není měď jako měď

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

není měď jako měď

Príspevok od používateľa breta1 » 21 Máj 2014, 11:16

Jedna zkušenost- třeba někomu pomůže.
Při úpravě elektroinstalace v autě (zabezpečení plus GSM alarm) jsem potřeboval drát-licnu průřez 2,5. Koupil jsem takovou černou dvojlinku (jeden vodič červeno-černý, druhý černý). Napájel jsem jí do vlastní elektroniky a vše OK. Nakonec jsem zjistil, že tam stačí průřez 1,5, tak jsem koupil podobnou a chtěl to předělat. Měď krásně čistá, červená, ale nějak blbě na to chytal cín ,použil jsem i různé letovací přípravky ale výsledek katastrofa, prakticky to nešlo pájet, rukama to fakt nebylo, za těch 40 roků, co pájím, bych to měl umět.
Tak jsem koupil jinou 1,5 a vše perfektní.
Jen tak z legrace jsem to pak vyprávěl tomu prodavači, ten se jen usmíval a říkal - co jsme chtěli, to máme, je to nějaká čína.
A ještě něco (už jsem to asi sem psal) - zkuste z legrace změřit přesně průměr drátu v kabelu (CYKY) a vypočítat průřez - možná budete překvapeni, že vás okradli třeba o 10 až 20 procent mědi.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: není měď jako měď

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Máj 2014, 11:23

To okradanie s prierezom, to je bezna vec, ale ze cinan pouzije nejaku neelektroliticky cistenu med, tak to je dost blbe. Pokial dobre viem, med pre elektrotechniku ma byt elektrodliticky cestena aby sa zarucila cistota. Neviem uz kolko 9tok, ale rozhodne by nemal byt velky rozdiel. Chcelo by to dat tu cinsku med na rozbor, co za veci su v tom a tak isto zmerat specificky odpor.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
sakraforte
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 415
Dátum registrácie: 29 Júl 2011, 00:00

Re: není měď jako měď

Príspevok od používateľa sakraforte » 21 Máj 2014, 11:30

Bežná prax. Káble z Polska, Číny sa vyznačujú takýmito vlastnosťami. 20-30% ? smelo ešte uber. Káble na štrukturovanú kabeláž hliníkové-pomedené. Podľa toho aj fungujú. Napájací kábel k PC na 220V - žily v ňom hrubé asi ako naše lelefónne. A šikmooký súdruhovia zašli ešte ďalej. Mám niekoľko takých, kde už drôt nepoužili vôbec. Dá sa na ne akurát tak obesiť, ale Ťin-Ťan si je vedomý, že reklamovať sa nebudú, lebo poštovné by bolo drahšie. To sa volá trhové hospodárstvo-vyhrá lepší a lacnejší.
Známy objednal z Číny integrované obvody. Boli to len prázdne púzdra. Predajca ho ubezpečil, že je to poľutovaniahodná náhoda, ktorá sa ešte nikdy nestala.
0
Naposledy upravil/-a sakraforte v 21 Máj 2014, 11:35, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: není měď jako měď

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Máj 2014, 11:34

Tie kable bez medi by si mohol sfotit :lol: To je ina kuriazita.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

gylu
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 15 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: München

Re: není měď jako měď

Príspevok od používateľa gylu » 21 Máj 2014, 11:45

na stránke danyku je foto z ,,Superbezpečná roztrojka"
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: není měď jako měď

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 21 Máj 2014, 11:47

Tie napajacie kable ku pc - to som aj ja zaregistroval, ze su stale tensie a tensie. niekedy boli zdroje 300W a kabel hruby, teraz su polovicne, ale zdoje v pc su uz bezne 500-600W
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Ado_PO
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 881
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: U Koňarov/Prešov
Vek: 40

Re: není měď jako měď

Príspevok od používateľa Ado_PO » 21 Máj 2014, 11:58

breta1 napísal:Jedna zkušenost- třeba někomu pomůže.
Při úpravě elektroinstalace v autě (zabezpečení plus GSM alarm) jsem potřeboval drát-licnu průřez 2,5. Koupil jsem takovou černou dvojlinku (jeden vodič červeno-černý, druhý černý). Napájel jsem jí do vlastní elektroniky a vše OK. Nakonec jsem zjistil, že tam stačí průřez 1,5, tak jsem koupil podobnou a chtěl to předělat. Měď krásně čistá, červená, ale nějak blbě na to chytal cín ,použil jsem i různé letovací přípravky ale výsledek katastrofa, prakticky to nešlo pájet, rukama to fakt nebylo, za těch 40 roků, co pájím, bych to měl umět. ...

A nekúpil si si náhodou CCA dvojlinku? Teda pomeďené hlinníkové lanko - copper coated aluminium?
Aj sakraforte to spomína síce len v spojení UTP káblov.
0
RoHS? Hrôza a des.

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: není měď jako měď

Príspevok od používateľa dxr » 21 Máj 2014, 12:39

gylu napísal:na stránke danyku je foto z ,,Superbezpečná roztrojka"
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ty vole toto by som poslal na SOI okamzite!
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: není měď jako měď

Príspevok od používateľa elmoto » 21 Máj 2014, 12:41

poctivo odkladam vsetky stare poctive napajacie snury z elektospotrebicov a PC.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
pista486
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 173
Dátum registrácie: 24 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BB
Vek: 40

Re: není měď jako měď

Príspevok od používateľa pista486 » 21 Máj 2014, 12:48

ak ste si všimli, tak tí ningňangovia asi bojujú proti našim kapitalistickým normám :D Už dlhšiu dobu sledujem trend, že lampy, predlžovačky, lisované káble k PC a tď majú buď prehodené farby modrá-hnedá, alebo priemer polovičný proti uvedenému, alebo ako aj v tej roztrojke, jeden červený, druhý zelený... Kamarát si takto voľakde kúpil luster, zapojil farby s farbami a po zapnutí sa skoro pos.al, keď mu elektroinštalácia v stene zaprašťala a povyhadzovalo ističe... žltozelený bol pracovná zem, hnedý bol zemniaci nulák a modrý fáza...
0
niejevšetkoZlatkoskýmsavyspíš :D

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: není měď jako měď

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 21 Máj 2014, 12:51

gylu napísal:na stránke danyku je foto z ,,Superbezpečná roztrojka"
a preto si radsej kupim kabel a koncovky a urobim predlzovacku sam.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: není měď jako měď

Príspevok od používateľa breta1 » 21 Máj 2014, 17:12

Tak Ado_PO měl asi pravdu, přestože jsem chtěl dvojlinku Cu průřez 1,5, dali mi opravdu hliník, potažený mědí, proto to špatné pájení
Na obr. vpravo je ten kabel, vlevo je detail na dva jeho pramínky, z nichž jeden jsem oškrábal, takže je vidět hliník.
Tak pozor při nákupech!!!
Prílohy
kabel.PNG
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: není měď jako měď

Príspevok od používateľa mato3000 » 21 Máj 2014, 20:46

spin90 napísal:.. ale ze cinan pouzije nejaku neelektroliticky cistenu med, tak to je dost blbe. Pokial dobre viem, med pre elektrotechniku ma byt elektrodliticky cestena aby sa zarucila cistota....
všetka Cu je elektrolyticky čistá, a neni to kôli elektronike, ale kôli tomu že Cu vždy obsahuje aj nejakú časť drahých kovov ako sú Ag, Au, Pt, Pd .... takže aj tieto kovy sa využijú a za druhé aj malinky obsah napríklad Zn, Al, Sn a pod znemožňuje ťahanie toho Cu drátu, proste sa jednoducho bude trhať. Takže technicky je práca so znečistenou Cu nemožná.

Ale ako tu už bolo spomínané, to čo kúpil je Al pomedený, ešte existuje tuším aj varianta Fe drátu s pomedením.
0

Používateľov profilový obrázok
Mat77
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 749
Dátum registrácie: 11 Nov 2012, 08:30
Bydlisko: Košice
Vek: 28

Re: není měď jako měď

Príspevok od používateľa Mat77 » 21 Máj 2014, 20:56

Ja som sa zas stretol s dratom ktory asi po sekunde pajkovania zacal odmietat chytat cin. Kedze som ho mal par metrov, postupne som zistil ze to robi ta hnusna izolacia asi z mleteho smetia zmiesaneho s ... ktora sa doslova roztápala(nie, nepajkoval som to minutu, ona to zacala robit okamzite) :axe: :axe: :axe:

Ak som ho odizoloval na vacsom useku, dostatocne daleko od tej "izolacie", tak isiel bez preblemu.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: není měď jako měď

Príspevok od používateľa miroja » 21 Máj 2014, 21:03

gylu napísal:na stránke danyku je foto z ,,Superbezpečná roztrojka"
Kamos mi taku istu doniesol, aby som mu v nej vymenil rozpadnuty vypinac. Tak som mu ju okamzite zrusil.. Zjavne aj tenvypinac bol mizerenej kvality... nastastie. Mozno mu zachranil zivot.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: není měď jako měď

Príspevok od používateľa spin90 » 21 Máj 2014, 21:04

mato3000 napísal:
spin90 napísal:.. ale ze cinan pouzije nejaku neelektroliticky cistenu med, tak to je dost blbe. Pokial dobre viem, med pre elektrotechniku ma byt elektrodliticky cestena aby sa zarucila cistota....
všetka Cu je elektrolyticky čistá, a neni to kôli elektronike, ale kôli tomu že Cu vždy obsahuje aj nejakú časť drahých kovov ako sú Ag, Au, Pt, Pd .... takže aj tieto kovy sa využijú a za druhé aj malinky obsah napríklad Zn, Al, Sn a pod znemožňuje ťahanie toho Cu drátu, proste sa jednoducho bude trhať. Takže technicky je práca so znečistenou Cu nemožná.

Ale ako tu už bolo spomínané, to čo kúpil je Al pomedený, ešte existuje tuším aj varianta Fe drátu s pomedením.
Diki z objasnenie, vedel som ze sa cisti, len som presne nevedel dovody.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Charlie282
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 24 Nov 2011, 10:09
Bydlisko: Kúsok od Brezna
Vek: 70

Re: není měď jako měď

Príspevok od používateľa Charlie282 » 21 Máj 2014, 21:21

Prajem dobrý večer.

V práci som ITčkárom opravoval PC myši. Klasická porucha - prelomené vodiče hneď za myšou.

Keď som ucvikol drôty a rozobral konektor v myši, zistil som náhodou, že tie zbytky drôtu sú magnetické, normálne sa chytili na neodýmový magnet. Všetky, okrem tienenia. Inak, dajú sa normálne pocínovať a pripojiť na piny konektora. Opticky vyzerajú ako medené.

S pozdravom

Karol
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: není měď jako měď

Príspevok od používateľa kubo150 » 06 Jún 2014, 16:43

Dnes ma prekvapil jeden audokábel. Neviem aký to je typ, ale je to ten v priesvitnej silikonovej bužírke kde jedna žila je s červeným prúžkom.

Bol to ten najhrubší možný. Vyzeral normálne ako medenný kábel, krásna medenná farba, ale ak ste kábel odcvikli tak to nabralo striebristú farbu. Pôvodne som myslel, že to niekto ten koniec len ocínoval ale po každom odcvaknutí to bolo sproste striebristé.

Ešte som rozmýšlal že prečo to tak je, že by z klieští sa ošúchal povrch a "nalisoval" na hrany laniek, ale to už je fantasmagoria.

Tak som žačal tie žily ošúchavať a tu znova striebristé.

Tak a už som vedel, že ide o ponedenný hliníkový kábel. Kto si toto dovolí vyrobiť, tak to už musí byť za sráč.

Takže pozor aj na audiokáble, resp na všetky káble, šikmáči oserú všetko. :axe: :butthead: Pri kupovani sa pozrite na odstrihnutý koniec a poprípade kúsok odblankujte a ošúchajte.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
genius3258
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 10 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: není měď jako měď

Príspevok od používateľa genius3258 » 06 Jún 2014, 17:47

aj ja som si taky minule kupil.. 5m 2.5mm2 Že je to pomedený hliník som zistil až keď začala smrdieť izolácia pri záťaži cca 15 A :evil:
Prílohy
profesional speaker cable.jpg
0
Run it, break it, fix it, love it :)

Používateľov profilový obrázok
bfarkas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 114
Dátum registrácie: 29 Jún 2013, 20:52
Bydlisko: Zemplínska Teplica
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: není měď jako měď

Príspevok od používateľa bfarkas » 06 Jún 2014, 22:00

Takisto mám problém s takými audio káblami.. Nedávno som pájkoval také káble na RCA konektory a po chvíli pájkovania sa cín nechcel prichytiť na kábel a hrot pájky bol celý čierny a ani naň sa ten cín nechcel vôbec prichytiť .. Doteraz som nevedel čím to je pokiaľ som neprečítal toto vlákno.. Asi kúpim novú poriadnú tienenú dvojlinku a celé to vymením

Odoslané z GT-I9000 pomocou Tapatalku
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok