prepojenie anten

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

gegoo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 19 Aug 2010, 00:00
Vek: 38

prepojenie anten

Príspevok od používateľa gegoo » 24 Máj 2023, 23:46

mame napr J antenu ktora ma isty zisk , co sa stane alebo je moznost tych anten urobit napriklad 2 lebo 4 a navzajom ich pospajat splitrom alebo proste kablom spajkovanym spojom bude sa ich gain pocitat ako ich sucet vsetkych ?
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: prepojenie anten

Príspevok od používateľa ivan_01 » 25 Máj 2023, 12:04

myslíš, čím viac antén, tým viac signál ? Nie, takto to nefunguje, zisk antén sa nesčíta (v určitých prípadoch násobí) a pri prostom zospájkovaní ten zisk môžeš úplne zabiť. Prečítaj si niečo o prispôsobení antény a vedenia, vlnovej dĺžke a anténach všeobecne. O akom frekvenčnom pásme je reč? (FM, Wifi či K band ? )
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: prepojenie anten

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Máj 2023, 12:19

Anténna sústava nie je NF obvod, tam platia iné pravidlá. Treba zohľadnovať fázové aj impedančné pomery, (treba si to pozrieť.)

Antény je možné sériovo aj paralelne spájať. Ich zisk je udávaný v dB. Zisk je možné primitívne sčítať, len ak si ho prevedieš na obyčajný rozmer. V logaritmickom rozmere je dvojnásobok napäťovo + 6 dB, výkonovo + 3 dB.

Paralelným spojením dvoch antén klesne impedancia na polovicu. Preto sa často robí štvoranténová sústava, 300 Ohm Yagi, kde sa spájajú dve antény do séria a potom tie dvojice paralelne, (300 Ohm dvojlinkou). A potom je možné na impedančný prevod použiť obyčajné prevodové trafko symetrických 300 Ohm na nesymetrických 75 Ohm a použiť na zvod koaxiál, (nie obyčajný, ale pre exteriér).
0
Naposledy upravil/-a Dolfi v 25 Máj 2023, 18:23, upravené celkom 1 krát.
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: prepojenie anten

Príspevok od používateľa Sani1 » 25 Máj 2023, 13:38

Len tak na doplnenie, je dôležité nie len ich umiestnenie, ale aj vzájomné rozmiestnenie a vzdialenosti medzi nimi.
0

gegoo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 19 Aug 2010, 00:00
Vek: 38

Re: prepojenie anten

Príspevok od používateľa gegoo » 25 Máj 2023, 19:19

Dolfi napísal:
25 Máj 2023, 12:19
Okej z toho to chapem nasledovne nemozem zvod napr z J-pole anteny napajkovat tam kde ma byt ( 50 ohm swr 1,0 - 1,1 ale niekam kde to bude okolo 100 ohmov ( 2 anteny ) alebo ako si to vravel ty , len merak ohmov anteny nemam to je kus problem , ale z swr by sa to dalo nie ? ( pomer medzi realnym a 50 ohmovy odporom ) cize ked mi vyjde swr 2,0 a spojim dve take do paralelky tak bude 1,0 teoreticky ? tak spravne ? a ako je to z tymi dbi ? zcitaju sa ? alebo sa zcitaju v istom pomere ?
ivan_01 napísal:
25 Máj 2023, 12:04
myslíš, čím viac antén, tým viac signál ? Nie, takto to nefunguje, zisk antén sa nesčíta O akom frekvenčnom pásme je reč? (FM, Wifi či K band ? )
pmr 446 mhz , no neviem na youtube som uz videl poskladanych aj 5 anten yagi nad sebou do kopy , alebo dipoly zapojene dokopy na jednej tycke ich bolo das 5 ks , asi by to nerobili kebyze to nefunguje , ja len neviem ako na to
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: prepojenie anten

