Tester nielen LED TV pásov

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Brian01
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 02 Nov 2018, 23:04
Bydlisko: Beňadikovce
Vek: 21

Tester nielen LED TV pásov

Príspevok od používateľa Brian01 » 27 Aug 2021, 22:50

Pri oprave ďalšieho LED TV som znova potreboval otestovať LED pásy. Z Aliexpressu sa dá za cca 15€ - 20€ kúpiť LED tester, ktorý je kompaktný, má ukazovateľ napätia, tie drahšie aj prúdu a predávajú sa rovno s káblami.

LED tester je možné použiť na, v podstate, hocijaké LED. Či už v pásoch, samostatne, zo starých LED žiaroviek...

Ich hlavnou nevýhodou je podľa mňa to, že sú napájané priamo z elektrickej siete. Z hľadiska bezpečnosti pri cca 300V výstupe (aj keď miniatúrnom prúde) to asi najlepšie nie je, no čo mi vadí viac je to, že zariadenie nie je ľahko prenosné pretože vyžaduje už spomínanú elektrickú sieť.

Takisto by som naň musel čakať minimálne mesiac.

Preto som sa rozhodol vyrobiť si vlastný tester, ktorý bezpečnosťou nijak viac nevyniká, no budem ho používať iba ja, je prenosný a mám ho hneď teraz.

Inšpiráciu som našiel od YouTube kanálu "KasyanTV" v jednom z jeho videí:


Schéma ukazovaná vo videu:
LED_tester_schema.JPG

Všetky súčiastky ktoré som použil boli "šuflíkové" a teda výstupné napätie je približne 160V DC a prúd nakrátko približne 1mA. V mojej konštrukcii je použitý jeden "recyklovaný" 18650 článok + ochranný modul TP4056 a menič napätia s XL6009 (nie je najvhodnejší, no to bolo v ponuke šuflíka).

Výstup je podľa mňa dosť bezpečný, po chytení obidvoch koncov som cítil len veľmi jemné, akoby štipnutie, otec má suchšiu kožu a on necítil vôbec nič.

Z vývoja:
LED_tester_vyvoj.jpg
LED_tester_plosak.jpg
LED_tester_krabicka.jpg

Hotový výrobok:
LED_tester_zvonku.jpg

V prevádzke:
LED_tester_prevadzka.jpg
2
Obrázok 2

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Tester nielen LED TV pásov

Príspevok od používateľa StefanST » 28 Aug 2021, 19:48

Brian01 napísal:
27 Aug 2021, 22:50
... tester, ktorý bezpečnosťou nijak viac nevyniká, no budem ho používať iba ja ...
... výstupné napätie je približne 160V DC a prúd nakrátko približne 1mA. ...
Ani kamarátovi ho nepožičiaš ? :agree:
Treba tam dať nálepku s označením vysokého napätia (blesk) a parametre 160V/1mA.
Inak si o rok ani ty nespomenieš, koľkože voltov a ampérov to dáva.

Pozn.: Prečo sú na DPS dve cievky a v schéme len jedna?
0

Brian01
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 02 Nov 2018, 23:04
Bydlisko: Beňadikovce
Vek: 21

Re: Tester nielen LED TV pásov

Príspevok od používateľa Brian01 » 28 Aug 2021, 21:22

StefanST napísal:
28 Aug 2021, 19:48
Ani kamarátovi ho nepožičiaš ? :agree:
No :) , veď asi požičiam, ale budem na neho radšej dávať pozor :!: .

StefanST napísal:
28 Aug 2021, 19:48
Treba tam dať nálepku s označením vysokého napätia (blesk) a parametre 160V/1mA.
Inak si o rok ani ty nespomenieš, koľkože voltov a ampérov to dáva.
Tester som hneď po dokončení "ozdobil" popismi, viem zo skúsenosti, že čo nie je napísané, akoby ani nebolo :D. Je to trošku vidieť aj na poslednej fotke "V prevádzke".
Tu to je vidieť viac:
LED_tester_prevadzka2.jpg

Nálepka s bleskom: "štvorkombinácie" som mal niekde odložené, ale momentálne som ich nenašiel, keď nájdem, vystrihnem a nalepím :biggrin:

StefanST napísal:
28 Aug 2021, 19:48
Pozn.: Prečo sú na DPS dve cievky a v schéme len jedna?
Je to preto, lebo potrebnú cievku 800uH sa mi nechcelo navíjať tak som dal do série dve 150uH cievky. V mojom prípade to nevadilo, pretože som na meniči napätia nastavil cca 10V - 11V. Pre moje použitie to takto stačí :thumbup: .
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok