tesla radiostanica

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

mato1168
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 371
Dátum registrácie: 22 Apr 2012, 21:48
Bydlisko: Piešťany
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

tesla radiostanica

Príspevok od používateľa mato1168 » 29 Apr 2012, 16:39

Dostala sa mi do ruk radiostanica tesla pravdepodobne je to pr 21 alebo pr 22.Bolo mi povedane ze je nefunkcna ale ja tomu moc neverim napojil som ju na 9V baterku externy mikrofon zacal sumet a sem tam sa ten sum zmenil ako keby niekto vysielal ale nikoho som nepocul takze pravdepodobne je ok.Potrebujem zohnat k nej antenu aby som mal lepsi prijem kedze idem bez anteny poradte mi niaku dobru a lacnu dakujem.
Foto radiostanice:
Prílohy
spredu
spredu
zhora
zhora
zozadu
zozadu
konektor na antenu
konektor na antenu
0

mato1168
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 371
Dátum registrácie: 22 Apr 2012, 21:48
Bydlisko: Piešťany
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: tesla radiostanica

Príspevok od používateľa mato1168 » 30 Apr 2012, 17:08

Vazne mi nikto neporadi?
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: tesla radiostanica

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 30 Apr 2012, 17:26

Pekný technický parameter, že dobrá a lacná :D
Najlepšia anténa je kus drôtu. Originál k tejto PR21 boli 5/8 lambda antény na patričný rozsah. Keďže tieto RDST používali policajti, hasiči a záchranári, neodporúčam ich používať, aby si z toho nemal problém. Zožeň si CB ak chceš kvákať do éteru. Určite za tie problémy ti to nestojí.
0

Používateľov profilový obrázok
Ado_PO
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 881
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: U Koňarov/Prešov
Vek: 40

Re: tesla radiostanica

Príspevok od používateľa Ado_PO » 30 Apr 2012, 18:44

Niekde na štítku bude napísaná frekvencia na ktorej táto stanica vysiela a prijíma.
Na predposlednej fotke je rozoznať, že má len jeden kanál. Veľa sa s tým robiť nedá.
Na tej frekvencii možno nikoho nebudeš počuť aj pol roka. Ale to si over s tu na fóre
zverejnenou tabuľkou obsadenosti frekvencií v SK.
Musel by si zohnať stanicu s rovnakou frekvenciou ak by si chcel využívať ako pojítko.
Ináč možno využiť medzifrekvenciu a sprav si vstupný diel s možnosťou prelaďovania
na pásme podľa výberu aspoň na počúvanie ak máš na to.
0
RoHS? Hrôza a des.

mato1168
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 371
Dátum registrácie: 22 Apr 2012, 21:48
Bydlisko: Piešťany
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: tesla radiostanica

Príspevok od používateľa mato1168 » 30 Apr 2012, 19:21

dik za odpovede ziadny stitok tam neni aspon som si nevsimol este sa pozrem neviem na co sa vyuzivala ale rozmyslam nad kupou cb vysielacky mohli by ste mi niaku odporucit dakujem
0

mato1168
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 371
Dátum registrácie: 22 Apr 2012, 21:48
Bydlisko: Piešťany
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: tesla radiostanica

Príspevok od používateľa mato1168 » 30 Apr 2012, 19:23

a podla coho si to rozoznal ze ma jeden kanal ja sa to toho moc nerozumiem
0

Používateľov profilový obrázok
Ado_PO
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 881
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: U Koňarov/Prešov
Vek: 40

Re: tesla radiostanica

Príspevok od používateľa Ado_PO » 30 Apr 2012, 20:39

Ak si všimneš v ľavej polovici plošného spoja sú tri otvory zvislo nad sebou. Tam sa osádzajú jednotlivé kryštály a LC obvody, ktoré určovali prevádzkové frekvencie-kanály. Ja tam vidím osadený len spodný kanál. Ak by si sa dostal až ku kryštálu, je na ňom napísaná frekvencia v kHz. Je to taká celosklenená placka s malým kolieskom vo vnútri.
Tiež som sa s ňou hral pred 15 rokmi, no skončilo to vyhorením nf koncového stupňa, vtedy ešte osadeného germániovými tranzistormi GC52xK :oops: . Čo by som ešte mohol spomenúť je minimodulové riešenie plošného spoja, kde sa malé celky súčiastok zapájali medzi dva malé plošné spoje a to potom šlo na hlavný plošák. Možno celkom dobré riešenie čo sa úspory miesta týka, no servisák sa zase potrápil, kým sa k vadnej súčiastke dostal.
0
RoHS? Hrôza a des.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 42

Re: tesla radiostanica

Príspevok od používateľa datam » 04 Máj 2012, 11:45

Ivan_Ryger napísal:Pekný technický parameter, že dobrá a lacná :D
Najlepšia anténa je kus drôtu. Originál k tejto PR21 boli 5/8 lambda antény na patričný rozsah. Keďže tieto RDST používali policajti, hasiči a záchranári, neodporúčam ich používať, aby si z toho nemal problém. Zožeň si CB ak chceš kvákať do éteru. Určite za tie problémy ti to nestojí.
Ak chce kvákať nech si kváka doma do karaoke a nie na CB :evil:
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: tesla radiostanica

Príspevok od používateľa muziker » 04 Máj 2012, 19:11

Ak už spomínate staré TESLA rádiostanice, pre zachovanie spomienok zo 70-tych rokov mám kompletné 2 kusy PR 22, 2 kusy PR 11 a aj vozidlové VR-ky a rovnako aj dokumentáciu k nim. Chodilo to vcelku bez akýchkoľvek problémov až na to že to nemalo žiaden umlčovač šumu. Výkon bol dostatočný, lebo sme komunikovali cez sieť základňových staníc a tak nebol problém ani 100 km pri výkone 1 W napr. PR 11. Rovnako aj 10 W vozidlové boli v pohode najmä ak sa auto odstavilo niekde na kopci,tak to šlapalo aj 50 - 60 km. PR22 boli len na krátke vzdialenosti a prakticky to boli iba také malé "šumítka" - ale poslúžili bez problémov do 2 - 3 km.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1753
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: tesla radiostanica

Príspevok od používateľa pablox » 04 Máj 2012, 19:27

Mam doma niekde v pivnici 2ks PR22. Pozri na aku su frekvenciu a najdi si ju v tabulkach TU SR. Mojeboli naladene na 78Mhz co je podla tabuliek zdielany kmitocet, mal som ju zapnutu asi 2 tyzdne v kuse kym neskapala baterka a nikdy som nikoho nezachytil. Oproti PMRkam s ktorymi som sa v zastavbe dovolal na max 150m toto chodilo na kilometer :)
0

mato1168
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 371
Dátum registrácie: 22 Apr 2012, 21:48
Bydlisko: Piešťany
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: tesla radiostanica

Príspevok od používateľa mato1168 » 05 Máj 2012, 20:47

Pozriem tu frekvenciu a kde najdem tu tabulku s tymi frekvenciami
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1753
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: tesla radiostanica

Príspevok od používateľa pablox » 08 Máj 2012, 19:58

0

Používateľov profilový obrázok
alexandr
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 690
Dátum registrácie: 08 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58
Kontaktovať používateľa:

Re: tesla radiostanica

Príspevok od používateľa alexandr » 09 Máj 2012, 19:21

Ak to chceš definovať podľa frekvencie X-talu , tak k tomu treba prirátať / odrátať ešte medzifrekvenciu....
Niektoré Pardubické stanice mali už vtedy dvojité zmiešavanie - s 10,7 mhz a 455khz medzifrekvenciou -pozor na to.
Nechcem odradzovať - ale nebolo by vhodnejšie si kúpiť lacnejšiu CB alebo LPD či PMR rádiostaničku ..... Napríklad 9.6. je v Borovciach rádioamatérska burza a stretávka - bude ich tam určite dosť a za ľudové aj iné ceny...
Nech sa darí!
0

OM4AJK
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 22 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad V8hom
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: tesla radiostanica

Príspevok od používateľa OM4AJK » 12 Máj 2012, 19:47

CB a PMR staničiek je dosť aj v hypermarketoch, čo sa týka kúpiv Borovciach, určite sa dá z čoho vybrať za veľmi rozumnú cenu . Najviac CBčiek a PMRkiek býva na sretnutí na REMATE, tá už tento ok bola v apríli . Tak potom ste vítaní v Borovciach, kde ovšem budme aj ja :D Snáď .
0

mato1168
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 371
Dátum registrácie: 22 Apr 2012, 21:48
Bydlisko: Piešťany
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: tesla radiostanica

Príspevok od používateľa mato1168 » 17 Feb 2013, 21:38

viem ze je to stara tema ale rozobral som tu radiostanicu a je tam pravdepodobne frekvencia 153,550 jednotku neviem ale myslim ze MHz ak by niekto mal radiostanicu s touto frekvenciou a predal by mi ju bol by som rad.
Alebo ak by niekto mal dve radio stanice napr pr 22 na tej istej frekvencii a predal by ich za dobru cenu tak by som ich kupil
0

oravan

Re: tesla radiostanica

Príspevok od používateľa oravan » 27 Máj 2013, 22:24

pozor tento človek je klamar , ta frekvencia je zakupena použivaju ju železnice aktivne

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: tesla radiostanica

Príspevok od používateľa muziker » 27 Máj 2013, 22:39

PR22 sa v minulosti používali aj v telekomunikáciách, na ČSD, aj v priemysle. Aby nedošlo ku vzájomnému rušeniu, všetci používatelia mali pridelené iné frekvencie. Inak dosah týchto staníc nebol veľký. Ja som ich používal na cca 4 km max. pri priamej viditeľnosti (v členitom teréne menej). Potom to už viac šumelo ako komunikovalo.

Anténa by sa dala po úprave použiť napr. niečo z ponuky na :

http://www.drbal.cz/material/index.php? ... &stranka=1
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: tesla radiostanica

Príspevok od používateľa xmilos » 28 Máj 2013, 06:56

VYkon PR22 mala len 100mW, z toho vyplyval aj mizerny dosah. Prevadzkoval som komplet radiovu siet Selektic ( zakladnovka, ZR16, vozidlovky VR21,22 , prenosky PR21 a PR11 ) prenosky PR21 sa prestali pouzivat uplne, vacsi dosah malo silne pisknutie :--)
Potes sa s tym, ale na prevadzku sa to abolut nehodi.
To skor PR11 ta mala tusim vykon az 1W, umlcovac sumu, "stand by" a ine..
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: tesla radiostanica

Príspevok od používateľa muziker » 28 Máj 2013, 18:05

Ano máš pravdu. PR 22 čo som mal k dispozícii mala výkon tuším 0,4 W, silnejšia bola PR11 a tá mala výkon 1 W. Najsilnejšie boli vozidlové (VR 10 ?) a ďalšie - tie mali 10 W výkon podobne ako aj základňové stanice.. Tak napr. s PR11 nebol problém cez základňovku prekonať aj 100 km vzdialenosť. Selectic bol prídavný modul pre selektívnu voľbu (ja som mal možnosť voliť napr. vozidlové stanice pomocou "selectik-u" cez otočnú číslenicu (podobne ako na klasickomý telefón. prístroji). Chcelo to ale antény základňových staníc umiestniť dostaočne vysoko (využívali sme anténny stožiar pre miestne vysielače TV - tzv. vykrývače na ktorých nám rádiokomunikácie určili miesto montáže).

Kdesi doma mám aj komplet dokumentáciu ku PR22, PR11, VR10 , ..... (tiež dvojice komplet. staníc PR22, PR11, VR10) takže ak treba môžem pozrieť presnejšie výkony ako aj ďalšie tech. údaje.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: tesla radiostanica

Príspevok od používateľa xmilos » 29 Máj 2013, 06:59

Vozidlove radiostanice VR21 - 22 a zakladnova ZR16 pouzivali ten samy koncovy VF modul.
Najlepsie bolo, ked sa mi miestny telekomunikacny uradnik vyhrazal, ze nas pride skontrolovat ( lebo sme ich aj opravovali ).
Ano, aj ta mala PR21,22 mala v posluchovke tri tlacidla selektivnej volby cez ktoru sa dalo dovolat na konkretny "telefon".
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok