revízny merací prístroj

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

PepeLopez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 23 Nov 2015, 16:41
Vek: 50

Re: revízny merací prístroj

Príspevok od používateľa PepeLopez » 26 Nov 2020, 08:06

odaros napísal:
18 Okt 2020, 18:28
Ahoj, potrebujem poradiť s výberom prístroja na meranie náradia a spotrebičov, mám PU184 Delta, ale problém je pri meraní PC kedže tento na meranie Riso má len 500V a to by zničilo napájací zdroj. Dobre by bolo keby to malo aj výstup na tlač štítkov.
Na toto môžem porovnať PAT150, starší Metrel Alphapat a ILLKO MDtest - ILLKO mi z toho vychádza najlepšie + ten soft ILLKO Studio je asi najlepšie čo som používal, bohaté funkcie programu a intuitívna práca, navyše sa dajú editovať zostavy správ podľa potreby. Pre starší AlphaPAT používam soft PATLink (používam aj soft na EI ako dokuSTORE pre MFT1845ku alebo EUROLink pre 61557), ale je dosť ťažkopádny a na rôzne zostavy treba licencie. Aj MDTest aj Alphat majú možnosť použiť čítačku čiarového kódu ID sekvencie meraní, PAT150 nie, ale pri ňom sekvencie ponúka priamo merák. Do MDTestu sa dajú dopredu nahrať sekvencie meraní v rôznych variantoch. Všetky majú možnosť znížiť meracie napätie pre Riso, aj keď pri PC preferujem náhradné merania Ipe, Itouch, Idiff a tam je dobré mať tie aretácie doby meraní. Takisto aretácia času merania pri Rpe, pretože s tými prívodmi treba aj hýbať pri meraní (PAT150 aj MDtest majú, Metrel má myslím 180 sek max.).
0
Najmenej 3 zákony zatiaľ neboli novelizované a bez ujmy prežili všetky volebné obdobia:
  • Ohmov zákon (1826)
  • 1. Kirchhoffov zákon (1845)
  • 2. Kirchhoffov zákon (1845)
...dobré na nich je, že sa nedajú obísť a kto ich nedodrží - potrestá sa sám.

emsit
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 21 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: revízny merací prístroj

Príspevok od používateľa emsit » 16 Máj 2021, 18:19

Sice nie som revizny tecnik, ale zvazujem kupu revizneho pristroja. Aby som si po sebe vedel skontrolovat pracu a taktiez na diagnostiku, opravy... Studujem to uz dva tyzdne kedze s tym nemam prakticku skusenos, len teoreticku. A mam z toho v hlave uz gulas :D
Moj rozpocet je cca 1000€ pripadne 1400€ (dosporim) ak to bude stat za to.
Preto som sa prisiel poradit co realne vyuzivate (merania, pristroje) a co kupit :? Viem ze existuju ILLKO testery, ale ked to spocitam a pre jednoduchost merania "230V koncovka"... Tak mam zaujem o multifunkcny pristroj. Zvacsa som videl pouzivat revizakov Metrel. A coho sa najviac bojim, je to ze to bude pristroj na "par" rokov a neviem co prinesie buducnost, co budem potrebovat (Test AFDD, fotovoltaika, bleskozvody...)

Z mojho pohladu to co budem potrebovat asi najcastejsie je:
Impedancna slucka
Impedancia siete
Test RCD (AC)
Prechodovy odpor
Izolacny odpor (automaticke vybitie)


To co by som chcel:
Zoznam poistiek, isticov (impedancia, clovek nemusi tak rozmyslat :D)
Funkcia autotestu izolácie medzi LN, N-PE a L-PE
Automaticke meranie TN siete (impedancia, izolacny odpor... v jednom merani)
Vypocet impedancie (najlepsie pripocitanie chyby merania + nasobenie 1.5)
Automaticke meranie RCD (x1/2, x1, x2, x5 + narast prudu)
Automaticke Meranie impedancie slučky ZL-PE, ZL-N, ZL-L
Poradie faz


To co by ma potesilo:
Test varistorov (zvodice prepatia)
Bluetooth
Zemny odpor (kliestove meranie)
Určenie umiestnenia káblov
4 vodicove meranie odporu (4-Wire Kelvin Test)
Nulovanie vodicov (odpocet odporu meracich kablov)
Meranie ubytku napatia ΔU%
Harmonická analýza
Stromova štruktura pamate (Klient – Objekt – Miestnosť – Meracie miesto)
Presnost merania impedancie do ±5%
Moznost prislusenstva (napr. magneticke meracie svorky)
Dostupny servis, kalibracia

Potom su tu pre mna velke nezname, ako napr. akou metodou meraju RCD.
https://www.elektroprumysl.cz/merici-te ... ycky-4-dil

Viem ze som narocny, vzhladom na rozpocet, preto hladam kompromis :)


Pristroje ktore obzeram:

Metrel MI 3102 BT EurotestXE
Zatial asi moja najlepsia volba

Sonel MPI-520
Moc neponuka ale dobra cena

Metrel MI 3100 SE EurotestEASI
Moc neponuka ale dobra cena

Chauvin Arnoux C.A 6116N
Neznama znacka, ma niekot skusenosti?

Kyoritsu KEW 6516
Neznama znacka, ma niekot skusenosti?

Gossen Metrawatt Profitest INTRO
Neznama znacka, ma niekot skusenosti?

Fluke 1662
Moc neponuka ale je to znacka

Amprobe Telaris ProInstall 200 EUR
Nejako ma nezaujal, az na to ze ho vyraba Fluke

Electron Unimer 09 Profi
Zavrhol som ho po predchadzajucej diskusii

Alebo kupit fakt nieco Cinske za par korun ako napr. MS5910 a ked to budem naozaj potrebovat kupit nieco lepsie :(
0

Používateľov profilový obrázok
ypsi
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1546
Dátum registrácie: 09 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 106

Re: revízny merací prístroj

Príspevok od používateľa ypsi » 16 Máj 2021, 20:39

emsit napísal:
16 Máj 2021, 18:19

...

Chauvin Arnoux C.A 6116N
Neznama znacka, ma niekot skusenosti?

Kyoritsu KEW 6516
Neznama znacka, ma niekot skusenosti?

Gossen Metrawatt Profitest INTRO
Neznama znacka, ma niekot skusenosti?

...

Úplne neznáme... :lol:

Pardon za OT.
0
...som zhasol...

PepeLopez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 23 Nov 2015, 16:41
Vek: 50

Re: revízny merací prístroj

Príspevok od používateľa PepeLopez » 16 Máj 2021, 20:47

Nájsť ten "ideálny" prístroj je asi ako hľadať svätý grál. Každý merák má niečo v čom je lepší než iný. Môžem porovnať unimer, megger, metrel a illko. Illko (češi) má super soft, Megger zasa soft z môjho pohladu na nič, ale za to má zasa "3Lo" metódu merania Zloop, bez vybavenia RCD (malým prúdom) a rôzne spôsoby merania uzmenenia s clampami aj bez nich. Metrel nie je zlý, tí slovinci to vedia robiť. Ak chceš úplnú automatiku, to je ťažko - Riso si pomeriaš rovno z rozvádzača, ale zas Zloop musíš robiť na konci obvodu a na pospájanie aj tak musíš tiež pobehať celý objekt vrátane cudzích vodivých častí... Za mňa Megger 1845 alebo niektorý združený od Illka, na prepäťovky je tiež dobrá účelová "ručka" gigatest od illka má v sebe priamo databázu prepäťoviek. Len nie úplne všetky SPD sa aj dajú zmerať.
0
Najmenej 3 zákony zatiaľ neboli novelizované a bez ujmy prežili všetky volebné obdobia:
  • Ohmov zákon (1826)
  • 1. Kirchhoffov zákon (1845)
  • 2. Kirchhoffov zákon (1845)
...dobré na nich je, že sa nedajú obísť a kto ich nedodrží - potrestá sa sám.

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: revízny merací prístroj

Príspevok od používateľa ondistef » 16 Máj 2021, 20:59

Mám skúsenosti s Chauvin Arnoux C.A 6116N (Francúzi).
Za tu cenu je to fajn prístroj, akurát mu chýbajú niektoré veci (vlastnosti) čo máš v zozname.
Tu máš manuál v českom jazyku a prehľad.
Pozerám, že ho stále majú aj v akciovom sete so SW za ktorý pýtajú 640€ a s kliešťami C177A za 352€ na meranie prúdu/ výkonu a selektívne meranie uzemnenia za cenu samotného prístroja.
0

emsit
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 21 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: revízny merací prístroj

Príspevok od používateľa emsit » 17 Máj 2021, 21:07

ypsi napísal:
16 Máj 2021, 20:39
emsit napísal:
16 Máj 2021, 18:19

...

Chauvin Arnoux C.A 6116N
Neznama znacka, ma niekot skusenosti?

Kyoritsu KEW 6516
Neznama znacka, ma niekot skusenosti?

Gossen Metrawatt Profitest INTRO
Neznama znacka, ma niekot skusenosti?

...