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Máj 2023, 22:12

Prepáč, že som reagoval ! Čosi mi utkvelo v pamäti z TV diaľkového príjmu a chcel som ťa len upozorniť, že spájanie antén nie je úplne triviálna vec a platia tam určité pravidlá. No priznám sa ti, že sa mi vôbec nechce začať študovať problematiku J-pole antén, (až teraz som si to otvoril). Skús počkať, či niekto znalý sa neozve, resp. sa pokús pochopiť danú problematiku sám. A jednoducho začni experimentovať. Problematika okolo antén je určite "dosť ducharina" a možno sa ti podarí dosiahnuť neskutočné výsledky, aj v rozpore s teóriou ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: prepojenie anten

Príspevok od používateľa balki » 25 Máj 2023, 22:15

Už je to nejakú dobu čo sa o teóriu antén nezaujímam, ale spomínam si, že sa antény dajú zapájať do skupín, predovšetkým pre zvýšenie zisku (smerovosti) alebo v prípade anténnych fázových systémov sa dá meniť tvar a smer vyžarovania (radary). S obľubou sa takto využívajú aj jednoduché dipóly. Ak sú dipóly vzdialené rovnomerne od seba (určitý násobok Lambda) ich polia sa navzájom ovplyvňujú a pri správnej vzdialenosti sa logaritmicky sčítavajú a tým výsledný zisk stúpa. Na internete sa určite dočítať aj ku vzťahu ktorý daný zisk určuje.

Ak to teda ide u dipólu, tak to musí fungovať rovnako aj pri J-anténe, nakoľko sú si veľmi podobné aj vyžarovacím diagramom. Osobne som takto antény nikdy nepotreboval spájať, robil som so štrbinovými anténami kde spojenie vytvoril samotný vlnovod, a výsledný diagram bol daný rozmermi. Ale predpokladám že teória spájania zvodov u dipóle bude obdobná pre dodržanie výslednej impedancie bez odrazov. Hľadaj antenna power splitter. S týmto už reálnu skúsenosť nemám, nech poradia iní čo sa s tým už zaoberali.
0

OM4AJK
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 22 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad V8hom
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: prepojenie anten

Príspevok od používateľa OM4AJK » 26 Máj 2023, 23:06

Nechcem byť nepríjemný ani zlý, ale podľa toho, čo píšeš, o tejto problematike nevieš. Byť tebou, ani sa tým nezaoberám, lebo vo výsledku to bude ešte horšie ako s jedným J-polom.
Pokiaľ nemáš anténny analyzér, nemá zmysel sa do toho púšťať. PSV meter ti nepomôže, pretože PSV 1:2 môže znamenať 100 ohmov, ale aj 25 :wink:
Napojiť J-pol na mieste, kde má 100 ohm je nerentabilné, pretože tam nebude rezonovať. Umiestnenie a vzdialenosť J-polov bude dosť komplikované na konštrukciu, ktorá vo výsledku zisku možno 3 dB za to nestoja.
Nehovoriac o tom, že sa tu bavíme o PMR :applause:
Pre náš klub 3KUK som skonštruoval veľa antén, ale sám mám rešpekt pred fázovaním antén :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: prepojenie anten

Príspevok od používateľa cs001 » 26 Máj 2023, 23:34

Niečo o anténnych sústavách bolo v ARB 01/84 tiež ARB 01/82...
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: prepojenie anten

Príspevok od používateľa breta1 » 27 Máj 2023, 12:36

Antény pro příjem televize - Tomáš Český.
Knihu si stáhni, tam vše najdeš.
0

Používateľov profilový obrázok
alexandr
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 690
Dátum registrácie: 08 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58
Kontaktovať používateľa:

Re: prepojenie anten

Príspevok od používateľa alexandr » 02 Dec 2023, 14:29

Ano , je to širšia problematika , ale v zásade zisk dvojčaťa je v ideálnom prípade plus 3 dB , štvorčaťa plus 6 dB , osmich antén plus 12 dB a t. d .Ideálny prápad znamená že opomenieme stratu na kábloch či zlučovacom obvode a správnom umiestnení antén . Ak špecifikuješ viac , budem sa snažiť poradiť . Ano , dajú sa zlučovať aj vertikálne a všesmerové ant. ako J antena .
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok