Kupit osciloskop?

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

camell
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 15 Dec 2020, 10:41

Kupit osciloskop?

Príspevok od používateľa camell » 15 Dec 2020, 11:20

Ahojte,
Otazka znie jasne, prosto som taky domaci kutil a pomaly kupujem vselico co existuje zo sveta elektroniky a co nejak vyuzijem.

Teraz dosiel rad aj na osciloskop.
Nechcem ani tak model radit ale skor ci mi ho treba. Mam pripravenych tak 200-max 250E
Tu je co chcem kupit:
https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... hweb201603_

Ja si to predstavujem asi tak ze je to vec na dlhe roky a malo by mi to v niecom pomoct, nieco priniest ze vdaka tomu niecomu pridem na chybu aj bez servisu a asi to opravim v teple domova.

Pripadne ci je nieco ine co by sa mi viac zislo v tomto smere opravy, diagnostika.

Povodne som chcel novy ntb ale rozmyslam ci toto nie je lepsia investiacia..
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Kupit osciloskop?

Príspevok od používateľa miroja » 15 Dec 2020, 11:23

Ci kupit a aky osciloskop kupit sa tu uz preberalo, myslim ,asi ze viac nez raz.Skus pohladat na fore, pripadne aj na inim, paralenom v CR.
Vyber osciloskpu zalezi hodne od toho, v akej oblasti elektroniky sa vidis.
0

camell
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 15 Dec 2020, 10:41

Re: Kupit osciloskop?

Príspevok od používateľa camell » 15 Dec 2020, 11:34

Oblast notebook elektronika a elktronika na siet 220V.

Ci mi ho treba sa neviem rozhonut no.. ci to iste v mensej miere nedokaze detekovat poruchy aj multimeter mam analogovy taky dost toho tam ma a keby ne toto tak by som kupil este drhsi nejaky digitalny alebo analog zase.

Mam mestek z ali, ide ako ma spolahlivo som spokojny, je to vlastne uz druhy lebo prvy mi kamarat odpalil ked ho strcil na 500V zasuvku na hoteli :(

Som pozeral ze niektore maju aj osciloskop v sebe ale take male to asi bude smejd ten oscilo v multimetri si myslim..
0

MARKYS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 141
Dátum registrácie: 24 Nov 2019, 21:29
Bydlisko: Čadca
Vek: 21

Re: Kupit osciloskop?

Príspevok od používateľa MARKYS » 15 Dec 2020, 16:54

Jedna vec je mať osciloskop, druhá je s ním vedieť narábať, nie je to lacná sranda. Ak chceš merať sieťové napätie, je veľmi dôležité vedieť, že uzemňovacia svorka (čierna krokosvorka) je priamo pripojená na sieťovú zem, čiže ak to pripojíš na nevhodné miesto, skrat. Práve preto pre takéto meranie by sa ti hodil osciloskop s "plávajúcou" zemou, tj. osciloskop na baterky. Treba mať ale na pamäti že potom BNC konektor na osciloskope môže byť pod napätím! Napríklad "DSO FNIRSI PRO", výhoda je že je to lacné, čiže ak aj by si to odpálil, nebude to taká katastrofa, ďalšia vec je, že sa s tým naučíš pracovať a keď príde čas na niečo lepšie, budeš mať menšiu pravdepodobnosť, že ho poškodíš.
Ešte jedna vec, ak by si chcel objednávať drahší osciloskop, nekupuj to z číny, pretože s clom sa ti to predraží
0
Nič nevydrží dlhšie ako dočasné riešenie.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupit osciloskop?

Príspevok od používateľa Mek » 15 Dec 2020, 17:35

Kupovat z aliexpresu by som neodporucal.
Co sa tyka toho upozornenia na meranie sietoveho napatia, ako bolo napisane, plati. Alternativou je pouzit oddelovaci transformator, a nan napojit ci uz osciloskop alebo merane zariadenie. Oddelovaci transformator je tiez super vec, a ked pracujes so zapojeniami pod sietovym napatim, moze ti usetrit vela neprijemnosti.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Kupit osciloskop?

Príspevok od používateľa misocko » 15 Dec 2020, 21:02

camell, z povahy tvojej otazky vypliva ze este niekolko rokov nebudes potrebovat osciloskop, ak ho ovsem nechces pouzivat na hranie sa a zdokonalovanie sa v elektro
BTW
ako si daleko? zapojnie ziarovky na baterku cez spinac a zmeranie prudu? - nic si totiz o sebe nenapisal, vek, co vies z elektro.
ked som ja chcel kupit prvykrat osciloskop, vedel som o elektro asi mnohonasobbne viac ako Ty teraz , ale po rokoch som zistil ze keby som si ho v tom case kupil , bud by som ho odpalil alebo by lezal nevyuzity.
Okrem toho "nieco opravit" v dnesnej dobe? bud si zacinal v dobe ked sa nieco opravovalo a bavi ta to doterza , alebo uz ani nezacinaj. Minule som mal hlupy parny mop, na rucke 4 LED a jedno tlacitko. Otvorim a tam Atmega, a tri kable (+ , -, DATA) na komunikaciu so zakladnou..., ak by tu bol problem, skoncis aj so svojim osciloskopom.
kup si notas , nieco najdes na nete a casom zistis (ked sa fakt budes venovat elektro) ci skutocne potrebujes oscik. Momentalne ma napadaju aj autoservisaci, co si kupia drahy soft a jedine co s nim daju , je reset km po vymene oleja.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupit osciloskop?

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Dec 2020, 23:35

Mek napísal:
15 Dec 2020, 17:35
Kupovat z aliexpresu by som neodporucal.
Co sa tyka toho upozornenia na meranie sietoveho napatia, ako bolo napisane, plati. Alternativou je pouzit oddelovaci transformator, a nan napojit ci uz osciloskop alebo merane zariadenie. Oddelovaci transformator je tiez super vec, a ked pracujes so zapojeniami pod sietovym napatim, moze ti usetrit vela neprijemnosti.
To je fičovina platná možno za socíku, kedy neboli diferenciálne sondy. Dnes by som to neodporúčal ani môjmu nepriateľovi.
Alebo diferenciálna sonda, alebo scopemeter s plávajúcou zemou a riadnym krytím.

Len si predstav, že ideš merať osciloskopom združené napätie, pripojíš si jednu fázu, druhú a... Predstavil si si to?
1
Obrázok 1
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Kupit osciloskop?

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 16 Dec 2020, 00:04

Drakoush vymením 50w oddelovací transformátor za 200Mhz diferenciálnu sondu.
1
Obrázok 1
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupit osciloskop?

Príspevok od používateľa Drakoush » 16 Dec 2020, 01:06

Pre mňa za mňa vymeň, ja Ti v tom nebránim...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Kupit osciloskop?

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 16 Dec 2020, 09:11

Dobre tak kedy sa stretneme a vyneníme? :agree:

PS: asi si pochopil načo narážam. 90% nás tu nemá taký rozpočet a elektroniku má ako hobby. Takže ten oddelovací transformátor je pre nás jediná možnost.
1
Obrázok 1
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupit osciloskop?

Príspevok od používateľa Drakoush » 16 Dec 2020, 10:46

Pochopil, preto som Ti napísal, že si vymeň. Ja Ti nevymením, mne to tiež nepadlo z neba, tiež som si všetko musel kúpiť a tiež som to mal donedávna iba ako hobby. Aj motokross je iba hobby a motorku za 20€ nekúpiš, ani benzín nezoženieš pančovaný za cent za liter. Ja neviem, kde na to chodíte, čakáte, že všetko dostanete do ruky, ste úplne mimo realitu :D

Ale chápem, za pár eur sa necháte aj pozabíjať. Tak mi dovoľ napraviť to: ak sa za pár eur zabiješ Ty, kľudne sa zabi. Ale neraď to do éteru (platí pre všetkých). Toto sa dá robiť iba v labáku a dodržiavaním BOZP pre práce pod napätím. Ochranné pomôcky a dodatočné opatrenia. Môže to vykonávať iba človek s kvalifikáciou a hlavne zdravým úsudkom, schopný zhodnotiť riziká. Máš dojem, že človek, čo sa pýta, či potrebuje osciloskop, je schopný toto dodržať?


Raz príde doba, keď budete za tieto rady právne zodpovední a potom dúfam, že navždy zmiznú tieto rady typu "oddelovák", "vŕtačka z karbošky" a iné z internetu...
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupit osciloskop?

Príspevok od používateľa Drakoush » 16 Dec 2020, 11:02

NASLEDUJÚCA POZNÁMKA JE SILNE SARKASTICKÁ A NEODPORÚČAM UVEDENÝ POSTUP ANI SAMOVRAHOM!

Len teda tak pomimo, keď už je reč o sraní na BOZP, ešte Ti nikto nepovedal, že oddeľovák nepotrebuješ? Stačí vycvaknúť PE osciloskopu a máš. Trafo na hobby je overkill, ušetríš ešte 20€. Keď hobby, tak poriadne.

PRE OSTATNÝCH PLATÍ POZNÁMKA VYŠŠIE! NEROBIŤ ANI KEBY VÁM NIEKTO DRŽAL ZBRAŇ PRI HLAVE!
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Kupit osciloskop?

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 16 Dec 2020, 11:13

No ja dúfam že nie, každý má svoj rozum a radu musí zhodnotiť či si nato trúfa alebo nie. Nie sme v USA že ak do návodu k mikrovlnke nedáš pozor nesušte mačky, tak ťa zažaluje osoba čo to skúsila a mačka jej to neprežila.

Oddelováky sa používajú neviem odkedy a funguje to. Berieme na seba riziko že ak ten prístroj rozoberieme musíme si dávať pozor. Dnes sa všetko robí tak aby sa ti nič nestalo v podstate môžeš strčiť paprče kamkolvek a nič sa ti nestane. To ale platí len pre bežných používatelov a obsluhu. Tý čo už rozoberú prístroj musia rátať s tým že sa nemôžu chytiť čohokolvek. Treba trošku zdravého rozumu používať, a ne mám tam 300 ochrán môžem si robiť bezrozmýšlania čo chcem.

Raz príde doba, keď budete za tieto rady právne zodpovední a potom dúfam, že navždy zmiznú tieto rady typu "oddelovák", "vŕtačka z karbošky" a iné z internetu...

No ja dúfam že nie to bude pekne smutná doba, ako z nejakého sci-fi filmu kde všetko kontroluje jedna organizácia a ludia poslušne poslúchajú. Napíšem niekomu jedz banány sú zdravé človek s alergiou na banány si to prečíta zomrie a mna odsúdia za vraždu. Nádherná doba, keby mám trošku kreatívnu mysel hned píšem scenár.
0
Naposledy upravil/-a Dr.Martin v 16 Dec 2020, 11:24, upravené celkom 1 krát.
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupit osciloskop?

Príspevok od používateľa Drakoush » 16 Dec 2020, 11:22

Práca pod napätím je jedna vec, ale pracovať na kovovom osciloskope na ktorom môže byť potenciál sa s tým nedá ani porovnať. A preto je iné ísť s chránenou sondou do obvodu, ako s rukou na živý skop.

Schválne, vedel by si z hlavy napísať, ako by si zabezpečil pracovisko s osciloskopom na oddeľováku pri meraní združeného napätia? Ako by si sa k nemu mal chovať, čo všetko by si musel urobiť, aby si eliminoval všetky krízové situácie. Napíš aspoň 5 bodov, fakt. Uvidíš, koľko záľudností na Teba čaká.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Kupit osciloskop?

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 16 Dec 2020, 11:27

No skúsim:
1. plastový osciloskop.
2.osciloscop ovládaný cez LAN
3.elektrikárske rukavice :D
4.dva oddelovacie transformátory, ale tým som si neni istý.

Ale chcem aj ja od teba niečo. Napíš mi kde v hobby sektore by si potreboval merať združené napätie.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupit osciloskop?

Príspevok od používateľa Drakoush » 16 Dec 2020, 13:02

Plastový osciloskop :) A kto nemá, tak čo?
Teraz bezpečná vzdialenosť od všetkého kovového na osciloskope... Atď. Nie si schopný všetko ani len vedieť, nie ešte dodržať. Takže táto debata nikam nevedie. To je proste vec, ktorá sa nerobí a basta. A keď už, tak potajme doma, nie to tu radiť. To je všetko, čo som chcel.

A teraz k otázke. Kde? Hocikde. Ako hobby elektrotechnik sa môžeš venovať čomukoľvek. Elektronika nie je len arduino a blikajúca ledka. Môžeš s pasiou opravovať frekvenčné meniče. Ale združené bolo len na demonštráciu (nepliesť si s menštruáciou). Čo tak meranie na zváračke - IGBT? Proste toho je veľa, kde sa hráš s galvanikou.

A zober si napríklad zváračku. Má 5kW. Myslíš, že 5kW oddelovák bude lacnejší, ako dif. sonda od číňana?
Difku kúpiš už za 100€. Nevrav mi, že to je veľká investícia. Prepiť a prefajčiť sa dá, sonda sa kúpiť nedá? Kto to s elektronikou aj ako hobby myslí vážne, tak si na to prostriedky nájde. Kto chce stagnovať, nepotrebuje ani merať. Neviem, čo k tomu dodať.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Kupit osciloskop?

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 16 Dec 2020, 13:19

No tak zváračku by som hlavne meral s odpojenýmy IGBT kebo ked už je tam niečo tak zlé že by trebalo osciloskop tak by tie IGBT asi odišli počas merania. Ked už niekto opravuje zváračky alebo frekvenčné meniče vo velkom tak má nato aj vybavenie a prispôsobenú dielnu. Ked opravíš jednu zváračku za 5 rokov tak sa vynájdeš a použiješ to čo máš a nebudeš kupovať sondu za 100e kvôli jednej fuške.
Hovoríš že združené je len na demonštráciu ale to je dosť špecifická požiadavka ktorú budeš merať možno raz za život.
K vzdialenosti všetkeho kovoveho od oscioskopu, tak isto musis dodrzat vzdialenost vsetkeho kovoveho od opravovaneho zariadenia.
Nepopieram ze tvoj spôsob je bezpecnejsi, samozrejme ze je. Len hovorim ze su aj ine cesty, treba si pri nich davat viac pozor a byt opatrnejsi ale funguju rovnako dobre ak dodrzis vsetko co treba.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupit osciloskop?

Príspevok od používateľa Mek » 16 Dec 2020, 21:37

Ten oddelovak som poradil v zmysle zvysenia bezpecnosti a upozornenia na to, ze nie je dobre merat osciloskopom napriklad na primarnej strane spinaneho zdroja.
Ano, vsetkym nam je jasne, ze diferencialna sonda je spravne riesenie.
Iba som chcel poukazat na to a varovat pred takouto chybou. Ono sa to totiz povazuje za taku samozrejmost, ako napriklad to, ze sa ampermetrom nemeria prud v zasuvke. A tiez sa to v manualoch ani nikde zvycajne nepise :wink: Asi ako s tym susenim macky v mikrovlnke.
Prosim vratme sa k povodnej teme a nechajme povodneho autora sa vyjadrit. Peace :agree:
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupit osciloskop?

Príspevok od používateľa Drakoush » 16 Dec 2020, 21:57

Chlapci, celý problém je v tom, že mi neprišli príspevky s použitím trafáka ako varovné, ale ako všeobecná rada, ako na to.
A nakoľko o autorovi témy si nemyslím, že je profík, môže byť táto rada životu nebezpečná.

Už sa chápeme?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Kupit osciloskop?

Príspevok od používateľa misocko » 16 Dec 2020, 22:08

sice sa mi nepaci ako sa to tu rozbehlo uplne mimo temy , ale tentokrat plne suhlasim s Drakoush-om.
vzhladom na povahu otazky , ste zadavatelovi temy mali odpovedat asi mojim stylom (sice som mozno trochu nechtiac urazil , ale pravda ...). Zacinat s oodelovacim trafom a merat siet oscikom , za mňa, len ten co vie co robi (sam mam k tomu veeelky respekt) alebo ma profi vybavu (aj tu respekt, ale ked si zoberes plastovy Fluke na baterky, hned sa mi uľavi) - co si zadavatel na hranie nekupi vzhladom na €
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok