prvy multimeter pre syna studujuceho elektrotechniku

Spájky, odsávačky; Kliešte, skrutkovače; Meráky, Generátory; Čistenie, leptanie; Vŕtačky, frézy; Pomôcky, lupy...

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: prvy multimeter pre syna studujuceho elektrotechniku

Príspevok od používateľa Edgar » 03 Dec 2023, 03:36

rudko napísal:
02 Dec 2023, 18:21
bude na teba pipat v pripade ze budes chciet merat napatie ale kable pripojis do prudovej zdierky
Toto je super vec, ale ja napríklad stále nechápem, prečo neexistujú značkové multimetre ktoré majú full auto režim (teda nie len rozsah, ale aj veličina), lebo v práci sa asi tak raz za rok odfajčí nejaký merák tým, že ho niekto pri meraní odporu pripojí na napätie. A zase čínskymi merákmi merať 750V DC asi tiež nebudem, takže to je trochu škoda že taký režim ešte meráky nemajú bežne. Alebo aspoň režim, ktorý by pri meraní odporu najprv meral napätie a až keď tam bude 0V, tak by spustil meranie odporu.
0

Milanko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 25 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: prvy multimeter pre syna studujuceho elektrotechniku

Príspevok od používateľa Milanko » 03 Dec 2023, 05:22

Vidím, že celkom zaujala táto problematika širokú oblasť diskutérov. OK. Keď si spomeniem, aj ja som začínal s prvým merákom. Bol to analógový systém, ako ekvivalent DU10. Keď som bol na prvých prázdninách na SPŠE /ako brigádnik na JRD/ tak za zarobené koruny som si kúpil DU20. Bolo to radosti, mám ho funkčný do dnes.
Chcem naznačiť, ako sa časy zmenili.
Nejdem pokračovať už veľkým množstvom rád. Určite to bude zážitok z prvého multimetra.pre syna.
0
Človek môže uspieť v takmer čomkoľvek za čo má neobmedzené nadšenie.

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: prvy multimeter pre syna studujuceho elektrotechniku

Príspevok od používateľa rudko » 03 Dec 2023, 07:40

Edgar napísal:
03 Dec 2023, 03:36
rudko napísal:
02 Dec 2023, 18:21
bude na teba pipat v pripade ze budes chciet merat napatie ale kable pripojis do prudovej zdierky
Toto je super vec, ale ja napríklad stále nechápem, prečo neexistujú značkové multimetre ktoré majú full auto režim (teda nie len rozsah, ale aj veličina), lebo v práci sa asi tak raz za rok odfajčí nejaký merák tým, že ho niekto pri meraní odporu pripojí na napätie. A zase čínskymi merákmi merať 750V DC asi tiež nebudem, takže to je trochu škoda že taký režim ešte meráky nemajú bežne. Alebo aspoň režim, ktorý by pri meraní odporu najprv meral napätie a až keď tam bude 0V, tak by spustil meranie odporu.
Edgar co za meraky pouzivate?
Toto slusny merak zvlada bez problemov (pripojenie na napatie na ohm rozsahu). Samozrejmenukaze chujinu, ale nic sa mu nemoze stat.
Certifikovany merak zvladne urcite (minimalne) max VDC a VAC na vsetkych rozsahoch pri pripojeni kablov medzi com a v ohm zdierky.

Full auto rezim na "znackovych" merakoch nenajdes lebo je to blbost.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: prvy multimeter pre syna studujuceho elektrotechniku

Príspevok od používateľa SMITH » 03 Dec 2023, 20:27

Edgar napísal:
03 Dec 2023, 03:36

Toto je super vec, ale ja napríklad stále nechápem, prečo neexistujú značkové multimetre ktoré majú full auto režim (teda nie len rozsah, ale aj veličina), lebo v práci sa asi tak raz za rok odfajčí nejaký merák tým, že ho niekto pri meraní odporu pripojí na napätie. A zase čínskymi merákmi merať 750V DC asi tiež nebudem, takže to je trochu škoda že taký režim ešte meráky nemajú bežne. Alebo aspoň režim, ktorý by pri meraní odporu najprv meral napätie a až keď tam bude 0V, tak by spustil meranie odporu.
Pre teba by bola asi vhodná vadaska s meraním odporu napr. FLUKE T150 . Ako už písal Rudko , lepšie meráky majú chránené odporové rozsahy minimálne do 250V
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: prvy multimeter pre syna studujuceho elektrotechniku

Príspevok od používateľa Edgar » 03 Dec 2023, 23:00

rudko napísal:
03 Dec 2023, 07:40
Edgar co za meraky pouzivate?
 
Neviem úplne presne. Prvý bol nejaký Metex, vyzeral ako ME-11 ale neviem presne, ten vydržal asi najdlhšie a aj celkom dosť veľakrát vydržal ak bolo pripojené napätie pri meraní odporu, ale potom pri meraní odporu už ukazoval stále 0 Ω, potom sme mali nejaký ďalší merák, ten "odišiel" po pár mesiacoch (ten potom ukazoval stále 300 Ω pri meraní odporu), teraz máme nejaký Mastech (vyzerá ako MS8260) a myslím že ten má aj tú funkciu že pípa ak sú zle zapojené káble a zatiaľ drží.
 
 
SMITH napísal:
03 Dec 2023, 20:27
lepšie meráky majú chránené odporové rozsahy minimálne do 250V
 
Tak to mi je celkom zbytočné keď s tým meráme 750V DC, ale celkom ma to prekvapilo, lebo keď sa mi doma na nejakom meráku stalo to, že som pripojil napätie pri meraní odporu, tak som to bral len ako zázrak, že to prežilo a ani som nepočítal s tým, že by merák mal nejakú ochranu proti tomu :D
0
Naposledy upravil/-a Edgar v 03 Dec 2023, 23:06, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: prvy multimeter pre syna studujuceho elektrotechniku

Príspevok od používateľa misocko » 03 Dec 2023, 23:05

A Ty maš paragraf? :D :D :D
Kaprovi by sa to nikdy nestalo ....
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: prvy multimeter pre syna studujuceho elektrotechniku

Príspevok od používateľa rudko » 04 Dec 2023, 07:50

Edgar napísal:
03 Dec 2023, 23:00
rudko napísal:
03 Dec 2023, 07:40
Edgar co za meraky pouzivate?
 
Neviem úplne presne. Prvý bol nejaký Metex, vyzeral ako ME-11 ale neviem presne, ten vydržal asi najdlhšie a aj celkom dosť veľakrát vydržal ak bolo pripojené napätie pri meraní odporu, ale potom pri meraní odporu už ukazoval stále 0 Ω, potom sme mali nejaký ďalší merák, ten "odišiel" po pár mesiacoch (ten potom ukazoval stále 300 Ω pri meraní odporu), teraz máme nejaký Mastech (vyzerá ako MS8260) a myslím že ten má aj tú funkciu že pípa ak sú zle zapojené káble a zatiaľ drží.
 
 
SMITH napísal:
03 Dec 2023, 20:27
lepšie meráky majú chránené odporové rozsahy minimálne do 250V
 
Tak to mi je celkom zbytočné keď s tým meráme 750V DC, ale celkom ma to prekvapilo, lebo keď sa mi doma na nejakom meráku stalo to, že som pripojil napätie pri meraní odporu, tak som to bral len ako zázrak, že to prežilo a ani som nepočítal s tým, že by merák mal nejakú ochranu proti tomu :D
Celkom sranda ze v predchadzajucom prispevku si pisal ze predsa nebudes merat 750V cinskym merakom. Ale presne to robite. Ani jeden co si uviedol niesu pristroje do prevadzky. Hoci napr pre Metexy (aj ked viem ze su to haraburdy) mam slabost a sam dva vlastnim, tak inde ako "doma na stole" by som ho nepouzil.
To je tak ked prevlada nazor ze "staci aj lacny".

A ako som spominal vyssie, seriozne pristroje znesu plne AC alebo DC napatie na vsetkych rozsahoch vsetkych velicin bez poskodenia. Cize ak je merak do 1000V tak znesie minimalne tych 1000V a funguje normalne dalej
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: prvy multimeter pre syna studujuceho elektrotechniku

Príspevok od používateľa pablox » 04 Dec 2023, 12:12

Ak vám v robote pravidelne niekto odpaľuje meráky, tak dať na podpis nafasovať každému a nech si zodpovedá. Ver mi, že ak ho bude mať na krku len on a nie x pracvníkov, tak si bude dávať sakra pozor, či ho neodpáli.

Stať sa môže, nik nie je neomylný ale už na strednej nám tĺkli do hlavy, že pred meraním si mám poriadne pozrieť prepnutú veličinu, správne zapojené káble a pri meraní prúdu/napätia začínať vždy na najvyššom rozsahu.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: prvy multimeter pre syna studujuceho elektrotechniku

Príspevok od používateľa enigma » 04 Dec 2023, 18:10

to Rudko

začiatočníkovi dať do ruky hoci čo , aj tak je veľká pravdepodobnosť že to odpáli . preto som aj ja zástanca teorie že " stačí aj lacný " . aj s ním odmerá základné veličiny .... a po roku dvoch , keď už budú aj vedomosti aj skúsenosti , bude vedieť čo by chcel a čo potrebuje a to si aj kúpi .....
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: prvy multimeter pre syna studujuceho elektrotechniku

Príspevok od používateľa Atlan » 05 Dec 2023, 19:52

0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok