Mikroskop

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mirki
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 08 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 33

Mikroskop

Príspevok od používateľa mirki » 14 Mar 2021, 13:54

Zdravím páni, rád by som si zaobstaral nový mikroskop,
vybral som pár druhov:

https://www.banggood.com/Andonstar-ADSM ... s=category

https://www.banggood.com/Andonstar-AD40 ... s=category

https://www.aliexpress.com/item/3304454 ... web201603_

https://www.aliexpress.com/item/4000682 ... web201603_

Chcel by som ho prevažne používať napojený cez hdmi na monitor, čiže by mi asi viac vyhovovali tie dva z Aliexpresu. Ale ak sú kvalitnejšie tie s obrazovkou nebránim sa. Neviem nikde najsť aký chip používa ten modrý, píšu že Panasonic 38 MegaPixel CMOS 1/2.3 inch, ten čierny Eakins používa 1/2.8" SONY IMX307 CMOS
hlavne mi ide o tú obrazovú kvalitu na ktorú má samozrejme vplyv snímač a optika, budem pod tým spajkovať aj 0402 púzdra.
Ten čierny je k dispozícii s 100X alebo 180X objektívom, ten modrý má 100X.

Máte niekto nejaké postrehy alebo rady podľa čoho vyberať a ktorý by ste si vybrali?
Ďakujem za rady.
0

Používateľov profilový obrázok
cancel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 14 Mar 2021, 17:27
Bydlisko: rk

Re: Mikroskop

Príspevok od používateľa cancel » 14 Mar 2021, 18:08

Ahoj všetci.

Presne o tých dvoch posledných uvažujem aj ja. A tiež to chcem priamo cez hdmi.
Viac som naklonený tomu “čiernemu” aj ked je to “len” 2Mpx pretože sa tam dá dokúpiť šošovka 0,5x (alebo aj iné) a tým sa zväčší pracovná výška, prípadne ochranné sklo.
Tak som zvedavý čo povedia skúsenejší.
0

Používateľov profilový obrázok
AEdison
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1183
Dátum registrácie: 13 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: Drienov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Mikroskop

Príspevok od používateľa AEdison » 14 Mar 2021, 22:36

Andonstar AD407 mám doma. TU som sa k nemu vyjadroval.
0

Používateľov profilový obrázok
mirki
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 08 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 33

Re: Mikroskop

Príspevok od používateľa mirki » 15 Mar 2021, 19:54

cancel, mám pocit že aj "modrý" aj "čierny" používajú rovnaké objektívy takže sa dajú rozširovať.
AEdison, z tých čo majú displej vyzerá kvalitou obrazu asi najlepšie, trošku mi vadí menšia pracovná plocha.
0

Používateľov profilový obrázok
cancel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 14 Mar 2021, 17:27
Bydlisko: rk

Re: Mikroskop

Príspevok od používateľa cancel » 15 Mar 2021, 23:01

Myslím že nie, ten modrý nemá vnútorný závit na tie rozširovacie šošovky.

Mal som požičaný Mustool G600 ked robíš malé veci je to ok. Ale väčšia doska sa s tým už zle robila. Je za 40€ niekomu stačí, ja mám pokazené oči a obrazovka mi bola malá a aj zlý uhol to malo.

Toto si videl? https://youtu.be/NfkXitg5R4I
0

Používateľov profilový obrázok
rakato11
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 20:04
Bydlisko: Čierne pri Čadci
Vek: 66

Re: Mikroskop

Príspevok od používateľa rakato11 » 16 Mar 2021, 08:47

Hezké dobré ráno, tak mně ten 3-tí z Aliexpressu doslova uchvátil, alespoň podle toho videa co tam je. Mám také problém se zrakem a kolikrát bych potřeboval něco titěrného zkontrolovat a hlavně pájet, brýle nestačí, mám sice stolní dílenskou lampu se zvětšovacím sklem 5 dioptrií, něco takového ale to není ono. Kolikrát jsem si pomohl tak že jsem na brýle připevnil gumičkou hodinářskou lupu a takto jsem pájel. :wink:
Uvažoval jsem o koupi nějakého mikroskopu jako je na těch prvních dvou odkazech ale nyní když vidím ty druhé tak jsem doslova nadšený a asi jdu rozbít prasátko. :D
0
Udržuj si odstup od lidí, kteří nepřiznají, že něco udělali špatně a vždy se snaží, aby ses cítil tak, že všechno je Tvá chyba.

Používateľov profilový obrázok
mirki
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 323
Dátum registrácie: 08 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 33

Re: Mikroskop

Príspevok od používateľa mirki » 16 Mar 2021, 20:28

No asi idem do toho "modrého", aj keď budem viac využívať HDMI tak sa môže občas zísť aj USB napojenie na počítač alebo nahrávanie na sd kartu, snímač som síce nikde nenašiel aký je tam použitý, je mi jasné že nemá 38mpx ale čo som pozeral čo vyrába Panasonic tak má zrejme viac pixelov aj celkovo je väčší čo by mohlo trochu pomôcť kvalite obrazu. Tak uvidíme.
0

Používateľov profilový obrázok
rakato11
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 20:04
Bydlisko: Čierne pri Čadci
Vek: 66

Re: Mikroskop

Príspevok od používateľa rakato11 » 18 Mar 2021, 08:23

@mirki, nasadil jsi mi pěkného brouka do hlavy :wink: , od chvíle kdy jsi tu založil toto vlákno a já jej přečetl tak prohlížím různé varianty těchto mikroskopů a snažím se o co nejlepší vyladění pro svoje potřeby. Jak jsem již psal výše tak se mi zalíbil ten třetí z těch odkazů z Ali co jsi sem dal. Má výstup HDMI a také VGA což by mi vyhovovalo neboť mám doma monitor Samsung 2433BW který bych použil pro zobrazování. Škoda že to nemá slot pro TF Card ale to se nedá nic dělat, chceš jedno tak nemůžeš mít druhé.
Mám vybranou variantu s objektivem 180x C-MOUNT a pokud jsem dobře četl tak pracovní výška je kolem 95mm ale ta se dá zvětšit přidáním pomocné tkzv Barlowové čočky. V recenzích jsem se dočetl kde jeden co má objektiv 180x upozorňuje aby se nepoužila čočka 0,35x neboť pracovní výška by už byla nějakých 1,5m tak objednal čočku 0,5x.
Je tam i čočka 1x a v popisu obsah balení je v závorce po přeložení napsáno "Ochanná funkce", mám to chápat že táto slouží pouze pro ochranu hlavního objektivu proti poškození, zašpinění?

P.S. Tak jsem to zjistil o té čočce 1x: "1,0X M42 Barlowova čočka Prachotěsný stereoskopický mikroskop Objektiv Objektiv Ochranný skleněný kryt proti kouření UV olej". Takže ji také objednám neboť při pájení by se ten hlavní objektiv zadymil což by nebylo dobré při občasném čištění se může poškodit, poškrábat, ochranná čočka se dá pořídit nová.
0
Udržuj si odstup od lidí, kteří nepřiznají, že něco udělali špatně a vždy se snaží, aby ses cítil tak, že všechno je Tvá chyba.

Používateľov profilový obrázok
cancel
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 14 Mar 2021, 17:27
Bydlisko: rk

Re: Mikroskop

Príspevok od používateľa cancel » 19 Mar 2021, 14:34

rakato11, v tom videu čo som dával vyššie používa tiež objektív 180x a spomína že sa mu osvedčíli 0,7x a 0,5x pre optimálnu vzdialenosť.
daj potom vedieť keď ti to príde ako si spokojný
0

ace1x
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 06 Sep 2014, 19:34
Bydlisko: okr. Šumperk
Vek: 39

Re: Mikroskop

Príspevok od používateľa ace1x » 27 Mar 2021, 16:52

Můžete se ještě podívat na tenhle.
G1200 12MP 1-1200X Digital Microscope 7 Inch - na Aliexpress se dá najít do 1500,- Kč
0

Používateľov profilový obrázok
rakato11
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 20:04
Bydlisko: Čierne pri Čadci
Vek: 66

Re: Mikroskop

Príspevok od používateľa rakato11 » 15 Apr 2021, 01:57

cancel napísal:
19 Mar 2021, 14:34
rakato11, v tom videu čo som dával vyššie používa tiež objektív 180x a spomína že sa mu osvedčíli 0,7x a 0,5x pre optimálnu vzdialenosť.
daj potom vedieť keď ti to príde ako si spokojný
Tak jsem se konečně dočkal, 30.3.2021 jsem objednal tento mikroskop Typ C ze Španělského skladu. V čase kdy jsem jej objednával tak ten typ bylo možno ze Španělska objednat, nyní už je tam možnost z Číny takže díky poštovnému se to prodraží tak jsem udělal dobře že jsem neváhal a objednal. Já jsem za něj zaplatil 128,19€, zároveň jsem objednal i Barlowové čočky 0,5x a 1x ale ty jsem musel objednávat z Číny neboť po dotazu na prodejce nešly objednat současně s mikroskopem ze Španělska. Doručení mělo být 2-7 dní ale byly svátky tak jsem počítal s nějakým zpožděním ale že bude až tak velké a ještě s komplikacema to jsem netušil. Stále jsem psal prodejci kde se balík nachází neboť podle sledovacího čísla mi to nic nenašlo až mi poslal "přepočet" toho uvedeného sledovacího čísla tak až pak jsem mohl sledovat balík. Doručovala to GLS a balík putoval po Španělsku, Německu, Maďarsku a na Slovensku skončil úplně někde jinde. Až mi bylo poraděno abych zavolal na GLS kde mi oznámili že na adrese chybí směrovací číslo (které jak jsem doma zjistil tam bylo uvedeno) a moje telefonní číslo. Po doplnění údajů přes telefon mi všera dopoledne balík s mikroskopem konečně doručili.
Přes den jsem neměl čas jej poskládat a vyzkoušet ale nyní v noci si to užívám. Musím říci že jsem velice mile překvapen a myslím si že jsem udělal dobře že jsem tento mikroskop koupil, jsem jím doslova uchvácen, použil jsem narychlo 19"monitor Acer co mi tu donesla dcera že má už jiný větší. Mikroskop lze propojit i s televizorem pomocí HDMI. Propojil jsem monitor s mikroskopem pomocí VGA kablu a pustil se do nastavování.
IMG_20210415_010004 – kopie.jpg
IMG_20210415_010105 – kopie.jpg
IMG_20210415_010142 – kopie.jpg
IMG_20210415_010157 – kopie.jpg
K zobrazení jsem použil narychlo co mi přišlo pod ruky
K zobrazení jsem použil narychlo co mi přišlo pod ruky
1
Obrázok 1
Udržuj si odstup od lidí, kteří nepřiznají, že něco udělali špatně a vždy se snaží, aby ses cítil tak, že všechno je Tvá chyba.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 986
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Mikroskop

Príspevok od používateľa budvar10 » 15 Apr 2021, 07:15

Niečo také si asi zadovážim aj ja. Skvelé info. :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Mikroskop

Príspevok od používateľa jezevec » 15 Apr 2021, 12:52

Taky jsem na něj koukal, ale na doporučení jsem koupil Andorstar.
Jaká je u toho tvého odezva na pohyb, některé mikroskopy sice ukazují pěkně, ale mají nepříjemně zpožděnou reakci na pohyb.
0

Používateľov profilový obrázok
rakato11
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 20:04
Bydlisko: Čierne pri Čadci
Vek: 66

Re: Mikroskop

Príspevok od používateľa rakato11 » 15 Apr 2021, 15:56

Nyní jsem zapnul mikroskop i monitor a vyzkoušel jsem odezvu na pohyb a ta je okamžitá, žádne ani nejmenší pozorovatelné zpoždění takže za mně super. Jsem nadmíru s tímto mikroskopem spokojený a doufám že nenajdu na něm nějaké vady ve funkčnosti.
1
Obrázok 1
Udržuj si odstup od lidí, kteří nepřiznají, že něco udělali špatně a vždy se snaží, aby ses cítil tak, že všechno je Tvá chyba.

Používateľov profilový obrázok
rakato11
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 20:04
Bydlisko: Čierne pri Čadci
Vek: 66

Re: Mikroskop

Príspevok od používateľa rakato11 » 15 Máj 2021, 12:16

Tak po měsíci se opět hlásím s novými poznatky. :wink: Přišly mi z Aliexpress "Barlowovy čočky" 0,5x a 1x tak jsem je hned vyzkoušel, lépeřečeno pouze tu 0,5x neboť čočka 1x má funkci pouze krycí pro základní sestavu s dodávaným objektivem aby se do něj nedostal prach, zplodiny z pájení a jiné nečistoty.
Po našroubování čočky a zapnutí mikroskopu jsem byl velice mile překvapen pracovní výškou pod objektivem který se z původních 13cm zvýšil na 22,5cm což už bohatě stačí na práci. Dodávaný stojan je pro tuto kombinaci dostačující kdy upevnění držáku objektivu je na samém konci stojanu, lze ještě posouvat pomocí bočního kolečka objektiv nahoru a dolů + zaostřovat otočnou čočkou přímo na objektivu se stupnicí.

IMG_20210515_104033 – kopie.jpg
IMG_20210515_104325 – kopie.jpg
IMG_20210515_104648 – kopie.jpg
IMG_20210515_104924 – kopie.jpg
1
Obrázok 1
Udržuj si odstup od lidí, kteří nepřiznají, že něco udělali špatně a vždy se snaží, aby ses cítil tak, že všechno je Tvá chyba.

Napísať odpoveď