WiFi odrazna plocha

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

paliko1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 17 Máj 2017, 23:04

WiFi odrazna plocha

Príspevok od používateľa paliko1 » 09 Jún 2022, 10:29

Prosim znalych radiomaterov o radu. Existuje nejake pravidlo, ake velke oko sita ma mat odrazna plocha (reflektor) v zavislosti na vlnovej dlzke signalu. Zabudol som to a neviem dohladat - stale dostavam sialene odkazy na mimozemske radiove signaly a pod. Robim novu verziu odraznej plochy a povodne velmi jemne hlinikove sitko dlho nevydrzalo. Tak chcem dat nieco pevnejsie ale s vacsimi okami. Vdaka.
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: WiFi odrazna plocha

Príspevok od používateľa Sani1 » 09 Jún 2022, 10:51

Skús porozmýšľať nad vlnovou dĺžkou. Ak bude oko väčšie ako vlnová dĺžka, tak ten signál tade "prelezie". Čo ti bráni tam dať "plný" plech?
Čím hustejšie, tým lepší odraz.
0

paliko1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 17 Máj 2017, 23:04

Re: WiFi odrazna plocha

Príspevok od používateľa paliko1 » 09 Jún 2022, 13:17

2x3m plny plech? To potrebujem iny zaklad aj konstrukciu. Snezenie, vietor, vandali/zberaci zeleza. Je to pod lesom 500m od dediny :(. Ja viem ze cim hustejsie tym lepsie, ale pod urcitu velkost uz to nedava zmysel. Hladam hranicu kedy to sito este bude fungovat. Urcite k tomu existuju realne vzorce.
0

om0aao
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 04 Apr 2013, 07:31

Re: WiFi odrazna plocha

Príspevok od používateľa om0aao » 09 Jún 2022, 13:58

Pre Faradayovu klietku platí, že oká alebo mriežky, otvory v klietke musia byť menšie ako dĺžka signálu, ktorý sa má blokovať.

Tu ale ide o odraznú plochu, takže limit sa týka jej veľkosti. Ak bude menšia ako lambda/2, nebude fungovať ako odrazná plocha. Teda pri 2,4 GHz (vlnová dĺžka cca. 13cm) by to bola odrazná plocha menšia ako 6,5 cm. To je maximálny rozmer oka (pozor na uhlopriečku v prípade siete so štvorcami).

K anténe ale poznámka - ten rozmer odraznej plochy 2 x 3 m pre WiFi je značne nezvyklý. Ak ide o parabolu, tak tam vstupuje do úvah aj presnosť zakrivenia v každom bode, a preto sa pri parabole volí mriežka s malými okami.

Pre 2,4 GHz a zisk antény cez 20dbi ale určite parabolu. Iné antény sú na týchto frekvenciách náročné na výrobu (presnosť, použité materiály) a málokedy sa podarí dosiahnuť požadovaný zisk

Viliam, OM0AAO / OM0A
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: WiFi odrazna plocha

Príspevok od používateľa breta1 » 09 Jún 2022, 14:12

Myslím, že oka síta by měly být menší než 0,1Lambda, tedy pro 2,4GHz menší než 12 mm
0

paliko1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 17 Máj 2017, 23:04

Re: WiFi odrazna plocha

Príspevok od používateľa paliko1 » 09 Jún 2022, 22:41

Vdaka breta1, to by sedelo, take nieco sa mi mari z minulosti.

om0aao, je to rovna plocha, nie paraboloid. Na chalupu z domu nemam priamu viditelnost. Tak idem z domu cca 500m na tu odraznu plochu, a potom dalej asi 2.5km. Na koncoch Ubiquity AirGrinM5. Na tej ploche mi tie signaly zvieraju uhol zcca 15 stupnov. A na zaciatku som sa bezne dostal pod -69dBm uroven signalu. Teraz sa to zhorsilo, dreveny rtam sa rozsusil, poskodena sietka a pod... Stale som na vva -75dBm. Ale chce to urobit nanovo a poriadne.

Dik vsetkym za info.
0

om0aao
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 04 Apr 2013, 07:31

Re: WiFi odrazna plocha

Príspevok od používateľa om0aao » 10 Jún 2022, 14:40

Tak radšej pasívny prevádzač. Kedysi sa využívalo na pokrytie TV signálom v dolinách. Anténa A bude nasmerovaná na dom. Káblom bude pripojená anténa B nasmerovaná na chalupu.

Princíp fungovania je ten, že anténa A zachytí signál, ten káblom "posunie" anténe B, ktorá ho vyžiari. A opačne.

Pozor je potrebné dať na to, aby medzi domom a chalupou priamy signál nebol. Ak je, dochádza k vzájomnému rušeniu priameho signálu a prevádzaného (ten je o nanosekundu oneskorený, lebo ide dlhšou trasou). V TV to kedysi vytváralo "duchov".
0

paliko1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 17 Máj 2017, 23:04

Re: WiFi odrazna plocha

Príspevok od používateľa paliko1 » 21 Júl 2022, 14:07

Tak som tu plochu urobil z pozink sita s okom cca 6mm. Hladal som nerez ale sialene ceny za stvorak.
Rozmery 2x3m, celkova vzdialenost medzi antenami cca 4km, sito asymetricky umiestnene cca 1:3 km.
Myslim ze kvalita signalu hovori za vsetko, super vysledok. Mozno sa to niekomu hodi ako inspiracia - netraba sa bat vysledku.
IMG-20220717-WA0010.jpg
IMG-20220717-WA0011.jpg
IMG-20220717-WA0012.jpg
AirGrid 0722.PNG
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: WiFi odrazna plocha

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Júl 2022, 18:15

pekná robota,hlavne že funguje.
Toto sito z ruského radaru akurát chytá dobrých 30 rokov ,pupavove nálety mezi sestrine kvety :wink:
neviem na koľkých GHz to bežalo ale oko je okolo 5-6mm.
Prílohy
IMG_20220721_180858.jpg
IMG_20220721_180840.jpg
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: WiFi odrazna plocha

Príspevok od používateľa 5ko » 21 Júl 2022, 18:22

om0aao napísal:
10 Jún 2022, 14:40
Tak radšej pasívny prevádzač. Kedysi sa využívalo na pokrytie TV signálom v dolinách. Anténa A bude nasmerovaná na dom. Káblom bude pripojená anténa B nasmerovaná na chalupu.

Princíp fungovania je ten, že anténa A zachytí signál, ten káblom "posunie" anténe B, ktorá ho vyžiari. A opačne.

Pozor je potrebné dať na to, aby medzi domom a chalupou priamy signál nebol. Ak je, dochádza k vzájomnému rušeniu priameho signálu a prevádzaného (ten je o nanosekundu oneskorený, lebo ide dlhšou trasou). V TV to kedysi vytváralo "duchov".
Tomi sa hovorí pasívne relé,ale tam je potrebné na druhom páre antén zmeniť kvôli rušeniu sa polarizáciu na vertikal.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: WiFi odrazna plocha

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Júl 2022, 01:46

paliko1 napísal:
21 Júl 2022, 14:07
Tak som tu plochu urobil z pozink sita s okom cca 6mm. Hladal som nerez ale sialene ceny za stvorak.
Rozmery 2x3m, celkova vzdialenost medzi antenami cca 4km, sito asymetricky umiestnene cca 1:3 km.
Myslim ze kvalita signalu hovori za vsetko, super vysledok. Mozno sa to niekomu hodi ako inspiracia - netraba sa bat vysledku.
IMG-20220717-WA0010.jpg
IMG-20220717-WA0011.jpg
IMG-20220717-WA0012.jpg
AirGrid 0722.PNG
Super vec hlavne ked to funguje. To sa az tak dobre signal odrazi? Zaujimave.

Tu velkost odraznej plochy (este tu drevennu) si volil od oka alebo pokusne si zvacsoval az kym si mal dostacujuci sinal? Ak by to bolo 5x5m mal by si este lepsi signal?

Ako si nastavoval uhol odrazu? Nemusi to byt velmi presne? ( ako ked odrazas slnko a niekoho slepujes, tam musis byt velmi presny aby si niekoho na 500m oslepil)
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

paliko1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 17 Máj 2017, 23:04

Re: WiFi odrazna plocha

Príspevok od používateľa paliko1 » 22 Júl 2022, 08:42

Rozmer som na prvy test skusil nahodne, prisla mi to taka maximalna velkost s ktorou este dokazem rozumne manipulovat. A stacilo. Viac by som to uz nezvacsoval, nemyslim ze to bude mat zasadny prinos.

Nastavovanie je fakt citlive. Staci posunut o 2cm a signal ide rapidne dolu. Urobil som si pristup na ten AP s internetu. A pri site pod lesom som sa mobilom na neho pripojil a pekne som si na stranke merania signalu kontorloval silu signalu. Easy. Najprv horzonatlne, potom vertikalne, parkrat zase to iste az na max signal. Nic zlozite. Dobre ked Ti niekto moze pomoc/hlasit - tazko pozerat do mobilu aj dotahovat skrutky.

Ja som sa toho na zaciatku bal, lebo najprv vela roboty bez isteho vysledku. Na nete sa k tomu docitas velmi malo - takmer nic. V KE taku odraznu plochu mala za sociku televizia nad zimakom, pouzivali ju pri prenosoch. Bolo to asi na UHF ale som si povedal, ze to predsa musi fungovat. Taka pionierska robota. Funguje.

5ko, ten radar v zahradke je fascinujuci :potlesk:
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: WiFi odrazna plocha

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Júl 2022, 10:28

:partyman:
5ko napísal:
21 Júl 2022, 18:15
pekná robota,hlavne že funguje.
Toto sito z ruského radaru akurát chytá dobrých 30 rokov ,pupavove nálety mezi sestrine kvety :wink:
neviem na koľkých GHz to bežalo ale oko je okolo 5-6mm.
5ko, to sito z toho radatu tu velmi neukazuj, lebo pride k tebe Nagy zabavi ti ju a daruje to sito Zelenslemu na ukrajinu, aby tu vojnu uz vyhral .... :biggrin: Vsetko vojenske co je na ukrajine sa pocita....:biggrin:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: WiFi odrazna plocha

Príspevok od používateľa 5ko » 22 Júl 2022, 10:53

keby som napísal, že pod zemou je kompletný radar,tak mi aj poryľujú zahradku :lol:
páli...a neskúšal si, či by nestačili TV paraboly 120 CM,ale tam by už bolo treba napájanie.
Ešte tam daj el. ohradniky,nech ti to nepodryje diviak. :lol:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

paliko1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 17 Máj 2017, 23:04

Re: WiFi odrazna plocha

Príspevok od používateľa paliko1 » 25 Júl 2022, 08:59

Paraboly som neskusal, to uz v tom lese velmi bije do oci. Takto je je to "nejake sito na chytanie korovca" ;)
Diviakom tie pozink rury velmi nechutia. Este tak medvedovi na poskriabanie chrbta :)
0

Používateľov profilový obrázok
Petronas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 434
Dátum registrácie: 28 Jan 2012, 18:13
Bydlisko: NZ

Re: WiFi odrazna plocha

Príspevok od používateľa Petronas » 05 Mar 2023, 19:41

Ahoj, potreboval by som zmerat SWR na 2,4GHz antene, nema niekto z NZ, NR a okolia nano VNA 2 a pod. ?

Diky
0
veroudering sizni qoqishdi o toilalo oo latou olaga bumayad para sa laro sa isang makatarungang compensa el joc en una fira

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok