AKÝ NOVÝ MULTIMETER?

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: AKÝ NOVÝ MULTIMETER?

Príspevok od používateľa Atlan » 08 Apr 2020, 21:17

No schvalne PU120 mala aky CAT?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: AKÝ NOVÝ MULTIMETER?

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Apr 2020, 23:21

Milos66 napísal:....
Teda debata by sa mala viesť v dvoch úrovniach.
Jedna na úrovni bastlenia a teda nenáročného - orientačného merania niekde v garáži, alebo v aute. NF, VF, bajíjačky, lab. zdroje a podobné chujovinky.
Druhá na úrovni profi meracích zariadení.....
Milos to vystihol presne.

Mohla by sa tato tema zavriet a ako posledny prispevok dat dva odkazy na dve nove temy a to
"Aky Profi multimeter?"
a
"Aky Hobby Multimeter (do 100V)"?

A bude svaty pokoj....

Lebo po letmom precitani vsetkych 44 stranok som stale nevedel aky multimeter kupit, lebo jeden napise kup tento a druhy mu vytkne ze mu to vybuchne v ruke, a treti ze za tu cenu by kupil iny typ, a dalsi na to ze ten iny typ je kazivy a a prepinac rozsahov na DPS...... a potom je citatel tejto temy z toho celeho "Jeleň"


Ja mam napriklad tento multimeter bez toho ochranneho obalu (ilustracna fotka z internetu - nechce sa mi fotit moj, je to presne tento)
merak.jpg
uz 28 rokov. Kupil som si ho ako darcek od babky na asi 14-naste narodeniny za 2 000 Sk (1900 a nieco, zaokruhlene 2000) v opravovni televizorov (v Sali u "Papka"). V tom case to bol cool merak, lebo meria aj kapacitu a prud do 20A.

Doteraz mi funguje, len neviem ako presne, takze mam ho uz len ako archivny kusok. Take zaobchadzanie ten chudak uz prezil a stale ide. Este ako neskuseny tenager, meral som snim prud maleho motorceka na 230V a potom som isiel merat napatie a zabudol som prehodit kabel (ostal v 20A) a potom uz len skrat. Istic vyletel, hrot meraku roztopeny, ale merak fungoval dalej akokeby nic. Aj horuci drot letovacky som omylom polozil na plastovy ram displeja 2x (su tam vyplene dva zlabky), flaska acetonu sa mi prekotila na stole a aceton ho zalial na spodku - ten opierkovy plast je trochu naleptany.

Nemam potuchy ci je to lacna cina alebo nieco z lepsej kategorie. Ale v tom case (28 rokov dozadu) mozno aj cina produkovala kvalitnejsie veci ako dnes ked sa dnes cena tlaci strasne dole.


Prave som objednal ten AN 8009. Na domace meranie prudu led diodou, neakym relatkom alebo motorcekom alebo na meranie napatia autobaterie, orientacne skontrolovat kapacitu kondenzatora a ine hovadinky mi to postaci. Do rozvodnej skrine s tym samozrejme nepoleziem. Dnesna cinska kvalita je na :butthead:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Sinuhet
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 24 Feb 2020, 19:07
Bydlisko: Bratislava

Re: AKÝ NOVÝ MULTIMETER?

Príspevok od používateľa Sinuhet » 09 Apr 2020, 08:28

IMG_2092.JPG
Strasne sa to tu prehana, ako kazdy zaciatocnik aj ja som zmeral prud v zasuvke 230V :-) Vysledok, vyrazena poistka a spaleny meraci hrot. Ja zijem a merak meria stale dalej uz ma 20 rokov a potom ze Billa merak je nanic...
P.S. Milos :potlesk:
0

JRD_McLAREN
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 03 Jan 2015, 13:51
Kontaktovať používateľa:

Re: AKÝ NOVÝ MULTIMETER?

Príspevok od používateľa JRD_McLAREN » 09 Apr 2020, 09:10

No pridam sa aj ja do debaty .. ak mozem ..

Nieje to vsetko take jednoduche / jednoznacne akoby si podaktory mysleli ...
..a to preto, ze kazdy z nas ma ine poziadavky, skusenosti, vedomosti atd.

Takze z toho logicky vyplyva, ze kazdy bude preferovat nieco ine, pripadne bude "ospevovat to svoje" ..

Cele to ale zacina tym, ze kazdy jedinec musi, alebo aspon by mal poznat, svoje poziadavky ...
Pokial je poziadavka, ze "chcem nieco do 60 - 100 euro" .. tak je odpoved jednoducha, "chod do obchodu a nieco si v tej cene kup"

Ak sa ale posuvame kamsik dalej, napriklad, "nechem automaticke prepinanie rozsahov" ..
alebo "chcem automaticke prepinanie rozsahov, ale nesmie byt ukrutne pomale"
tak tu uz zacina byt napomocne toto forum, kde ma zmysel spytat sa pripadnych uzivatelov ...

Dalsia vec s ktorou som sa stretol, su "protichodne poziadavky" ..
napr. "staci mi nieco hobby" co nebude stat 300E+ "lebo stym potrebujem merat len prud / napatie na impulznom menici ( DC blesk AC :mrgreen: )"
Toto je presne ten pripad, kedy sa poradit neda, lebo uz samotne zadanie je tak trochu blbost.

No a na zaver toho celeho je potom kategoria "profesionalnych laboratornych meracich pristrojov", ktore dokazu merat s presnostou na 4 ci 5-8 desatinych miest ...
"a je velky problem" ked miesto 4.13587V nameraju 4.13585V ...
0
Člen Klubu Šlapacích Moskvičov
IMF Master Ignition Forum - http://imfsoft-forum.eu/
predaj montáž a servis programovatelných riadiacich jednotiek motorov

frantas
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 29 Sep 2018, 18:16

Re: AKÝ NOVÝ MULTIMETER?

Príspevok od používateľa frantas » 09 Apr 2020, 09:27

Všichni pracujeme s elektřinou, pro všechny platí stejné zákony, ale pokaždé s jinými důsledky. Na jedno však nesmíme zapomínat. Jak velký výkon je v místě práce k dispozici a jaký zkratový proud vznikne v případě že si popleteme funkci U/I.
Kdysi jsem vyměňoval v rozváděči jistič 10A pod napětím – vypnout to z provozních důvodů nešlo. Hliníkový vodič 6mm2 se lehce dotknul kostry. Takový oblouk jsem nikdy před tím neviděl. Když to zhaslo, neviděl jsem nic dalších několik minut. Upálilo se asi 5cm vodiče, většinu jsem měl na brýlích a žádné jištění nezafungovalo. Až následně jsem zjistil, že rozváděč je napájen z 500 kVa trafa vzdáleného tak 10m za stěnou.
Takový oblouk natáhne údržbář když si poplete U/I, ale sotva už vývojář ve slaboproudé laboratoři nebo doma.
A od toho se odvíjí požadavky na měřicí přístroj. Podle toho, kde a k čemu má sloužit. Laboratoř nebo údržba a provoz.
František
0

JRD_McLAREN
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 03 Jan 2015, 13:51
Kontaktovať používateľa:

Re: AKÝ NOVÝ MULTIMETER?

Príspevok od používateľa JRD_McLAREN » 09 Apr 2020, 09:43

Este jeden taky povedzme ze "casozberny" poznatok "k sucasnym lacnym DMM" z Lidlu, Tesca, Hornbachu a pod.

"Vsetky" pouzivaju prevodnik na baze 7106 (ICL7106), co je v dnesnej dobe davno prekonane.
Ak stym potrebujete zmerat stavu v zasuvke, ci autobaterku, tak 3-5x za rok, tak vam to stacit bude ...

Prevodnik ICL7106 pouziva aj moj starucky METEX z roku 1995, a pouzivali ho aj vsteky ostatne digitalne multimetre z tej doby.
Rozdiel mezdi DMM s 7106 z roku 1995 a DMM z roku 2015 je v kvalite prevedenia.
A to dost zasadny.

Metex (neskor Voltcraft) pouzivaju presne odporove bocniky/ odporove kaskady, z pravidla zaliate v moduloch
prevedene DPS a aj SVORIEK je "masivneho charakteru", rozumej mechanicky odolne ..
(prave preto tej moj Metex dokazal uz asi 5 krat vstat z mrtvych)
(Nasledne cinske kopie toho meraku uz neboli ani take presne a ani take kvalitne)

V sucasnych lacnych cinskych nic take necakajte. Namiesto odporovych kastad su pouzite "lacne uhlikove odpory" ..
DPS ma hrubku tak 1mm, takze pri silnejsom zatlaceni na prepinac sa DPS prehyba ...
(tu nastupuje potom "unava materialu a nepruznost medi)
Izolacia na vodicoch meracich elektrod je 5x hrubsia nez medenne jadro vodica v ich, zato vyzeraju niektore tak masivne.

Potom tu su este "Cinske klony" ... Aneng, Proskit, Axiomet, CEM, Elma, Uni-T a pod.
je na trhu neskutocne vela modifikacii prevedeni .... kvalitnych ci menej kvalitnych ..
0
Člen Klubu Šlapacích Moskvičov
IMF Master Ignition Forum - http://imfsoft-forum.eu/
predaj montáž a servis programovatelných riadiacich jednotiek motorov

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: AKÝ NOVÝ MULTIMETER?

Príspevok od používateľa romiadam » 09 Apr 2020, 12:17

Bolo by dobre tieto odborne poznamky (ale len fakty) spisat do clanku a publikovat to ako clanok a postupne doplnat. Len kto to spravi....

Mna napriklad ani nenapadlo ze cinan pouzije lacne uhlikove odpory, co moze ovplyvniy vysledok merania ale zasa je tu otazka o kolko? O 0.01% alebo 0.1%, 1.0% alebo 10%?

A zase laik to nezisti pokial nema superpresny multimeter a moze porovnat s cinskym? Takze cinan si veselo predava smejdy a laici ich kupuju s pocitom ako dobre nakupili.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: AKÝ NOVÝ MULTIMETER?

Príspevok od používateľa oravan » 09 Apr 2020, 13:12

Hehehe ja niekedy používam naozaj super presnú mašinu DV10 prikladám obrázok
Prílohy
DV10.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: AKÝ NOVÝ MULTIMETER?

Príspevok od používateľa medved » 09 Apr 2020, 13:48

JRD_McLAREN napísal: Nieje to vsetko take jednoduche / jednoznacne akoby si podaktory mysleli ...
..a to preto, ze kazdy z nas ma ine poziadavky, skusenosti, vedomosti atd.

Takze z toho logicky vyplyva, ze kazdy bude preferovat nieco ine, pripadne bude "ospevovat to svoje" ..
tak a je rozdiel niekde v rozvádzači, na silových častiach za nejakými x A ističmi či xx kVA trafom.. alebo niekde doma v dielni / "labáku".

ja napr. nerobím v rozvádzačoch a pod. ale v dielni "labáku" na stole a skôr riešim iné problémy a to merania aj na kV na VN zdrojoch či už s multimetrom cez VN sondu, deliče.. inými merákmy alebo osciloskopom... či už je to VN zdroj s TV trafom, MOTmi alebo veľké x kVA VN trafo z radaru.. no tam mi nestrelí merák v ruke a nenatiahnem taký oblúk v meráku, ako tu už bolo vyššie spomínané. Doteraz ma ani nenapadlo sa zaoberať podobnými vecami okolo bezpečnosti a ochranami s multimetrami, ako boli tu spomenuté... no to je aj tým, že robím doma iné veci a tiež nerobím s tým v práci... niekde na 230/400V a pod.

Určite to treba deliť.. na to použitie a účel inak sa to tu vždy celé zvrtne na nepotrebné presnosti a nepotrebné ochrany.. za xxx €

oravan: no ty si to vyriešil najlepšie :)
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: AKÝ NOVÝ MULTIMETER?

Príspevok od používateľa oravan » 09 Apr 2020, 21:44

Nooo ale inak meria to celkom presne plus mínus autobus ale v elkových TV to úplne stačí .
0

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: AKÝ NOVÝ MULTIMETER?

Príspevok od používateľa eurobastler » 09 Apr 2020, 22:03

romiadam napísal: Mna napriklad ani nenapadlo ze cinan pouzije lacne uhlikove odpory, co moze ovplyvniy vysledok merania ale zasa je tu otazka o kolko? O 0.01% alebo 0.1%, 1.0% alebo 10%?
Pravdepodobne sa (ne)presnosť bude meniť s teplotou.
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: AKÝ NOVÝ MULTIMETER?

Príspevok od používateľa Drakoush » 09 Apr 2020, 22:10

Problém číny nie je presnosť, presný merák sa dá dnes vyrobiť na kolene, ale aj to som tu už spomínal.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: AKÝ NOVÝ MULTIMETER?

Príspevok od používateľa oravan » 09 Apr 2020, 23:46

Pokukujem po tomto linka https://www.aliexpress.com/item/3257290 ... lniMA&mp=1
viem je to šmejd a Čína ale páči sa mi to ale brzdí ma cena či to využije človek ,poprosím špecialitov aby povedali svoj názor ale skoréj si myslím že ma zotrú ďakujem a prajem Veselú veľkú noc -
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: AKÝ NOVÝ MULTIMETER?

Príspevok od používateľa SMITH » 10 Apr 2020, 10:20

@ ORAVAN : Tu sa môžeš pozrieť ako vypadá vo vnútri ...
https://lygte-info.dk/review/DMMMastech ... %20UK.html
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: AKÝ NOVÝ MULTIMETER?

Príspevok od používateľa ondistef » 10 Apr 2020, 10:20

oravan pozri si Owon XDM2041 4 1/2, je síce o čosi drahší, ale osobne sa mi pozdáva o dosť viac, než tie aliexpres stolné multimetre
https://eleshop.eu/owon-xdm2041-multimeter.html
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: AKÝ NOVÝ MULTIMETER?

Príspevok od používateľa SMITH » 10 Apr 2020, 11:14

Atlan napísal:No schvalne PU120 mala aky CAT?
PU120 bol do 300V .Na merania vyššieho napätia sa používala VN sonda .
V tej dobe riešila meracie prístroje norma ČSN 35 6201 , bohužiaľ v dnešnej dobe už nedohladateľná .

Ešte jedna podstatná vec , v tej dobe prakticky nehrozilo impulzné napätie (prepätie ) ako dnes , lebo sa ešte nepoužívali polovodičové spínacie prvky .

-- Spojený príspevok 10 Apr 2020, 11:21 --
Sinuhet napísal:Strasne sa to tu prehana, ako kazdy zaciatocnik aj ja som zmeral prud v zasuvke 230V :-) Vysledok, vyrazena poistka a spaleny meraci hrot. Ja zijem a merak meria stale dalej uz ma 20 rokov a potom ze Billa merak je nanic...
Skús spraviť rovnaký skrat na 120 Ah baterii ...
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: AKÝ NOVÝ MULTIMETER?

Príspevok od používateľa breta1 » 10 Apr 2020, 11:31

Nevím, jestli už ten odkaz tady v tomoto nekonečném příběhu o multimetrech někde není, ale přehled důležitých info najdete zde
https://lygte-info.dk/info/DMMReviews.html
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: AKÝ NOVÝ MULTIMETER?

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Apr 2020, 11:49

SMITH napísal:
Atlan napísal:No schvalne PU120 mala aky CAT?
PU120 bol do 300V .Na merania vyššieho napätia sa používala VN sonda .
V tej dobe riešila meracie prístroje norma ČSN 35 6201 , bohužiaľ v dnešnej dobe už nedohladateľná .

Ešte jedna podstatná vec , v tej dobe prakticky nehrozilo impulzné napätie (prepätie ) ako dnes , lebo sa ešte nepoužívali polovodičové spínacie prvky .

-- Spojený príspevok 10 Apr 2020, 11:21 --
Sinuhet napísal:Strasne sa to tu prehana, ako kazdy zaciatocnik aj ja som zmeral prud v zasuvke 230V :-) Vysledok, vyrazena poistka a spaleny meraci hrot. Ja zijem a merak meria stale dalej uz ma 20 rokov a potom ze Billa merak je nanic...
Skús spraviť rovnaký skrat na 120 Ah baterii ...
Okrem iného, norma obsahovala súbor meraní, ktorým sa zisťovala bezpečnosť multimetra a bolo predpísané skúšobné napätie 4kV zo zdroja na to určeného (rovnakým napätím sa multimetre podrobujú testom aj dnes). Okrem toho PU120 nevedela merať prúd, takže odpadáva nutnosť použitia poistky.
PU500 mala na prúdovom rozsahu vrazenú 10A poistku, s výstelkou z netrieštivého materiálu a ratingom 1kV (no vďaka rozmerom 5x20mm bola často po inicializácii nahrádzaná domácim kutilom poistkou na 250V). Aj vtedajšie prístroje boli podrobované testom na bezpečnosť a určite bola bezpečnosť na vyššej úrovni, ako Anneng.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

AbcdeF
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 27 Máj 2015, 10:53
Bydlisko: Bratislava

Re: AKÝ NOVÝ MULTIMETER?

Príspevok od používateľa AbcdeF » 10 Apr 2020, 11:55

@ breta1:
Perfektná pomôcka! Takto si predstavujem poradňu pre nerozhodnutých, alebo začiatočníkov.

@ pre vševeda:
PU120 vedela merať aj prúd...
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: AKÝ NOVÝ MULTIMETER?

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Apr 2020, 12:06

Skús spraviť rovnaký skrat na 120 Ah baterii ...
Si myslim ze pri takomto merani sa bude "zvarat" s kazdym multimetrom, nakolko bocnik nie je isteny poistkou. Alebo na tych lepsich DMM aj bocnik je isteny?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok