Osciloskop S1-94, žiadny obraz

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Osciloskop S1-94, žiadny obraz

Príspevok od používateľa vlado5 » 19 Feb 2022, 12:39

Už som na fórum niekde tie fotky dával, nemôžem ich nájsť, tak to dám ešte sem, aby bolo vidieť, jak sa tam ten vzduch dostal. Posledné foto je už s vymenenou obrazovkou.
Prílohy
Pôv obrazovka.JPG
Pôv obrazovka1.JPG
Pôv obrazovka2.JPG
Obr2.JPG
2
Obrázok 2

Používateľov profilový obrázok
Samuel
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 07 Júl 2014, 08:20
Vek: 40

Re: Osciloskop S1-94, žiadny obraz

Príspevok od používateľa Samuel » 19 Feb 2022, 15:05

jezevec napísal:
19 Feb 2022, 10:42
V osciloskopu není problém, ale ve vědomostech majitele ano.
Oprava osciloskopu i když je jednoduchý, není moc vhodná pro začínající amatéry.
Na čo si na fóre keď nevieš poradiť ? Robí ti dobre sa na internete povysavat nad druhými ? Áno nie som vysokoškolsky vyškoleny opravár elektroniky chcel som poradiť čo ďalej, všetky tvoje príspevky nestoja za nič, tieto komentáre si môžeš nechať sám pre seba a nie ich písať sem, prospejes tým aj tejto téme, bude mat menej reťazcov a ľahšie čitateľná
0

Používateľov profilový obrázok
Samuel
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 07 Júl 2014, 08:20
Vek: 40

Re: Osciloskop S1-94, žiadny obraz

Príspevok od používateľa Samuel » 19 Feb 2022, 15:07

Pomaranc napísal:
19 Feb 2022, 11:43
Tak oprava C1-94 sa dnes naozaj oplatí len ak chceš nabrať skúsenosti, alebo k nemu máš citový vzťah :D Ja som ho kúpil pred rokmi funkčný za 30€ :D . Mne sa ten osciloskop ale páči a tak som mu nejaký ten čas na "opravy" aj venoval :) (a zatiaľ ale vždy fungoval - všetko len preventívne)

za 50-100€ dnes zoženieš 2-kanál 100MHz osciloskop :D

Kúpil/zohnal si ho ako nefunkčný, alebo sa pokazil tebe ?
Jo dostal som ho bastleny, nešiel, nevedel som si poradiť ako ďalej tak som napísal sem
0

Používateľov profilový obrázok
Samuel
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 07 Júl 2014, 08:20
Vek: 40

Re: Osciloskop S1-94, žiadny obraz

Príspevok od používateľa Samuel » 19 Feb 2022, 15:08

vlado5 napísal:
19 Feb 2022, 12:13
Tú obrazovku si mal vonku z tieniaceho krytu ? Ja som sa natrápil s BM574. Tiež sa javila, jakože nežeraví, ale prúd cez žhavenie tiekol, napätie na žeravení bolo. Nakoniec som demontoval celú obrazovku a výsledok bol jasný - pozri odkaz.
https://svetelektro.com/phpbb/?w3=dmlld ... 90PTUxNTIw
Zohnal som novú a skop beží doteraz. Zaujmavé je, že vlákno sa javilo ako neprerušené, aj ohmicky, ani sa za pritomnosti vzduchu neprepálilo. Meral som napätia, skúšal som všetko možné. No potrápila ma tá obrazovka asi dva týždne....
Áno bola úplne von
0

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Osciloskop S1-94, žiadny obraz

