Dec 2009, 09:09

ja len pridavam ze som sa na to pozrel a uz som vedel vysledok totiz vylucenim niektorych odpovedi to dostanete hned :D
0
zaujmy proste vsetko ohladom elektrotechniky ( hlavne teraz ) + penspinning + extremne veci :D

Napísať odpoveď