cesta na Slnko

Všetko možné na prevetranie mozgových závitov.

Moderátori: Merak, Moderátori

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 15 Jan 2010, 20:06

xjencom napísal:ak jeden foton ide rychlostou svetla a druhy foton ide presne tym istym smerom len opacne ...aku rychlost ma prvy foton ak nan pozera druhy foton :)
Ak máš nulový bod. K nemu sa blížia dva fotóny,ale každý z inej strany,proti sebe,nebudú sa k sebe približovať rýchlosťou 2c,ale stále iba c. Je to taký menší paradox.
0

xjencom
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 84
Dátum registrácie: 26 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: okolie HUMENNEHO
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa xjencom » 15 Jan 2010, 20:12

ok berem ale ja som to myslel z pohladu druheho fotonu na ten prvy...

ale ako teoria je jedna vec a skutocnost druha... :)
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 15 Jan 2010, 20:18

No za mojich mladých čias bol taký scifi : Prelet slnkom. Vesmírna lod sa montovala na orbite z neutronových štítov... a preleteli ! (samozrejme sovieti) :lol:
To boraicho: No na tu kentauri za 40 rokov je celkom realne (neprieči sa to sučasnym fyz. zakonom), ale koooooľko času by uplynulo na zemi.. sotva by si pamätali tu posadku.. ak by zem ešťe vôbec existovala :cry:
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 15 Jan 2010, 21:50

Zasa niekto pozeral Sunshine. :lol:
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 15 Jan 2010, 22:02

xjencom napísal:...ja som to myslel z pohladu druheho fotonu na ten prvy...
Aj ja. Si ma zle pochopil. Prečítaj ešte raz a poriadne....poprípade nakresli.

Oba sa môžu hýbať na jednej osi rýchlosťou c a vzájomne proti sebe,ale nikdy nepôjdu rýchlejšie ako c proti sebe. Preto som tam popísal nulový bod,ako vzťažnú sústavu. Pre lepšie pochopenie.

Máš os. Na jej strede leží spomínaný nulový bod. Z jednej strany sa k tomu bodu približuje jeden fotón rýchlosťou c, a z druhej strany to isté druhý fotón. Logicky by sa mali fotóny približovať k sebe rýchlosťou 2c,ale nieje to tak. Fotóny sa navzájom približujú rýchlosťou c k sebe aj k nulovému bodu.
0

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bobo87 » 15 Jan 2010, 22:03

Od priatelky som na vianoce dostal knihu od princetonskeho profesora J. Richarda Gotta s nazvom Cestovani casem v Einsteinove vesmiru. Tam vcelku zaujimavo popisuje, ake su (ak su) moznosti cestovania casom oboma smermi podla nam znamych fyzikalnych zakonov. Velmi dobre citanie, aj ked obcas dost narocne na premyslanie. Odporucam. :)
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

Používateľov profilový obrázok
mikoš
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 855
Dátum registrácie: 07 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: vrútky
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mikoš » 15 Jan 2010, 22:06

mr.mio napísal:
xjencom napísal:...ja som to myslel z pohladu druheho fotonu na ten prvy...
Aj ja. Si ma zle pochopil. Prečítaj ešte raz a poriadne....poprípade nakresli.

Oba sa môžu hýbať na jednej osi rýchlosťou c a vzájomne proti sebe,ale nikdy nepôjdu rýchlejšie ako c proti sebe. Preto som tam popísal nulový bod,ako vzťažnú sústavu. Pre lepšie pochopenie.

Máš os. Na jej strede leží spomínaný nulový bod. Z jednej strany sa k tomu bodu približuje jeden fotón rýchlosťou c, a z druhej strany to isté druhý fotón. Logicky by sa mali fotóny približovať k sebe rýchlosťou 2c,ale nieje to tak. Fotóny sa navzájom približujú rýchlosťou c k sebe aj k nulovému bodu.
Áno je to nelogické kým nerátame dilatáciu času a priestoru potom to už celkom logické je :wink:
0

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 15 Jan 2010, 22:06

pristat asi tazko...to nedokazali ani v stargate.tam len destiny cerpala energiu zo slnecnej korony.chalani,neviem co tu hovorite o priblizeni na stovky kilometrov.skor by som povedal na stovky tisic kilometrov. nezabudajte ze keby nebola na zemi ozonova vrstva a atmosfera slnecne ziarenie a radiacia by nas usmazila a to zrovna blizko nie sme...

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 15 Jan 2010, 22:08

lato napísal:No za mojich mladých čias bol taký scifi : Prelet slnkom. Vesmírna lod sa montovala na orbite z neutronových štítov... a preleteli ! (samozrejme sovieti) :lol:
To boraicho: No na tu kentauri za 40 rokov je celkom realne (neprieči sa to sučasnym fyz. zakonom), ale koooooľko času by uplynulo na zemi.. sotva by si pamätali tu posadku.. ak by zem ešťe vôbec existovala :cry:
to akože keby som bol vo vesmire 40 rokov na svete by prešlo aj 100?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
mikoš
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 855
Dátum registrácie: 07 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: vrútky
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mikoš » 15 Jan 2010, 22:08

Inak uvedomme si, že hustota plynu v chromosfére by sa na zemi považovala za veľmi dobré vákuum
0

Používateľov profilový obrázok
mikoš
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 855
Dátum registrácie: 07 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: vrútky
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mikoš » 15 Jan 2010, 22:09

boraicho: záleží na rýchlosti ak by sa prejavila dilatácia času a priestoru tak hej
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 15 Jan 2010, 22:10

bobo87,díky za dobrý tip na čítanie!
Ja zasa odporúčam knihu BANG! od Brian May,Patrick Moor,Chrish Lintott,ktorá nádherne a veľmi jednoducho dokáže vysvetliť vznik,existenciu a možné konce vesmíru. Skutočne odporúčam!
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 15 Jan 2010, 22:15

mikoš napísal:Áno je to nelogické kým nerátame dilatáciu času a priestoru potom to už celkom logické je :wink:
Mne to vysvetľovať nemusíš,by som ťa učiť mohol :wink:
0

xjencom
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 84
Dátum registrácie: 26 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: okolie HUMENNEHO
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa xjencom » 15 Jan 2010, 22:21

mr.mio napísal:
xjencom napísal:...ja som to myslel z pohladu druheho fotonu na ten prvy...
Aj ja. Si ma zle pochopil. Prečítaj ešte raz a poriadne....poprípade nakresli.

Oba sa môžu hýbať na jednej osi rýchlosťou c a vzájomne proti sebe,ale nikdy nepôjdu rýchlejšie ako c proti sebe. Preto som tam popísal nulový bod,ako vzťažnú sústavu. Pre lepšie pochopenie.

Máš os. Na jej strede leží spomínaný nulový bod. Z jednej strany sa k tomu bodu približuje jeden fotón rýchlosťou c, a z druhej strany to isté druhý fotón. Logicky by sa mali fotóny približovať k sebe rýchlosťou 2c,ale nieje to tak. Fotóny sa navzájom približujú rýchlosťou c k sebe aj k nulovému bodu.
mas pravdu vzajomna rychlost bude c ...
ale uz ked som si to kukal ... tak to plati iba v "malych vzdialenostiach vo vesmire "grupy galaxii a tak... ale pri vedsich vzdialenostiach to uz neplati je to sposobene rozpinanim vesmiru :D ale to je uz mimo toho kde sa to zacalo...
0

Používateľov profilový obrázok
mikoš
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 855
Dátum registrácie: 07 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: vrútky
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mikoš » 15 Jan 2010, 22:25

Ja to nevysvetľujem tebe (to by som si nedovolil) ale nechcelo sa mi hľadať vzadu toho kto napísal, že je to nelogické tak som okomentoval teba
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 15 Jan 2010, 22:31

to xjencom,čo sa týka škál v skutku astronomických,je to omnoho komplikovanejšie. Napr. vo vzdialenosti 13,7 mld. ly,sa od nás rozpínajúci vesmír sám vzďaľuje rýchlosťou svetla. Tak že ak od tadiaľ letí nejaký fotón,nikdy sa k nám nedostane...Otázka znie,akou rýchlosťou sa k nám približuje? Odpoveď by znela,žiadnou rýchlosťou. Ale v skutočnosti letí rýchlosťou c. Vo vesmíre je kopec takýchto paradoxov.

ly je svetelný rok....

to mikoš,veď sa nič nedeje :wink:
0

zofrem
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 13 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Lipt. Mikuláš
Vek: 35

Príspevok od používateľa zofrem » 15 Jan 2010, 22:51

Čo tam po slnku, bol niekto vôbec na MESIACI_?(človek)
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 15 Jan 2010, 22:54

zofrem napísal:Čo tam po slnku, bol niekto vôbec na MESIACI_?(človek)
Dobrá otázka :wink:

Neviem prečo,ale ja o tom pochybujem.... Predsa len,bola studená vojna a tak....no,diskutabilné.
0

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa AndiCibula » 15 Jan 2010, 23:11

mr.mio napísal:
xjencom napísal:ak jeden foton ide rychlostou svetla a druhy foton ide presne tym istym smerom len opacne ...aku rychlost ma prvy foton ak nan pozera druhy foton :)
Ak máš nulový bod. K nemu sa blížia dva fotóny,ale každý z inej strany,proti sebe,nebudú sa k sebe približovať rýchlosťou 2c,ale stále iba c. Je to taký menší paradox.
Mohlo by mi byť toto vysvetlené ? prečo je to tak ?

Jo a stále mi nejde do hlavy... na čo by bolo dobré ísť tak blízko k Slnku a na čo by bolo dobré "pristátie" ? :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa daqq » 15 Jan 2010, 23:14

Mohlo by mi byť toto vysvetlené ? prečo je to tak ?

Jo a stále mi nejde do hlavy... na čo by bolo dobré ísť tak blízko k Slnku a na čo by bolo dobré "pristátie" ?
Chod na vysku, zapis si fyziku. Tam ti to budu hovorit. Budes mat potom taky WTF pocit.
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Napísať odpoveď