Úplne neznáme... :lol:

Pardon za OT.
Tak bol to moj "nazor", pre mna su to nezname znacky kedze som o nich nikdy nepocul a asi u nas nie su az tak pouzivane :(
0

emsit
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 21 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: revízny merací prístroj

Príspevok od používateľa emsit » 17 Máj 2021, 21:11

Dakujem za reakcie :thumbup:
Hodil som si to na "papier", aj ked to zdaleka nie je uplne a presne... Ale pomoze mi to rozhodnut sa, mozno to tu raz niekto najde a nemusi zacat od nuly :?
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

Zatial ma asi najviac oslovil Metrel, tak uvidim.

V kazdom pripade sa este ozvem :biggrin:
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: revízny merací prístroj

Príspevok od používateľa Merak » 18 Máj 2021, 06:47

emsit napísal:
16 Máj 2021, 18:19

...

Chauvin Arnoux C.A 6116N
Neznama znacka, ma niekot skusenosti?

Kyoritsu KEW 6516
Neznama znacka, ma niekot skusenosti?

Gossen Metrawatt Profitest INTRO
Neznama znacka, ma niekot skusenosti?

...

Chauvin Arnoux je dosť známa a kvalitná značka z Francúzska, ja mám od nich kliešťák F407
a známy má Kyoritsu megmet a chváli si ho.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: revízny merací prístroj

Príspevok od používateľa Merak » 18 Máj 2021, 06:51

emsit napísal:
16 Máj 2021, 18:19

...

To co by som chcel:
Zoznam poistiek, isticov (impedancia, clovek nemusi tak rozmyslat :D)
Funkcia autotestu izolácie medzi LN, N-PE a L-PE
Automaticke meranie TN siete (impedancia, izolacny odpor... v jednom merani)
Vypocet impedancie (najlepsie pripocitanie chyby merania + nasobenie 1.5)
Automaticke meranie RCD (x1/2, x1, x2, x5 + narast prudu)
Automaticke Meranie impedancie slučky ZL-PE, ZL-N, ZL-L
Poradie faz
...
pri tomto s Unimer 09Profi nerátaj, mám ho, je to skôr len na také jednoduché osobné používanie a všetko robíš a nastavuješ manuálne
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

emsit
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 21 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: revízny merací prístroj

Príspevok od používateľa emsit » 19 Máj 2021, 18:34

Uzivatelia ktory maju Metrel, je mozne aby vysledna impedanci uz bola vynasobena koeficientom 1.5? Pripadne pripocitana chyba merania?
Nasiel som ze je mozne zadat Isc faktor, akurat neviem ci je to presne to co myslim :biggrin:

Zatial sa rozhodujem medzi Metrel MI 3100 SE a Metrel MI 3102 BT. Ale pojdem skor asi do Metrel MI 3100 SE. Je lacnejsi a Metrel MI 3102 BT tpho za tu cenu az tak moc funkci naviac neponuka :( Cenu mam dohodnutu 924€ s DPH.

Este mozno dokupim Metrel A 1401 - Hrotový ovládač, pride mi to nevyhnutne.
0

emsit
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 21 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: revízny merací prístroj

Príspevok od používateľa emsit » 27 Máj 2021, 20:48

Tak som si zobral ten Metrel MI 3100 SE, vypada fajn, je to pomerne jednoduche. Mal som moznost to dnes aj otestovat u dvoch klientov :D

Vsimol som si ale jednu vec, pri merani Zs (RCD) som pri opakovanych testoch ziskal dost rozdielne udaje :? Takze neviem ci je to sposobene presnostou, sposobom merania, chybou siete, rusenim...?

A na zaver zaciatocnicka otazka. Aky je rozdiel medzi Zloop a Rpe? Podla merania sa to meria na rovnakych vodicoch. Akurat neviem akym sposobom sa to meria, teda aky je tam rozdiel. Pri autoteste sa Rpe taktiez meria, takze to bude dolezite. :roll:

EDIT 28.05.2021: Vsimol som si ze na tych fotkach Zs (RCD) je na displeji znacka rusenia, co by to mohlo vysvetlovat.
Prílohy
IMG_20210527_172758.jpg
IMG_20210527_173414.jpg
IMG_20210527_143006.jpg
IMG_20210527_143054.jpg
IMG_20210527_143116.jpg
IMG_20210527_143138.jpg
0

PepeLopez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 23 Nov 2015, 16:41
Vek: 50

Re: revízny merací prístroj

Príspevok od používateľa PepeLopez » 31 Máj 2021, 20:34

emsit napísal:A na zaver zaciatocnicka otazka. Aky je rozdiel medzi Zloop a Rpe? Podla merania sa to meria na rovnakych vodicoch. Akurat neviem akym sposobom sa to meria, teda aky je tam rozdiel. Pri autoteste sa Rpe taktiez meria, takze to bude dolezite.
Zloop je impedancia poruchovej slučky, patrí medzi merania, kedy je inštalácia pod napätím. Meria sa ohmická hodnota vetvy: "L na konci obvodu - zdroj - PE na konci obvodu" (začína a končí v mieste možnej poruchy). V TN sieťach nesmie byť horšia ako Uo/Ia, kde Uo je napätie L-N siete TN a Ia je vypínací prúd pre stanovený čas odpojenia od siete odčítaný z A/s charakteristiky predradeného vypínacieho prvku (napr. istič B16 v TN sieti s Uo=230V bude mať Ia = 80A a pod.). Problematika je oveľa komplexnejšia (v IT sieťach je to zasa inak) a nakoľko sa musí ešte navyše uvažovať s konštantou oteplenia vodičov (keďže meriame pri "izbovej teplote") u nás násobíme x 2/3, v UK je to zas x Cmin a ešte nakoniec 80%. Zároveň sa ešte v tejto súvislosti rozoznáva Ze (external), Zs (system), Zline (L-N). Zline a Ze sú potrebné napr. na stanovenie rôznych prúdov napr. Ipf - predpokladaný skratový prúdov a pod. Túto problematiku riešia revízni technici.

Rpe je odpor ochranného vodiča, často sa mýli alebo považuje za prechodový odpor, môže ale zahŕňať niekoľko prechodových odporov a zároveň odpor dlžky vodiča, ktorý má konečnú ohmickú hodnotu
pre svoj prierez (v závislosti od toho aké konkrétne spojenie sa meria), meria sa bez toho, aby bola inštalácia pod napätím a skôr sa jedná o tzv. "odpor pospájania" (aj keď nerád toto slovné spojenie používam). Meranie "Rpe" môžeš uplatniť aj pri meraniach na EI (meranie spojitosti R1+R2 alebo R1) a aj pri revíziách spotrebičov a náradia tam je priamo označované ako Rpe. @edit: Rpe meria merací rístroj vlastným zdrojom (200mA najčastejšie) V-A metódou. Pužívajú sa aj väčšie prúdy avšak pri malom napätí - spravidla 24V.

Čo sa týka spoľahlivosti merania Zloop, Zs a podobne, samotná prítomnosť RCD môže mať podľa meracej metódy vplyv na meranie (Megger napríklad úvádza, že samotná prítomnosť RCD môže ovplyvniť meranie Zs až o 0,5 Ohm), je to závislé od toho akú meraciu metódu merací prístroj používa. Môže sa taktiež v sieti nachádzať nežiadúce rušenie, ktoré môže ovplyvniť meranie. Vo všeobecnosti však "tie lepšie" meracie prístroje indikujú spoľahlivosť merania Zs podľa detekcie prítomnosti "rušenia".

Je to len také veľmi "light" vysvetlenie ako píšem problematika je oveľa komplexnejšia... ale hádam pomohlo.
1
Obrázok 1

PepeLopez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 23 Nov 2015, 16:41
Vek: 50

Re: revízny merací prístroj

Príspevok od používateľa PepeLopez » 31 Máj 2021, 21:05

emsit napísal:
19 Máj 2021, 18:34
Nasiel som ze je mozne zadat Isc faktor, akurat neviem ci je to presne to co myslim :biggrin:
Isc - "short current" je skratový prúd pre zmeranú hodnotu impedancie poruchovej slučky - hodnota je tiež potrebná pri overovaní vhodnosti vybratých a použitých "istiacich" prvkov v EI. Nastavením faktoru Isc sa zavádza do meráku zváženie oteplenia vodičov v prípade poruchy (veľkým skratovým prúdom a aj keď trvá krátko RI2t tam je). U nás sa aplikuje na impedanciu poruchovej slučky (2/3) resp. 1,5 podľa toho ako napíšeš vzorec. Či už merák započítava tento "násobok" treba overiť v doku meracieho prítroja, myslím, že ILLKOv ZeroTest napr. započítava a dokonca ak sa dobre pamätám zobrazuje a započítava aj chybu merania (%+digit).
0
Najmenej 3 zákony zatiaľ neboli novelizované a bez ujmy prežili všetky volebné obdobia:
  • Ohmov zákon (1826)
  • 1. Kirchhoffov zákon (1845)
  • 2. Kirchhoffov zákon (1845)
...dobré na nich je, že sa nedajú obísť a kto ich nedodrží - potrestá sa sám.

emsit
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 21 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: revízny merací prístroj

Príspevok od používateľa emsit » 08 Jún 2021, 21:47

Dakujem za odpoved :D
Uz som si to po kupe otestoval a nastavil na hodnotu 0.67. Chybu merania asi nezapocitava, ale to by som si vedel dopocitat a zadat nizsiu hodnotu ako 0.67, nech som maximalne paranoidny :biggrin:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok