NF generator - poradna pri kupe alebo DIY zapojenie

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

NF generator - poradna pri kupe alebo DIY zapojenie

Príspevok od používateľa Mek » 18 Máj 2021, 22:44

Caute,
potreboval by som NF generator, poziadavky su:
- do 100 kHz staci, do 500 kHz by bolo lepsie, na viac mam uz VF generator
- sinus, obdlznik, trojuholnik
Pouzitie - na testovanie zosilnovacov, filtrov 19 kHz a 57 kHz v FM prijimacoch (to su pouzitia, na ktore som doteraz pouzil iny generator, ktory som si v minulosti postavil, ale sam od seba prestal fungovat po tom co bol iba rok odlozeny a nepodarilo sa mi ho rozchodit).
Znie to jednoducho, no ale akosi uz dlhsie patram a neviem sa zorientovat. Myslel som si, ze postavit take nieco doma nebude nic zlozite. Zapojeni bolo v AR plno, ale vacsina mala nejake muchy, slaby popis, ale velmi casto rozne specializovane IO vyrobene z unobtainia (AD*, XR2206, ICL8308) alebo IO v puzdrach mensich ako SO-* (podomacky nespajkovatelne). Casto tieto IO ak ich aj niekde maju, stoja nekrestanske peniaze.
Profesionalne vyrobky stoja tiez stovky eur.
Cinskych stavebnic alebo modulov je tiez na ebay plno, a posobia fakt lacnym a nedotiahnutym dojmom, jednu recenziu som tiez nasiel na jednej stranke, ktorej nazov sem nemozem napisat lebo je zakazany. Kupovaniu z mimo EU by som sa aj tak najradsej vyhol, ked uz nam coskoro idu spoplatnit vsetky zasielky a hrozia peripetie s colnicou.
Su aj cinske vyrobky, ktore posobia profesionalnym dojmom, bohuzial iba navonok. Vnutro je komplet odflaknute a podavane vysledky nanajvys pofiderne (mam na mysli FeelTech FY-...)
Retro vyrobky od Tesly a podobne velke a tazke kravy nechcem. Kludne to moze byt aj DDS...
Tak sa radsej proste tu opytam, aby som nekupil nejaku ocividnu hlupost. Alebo mozete poradit osvedcene zapojenie z beznych/dostupnych/lacnych suciastok. Vopred dakujem :agree:
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: NF generator - poradna pri kupe alebo DIY zapojenie

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Máj 2021, 23:51

Vyskúšal som pár zapojení z ICL8083, XR2206 aj jednoduchý DDS . Nakoniec padla volba na rozmietaný s XR-kou z AR - A12/92. Ten už len "upratať" do krabice. Sínus z neho sa mi zdá menej skreslený ako s ICL, ale aj s tou by to celkom šlo.
DDS je výhodný z hľadiska presnosti nastavenia kmitočtu, ale prelaďovanie je trochu nepraktické.
Na to sa mi zapáčil hotový v celkom úhladnej krabičke tento . Celkom spokojnosť. Výstupný signál je trochu "líznutý" aproximáciou, ale z AVR-ka to ináč jednoduchou cestou nejde.
Mám k dispozícii modul z ICL8083 až by si chcel. Ostal nevyužitý.
Aj jeden neúplný DDS, ale bez AVR (nejako sa mi ho podarilo odpáliť). Program sa dá určite nájsť a AVR kúpiť.
https://svetelektro.com/phpbb/?phpbb=dm ... Q9NTUwNjA=
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: NF generator - poradna pri kupe alebo DIY zapojenie

Príspevok od používateľa SMITH » 19 Máj 2021, 00:22

Tiež som svojho času riešil generátor a nakoľko to bolo začiatkom 90 rokov , nedalo sa nič slušné kúpiť , aby nemusel človek predať obličku , tak som si generátor postavil . Najprv som začal z ARA NF generátor s meračom skreslenia , ktorý som nedokončil , kvôli veľa chybám . Potom som si spravil sledovač signálu . kde bol generátor do cca 20kHz , čo stačilo na oživovanie zosilovačov . Nakoniec som si spravil generátor s XR 2206 z KTE , ktorý išiel do cca 250kHz . S tým som vydržal dosť dlho , lebo väčšinu vecí som robil v práci , kde bola lepšia výbava . Následne som si zohnal GW instek GFG8020 . Ktorý ale tiež za krátko išiel do sveta .
Potom som dlhšie nemal doma dielňu a teraz si ju opäť robím . Aktuálne mám HP 8116A , Motech FG503 , UNI-T UTG 9005D , to sú všetko DDS a potom NG 1.81 a BK124 a ak sa pošťastí , tak by ešte mohol byť PHILIPS PM5135 :-)

Tak , že na tvoju otázku je ťažká odpoveď , ale ak sa ti chce , tak si ho postav z XR2206 , alebo ICL 8038 , alebo pozeraj bazare a možno sa niečo vyskytne .

Inak tá BK124 bude na predaj ... :-)
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: NF generator - poradna pri kupe alebo DIY zapojenie

Príspevok od používateľa Hop377 » 19 Máj 2021, 01:58

Tiez som laboroval s roznymi DIY konstrukciami XR, ICL, mam postaveny podla elektoru aj s citacom frekvencie, dlho som pouzival aj Teslu BM, ta je dobra ale zbytocne velka. Nakoniec som uz davnejsie kupil takyto: https://elektro.bazos.sk/inzerat/124886 ... r-0463.php , ide do 10MHz, vystupne napatie do 15V, modulaciu AM, FM, externu a SWEEP.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: NF generator - poradna pri kupe alebo DIY zapojenie

Príspevok od používateľa josek » 19 Máj 2021, 08:17

Mek, ak nie si veľmi náročný na skreslenie, jednoznačne by som riešil generátor s XR2206. Jeho cena je nejakých 7 - 8€ a kompenzuje ju jednoduchosť zapojenia.

DDS generátory veru nie sú príliš vhodné na kontrolu zosilňovačov. Ťažko sa hľadí na schody osembitového rozlíšenia, aj keď nie si veľmi náročný. To skreslenie z XR2206 je aspoň menej rušivé a dá sa skôr zniesť, a to v oblasti do tých 100kHz určite.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: NF generator - poradna pri kupe alebo DIY zapojenie

Príspevok od používateľa Amaterr » 19 Máj 2021, 09:10

na tento mozem podarovat film , obe strany , lenze ja ho mam v negative ..tiez niekedy davno som ho mal spraveny :)
Prílohy
XR2206.jpg
1
Obrázok 1

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: NF generator - poradna pri kupe alebo DIY zapojenie

Príspevok od používateľa TomasNM » 19 Máj 2021, 10:05

Ja som v 2015 kupil toto:
https://www.ebay.com/itm/263906992178?h ... SwUgdbh9Lp
Mozem prehlasit, ze funguje vyborne a ani raz sa na nom nic nepokazilo.
Jedinu vyhradu nan mam, ze funkcia rozmietania je bud linearna, alebo logaritmicka, ale ten log. by som chcel aby fungoval naopak (nizsie frekvencie aby trvali kratsie a vyssie frekvencie casovo dlhsie), aby to bolo mozne pouzit na analyzu filtrov audio spektra osciloskopom. Takto je to opacne casovane a na tento ucel nevhodne.
Stabilita amplitudy v celom rozsahu je prikladna, skreslenie sinusu neviem posudit.
Casom som to aj zavrel do krabicky s baterkou a vypada to docela slusne.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: NF generator - poradna pri kupe alebo DIY zapojenie

Príspevok od používateľa Mek » 19 Máj 2021, 12:24

Dakujem vsetkym za odpovede.
TomasNM - dobre vediet, ze si spokojny, aj na to je dobra tato tema, aby sme si dali vediet vzajomne dojmy z hotovych vyrobkov, hoci aj made in china. Tento konkretny generator je bohuzial z Ciny, a nakupom z mimo EU sa chcem vyhnut, ako som pisal. Zial nie je k tomu listingu ziaden popis, ziaden model number, a tak ho niet ako vyhladat, ci ho niekto v EU nepredava.
Nebranim sa ani rieseniam, kde by som si zbastlil DDS generator sam. Napriklad som nasiel takyto pekny cip AD9835. Problem je, ze je v domacky nepouzitelnom SMD puzdre a breakout board nie je. S programovanim problem nemam, hodil by som k tomu nejaky Atmel, displej a klavesnicu a mal by som to podla mojich predstav. Len ako tak citam, kedze je to DDS, sinusovka bude mat "schody" ale vadi to az tak velmi? Je napriklad 10-bit DAC ako ma ten cip, malo?
Na tom XR2206 mi trochu vadi, ze je skoro 50 rokov stary, a zohnat ho nie je len tak a este za dobru cenu. Dufal som, ze existuje modernejsie obvodove riesenie s dostupnejsimi suciastkami :)
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: NF generator - poradna pri kupe alebo DIY zapojenie

Príspevok od používateľa josek » 19 Máj 2021, 12:44

No vidíš, Amaterr mi pripomenul, že niekde mám aj DPS na generátor, čo som pred x rokmi robil. Aj som ho našiel, je použiteľný a ak sa zmieriš s kvalitou (ako v prílohe na obrázku, ale DPS je použiteľná) tak ti ju pošlem.
DPS pasuje do nejakej kupovanej krabice, tú tiež určite mám. Možno niekde nájdem aj XR2206, ten by som tiež pribalil.
V prípade záujmu nájdem všetko čo k tomu mám, aj dokumentáciu k tomuto DPS. Samozrejme za to nechcem nič.
generator.JPG
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: NF generator - poradna pri kupe alebo DIY zapojenie

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 19 Máj 2021, 12:44

Mek napísal:Problem je, ze je v domacky nepouzitelnom SMD puzdre
Rozteč nožičiek 0.65mm domácky nepoužiteľná? Nesúhlasím, ja už som spájkoval aj 0.5mm . Keby to bolo nejaké DFN/QFN, to už je komplikovanejšie - aj keď aj na to sú majstri.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: NF generator - poradna pri kupe alebo DIY zapojenie

Príspevok od používateľa Drakoush » 19 Máj 2021, 12:48

Hlásim sa do poradia, ak by Mek neprejavil záujem, dokončil by som ho ja.
Som ochotný uhradiť minimálne prepravné náklady. Ak by to bolo aktuálne, tak ma kontaktuj.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: NF generator - poradna pri kupe alebo DIY zapojenie

Príspevok od používateľa Mek » 19 Máj 2021, 13:45

josek napísal:
19 Máj 2021, 12:44
No vidíš, Amaterr mi pripomenul, že niekde mám aj DPS na generátor, čo som pred x rokmi robil. Aj som ho našiel, je použiteľný a ak sa zmieriš s kvalitou (ako v prílohe na obrázku, ale DPS je použiteľná) tak ti ju pošlem.
DPS pasuje do nejakej kupovanej krabice, tú tiež určite mám. Možno niekde nájdem aj XR2206, ten by som tiež pribalil.
V prípade záujmu nájdem všetko čo k tomu mám, aj dokumentáciu k tomuto DPS. Samozrejme za to nechcem nič.
generator.JPG
Vdaka za ponuku. Mozes prosim uviest nazov konstrukcie, resp. kde by som sa dopatral k scheme, parametrom, suciastkam, popisu zapojenia? Inac mne sa ta DPS zda kvalitativne OK. Moje domacke vyrobky vyzeraju diametralne horsie, aj ked funkcne su :lol:
maskrtnik01 napísal:
19 Máj 2021, 12:44
Rozteč nožičiek 0.65mm domácky nepoužiteľná? Nesúhlasím, ja už som spájkoval aj 0.5mm . Keby to bolo nejaké DFN/QFN, to už je komplikovanejšie - aj keď aj na to sú majstri.
Ono skusat som to neskusal, ale ked mam pouzit doma vyrobeny plosny spoj, uz asi bude problem nakreslit aj tie ciary a vyleptat, a potom naletovat bez toho aby sa zliali susedne piny (kedze domace DPS su bez nepajivej masky). K tomu by som nerad pri letovani znicil cip co stoji bezmala 10 eur za kus...
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: NF generator - poradna pri kupe alebo DIY zapojenie

Príspevok od používateľa Amaterr » 19 Máj 2021, 14:02

0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: NF generator - poradna pri kupe alebo DIY zapojenie

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 19 Máj 2021, 14:11

Mek: No to už beriem, pri takej dps to môže byť komplikovanejšie. Ale je šanca zohnať dps redukciu, t.j. na tú dps sa naspájkuje io, kolíková lišta, a potom to môže ísť priamo do ručne kreslenej dps.

Alebo si dať vyrobiť celú dps na mieru.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: NF generator - poradna pri kupe alebo DIY zapojenie

Príspevok od používateľa Mek » 19 Máj 2021, 14:28

josek - mam zaujem, prestudoval som si popis tej konstrukcie a celkom sa mi pozdava. Okrem XR2206 nemam doma ani LF356N a CA3140E, nenasli by sa? Prepinace urcene do tej DPS nahodou tiez nemas?
Samozrejme za vsetko zaplatim.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: NF generator - poradna pri kupe alebo DIY zapojenie

Príspevok od používateľa Amaterr » 19 Máj 2021, 14:35

tie prepinace som ani ja nemal , daval som take tenke asi 1cm , hnedy plast a nastavil som dorazy , viem ze po obvode mali letovacie piny , a oska bola asi 2 mm a samozrejme drotiky :)
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: NF generator - poradna pri kupe alebo DIY zapojenie

Príspevok od používateľa josek » 19 Máj 2021, 16:55

Mek, dnes nemám čas. Zajtra sa na to pozriem :thumbup:
1
Obrázok 1

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: NF generator - poradna pri kupe alebo DIY zapojenie

Príspevok od používateľa TomasNM » 19 Máj 2021, 22:59

Len pre inspiraciu, posielam fotku mojho generatora v krabicke,s napajanim z 18650-tky...
Prílohy
20210519_225248.jpg
0

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: NF generator - poradna pri kupe alebo DIY zapojenie

Príspevok od používateľa vlado5 » 20 Máj 2021, 06:53

Podobný generátor s X2206 s rozmietaním kmitočtu bol aj v AR A12/92 str.554. Jednoduchý plošný spoj, nakreslíš aj ručne.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: NF generator - poradna pri kupe alebo DIY zapojenie

Príspevok od používateľa josek » 20 Máj 2021, 09:12

Meku, tak som našiel okrem DPS aj krabičku, do ktorej bol určený a dokumentáciu v Eagle. Ak nedisponuješ Eagle, môžem poslať vyexportované obrázky.

Ostatné dohodneme cez mail alebo SS, ozvi sa.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok