Ako nabrusiť malé vrtáky ?

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1669
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Ako nabrusiť malé vrtáky ?

Príspevok od používateľa SMITH » 22 Jún 2011, 23:23

Tak ešte raz zakladám tuto tému , lebo sa pravdepodebne stratila.

Ako nabrúsim malé vrtáky ? Rady , prípravky . Poraďte .
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
Ond3x
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2240
Dátum registrácie: 10 Mar 2010, 00:00
Vek: 32

Príspevok od používateľa Ond3x » 22 Jún 2011, 23:31

Já se pod 1,4mm vůbec nesnažím. Není na to vidět :(
0

ujo-elektron

Príspevok od používateľa ujo-elektron » 26 Jún 2011, 23:22

Zväčšovacie sklo...

Maličké vrtáky sa lepšie brúsia priamou brúskou...

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 4 minútach:

Ja sa už dlhšiu dobu snažím vymyslieť malú brúsku na vrtáky do priemeru 3mm.

Špeukluvoal som nad tým a na niečo som prišiel. Je tu však problém. Každý vrták sa brúsi vo zvlášť diere, na konci ktorej rotujú proti sbe dva kotúčiky z priamej brúsky. Ako preniesť otáčavý pohyb na všetkých 16 kotúčikov? Navyše kotúčiky sú neni v rovine, ale sú pod určitým uhlom, aký má rezná časť vrtáku.

Používateľov profilový obrázok
Ond3x
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2240
Dátum registrácie: 10 Mar 2010, 00:00
Vek: 32

Príspevok od používateľa Ond3x » 27 Jún 2011, 00:38

Jak přesně to máš vymyslené? U mě je nejvštší problém ho rovnoměrně obrousit. Trochu ujede ruka a střed vrtáku je neznámo kde. Pak se s tím už moc vrtat nedá a jde do koše :(
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10184
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 27 Jún 2011, 08:45

Zohnať presný jemný carborundový kotúčik je dosť problém, takže jednoduchšie je a aj presnejšie použiť malé kotúčiky so súpravy k frézke z Lidla,tam sú rôzne priemery a hrúbky zrna ,a stačil by nejaký maličký motorček napr. z fenu alebo aj na DC, prispôsobiť na brúsku.Žiadny automat nepomôže iba trochu praxe .
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

ujo-elektron

Príspevok od používateľa ujo-elektron » 03 Júl 2011, 22:13

Ond3x napísal:Jak přesně to máš vymyslené? U mě je nejvštší problém ho rovnoměrně obrousit. Trochu ujede ruka a střed vrtáku je neznámo kde. Pak se s tím už moc vrtat nedá a jde do koše :(
Po dlhšom čase som našiel opäť túto tému.

Kotúčik si musíš zarovnať sám, pred vložením do prístroja. Zatiaľ mám iba prípravok s motorom pre 0.8 vrtáky, no pracujem na ďalších. Kotúč zarovnáš zarovnávacím kameňom pod otáčkami. Potom do otvoru vložíš vrták. Ja to robím pod stolovou vrtačkou, lebo vrták musíš nastaviť tak, aby sa brúsili iba rezné hrany, nie fazetky. No a potom ho pritlačím do diery pomocou tej vrtačky, obrúsi sa a ide von. Je to pomerne presné, vrták neuteká a reže. Pracujem však ešte na tom, môj nápad je v plienkach, musím to zjednosušiť. Konečnú verziu nakreslím, pripíšem použité polotovary a technologický postup a poprajem vám, nech vám mašina slúži.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12420
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 03 Júl 2011, 22:17

veľmi dobry kotuč, je kotuč na brusenie reťazovych píl, tam nabrusim aj 1,5mm vrtak do pohody.

Ondro, stred vrtaka? mne ujelo už veľa krat ale zbrusis trochu s druhej strany a už je zase v strede :D
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Kamil3011
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 689
Dátum registrácie: 18 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: intrak KE
Vek: 30

Príspevok od používateľa Kamil3011 » 03 Júl 2011, 22:20

brúsený vrtak upnem do stojanovky, zaradím velmi nízke otácky, plus tyrystorom výkon (cize aj otacky) na minimum, ustavim dremel s upnutym carborundum kotucom pod uhlom brusenia, zapnem dremel, zapnem stojanofku, a pomaly spusím, brúsenu plochu mažem, brúsim asi 4 minúty, nrták dokonale nabrúsený
0
prosim, berte ma pozitívne :D
Proč má každý toaster nastavení, při kterém sesmaží toast v šílený černý uhel,který by nikdo nejedl?

ujo-elektron

Príspevok od používateľa ujo-elektron » 04 Júl 2011, 12:10

Kamil3011 napísal:brúsený vrtak upnem do stojanovky, zaradím velmi nízke otácky, plus tyrystorom výkon (cize aj otacky) na minimum, ustavim dremel s upnutym carborundum kotucom pod uhlom brusenia, zapnem dremel, zapnem stojanofku, a pomaly spusím, brúsenu plochu mažem, brúsim asi 4 minúty, nrták dokonale nabrúsený
Za 4 minúty? A to ti potom len driek ostane, však?

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 04 Júl 2011, 12:22

Ale nééééééé, šak 4 minúty aj s prípravou a škrabkaním sa na guliach :D

ujo-elektron

Príspevok od používateľa ujo-elektron » 05 Júl 2011, 20:30

Kofo napísal:Ale nééééééé, šak 4 minúty aj s prípravou a škrabkaním sa na guliach :D


No hej, jedine to bude ten jeho technologický postup :D

Veľké vrtáky (13mm) pár krát šuchnem o brúsny kotúč (pozn. kotúč sa musí rotovať :D ) a vrták je ostrý, hrubú 8-ku pásovinu som vrtal... A malý.... Za 4 minúty dokonalého brúsenia musí byť "do stratena".

Už viem. Tupý vrták zbrúsiš do stratena, potom povieš, že je úplne napi..., kúpiš nový a máš ostrý ;) Lebo inak neviem, čo 4 minúty môžeš šaškovať s dremelom pri vrtačke.

Druhá vec - vrták sa neostrí dokola, iba rezné hrany a z opačnej strany. Ak ho brúsiš vo vrtačke pri pravom chode, tak ho vlastne ani nebrúsiš. Jasnačka, že plošné spoje prevŕtaš, ale skús oceľový pliešok, kolko sa natrápiš ;)

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 05 Júl 2011, 20:52

Celkom by ma zaujimalo aky zmysel ma pokusat sa brusit vrtaky <1mm.
Pocul som ze sa vo velkovyrobe brusia alebo pouzivaju diamantove a tie daco vydrzia. Doma nabrusit 1mm vrtak je pre beznych ludi nemozne. A doma zodrat 1mm tvrdokov rovnako ;)
Co sa tyka vacsich priemerov tam uz brusenie nejaky zmysel ma. Ako by ste brusili tento typ vrtakov?
http://www.handtools.cz/inshop/catalogu ... 57H089.jpg
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

ujo-elektron

Príspevok od používateľa ujo-elektron » 05 Júl 2011, 20:59

Hneď ti poviem, lebo som ich brúsil.

Na dvojkotúčke mám jeden taký "diamantový kotúč", používa sa na brúsenie ostria rezných nájstrojov pri trieskovom obrábaní kovov, má tvar "skoro" V.

A na tom to ide krásne.

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 05 Júl 2011, 21:05

Takze len cvik a od ruky, ta geometria ale uz asi nebude ako bola...
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

ujo-elektron

Príspevok od používateľa ujo-elektron » 05 Júl 2011, 21:12

No nie, ale myslím si, že ak pekne nabrúsiš a pri vrtaní vieš trafiť stred, ktorý si pred tým ojamkuješ, na diere to nebude vidno.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12420
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 05 Júl 2011, 21:32

čo je na tych vrtakoch zvlastne? že su kobaltove? fakt vydržia dlhsie ako HSS čierne?

zmysel brusenia akychkolvek vrtakov je že ked potrebujem niečo vrtať a tupy vrtak a nemam kde kupiť druhy tak nič ine my neostava.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 05 Júl 2011, 21:35

Tie malé šprtky čierne by som sa nikdy nepokúšal brúsiť... za 10 korún 5ks, ... ešte že používam tvrdené...(tie zasa majú veľkú nevýhodu že sa lámu...no...je to také buď alebo)
Každopádne, malé vrtáčiky nebrúsim...brúsim až od nejakých 2,5 až 3 mm.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

ujo-elektron

Príspevok od používateľa ujo-elektron » 05 Júl 2011, 21:36

boraicho napísal:čo je na tych vrtakoch zvlastne? že su kobaltove? fakt vydržia dlhsie ako HSS čierne?

zmysel brusenia akychkolvek vrtakov je že ked potrebujem niečo vrtať a tupy vrtak a nemam kde kupiť druhy tak nič ine my neostava.
Pozri sa, ja nabrúsim vrták a vrtám. Ak brúsim ho dovtedy, kým nie je moc krátky. A to sa mi zatiaľ ešte nestalo. Nevidím dôvod plytvať takto vrtákmi, že ich po vytupení vyhodiť.

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 05 Júl 2011, 22:10

boraicho napísal:čo je na tych vrtakoch zvlastne? že su kobaltove? fakt vydržia dlhsie ako HSS čierne?

zmysel brusenia akychkolvek vrtakov je že ked potrebujem niečo vrtať a tupy vrtak a nemam kde kupiť druhy tak nič ine my neostava.
Ano su tvrdsie a ten zabrus tiez dost spravy. Samozrejme su aj ine materialy ale tam uz su pomerne sialene ceny. Kazdopadne kvalitny nastroj vzdy bol a asi aj bude drahy...
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

ujo-elektron

Príspevok od používateľa ujo-elektron » 05 Júl 2011, 22:37

Washu napísal:
boraicho napísal:čo je na tych vrtakoch zvlastne? že su kobaltove? fakt vydržia dlhsie ako HSS čierne?

zmysel brusenia akychkolvek vrtakov je že ked potrebujem niečo vrtať a tupy vrtak a nemam kde kupiť druhy tak nič ine my neostava.
Ano su tvrdsie a ten zabrus tiez dost spravy. Samozrejme su aj ine materialy ale tam uz su pomerne sialene ceny. Kazdopadne kvalitny nastroj vzdy bol a asi aj bude drahy...
Platinové vrtáky ma vyšli okolo 2€ priemer 6 a 4€ priemer 5!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok