Frezovanie DPS - prakticke skusenosti

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Frezovanie DPS - prakticke skusenosti

Príspevok od používateľa mato3000 » 13 Dec 2016, 17:40

lh, presne, teraz si to úplne a 100% vystihol :potlesk: .

Ono všetko má svoje výhody aj nevýhody,len treba vedieť kedy ,čo , akú metódu a za akých kompromisov ste schopný použiť. Preto jednostranne povedať že frézovanie DPS je super a desne rýchle je dosť nešťasté. Tiež počiatočné náklady na CNC sú nezanedbateľné a preto podkladať túto metódu začiatočníkom ako super vec neni dobré.

Video dostalo aj mňa, a pravdupovediac henten nástroj som už v úplných začiatkoch vylúčil ako pre mňa vrcholne nevhodný a top najme preto že používam laminát a ten úplne rozstrapká a tie zárazy sa mi nepáčili. Ťakže som ho časom úplne vytesnil z portfólia nástrojov, použiteľných na DPS. Ale keď som to u neho videl, tak mi bolo jasné, že sa to dá stihnúť , najme ak nepoužíva laminát. Ja napríklad striktne používam laminát, henten plast je pre mňa moc krehký, takže to ma tiež ani nenapadlo z prvej fotky.

Preto skôr ako sa človek urazí, je dobré trošku oponovať a prípadne to prebrať, aby sa veci dali ľahko do správnych kolají a najme začiatočníci vyviedli z omylu .... Šak im tu máme radiť a nie urážať sa ....

:thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4730
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Frezovanie DPS - prakticke skusenosti

Príspevok od používateľa Milos66 » 13 Dec 2016, 17:47

Aký čas pre frézovanie by si potreboval, keby si musel odfrézovať všetku "zem" ? To už by bolo asi dosť časovo náročné a hlavne nerentabilné.
Sa mi zdá, že ten váš problém s maťom3k vznikol hlavne pre toto nedorozumenie.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Frezovanie DPS - prakticke skusenosti

Príspevok od používateľa martin knocik » 13 Dec 2016, 18:03

V praci mame frrzu na Dps Protomat od firmy LPKF. Ta freza je dost problematicka. Niekedy je vysledok perfektny niekedy je to katastrofa pri opakovanych pokusoch. Sw k freze aj po updatoch stale obsahuje chyby. Plosak je uchyteny na vakuovy stol (jemne dierkovany plast + vysavac, pre istotu paskou okolo celeho plosakudrzi to prekvapivo pevne). Krivost plosaku j problem, okolo frezy je plastovy kruh sluziaci ako koncovy spinac ktory sa suchapo plosaku pri frezovani. 33000 Otacok, nastroje nechladene ma v ponuke aj siroku frezu na velke plochy. Meranie sirky drazky je kamerou(pri obojstrannom plosaku pomocou kamery sa najdu kalibracne diery obidvoch vrstiev), da sa dosiahnut 0,2 mm ak su nakalibrovane nastroje. Ale aj tak obcas frezka neprereze medenu foliu a medzi cestickami lokalne zostanu tenke zvysky. Myslim si ze tato technologia nie je dostupna pre amaterov. Najma ked vidim "profi" vyrobok od Lpkf s kopu problemov a nespolahlivymi vysledkami (na zahranicnych forsch tiezna nich nadavaju). Pokial je na plosaku procesor (ina moderna) v malom Smd puzdre, tak je freza uz nepouzitelna. Potom uz zostqva poolservis (maska + prekovy)a cakanie vyse 2 tyzdne na plosaky od Dpsk, prototypovanie, preskrabavanie, doleetovavsnie smd suciastok a pod
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

PE1024
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 11 Nov 2014, 08:54
Bydlisko: BA
Vek: 28

Re: Frezovanie DPS - prakticke skusenosti

Príspevok od používateľa PE1024 » 13 Dec 2016, 19:51

dnes sa uz hlavne neoplati DPS robit doma ked ti ich v cine urobia za 15 dolarov 10ks aj s postou do 10x10cm, a nech mi tu nikto nepinda do kvality, dpsk sqp printed aj cemebo sa mozu hanbit. Mam ich vyskusanych na prototypove aj niekolko 1000cove serie a bez jedineho problemu
0

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Frezovanie DPS - prakticke skusenosti

Príspevok od používateľa AndiCibula » 13 Dec 2016, 21:08

Pár propagačných videí od LPKF som videl a vždy mi prišli ako firma, ktorá sa snaží predať naleštené prdy. :D
Videá dokonale odrádzajú od kúpy.
0
Performance in nanospace.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Frezovanie DPS - prakticke skusenosti

Príspevok od používateľa xmilos » 13 Dec 2016, 21:15

Uvazujem o nakej frezke, mozna ale aj na hlinnik.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Frezovanie DPS - prakticke skusenosti

Príspevok od používateľa mato3000 » 13 Dec 2016, 21:27

Milos66 napísal:Aký čas pre frézovanie by si potreboval, keby si musel odfrézovať všetku "zem" ? To už by bolo asi dosť časovo náročné a hlavne nerentabilné.
Sa mi zdá, že ten váš problém s maťom3k vznikol hlavne pre toto nedorozumenie.

si trafil... o to išlo, ja som predpokladal, tak ako predpokladám vždy , či už pri leptaní , či už pri frézovaní , že sa robí normálny DPS s normálnou kvalitou. Len on to spravil trochu šalamúnsky a teda hej, má funkčný DPS, lenže ako sám píše , že nie celkom na predaj. Teda ja som písal tiež, že si robím na frézke rôzne jednoduché veci , prototypy a redukcie. lenže to neni žiadna normálna kvalita . Teda hej mal pravdu s tými 5timi minútami, teda ak sa do toho neberie príprava, ale jedná sa o ten "papierový" - neviem ako sa to volá DPS a výsledok neni až tak oslnivý. Ja som si to na tom jeho obrázku nevšimol.

Ale k veci, ak by si frézoval poriadny DPS a ostrými hranami, aby sa ako tak podobal na leptaný, tak to trvá pri 10x10 kľudne aj hodinu, samozrejme nemyslím tým DPS pre zosík, ale taký s nejakými IO a MCU. A nástroj, teda nie gravírovacia ihla , ale frézka bude na zahodenie ... samozrejme v závislosti ako to budeš naháňať. A taká 0,4 - 0,6 frézka už nestojí 1E , a tie z eBay sú úplne na ......

martin knocik, si úplne vystihol problémy pri ozajstnom frézovaný normálneho DPS
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Frezovanie DPS - prakticke skusenosti

Príspevok od používateľa martin knocik » 13 Dec 2016, 21:38

Andicibula: problém je ten že frezy na DPS ktore udajne ako tak spolahlivo funguju su tak o rad drahsie ako produkty LPKF.

frezky (obrabacie nastroje) od LPKF oficialne vydržia asi 60 metrov prejdenej dráhy. pokial clovek nepotrebuje tenke medzery, tak sa daju pouzit aj dlhsie.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: Frezovanie DPS - prakticke skusenosti

Príspevok od používateľa BFX » 13 Dec 2016, 23:43

Pekna debata tak prispejem :)
Frezu mam a ani ma nenapadpo ju doposial pouzit na dps ... preco? fyzika
Proste DPS dosky .. ked ich kupite su krive pokial na freze nemate nejake presne meranie povrchu, je to uz iba vec nahody, ze nieco sa podari / nepodari.
A to ze ani firmy, ktore to predavaju za tisice eur niesu schopne dosiahnut reprodukovatelnost vysledku, hovori sama za seba.
Proste rychlejsia cesta ako foto dnes nie je. Objavuju sa lastovicky typu priama tlac na dps, co je ovela schodnejsia cesta.
Nazehlovacka je ok, pre nie velmi presne plosaky a nie velmi velke. (thru hole pre male kusky do 10x10cm s trochou treningu fajn)
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 46

Re: Frezovanie DPS - prakticke skusenosti

Príspevok od používateľa lh » 13 Dec 2016, 23:56

Sľúbil som fotky. Každý si na to vie spraviť názor. Samozrejme, že bez merania krivosti plochy to vo zveráku nejde. Ale to nie je nijako super náročná operácia na čas (pripomínam max. rozmery, ktoré vám vychŕli Free verzia EAGLE). Pri použití poriadneho vákuového stola (nie s vysavačom) som kompenzáciu nepoužil. Cesty nie sú nijak dodatočne upravované, DPS je tak, ako som ju doniesol domov na stôl. Čierne špiny sú triesky po obrábaní, škrabance na medi od Scotchbrite. Tmavšie čiarky v strede obrobených dráh sú výstupky bez medi. Detaily fotené mikroskopom z ebay s neznámym zväčšením :D
Tu sú (aj s chybami návrhu :D):
detail
detail
Milos66 napísal:Aký čas pre frézovanie by si potreboval, keby si musel odfrézovať všetku "zem" ? To už by bolo asi dosť časovo náročné a hlavne nerentabilné.
Sa mi zdá, že ten váš problém s maťom3k vznikol hlavne pre toto nedorozumenie.
S frézovaním veľkých plôch som nestrácal čas. Nepotrebujem to, tak to bežne nerobím, neviem sa teda k tomu vyjadriť. Ak bude veľa času tak možno pre zaujímavosť vyskúšam. Tak ako píše martin knocik. Kto chce frézovať veľké plochy laminátu, tak si siahne poriadne hlboko do vrecka. Dosť drahý špás.

Preto robím tak, ako robím. Na výber technológie, je prvoradé poznať vstupné informácie a pracovať s nimi rozumne. Čiže rozmer, presnosť, topológia, materiály, určenie, termín a ďalšie, na ktoré si teraz nespomeniem. Nie bezhlavo veriť reklamám z internetu :biggrin: Stroj, ktorým som to robil, nie je primárne určený na DPS. Mám ho na Al zliatiny, plasty a príp. drevo. V najväčšej núdzi niečo "vyžužlem" aj do ocele. Už som to spomínal, ak by som nemal túto mašinku, tak si určite kvôli DPS žiadnu nekupujem, ani nerobím. Použitie napr. takejto hračky z ebay na DPS vidím ako utópiu.

A môj problém s matom3k nie je o DPS. Možno si mnohí z Vás pomyslia, že zbytočne robím dusno, ale pre mňa je obvinenie z klamstva bez podložených tvrdení vážny krok cez čiaru slušnosti.
0

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: Frezovanie DPS - prakticke skusenosti

Príspevok od používateľa BFX » 14 Dec 2016, 00:20

Ta hracka moze mat v pripade PCB lepsie vlastnosti ako ovela vacsia freza , kedze ma male rozmery ma male torzne volnosti a tym padom lepsiu presnost.
Ale samozrejem je tam vela dalsich "ale".
Cize, pokial to niekto nekupi nevyskusa a nebudu minimalne traja co potvrdia, ze je to fajn, tak je tu velky otaznik.
Hlavne ked vidim ten stol tam, tak neviem ako by som tam uchytil PCB 4x4cm dajme tomu :D
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 46

Re: Frezovanie DPS - prakticke skusenosti

Príspevok od používateľa lh » 14 Dec 2016, 00:44

Uchytiť klincom v strede :D A o presnosti by som si nerobil ilúzie. Ale snáď sa niekto nájde, čo ju kúpi, alebo kúpil a poreferuje.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Frezovanie DPS - prakticke skusenosti

Príspevok od používateľa mato3000 » 14 Dec 2016, 11:54

BFX napísal: Proste DPS dosky .. ked ich kupite su krive pokial na freze nemate nejake presne meranie povrchu, je to uz iba vec nahody, ze nieco sa podari / nepodari.

Ale šak na začiatku si ich CNC ošahá a spraví povrchovú korekciu ... ja som schopný vyfrézovať 2D na gulatinu len s osou X,Y,Z .. preto som ešte nikdy nezapájal 3D modul čo mám k svojem CNC. Takže nepotrebujem robiť presný stôl ... najprv som sa s tým babral, ale je to strata času, lebo ako píšeš samotná DPS bude v strede vždy ohnutá, už aj preto, že úpínaš kraje.
0

Používateľov profilový obrázok
BFX
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2506
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 19:41
Bydlisko: Košice
Vek: 50

Re: Frezovanie DPS - prakticke skusenosti

Príspevok od používateľa BFX » 14 Dec 2016, 21:19

mato3000:
Ale šak na začiatku si ich CNC ošahá a spraví povrchovú korekciu
mozno tvoja to ma, ale moja nie a tiez by ma zaujimalo ako si ju ta tvoja osaha (presnost, sposob a pod)
0
“Nice looking” circuit construction doesn't always equate to good circuit performance.
http://www.arrl.org/files/file/Product% ... pter_1.pdf
Na predaj: p-bfx-predava-kto-zavaha-prerobi-t41148.html

amater-sc
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 27 Mar 2012, 16:23
Bydlisko: Senec

Re: Frezovanie DPS - prakticke skusenosti

Príspevok od používateľa amater-sc » 15 Dec 2016, 07:55

Pridavam moju ukazku frezovaneho plosaku. Vsetko je robene frezou 2mm. Zahlbenie v tomto pripade netreba riesit, plosak je navrhnuty sposobom deliacich ciar. Dve kruznice na krajoch su LED moduly zo ziaroviek kupenych v obchodnom retazci. Ich 100 Hz blikanie nebolo prijemne, tak sa pokusam ich prerobit na neblikajuce. 3 + 3 otvory na plosaku sluzia na upevnenie modulov, ostatne diery su pre lepsi prechod tepla z modulov do okolia.
Prílohy
LED230V.png
IMAG0005.jpg
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Frezovanie DPS - prakticke skusenosti

Príspevok od používateľa martin knocik » 15 Dec 2016, 10:42

Tak to vyzerá že povrchová korekcia je nutnou podmienkou pre úspešné vyfrézovanie DPS. frezy od LPKF to nemajú (miestami spravi basreliéf, miestami neprereže fóliu). Takže pokial tie čínske miniCNC za 300$ nemaju možnosť ak dorobiť povrchovú korekciu, tak vysledky budu asi kolísavéj kvality.

pre lh:, môžes poslať fotku tvojho vákuového stola a presné meno nástroja (výrobné označenie) ktorý si použil ?
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 46

Re: Frezovanie DPS - prakticke skusenosti

Príspevok od používateľa lh » 15 Dec 2016, 12:18

Nástroj bol obyčajný čínsky hrot z ebay. Stôl som mal požičaný aj s vývevou (teda ak sa 100x100 dá nazvať stolom). Preto som ukážku už robil vo zveráku. Ale v podstate nejde o samotný stôl, ale o vývevu. Vysavačom to nevládze poriadne vyrovnať a okrem toho nieje vhodný na vytváranie vákua, pretože je motor chladený odsávaným vzduchom. Mám rozrobený vlastný stôl, 500x500mm s dvoma sekciami, tak keď dokončím, dám vedieť.
0

jukov
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 04 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: IPD (BA)
Vek: 55

Re: Frezovanie DPS - prakticke skusenosti

Príspevok od používateľa jukov » 15 Dec 2016, 14:58

Na CNC fóre by Vás hnali.
Frézka - stroj
Fréza - nástroj
Tiež mi trvalo, kým som si zvykol, že to "väčšie" je frézka ...
0

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 46

Re: Frezovanie DPS - prakticke skusenosti

Príspevok od používateľa lh » 15 Dec 2016, 16:03

Jukov, je to ešte inak. To čo si napísal platí v Česku. Na Slovensku je to stroj: Frézovačka, nástroj: Fréza

Ale nepoznám nikoho, kto by stroj volal frézovačka :D, tak ako málokto nazve šubleru posuvným meradlom.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: Frezovanie DPS - prakticke skusenosti

Príspevok od používateľa mato3000 » 15 Dec 2016, 17:54

BFX napísal:mato3000:
Ale šak na začiatku si ich CNC ošahá a spraví povrchovú korekciu
mozno tvoja to ma, ale moja nie a tiez by ma zaujimalo ako si ju ta tvoja osaha (presnost, sposob a pod)
ak budem mať čas tak ti natočím video, neni to nič zvláštne .
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok