cesta na Slnko

Všetko možné na prevetranie mozgových závitov.

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
bobo87
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1913
Dátum registrácie: 15 Feb 2007, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bobo87 » 19 Jan 2010, 22:59

Tak priznavam sa, ze na toto teraz odpovedat neviem. :) Len triafam naslepo, ale asi to ma nieco s gravitaciou a ohybanim casopriestoru. :)
0
float l,I,Q,_,o;int E;main(){I=1.125;while(I>=-1.225){for(l=-2;l<=1;l+=3/79.0){Q=_=0;for(E=127;Q*Q+_*_<4.0&&--E>32;){o=Q;Q=Q*Q-_*_+l;_=2*o*_+I;}putchar(E);}putchar(10);I-=9/88.0;}}

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 19 Jan 2010, 23:03

s gravitáciou nie,ale časopriestorom áno!
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 20 Jan 2010, 22:53

mr.mio napísal:Keď už sme pri tej dilatácií,dám otázku. Čo je príčinou dilatácie samotnej? Samozrejme okrem samotného zrýchlenia či pohybu. Mám na mysli,Prečo sa pri zrýchľovaní naťahuje čas?
Napoviem:
1,čas a priestor sú nedeliteľné.
2,Big Bang.

teším sa na odpovede :D
Ja odpoviem "lebo"... :D , Proste preco sa priroda takto chova je zahada na, ktorú nie je isté či niekedy dostaneme odpoveď ! Kludne sme sa mohli narodiť do vesmíru v ktorom by sa relat. javy v prakt. živote uplatňovali už pri 100 km/h rýchlosti a nikomu by to potom nebolo divné a Newton by objavil zrovna STR :lol: A keby ludský život trval 1 sec. tak by sme ešte ani teraz nepochybovali o bezvýhradnej správnosti Newtona... A to, že vieme niečo matematicky popísať, zďaleka nie je vysvetlenie.. :wink:
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 21 Jan 2010, 14:07

lato napísal:Ja odpoviem "lebo"... :D , Proste preco sa priroda takto chova je zahada na, ktorú nie je isté či niekedy dostaneme odpoveď !
Máš pravdu,len som chcel,aby ste sa zamysleli a trocha porozmýšľali prečo to tak je. Ale vidím že ste až dvaja,ktorý mi odpovedali. Len ma niečo napadlo a chcel som si to overiť,ale nemám na čom,žiadna konkrétna odpoveď :( Dal som aj nápovede,ale nikto sa nechytil.
0

Používateľov profilový obrázok
mikoš
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 855
Dátum registrácie: 07 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: vrútky
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mikoš » 22 Jan 2010, 11:06

Aj ja som toho názoru, že je to tak dané proste žijeme v priestoročase tak nemôžeme čakať, že nás to neovplyvní to je tak ako keď sa opýtam prečo na nás zem pôsobí gravitáciou no keď na nej žijeme nemôžeme čakať nič iné...
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 22 Jan 2010, 14:08

mikoš napísal:Aj ja som toho názoru, že je to tak dané
Daných je veľa vecí. Napríklad prečo vyhladneš pri pohybe skôr,ako keby si sedel na mieste? Môžeme odpovedať,lebo je to tak dané.
Neviem do akej miery sa vyznáte v kozmológií,možno len chabo a tak ma vaše odpovede nijak neprekvapujú. Samozrejme že vás tým nechcem nijak uraziť! Zato moje znalosti o vesmíre mi hovoria to,že nič sa nedeje bez príčiny,všetko má svoj dôvod. Prečo svietia hviezdy? Lebo vodík,gravitácia,termonukleárna reakcia.
Tak isto sa dá odpovedať aj na dilatáciu,teda aspoň myslím.
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 22 Jan 2010, 14:46

mr.mio napísal:
mikoš napísal:Aj ja som toho názoru, že je to tak dané
Daných je veľa vecí. Napríklad prečo vyhladneš pri pohybe skôr,ako keby si sedel na mieste? Môžeme odpovedať,lebo je to tak dané.
Toto sa mi nezdá ako najlepší príklad.. je to možné celkom zmysluplne a do "hlbky" zdvôvodniť ! Po určitých krokoch síce narazíme na "nezdôvodniteľné". Takéto veci hlása náboženstvo - jeto tak a hotovo.......

Ešte k tomu svetlu - chcel by som zdôrazniť, že úvahy typu : dva fotony letia oproti sebe. Akou rýchlosťou sa približujú? - nie su korektné ,
lebo ani na jeden foton nemôžeme položiť vzťažnú sústavu a určiť ako sa k nemu približuje druhý fotón.
Fotony su "z ich hľadiska" okamžite všade vo vesmíre a každý vie o každom" Pre pozorovateľa existuje foton len vtedy ak sa objaví v jeho detektore
oko , alebo iný detektor.Potom už môžeme začať "počítať". Krásne to vysvetluje "dvojštrbinový experiment" (google).
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 22 Jan 2010, 15:13

lato napísal: Takéto veci hlása náboženstvo - jeto tak a hotovo.......
Hm..náboženstvo hlása aj iné veci,a nezmyselné.
Dobre. Teraz prezradím,čo som mal na mysli.
1,čas a priestor sú nedeliteľné
2,big bang
Môžeme povedať,že čas a priestor sa rozpínajú vďaka big bangu. Keďže čas a priestor sú nedeliteľné,ak sa rozpína priestor(overené),plynie pri tom nejaký čas. Pri dostatočne konštantnom pohybe sa dilatácia nijak neprejaví. Zem,slnečná sústava a aj celá galaxia sa pohybujú vesmírom pomerne konštantnou rýchlosťou. Nezrýchľuje ani nespomaľuje nijak drasticky vzhľadom na okolitý priestor. Ale ak budeme zrýchľovať,budeme vlastne doháňať rozpínanie priestoru. Rozpínanie priestoru nemá stred,rozpína sa všetkými smermi. Čiže ak sa budeme pohybovať ktorýmkoľvek smerom s istým zrýchlením,budeme dobiehať rozpínanie priestoru. Ak budeme dobiehať rozpínanie priestoru,budeme dobiehať aj čas vzhľadom na zvyšok vesmíru,keďže čas a priestor sú nedeliteľné. Myslím že to znie logicky a dáva to zmysel. Jednoducho povedané,príčinou dilatácie času je rozpínanie časopriestoru a pohyb s určitým zrýchlením.Dúfam,že ste ma pochopili.

PS: prosím vás,aby ste sa vyjadrili konkrétne. Žiadne,´´to je blbosť´´ nieje vysvetlenie ani argument!
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 22 Jan 2010, 15:19

mr.mio napísal:
lato napísal: Takéto veci hlása náboženstvo - jeto tak a hotovo.......

1,čas a priestor sú nedeliteľné
2,big bang
Nehnevaj sa nečítal som ďalej (ale prečítam :wink: ) Už tieto predpoklady nie sú súčasnými teoriami a experimentami potvrdené.. Práve tu "končí" platnosť kvantovky OTR, STR.. a aj struny s tým majú údajne problém...Takže síce môžeme niečo predpokladať a potom robiť z toho závery ale len ako NEOVERENY myšlienkový pochod....Aha už som prečítal - možno je to tak.. :lol:
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 22 Jan 2010, 15:26

to že čas a priestor sú nedeliteľné vychádza s toho,že čas,priestor a hmota sa nachádzajú tu,vo vesmíre. Nikdy nikto nenameral čas mimo vesmíru a nikdy nikto nevidel časticu mimo čas a priestor. Vesmír ako taký,je ohraničený priestorom,plynie v ňom čas, a nachádza sa v ňom hmota. Dá sa to rozdeliť? asi nie.
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 22 Jan 2010, 15:37

mr.mio napísal:to že čas a priestor sú nedeliteľné vychádza s toho,že čas,priestor a hmota sa nachádzajú tu,vo vesmíre. Nikdy nikto nenameral čas mimo vesmíru a nikdy nikto nevidel časticu mimo čas a priestor. Vesmír ako taký,je ohraničený priestorom,plynie v ňom čas, a nachádza sa v ňom hmota. Dá sa to rozdeliť? asi nie.
Keby toto niekto vedel - kooopa teorií by vypadla :lol: Vonkoncom to tak NEMUSI byť!


"Nikdy nikto nenameral čas mimo vesmíru a nikdy nikto nevidel časticu mimo čas a priestor. Vesmír ako taký,je ohraničený priestorom,plynie v ňom čas, a nachádza sa v ňom hmota "

Takto sa vesmír javí nám. Skutočnosť (ak vôbec existuje) môže byť úplne iná...
Prečo by čas nemohol byť kvantovaní??? Prečo by častica nemohla existovať mimo náš vesmír??? Veď mnohé teorie s tým priamo počítajú (iné dimenzie). Toto radšej prenechajme teoret. fyzikom a kým nebudú výsledky ich teorií overené tak nech sa nimi bavia filozofi - aj oni musia z niečoho žiť... :lol:
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 22 Jan 2010, 15:47

Teória relativity ráta s časom,ktorý je ucelený. Plynie ucelene. Kvantová mechanika zasa tvrdí,že najmenšia časová jednotka je Planckov čas.

Čo sa iných dimenzí týka,sú mimo čas či priestor? To že je to iná dimenzia neznamená,že tam neplatia rovnaké fyzikálne zákony ako v našej dimenzí.Malo by to byť to isté,len paralelné.

Veď ja netvrdím,že to tak je. Len ma proste napadlo možné vysvetlenie,prečo sa prejavuje dilatácia času pri zrýchlení,ktoré mi znelo logicky. Chcem si ho overiť. Som vďačný za tvoje protiargumenty!
0

Používateľov profilový obrázok
lato
Power user
Power user
Príspevky: 984
Dátum registrácie: 30 Nov 2008, 00:00
Vek: 70

Príspevok od používateľa lato » 22 Jan 2010, 15:55

Ale veď som odpovedal : Aha už som prečítal - možno je to tak.. Laughing
0

Používateľov profilový obrázok
mikoš
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 855
Dátum registrácie: 07 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: vrútky
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mikoš » 22 Jan 2010, 21:18

Proste dané myslím tak, že dilatácia je vlastnosť priestoročasu tak ako vzdialenosť alebo čas podľa to nemá takú príčinu ako, že hviezdy svietia pri veľkom tresku vznikol priestoročas a dilatácia podľa mňa fungovala aj v planckovej ére aj keď to nijak nedokážeme ale to je len môj názor ktorý sa nedá dokázať (pochybujem, že niekto zistí čo bolo počas planckovej éry)
0

Používateľov profilový obrázok
mikoš
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 855
Dátum registrácie: 07 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: vrútky
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mikoš » 22 Jan 2010, 21:22

Čo sa iných dimenzí týka,sú mimo čas či priestor? To že je to iná dimenzia neznamená,že tam neplatia rovnaké fyzikálne zákony ako v našej dimenzí.Malo by to byť to isté,len paralelné.
Dokonca by som povedal, že iná dimenzia sa nás môže priamo dotýkať hovorí vám niečo realita? to je celkom dobrý príklad aj keď je to čisto teoretický a nijak nedokázateľný rozmer ale predsa len sa nás priamo dotýka a my ho nevnímame
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 22 Jan 2010, 22:09

mikoš napísal:ale predsa len sa nás priamo dotýka
Iná realita(dimenzia),sa nachádza tu,dotýka sa nás. Ak by bola niekde inde,nebola by to iná dimenzia,ale iný priestor s vlastným časom. Iná dimenzia je priestor v priestore,čas v čase. Ale navzájom sa neovplyvňujú.
0

Používateľov profilový obrázok
vama
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1545
Dátum registrácie: 26 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 31

Príspevok od používateľa vama » 30 Jan 2010, 16:43

viete co je vtipne, ze z povodnej temy - Cesta na Slnko - sme sa dostali cez cestu na Mesiac az k teme diletacia. :D
0

fero_zezina
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 18 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa fero_zezina » 30 Jan 2010, 16:56

Nj haluze sa tu rozoberaju, ani som si nevismol ze je tu tolko jadrovych fyzikov a teoretikov :]...snad ked budem mat cas napisem aj ja nejaku-tu teoriu :roll:...

... mozno sekera vystreli a niekto odtialto bude uznavanym fyzikom, ale to chce pot a drinu, trocha dospiet, par desiatok knih precitat, byt dobry v matike a... ...:D
0
AtMega lover!

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 30 Jan 2010, 20:03

vama napísal:viete co je vtipne, ze z povodnej temy - Cesta na Slnko - sme sa dostali cez cestu na Mesiac az k teme diletacia. :D
:lol: trocha som sa nechal uniesť :lol:
Inak pozrel som si spomínaný film... no,nič moc.
0

Používateľov profilový obrázok
mikoš
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 855
Dátum registrácie: 07 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: vrútky
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mikoš » 30 Jan 2010, 21:19

Nj keď som minule robil projekt na chémiu o slnku tak som pri prezentácii nenápadne po pol minúte prešiel od chémie k jadrovej fyzike alebo z biologického projektu som si spravil prednášku o elementárnych časticiach :D
0

Napísať odpoveď