Repas Ni-Cd akumulatora utahovacky

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 35

Re: Repas Ni-Cd akumulatora utahovacky

Príspevok od používateľa ferguson » 31 Okt 2016, 13:45

OK a co potom, ked nabijacka k tej utahovacke je urcena pre NiCd? Tiez mam dobru, malo pouzivanu utahovacku, ale baterky su KO.
0

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: Repas Ni-Cd akumulatora utahovacky

Príspevok od používateľa iqlogic » 31 Okt 2016, 13:47

Tak nabíjačku budeš musieť kúpiť, to je snáď jasné. Najideálnejšie nejakú univerzálnu, viď môj príspevok vyššie :wink:
A ešte sa ťa spýtam. Akú životnosť majú tie NiCd?
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4730
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Repas Ni-Cd akumulatora utahovacky

Príspevok od používateľa Milos66 » 31 Okt 2016, 15:11

iqlogic napísal:
Milos66 napísal:No a este nam porovnaj ceny. Myslim znackove Ni-Mh v porovnani s Li-on, ktore zvladnu naozaj cca 20C a viacej.
Teda ak sa stale bavime o repase starej baterkovej utahovacky. Ved hadam to musi mat aj zmyslel.
2 * 17,54€ = 35,08€
http://www.gearbest.com/batteries/pp_424935.html
Nejdem sa síce s nikým vadiť, ale keď ku tomu prirátam nejakú lepšiu nabíjačku + kopec roboty okolo toho s neistým výsledkom, vyjde mi cena nového originálneho Accu paku od Makity. Či sa zase mýlim?
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: Repas Ni-Cd akumulatora utahovacky

Príspevok od používateľa iqlogic » 31 Okt 2016, 15:57

A pozrel si sa aj na kapacitu tých akumulátorov, na ktoré som odkázal? Je dvojnásobná oproti tým NiCd, takže kúsky s nižšou kapacitou sa budú dať zohnať určite lacnejšie, ale prieskum trhu robiť nebudem :)
Akú životnosť má NiCd? Ja mám LiPo v tom aku skrutkovači vyše dve a pol roka a jednotlivé články sa dodnes vybíjajú rovnomerne.
A nabíjačku cháp skôr ako investíciu, pretože nabíja všetky bežne používané akumulátory. A ďalšia vec je, že nemusíš kupovať zrovna Equillibrium za vyše 50€, existujú aj lacnejšie alternatívy.
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Repas Ni-Cd akumulatora utahovacky

Príspevok od používateľa straciam » 31 Okt 2016, 15:59

nechcem kvoli tomu zakladat novu temu, ale dam to sem ako inspiraciu.. snad sa autor nenahneva.
jeden velmi dobry kamarat :) mi dal stare makita aku packy - tiez lion.
dlho som nemal pre ne vyuzitie lebo boli 18v a ja mam makitu na 14,4V
na fore som "vydrazil" staru utahovacku s kovovym sklucovadlom ale bola na nicd, samozrejme vymlatene.
nabijacka a baterky sli hned do kosa.
vytlacil som si "konektor" na makita clanky a "sparoval" so starou aku vrtackou..
vzniklo to na fotke.
kedze mam mmakitu na 14,4v tak nabijacka nabija od tusim 10V do 18V. nabijacku teda uz mam.
cele to vyslo do par eur a hodina roboty.
mozte to brat ako inspiraciu.. na bazosi sa daju zohnat nabijacky aj s baterkami makita za dobry peniaz.. netreba robit nabijacku a pajkovat clanky..(ktorym sa pri velkom prude roztopi cin a poodpadavaju prepoje)
Prílohy
IMG-20160718-00481.jpg
IMG-20160718-00482.jpg
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 35

Re: Repas Ni-Cd akumulatora utahovacky

Príspevok od používateľa ferguson » 31 Okt 2016, 17:56

iqlogic napísal:Tak nabíjačku budeš musieť kúpiť, to je snáď jasné. Najideálnejšie nejakú univerzálnu, viď môj príspevok vyššie :wink:
A ešte sa ťa spýtam. Akú životnosť majú tie NiCd?
Netusim aku, nikdy som to nezistoval a je mi to vlastne jedno, pokial to je v jednotkach rokov. Kupovat baterky, sparat sa v tom 2 dni, kupit nabijacku... a vysledok neisty.
Tieto co som tam mal vydrzali nejake 2 roky, ale potom som ich cez zimu nechtiac nechal v dielni vymrznut a to ich zabilo.
0

kroenen2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 29 Okt 2016, 17:58
Bydlisko: Trnava

Re: Repas Ni-Cd akumulatora utahovacky

Príspevok od používateľa kroenen2 » 02 Nov 2016, 21:57

Vážim si všetky rady, nápady a poznatky, ale vrátim sa ešte k pôvodnému zneniu... Mám v dobrom stave stroj a aj nabíjačku, je mi ľúto ju odhadzovať, keď vidím, že 2 roky plne používaný Ni-CD 2Ah aku ťahá mašinu jak besný.
Články som tiež kúpil z ebayu, ako ThomasNM, konkrétne tieto.
Nemôže to byť inými príčinami, ako "nekvalita - nízka kapacita"? Pájkoval som ...žeby nikede odpor veľký a nedobije? Neviem.
Zatiaľ ďakujem.
Loloone napísal:ja som kupoval z nemecka hotovy battery pack pre vrtacku Metabo konkretne tento: http://www.ebay.de/itm/MTEC-Accu-Batter ... 5b2880734f
je minimalne tak dobra jak tie origo baterky co boli k vrtacke, rychlo, bez problemov doprucujem :thumbup:
K inej Makite by sa mi tiež hodilo dokúpiť battery pack, takýto: http://www.ebay.com/itm/18V-Batterie-po ... 2476199926
- hovoríš, že sa nemusím báť? :)
0

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: Repas Ni-Cd akumulatora utahovacky

Príspevok od používateľa iqlogic » 02 Nov 2016, 23:38

Tvoj problém tkvie v nasledovnom parametri:

Max. Discharge Rate: 3C

To znamená, že maximálny prúd, ktorý môžeš z tých akumulátorov odoberať je 7,5A a kontinuálne to nemusí byť ani polovica :wink:
0

kroenen2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 29 Okt 2016, 17:58
Bydlisko: Trnava

Re: Repas Ni-Cd akumulatora utahovacky

Príspevok od používateľa kroenen2 » 11 Nov 2016, 00:42

iqlogic napísal:Tvoj problém tkvie v nasledovnom parametri:

Max. Discharge Rate: 3C

To znamená, že maximálny prúd, ktorý môžeš z tých akumulátorov odoberať je 7,5A a kontinuálne to nemusí byť ani polovica :wink:
Aha ..tak moja chyba, nenapadlo ma riešiť odber, na aký sú stavané. Nevedel som o tom. Lenže čo teraz, keď skoro nikde tieto údaje neuvádzajú? Discharge rate, Discharge current... fakt málokde, ani tie, čo barado na Slovesku kupoval:
Jediné, čo všade všetci uvádzajú, je hmotnosť článku, ktorá býva dosť rozdielna. Podľa toho sa asi nedá orientovať, čo? :)
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Repas Ni-Cd akumulatora utahovacky

Príspevok od používateľa helios » 11 Nov 2016, 02:14

Zčasti sa podľa váhy článku orientovať dá. Zváž pôvodný starý článok a ak bude ten, čo kupuješ ľahší (podľa údajov predajcu), asi bude mať buď nižšiu kapacitu, alebo tenké elektródy vnútri = nižší vybíjací prúd.
0

kroenen2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 29 Okt 2016, 17:58
Bydlisko: Trnava

Re: Repas Ni-Cd akumulatora utahovacky

Príspevok od používateľa kroenen2 » 11 Nov 2016, 14:34

Aha... no znie to logicky veru. Lebo šak čo iné mi ostáva, keď mi je lúto vyhodiť NiCD nabíjačky. Tak skúsim kúpiť ešte tie "ťažké" :D
0

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: Repas Ni-Cd akumulatora utahovacky

Príspevok od používateľa sbf » 11 Nov 2016, 15:21

S tym neudavanim max vybijacieho prudu, nie je riesenim kupovat clanky s mensou kapacitou a pospajat paralelne dve serie?
Asi je rozdiel ked do urcitej velkosti clanku napakuju 800 mAh a 2800 mAh.
0

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: Repas Ni-Cd akumulatora utahovacky

Príspevok od používateľa iqlogic » 11 Nov 2016, 17:47

NiCD je dnes už predpotopná technológia, doprajte jej už konečne zaslúžený odpočinok a investujte do LiPo.
0

sbf
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 409
Dátum registrácie: 28 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: trencin

Re: Repas Ni-Cd akumulatora utahovacky

Príspevok od používateľa sbf » 11 Nov 2016, 18:38

Predpotopna alebo nie, nevyzaduje inu nabijacku, bastlenie detailov, vselijake lepenie cez vyrabane konektory...
Vyzaduje vlastne len jedno - vediet ci sa daju pouzit 15-20 dolarove baterie z ebayiu, podla toho co sa tu pise skor nie aj ked si predajca napise ze je urcena na cordless tool.
0

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: Repas Ni-Cd akumulatora utahovacky

Príspevok od používateľa iqlogic » 11 Nov 2016, 20:11

Tí ktorí sú zruční a majú na to prostriedky zbastlia taký "repasovaný LiPo pack" za jedno poobedie :)
0

barado
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 16 Okt 2016, 19:22
Bydlisko: Prievidza
Vek: 48

Re: Repas Ni-Cd akumulatora utahovacky

Príspevok od používateľa barado » 11 Nov 2016, 23:06

Ahoj.
LiPo su fakt dobra technologia. Mam niekolko baterii tohto typu. Lenze. Treba sa o ne starat. Ak do nich nezainvestujes, tak su to baterky v podstate na jeden rok. Skladovat v chladnicke. atd atd. Treba sa spytat modelarov. A vedia aj horiet.
Ale nechcem nejak vyvolavat zbytocne vasne. Tiez som rozmyslal o prestavbe na LiPolky, lenze sa mi to nechcelo.

NiCD 1700SCR ten prud daju v pohode. Dolezity je ten udaj 4mΩ v datasheete.
Prestavbu na tieto lepsie NiCD Tesco a Lidl naradie vacsinou neprezije. Na tak vysoke prudy to nie je stavane.
0

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: Repas Ni-Cd akumulatora utahovacky

Príspevok od používateľa iqlogic » 12 Nov 2016, 00:20

Aké vysoké prúdy? Prúdu si akunáradie zoberie len toľko koľko bude potrebovať. Jedná sa skôr o napätie. Keď to niekto preženie s napätím, môže "odpáliť" elektroniku alebo aj motor.
0

kroenen2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 29 Okt 2016, 17:58
Bydlisko: Trnava

Re: Repas Ni-Cd akumulatora utahovacky

Príspevok od používateľa kroenen2 » 12 Nov 2016, 00:56

iqlogic napísal:Tí ktorí sú zruční a majú na to prostriedky zbastlia taký "repasovaný LiPo pack" za jedno poobedie :)
....no a ešte ďalšie dve poobedia bastlenia nabíjačky, keď nerátam dni zháňania súčiastok :)
Nemám skúsenosť s LiPolkami ...sú teda bezúdržbové, či treba sa starať?
barado napísal:Prestavbu na tieto lepsie NiCD Tesco a Lidl naradie vacsinou neprezije. Na tak vysoke prudy to nie je stavane.
Nerozumiem tejto vete
0

barado
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 16 Okt 2016, 19:22
Bydlisko: Prievidza
Vek: 48

Re: Repas Ni-Cd akumulatora utahovacky

Príspevok od používateľa barado » 12 Nov 2016, 09:42

Páni.
Príklad:
Majiteľ Tesco nabíjačky znechutený týmto čínskym výrobkom a jeho výkonom sa rozhodne urobiť tuning najvyššieho rangu a tak prezrie fóra a kúpi to najlepšie, čo vidí nech to stojí, čo to stoji. A tak kúpi napríklad spomínané 1700SCR. Dá si záležať veď je nejaký profík, aj keď iba z Tesco náradím. Po pripojení nového akupacku, samozrejme po dôkladnom naformovaní batérií, stlačí vytúžene slider a aku vŕtačka sa točí jak besná. Supeeer som to ja ale profík. Choďte sa vypchať všetky Makity Metabá Bosche. Ide sa vŕtať skrutkovať. Zrazu je zaskrutkovanie 5ky šróba bezproblémové. Ha ide sa na desinu. Vyrábam teda prípravok na to, aby som tú šesťhrannú desinu do toho dreva zaskrutkoval. Kúrňa to má ale silu. Šak mi to ide ruky dolámať. Zapriem sa teda lepšie nech nezletím zo strechy. Držím jak besný a baterky tiež a zrazu dym a ticho.
Na "Tesco" baterkách proste pri tej záťaži poklesne napätie a výrobca s tým aj počíta a tak je všetko aj podľa toho dimenzované. Motor, "elektronika", prevodovka.
0

Používateľov profilový obrázok
iqlogic
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 904
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Ružomberok

Re: Repas Ni-Cd akumulatora utahovacky

Príspevok od používateľa iqlogic » 12 Nov 2016, 12:39

Tak ešte raz pre tých, čo to buď prehliadli alebo ignorovali :)

Menšia úprava aku vŕtačky z Tesca
Pôvodne 9,6V NiCD accupack prerobený na 11,1V LiPo accupack v Tesco vŕtačke fungujúci už cca 2½ roka.

Kroenen2, nabíjčku si môžeš ubastliť alebo kúpiť. Keďže mám aj RC model crawlera, tak ju nabíjam uni nabíjačkou Equillibrium 3.5, inak by som kúpil len nejaký 3S balancer alebo niečo ubastlil. A tú LiPo v Tesco vŕtačke neskladujem nijak špeciálne - odložená v skrini a nabíjaná pri poklese napätia na 10V - cca 3,3V na článok. Áno, články sú dodnes "vybalancované" aj po 2½ roku bez údržby.

Barado, toľko teda k teórii :potlesk: Máš aj praktické skúsenosti?
0

Napísať odpoveď