vysielac s atmega???

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

joci
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 14 Apr 2013, 15:06
Bydlisko: Vranov nad Toplou
Vek: 24

vysielac s atmega???

Príspevok od používateľa joci » 07 Júl 2013, 11:40

Dobry den,chcel by som vediet-ciste TEORETICKY-ci by sa nejak dal urobit z uP ATmegaxx,vysielac,ktory by generoval nejaky signal s frekvenciou napr. 314MHz(neviem ci som uviedol dobry priklad na frekvenciu lebo nerobim s tym,ale to je teraz aj tak jedno).Takze na UART by som pripojil nejaky iny procesor s hlavnym programom a :D aby sa cez ten "vysielac" dali prenasat data. Neviete ci sa to da??? :D
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: vysielac s atmega???

Príspevok od používateľa jaromir » 07 Júl 2013, 11:43

Ano, da. Hoci - velmi tazko a bude to uplne zle.
Radsej napis co vlastne chces robit.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: vysielac s atmega???

Príspevok od používateľa peterple » 07 Júl 2013, 12:21

Ako písal Jaromír, áno dá. A myslím si že je to celkom dobrý nápad. Pretože je to veľmi zložitý problém tak ti bude trvať najmenej 10 rokov než to urobíš. Naučíš sa však pri tom ohromné množstvo vecí takže z teba bude odborník na VF techniku na pohľadanie.
Ak to ale chceš trocha rýchlejšie vyber si niečo z tohoto:
http://www.sos.sk/?str=12&code=D3050
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: vysielac s atmega???

Príspevok od používateľa jaromir » 07 Júl 2013, 12:42

Ak som spravne pochopil, on chce genrovat VF priamo pinom AVR-ka.
Da sa to, dokonca som videl take prasarne, kde digitalny vystup bol pripojeny priamo bez filtrov na antenu a dalo sa to (resp. neviemkolka harmonicka) chytit v nejakom pasme, ale to je zhovadilost najvacsieho kalibru.

Tie RF moduly z SOS su dobra volba, pripadne na ebay je kopa plusminus podobnych modulov (staci hladat 433MHz - trebars toto http://www.ebay.com/itm/433mhz-WL-RF-tr ... 5655e57907 ) alebo bluetooth modulov (treba hladat HC-05 alebo HC-06). Bluetooth moduly si mozu kecat medzi sebou alebo ho mozes ovladat z PC/telefonu.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: vysielac s atmega???

Príspevok od používateľa peterple » 07 Júl 2013, 13:35

Ja som to pochopil dvoma smermi. Buď je chalan šikovný a naštuduje si oscilátory, modulácie, antény ... a potom postaví s AVR poriadnu vysielačku a nie rušičku. Alebo chalan patrí medzi 99,9% mládeže a má predstavu že na to stačí avr a program ktorý stiahne z internetu plus úprava niekoľkých riadkov. V tomto prípade som mu ponúkol druhé riešenie jeho problému.
Tá prvá možnosť mi je viac sympatická.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

joci
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 14 Apr 2013, 15:06
Bydlisko: Vranov nad Toplou
Vek: 24

Re: vysielac s atmega???

Príspevok od používateľa joci » 07 Júl 2013, 13:48

No,tak prave teraz mi ten vysielac netreba len som chcel vediet ci sa to da.Mozno si to niekedy nastudujem prip. nepoznate o tom nejaku e-knihu? :D
0

anonymousCoward
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 150
Dátum registrácie: 12 Máj 2013, 11:09
Bydlisko: KE

Re: vysielac s atmega???

Príspevok od používateľa anonymousCoward » 07 Júl 2013, 15:28

Pozri rad ATmieg s integrovanym 2.4 GHz transcieverom pre IEEE 802.15.4: http://www.atmel.com/products/microcont ... tions.aspx
Tak ci tak ale budes potrebovat nejaku bizuteriu okolo chipu, aj ked v tomto pripade toho bude asi najmenej. Vyhodou je dostupnost kniznic pre vsetky mozne komunikacne protokoly.
0
War is peace. Freedom is slavery. Ignorance is strength.
There is no such thing as a well-adjusted slave.

Používateľov profilový obrázok
kelwin
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 336
Dátum registrácie: 31 Máj 2013, 12:16

Re: vysielac s atmega???

Príspevok od používateľa kelwin » 08 Júl 2013, 09:33

314MHz(neviem ci som uviedol dobry priklad na frekvenciu lebo nerobim s tym,ale to je teraz aj tak jedno).
pre EU rozhodne nie 433.092 napr alebo 868-869mhz si pozri moduly vid nizsie. V priklade je to jedno v nasom regionie to jedno nieje.

Kód: Vybrať všetko

312-315 MHz	Letecká pohyblivá 	mil.	harmon. mil. pásmo	 Obranné systémy 	riadenie letovej prevádzky
Ako som cital zadanie otazky 2-3x a dumal co mlady muz chce....
Tak chce prenasat data - cize mu ide skor o digitalnu komunikaciu
(pozri si RFM12 modul ma na to aj kniznice pripadne mozem hodit par linkov dokonca to ma uz aj MESH stack)
Pripadne este nejaky lacnejsi model cca5e AM/OOK/ASK/FSK/GFSK/CW :)


Ak by to studoval napisal by otazku/request urcite inak a zatial asi este nevie co presne potrebuje len hlada riesenie ako preniest data.


A ako bolo uz spomenute v skorsom prispevku su min 3 projekty (o ktorych zatial viem) kde rozkmitaju digitalny pin a vysielaju

"Nizko rozpoctove vysielace" - Otvoreny rozkmitany obvod
Ak by to chcel niekto studovat podla popisu si to najde nerad by som inspiroval nejakeho mojho suseda :-D

Asi ten najvacsi ulet co som videl je ako na VGA karte rozkmital vystup a vysielal
modulacia bola nejaky QAM64? signal (obaz z X Windows) primal DVB-T na settopboxe na TV ;)
(ako napad a ukazka schopnosti ten projekt mal vyznam)


Dalsia velka prasarna AM vysielac bolo Raspberry Pi (tento princip je mozne adaptovat aj na jednocip 5V napajanim)
A prave zneho vysiel dalsi projekt ktory som nedavno asi tyzden dozadu mal v ruke 538KHz AM AVR transmitter
(tusim to postavil nejaky rus takze na vychode sa neseru :)

Este ze sa nepyta na long-distance ktomu RF AMP (ten vystup by som mozno aj chcel vidiet na spetralnom analyzeri )
kazdy HAM by zneho mal velku radost a asi aj pojazdne meracie vozidlo asi by ocenilo tu log-per antenku ktoru maju hore :)


Preto mu odporucim pozri si GP (Generalne povolenie) ako prvy krok je to halda PDFiek
kde mozes a akym ERP vykonom vysielat aka je povolena modulacia pre dany segment pasma a kolko je povoleny pracovny vysielaci interval pre dane pasmo hoci si na vychode ale aj tam mozes prave tou hramonickou rusit napr nejaku verejnu sluzbu letecku a pod (zalezi kde to spustis)

Kedze Atmel/AVR je aj v Arduine (tj ATmega168/328) teda technicky je to to iste akurat Arduino (je par fixed modelov)
Staci ti dat do googla Arduino RF module / Arduino RF shield potom si vyberies podla frq/dosahu a interface(i2c/SPI/USART TTL)
je toho na kyble akurat si vsimaj ci je to EU Region myslim IARU 1. ISM pasma su v SK take asi 3 najcastejsie pouzivane 433/868+/2.4 a 5ghz

Lacny TX


Lacny KIT RX/TX
a este Nordic Wirelles 2.4 pripadne nejaky Bee/Bluetooth modul pre 2.4ku

Inak plati ze neschvalene zariadenie sa prevazdkovat na SK nesmie a je jedno ci stym dokricis od kurina po koniec humna (hadam este jedna info GP - Generalne povolenie myslim umoznuje vysielat 10mW E.R.P len to nesmie rusit verejnu sluzbu pricom nemas ziadnu pravnu ochranu ze ty nebudes ruseny)

A pamataj najlepsi zosilovac dosahu je dobra a vyladena antena nie kus drotu (aj ked funguje)
inak znaham GDO a SWR do 500 resp 900mhz 20W keby niekto nepotreboval :)



PS> Chalan by este mohol napisat aku rychlost potrebuje a vzdialenost a aky typ prostredia ma (interier exterier beton urban zona a podobne potom sa da vybrat pasmo vykon a antenky)
0

Napísať odpoveď