Príspevok od používateľa vlado5 » 19 Feb 2022, 15:36

Keď si mal obrazovku vonku, treba skontrolovať vákuum. Ten biely flak na mojej fotke znamená stratu vákua. Namiesto neho by tam mal byť čierny-to znamená vákuum pravdepodobne v poriadku. Ak je táto podmienka splnená, obrazovka by mohla byť dobrá, pokiaľ nie je žeraviace vlákno skratované, alebo môže byť skrat medzi vláknom a niektorou elektródou, alebo medzi elektródami v systéme. Ak obrazovka žeraví, potom postupovať tak, ako ti tu už radili. Kontrolovať napätia na jednotlivých elektródach a odpojiť vychylovacie elektródy. Pri odpojení vychylovacích elektród vylúčiš poruchu na X a Y zosilňovačoch a tým vychýlenie stopy mimo tienidlo. Na obrazovke by sa mal zobraziť svietiaci bod, ale pozor na vypálenie tienidla. Jas na minimum a pomaly pridávať. Pozor, na niektorých elektródach môže byť nebezpečne vysoké napätie !!! (ostriaca elektróda, jas-aj cez potenciometer).
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1770
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Osciloskop S1-94, žiadny obraz

Príspevok od používateľa jezevec » 19 Feb 2022, 15:40

Samuel napísal:
19 Feb 2022, 15:05
jezevec napísal:
19 Feb 2022, 10:42
V osciloskopu není problém, ale ve vědomostech majitele ano.
Oprava osciloskopu i když je jednoduchý, není moc vhodná pro začínající amatéry.
Na čo si na fóre keď nevieš poradiť ? Robí ti dobre sa na internete povysavat nad druhými ? Áno nie som vysokoškolsky vyškoleny opravár elektroniky chcel som poradiť čo ďalej...
Jak už tady bylo zmiňováno, rady jsi dostal, ale neřídil ses jimi a stále sis mlel svoje.
Nezlob se na mně, ale když ti dělá problém zjistit tak jednoduchou věc, jako jestli ti žhaví obrazovka žhavená přímo z trafa, tak co ti můžu poradit. Na to nemusíš být "vyškolený opravář".
Místo toho nahradíš JFET ne zrovna vhodnou náhradou jen proto, že "se ti nezdál".
2
Obrázok 2

AbcdeF
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 27 Máj 2015, 10:53
Bydlisko: Bratislava

Re: Osciloskop S1-94, žiadny obraz

Príspevok od používateľa AbcdeF » 19 Feb 2022, 15:48

Samuel, komu nie je rady, tomu nie je pomoci.
0

Používateľov profilový obrázok
Samuel
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 07 Júl 2014, 08:20
Vek: 40

Re: Osciloskop S1-94, žiadny obrazp

Príspevok od používateľa Samuel » 19 Feb 2022, 16:01

jezevec napísal:
19 Feb 2022, 15:40
Samuel napísal:
19 Feb 2022, 15:05
jezevec napísal:
19 Feb 2022, 10:42
V osciloskopu není problém, ale ve vědomostech majitele ano.
Oprava osciloskopu i když je jednoduchý, není moc vhodná pro začínající amatéry.
Na čo si na fóre keď nevieš poradiť ? Robí ti dobre sa na internete povysavat nad druhými ? Áno nie som vysokoškolsky vyškoleny opravár elektroniky chcel som poradiť čo ďalej...
Jak už tady bylo zmiňováno, rady jsi dostal, ale neřídil ses jimi a stále sis mlel svoje.
Nezlob se na mně, ale když ti dělá problém zjistit tak jednoduchou věc, jako jestli ti žhaví obrazovka žhavená přímo z trafa, tak co ti můžu poradit. Na to nemusíš být "vyškolený opravář".
Místo toho nahradíš JFET ne zrovna vhodnou náhradou jen proto, že "se ti nezdál".
Ten tranzistor bol už menený, nebol tam originál a to čo tam bolo bol ešte väčší úlet. Ok, nespomenul som to, ale na čo, sám si písal že to nesúvisí s zhavenim

Vidis, paradoxne niekedy primitívne ******* dajú zabrať, zmeral som napätia ? Zmeral. Zmeral som prúd ? Zmeral. Zmeral som odpor ? Zmeral. Prečítaj si od znovu fórum a až na výmenu kapacitorov a diód som spravil všetko tak ako sú relevantne tieto veci ? A vidíš, žiadny obraz, ani po odpojení vychylovacich dosiek ! Obrazovku som zapojil aj na iný zdroj (z TV) a nejde ! Čiže nech sa deje co chce, pre teba primitivna obrazovka nejde.

Za dalsie, ak v tomto nevidíte zmysel, stačí neodpovedať, ignorovať, pripadne toto vlakno zmazať. Na čo sa tu hrame ?

Nie som elektro vševed. Nájdi mi takého jedného a dám mu 100 tisíc €. Veď som chel len poradiť, nie sa hádať .
0

Používateľov profilový obrázok
Samuel
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 07 Júl 2014, 08:20
Vek: 40

Re: Osciloskop S1-94, žiadny obraz

Príspevok od používateľa Samuel » 19 Feb 2022, 16:12

jezevec napísal:
19 Feb 2022, 15:40
Samuel napísal:
19 Feb 2022, 15:05
jezevec napísal:
19 Feb 2022, 10:42
V osciloskopu není problém, ale ve vědomostech majitele ano.
Oprava osciloskopu i když je jednoduchý, není moc vhodná pro začínající amatéry.
Na čo si na fóre keď nevieš poradiť ? Robí ti dobre sa na internete povysavat nad druhými ? Áno nie som vysokoškolsky vyškoleny opravár elektroniky chcel som poradiť čo ďalej...
Jak už tady bylo zmiňováno, rady jsi dostal, ale neřídil ses jimi a stále sis mlel svoje.
Nezlob se na mně, ale když ti dělá problém zjistit tak jednoduchou věc, jako jestli ti žhaví obrazovka žhavená přímo z trafa, tak co ti můžu poradit. Na to nemusíš být "vyškolený opravář".
Místo toho nahradíš JFET ne zrovna vhodnou náhradou jen proto, že "se ti nezdál".
0

Pomaranc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 13 Nov 2019, 17:56
Bydlisko: Trnava

Re: Osciloskop S1-94, žiadny obraz

Príspevok od používateľa Pomaranc » 20 Feb 2022, 03:56

To je dobrý nápad - skontrolovať Getter obrazovky. Ak nasala vzduch, bude biely ako na obrázku od Vlada.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Getr
0

pali481
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 21 Jan 2018, 21:38
Bydlisko: Kosice

Re: Osciloskop S1-94, žiadny obraz

Príspevok od používateľa pali481 » 11 Sep 2022, 17:17

Ahoj Samo, pekne pozdravujem :) Neviem, ci ten skop este mas / mas chut ci cas riesit, ale dnes velmi skoro zrana som jeden presne takyto zrepasoval a tak by som sa s Tebou chcel podelit o svoju skusenost (ten moj skop sa tesne pred mojim zasahom don choval velmi podobne, ako Tvoj (vzadu trand T4 vriaci neskutocne pocas par minut prevadzky, prakticky bez obrazu). U mojho skopu tam bolo tych problemov hned niekolko.

Ako prve, cim by som zacal, bolo to, ze som (uz zaroven aj vramci prevencie) skontroloval vsetky elyty (zacal som filtracnymi na +100 a +200V, tam som mal u tych 160V eytov znizenu kapacitu z povodnych 100 na nejakych 75uF - vymenene za 150u na 250V - kedze dnesne nove technologie vyroby elytov umoznuju ich mensie rozmery pri dosahovani lepsich napatovych + kapacitnych parametrov, kvoli zvyseniu zivotnosti a spolahlivosti pristroja som nesetril a pouzil kondy na vyssie napatie, ako aj kapacitu, samozrejme 105°C.
Vsimni si, ze u tychto kondikov sa v ZSSR pocitalo s ich +50 / -20% toleranciou u kapacity, takto to pise aj na ich obale - cize tymi 150uF som eliminoval nejake nepatrne zvlnenie, ktore by som mal mozno pri povodnych pouzitych100u a pristroju som rozhodne nijako inak neublizil,... .

Dalej som sa sustredil aj na analyzu a meranie vsetkych ostatnych elytov v pristroji a u mna konkretne bol kriticky hlavne jeden "ostrovcek" na hlavnej doske (kapacita 3 elytov na tomto "ostrovceku" bola klasickym multimetrom nemeratelna :D (multimeter sa pocas ich merania spraval, akoby mal meracie kable v skrate - prikladam obrazok:
image.png
Dalej na tom obrazku mozes vidiet (v zelenom kruzku) HV kondik (10n na 1600V - su tam vo VN casti 2, ale na obrazku je zobrazeny len jeden. U oboch som sasiel jednoduchym meranim kapacitu nasobne zvysenu (jeden mal namiesto povodnych 10n okolo 23nF a druhy az niekde okolo 27n) - oba vymenene za 10n na 2000V.

No a este jeden elyt som mal zo znizenou (ale aspon ze meratelnou:D) kapacitou, bol to tento (na doske su v serii 2 vedla seba zapojene - kvoli potrebam dosiahnutia dvojnasobneho prevadzkoveho napatia a polovicnej kapacity (fialovy kruzok):
image.png
Takze tolko ku najdenym zlym elytom (ale vymenil som preventivne vsetky, vsetky pouzite bez vynimky, som zvazoval radovo na vyssie prevadzkove napatia, nez boli tie povodne pouzite,...nech skop cim dlhsie drzi :D :) )

Dalej (ako som sa docital v tomto vlakne), som sa sustredil na pouzitie odbocky na 240V namiesto na 220V (aby tie trandy vzadu pri hrdle obrazovky tak nekurili a aby som celkovo pristoju predlzil jedho dalsiu zivotnost,...)

Po tychto vsetkych upravach uz osciloskop po dlhsom a dost obziaznom nastavovani cosi vykresloval v pravom dolnom rohu (pricom pohybom nastavovacich prvkov tuto nim "meranu" sinusovku tvarovo skresloval,... ...skratka, stale to nebolo ono a vedel som, ze na beton este nieje nieco v poriadku.

Na kolektoroch tranzistotov T1 -T4 vzadu na tej mini dosticke pri hrdle obrazovky boli aj v mojom pripade dost diametralne odlisne napatia a preto som sa sustredil na meranie ich PN priechodov (samozrejme, za vypnuteho stavu pristroja). V mojom pripade to mal hned na prvy pohlad po diodovom teste "za sebou" trand T2 (prikladam obrazok - v zltom kruzku):
image.png
V suflikovych zasobach som takto nad ranom zial ziaden nahradny KT940B nevyhrabal, ale asi takou najschodnejsou cestou, ktora bola momentalne k dispozicii, bolo pouzitie nahodne najdeneho BF871 (viem, pri tomto BF-ku je jeho stratovy vykon asi len polovicny oproti tomu KT940B - z 10W na 5W :oops: :oops: :oops: ) ale tak vzhladom na pouzity malinky chladiaci pliesok + prerabka tej pouzitej odbocky z 220V na 240V, som trochu zariskoval a pouzil ho).

No a vo vysledku, skop krasne bezi :) ale ten KT940B by sa rozhodne sikol namiesto toho smatlavejsieho BF-ka,... tak zrejme este casom. Hodne zdaru pri oprave, ak ho este mas a mas chut sa v nom hrabat, ak ho uz nemas, tak Ta touto cestou aspon pekne pozdravujem :) a ak ho mas a uz ho nechces, prosim, mysli na mna :D velmi rad Ta ho zbavim :D :)

Pozdrav pekne nasich, peknu nedelu :)
Prílohy
image.png
1
Obrázok 1

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok