Oprava TV prijímača Orava

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

rome55
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 20 Sep 2010, 00:00
Vek: 33

Oprava TV prijímača Orava

Príspevok od používateľa rome55 » 20 Sep 2010, 21:52

Prajem pekny den, tak asi pred tyzdnom mi zacal blbnut obraz na mojom TV prijmaci OVP CTV 254, je to celkom pekny tv a nerad by som ho niekam vyhodil a na tu dobu stal aj dost...takze trz k závade ked ho zapnem takych 30 sekund ide bezproblemov...potom zacne sťahovat vertikálne pravú stranu..je to dost rusive a ked hraje dlhsie tak zacne tmavnut, skoro nic nevidim, ale ked poprepinam naskoci pekny jas, pripadne je tento jav sprevadzany ruzovou alebo castejsie zelenou farbou...schemu mam ale rady si neviem,,,nasiel som korekciu obrazu na doske pri VN ale to len take posuny takze to nepomohhlo-to som si aj myslel...myslim si ze to bude v tunery lebo ked odpojim antenu tak zrnitost je pekna po celom TV aj jas je 100 percentny..dalej sa domnievam, ze to bude asi niekde v okolí obvodu TDA 8362 ...:(..som z toho dost sklamany,,, ked nieco helfnete viem kde mam merat aj OSC mam...nejsom zas daka lamka:D
0

popopepe
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 404
Dátum registrácie: 22 Jún 2009, 00:00

Príspevok od používateľa popopepe » 20 Sep 2010, 21:57

Má to Scart? Dělá to i na něm?
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 20 Sep 2010, 22:22

Keď vytiahneš anténu,naskočí pekný obraz(šum) lebo odpojíš aj zdroj synchronizácie. Podľa mňa to tuner ani VN nebude. Bude to niečo okolo rozkladových obvodov. Značí to krivenie obrazu a posun farby. Tmavnutie môže byť tiež náznakom poruchy niekde v týchto obvodoch. Niečo sa po ´´zahriatí´´ pokafre. Typujem to na kondenzátor alebo načatý rezistor.
0

rome55
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 20 Sep 2010, 00:00
Vek: 33

Príspevok od používateľa rome55 » 20 Sep 2010, 22:51

dakujem zatial, este keby dake postrehy tak budem vdacny...skusim sa este zajtra stym pohrat a uvidim,..ano ano spravne vravis čistý šum..tak max do 10 cm z lavej strany a aj sa krivý potvora...to som si aj ja myslel, ale v zmesi tolkych C a R som dost na vietvy :(...kks tu normalne reagujete vecer o desiatej jak keby bolo rano :D...scart to ma,zajtra skusim pripojit DVD tak to myslis nii?..
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Príspevok od používateľa breta1 » 21 Sep 2010, 07:30

Pokus se dát fotku, nevím co je "potom zacne sťahovat vertikálne pravú stranu" nebo "aj sa krivý potvora".
0

Používateľov profilový obrázok
Lubor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 340
Dátum registrácie: 15 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Nová Dubnica

Príspevok od používateľa Lubor » 21 Sep 2010, 08:53

Dnes urobím dobrý skutok :lol: Vymeň C145 - príčina závady. A keď to už budeš mať otvorené, tak aj C142. Taktiež C04 na doske obrazovky. Čaf!
0

rome55
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 20 Sep 2010, 00:00
Vek: 33

Príspevok od používateľa rome55 » 21 Sep 2010, 16:06

Dakujem ti velmi pekne, uz to islo aj po tej C145, C142 som tiez radsi vymenil a C04 na moje prekvapenie tam vobec nebol, ale dierky tam boli ale ked som lepsie pozrel, nebol tam od vyroby vobec,,tak som ho tam radsej nepchal...a mozem sa ta spytat keby bol ten vykonovy T s nazvom tusim BU508 odpaleny co to robi???...iba ciarka by tam bola?..este raz dik :)
0

Používateľov profilový obrázok
Lubor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 340
Dátum registrácie: 15 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Nová Dubnica

Príspevok od používateľa Lubor » 21 Sep 2010, 17:47

BUčko budí VN trafo a horizontálne cievky. Keby bolo zlé, tak nebude ani čiara, pretože zároveň by nešlo VN trafo t.j. napájanie obrazovky a z toho dôvodu by nemala ako zobrazovať lúč.
Pre tích, čo budú teraz tvrdiť opak / :lol: / tak si treba uvedomiť:
1, Horizontálne budenie posúva lúč horizontálne, čiže, keby boli vadné napr. horiz. vych. cievky, tak sa zobrazí VERTIKÁLNA čiara.
2, Vertikálne budenie posúva lúč z hora nadol, keď je obvod vertikálu zlý,čo sa stáva, tak sa zobrazí HORIZONTÁLNA čiara. :wink:
Keď BUčko prerazí do skratu, vtedy ochrany TV nedovolia naštartovať impulzný zdroj.
0

rome55
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 20 Sep 2010, 00:00
Vek: 33

Príspevok od používateľa rome55 » 21 Sep 2010, 23:02

Vyzeras byt veru frajer :D... este mam jeden tv pošahaný ked sa mi dostavi domov, velmi rad by som sa na teba obratil :DDhehee..tam pre zmenu vobec nejde obraz ani VN nebzuci ale zvuk si vyhrava jak na prveho maja :D..
kde si sa toto vsetko naucil??, ja som si lamal stym hlavu, ze ci mam kukat horizont alebo vertikal...ale samozrejme som pozeral pravy opak jak pises..
0

Používateľov profilový obrázok
Lubor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 340
Dátum registrácie: 15 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Nová Dubnica

Príspevok od používateľa Lubor » 22 Sep 2010, 08:43

Nuž, základ je nechrápať v škole, potom 28 rokov praxe v elektronike, z toho 12 rokov opráv TV ako živnostník, takže, niečo sa na mňa za tie roky nalepilo :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 26 Sep 2010, 03:58

Ne v každé škole učí něco užitečného. Chodil jsem na elektroprůmku a můžu s klidným svědomím říci že se tam probíralo lautr prdlajs. Všechno co jsem věděl po opuštění bran školy jsem se naučil sám a už předtím. Pokud má někdo štěstí na škole kde se ještě něco učí měl by si toho vážit. Jinak je to pouze a jen o tom co se člověk naučí sám. A to chce hodně číst. Pokud má někdo se čtením problémy jeho mínus - umře jako prostý spotřební člověk. Bohužel musím konstatovat zoufalý nedostatek rozumné literatury mimo angličtinu. Jedině v knihovnách se něco najde ale to je tak na základy a pochopení problematiky protože jinak je to z větší části zastaralé.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

zajac100
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 06 Okt 2010, 00:00

oravan 4333A

Príspevok od používateľa zajac100 » 06 Okt 2010, 10:04

Zdravim,mam problem s Oravanom 4333A, najprv neslo IPSALO, potom po vymene hlavneho konda C87 a,b /100uFx2/ naskocil ale teraz mi nejde farba a zvuk,................napatia B-12V, E-187 /165V/, C-12,6V. Hneva ma ze nejde ten zvuk a farby su len ciernobiele,vdaka za radu......................Inac ma oprava IPSALA stala dost vela casu,ten kond je pliaga.
0

Používateľov profilový obrázok
Lubor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 340
Dátum registrácie: 15 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Nová Dubnica

Príspevok od používateľa Lubor » 06 Okt 2010, 18:01

Ten kondík vôbec nie je pliaga, je to klasika, ktorá sa kontroluje ako prvá. :wink:
K Tvojmu problému: Pozri, či si náhodou, keď si sa v tom hrabal, neutrhol niektoré prívody k potenciometrom.
0

zajac100
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 06 Okt 2010, 00:00

COLOR 4333A

Príspevok od používateľa zajac100 » 07 Okt 2010, 10:09

Boli to odtrhnute vodiče z riadiacej dosky,ale tie farby mi nejdu stale pred tym, bol obraz ako fotka,................je to kamošova TV, a požiadal ma či mu ju opravim. Hneva ma už len ten obraz že nemá farby,.............na skúšanie používam Pal genetátor. Vďaka za odpoveď
0

Používateľov profilový obrázok
Lubor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 340
Dátum registrácie: 15 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Nová Dubnica

Príspevok od používateľa Lubor » 07 Okt 2010, 11:11

Aký PAL generátor2 JABEL? Pozor, tento často blbne čo sa týka PAL signálu. Vyskúšaj TV na normálnom TV signáli. Ak ani tam nepôjdu farby, skontroluj najpr ten poťák na farbu a ak bude O.K., tak postupuj od neho ďalej.
0

zajac100
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 06 Okt 2010, 00:00

Príspevok od používateľa zajac100 » 07 Okt 2010, 12:38

Fu tak ten typ generatora neviem presne,...............musim to pozriet,............chcem sa este opytat nevadi to napatie na E-cku ze je 185V a nie 165V.Vybral som odtial tie dva 5uF kondy a mali len 1,2uF takze ich vymenim.
0

Používateľov profilový obrázok
Lubor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 340
Dátum registrácie: 15 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Nová Dubnica

Príspevok od používateľa Lubor » 07 Okt 2010, 13:24

1, Napätie E podľa schémy je 175V. Ak si však niečo robil s R modulom, tak to napätie skús dostaviť trimrom P1. Ak sa dá.
2, Skús ten TV signál, je možné, že generátor PAL máš zle nastavený.Mnohí už takto ,,pátrali" po farbách, nakoniec zistili, že závada nie je v príjmači...
3, Ak tie farby nie su ani pri TV, tak skontroluj na konektore Z8 /to je ten 3-žilák/ na doske G, či sa mení napätie podla toho, ako točíš poťákom. Cca od 1V po 3-4V.
4, Ak si preletovával základnú dosku, pozri, či si nevytvoril skrat, najmä pre modul ,,G" a ,,P".
5, ,,P" je dekoder farieb. Zisti si, či MDA3510 vyhodnotí PAL. Zistíš to na pine 5 toho IO. 4,5V = ČB, 8V = PAL.
P.S. Ozaj, a čo prepínač K-G? V ktorej polohe ho máš.....?
0

zajac100
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 06 Okt 2010, 00:00

ORAVAN 4333A

Príspevok od používateľa zajac100 » 08 Okt 2010, 08:58

Za chvilu sa idem pusti do toho merania,................. k tomu generatoru PALje to TES 910,...............ten trimer P1 bude asi na bloku R lebo v scheme ho nevydim,....................prepinac K-G nereaguje na nic. Zmeriam tie napatia,...................modul P musim ale otvorit lebo je zakritovany ako kanalovy volič.
0

Používateľov profilový obrázok
Lubor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 340
Dátum registrácie: 15 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Nová Dubnica

Príspevok od používateľa Lubor » 08 Okt 2010, 09:11

P1 je na ,,R"
Modul ,,P" nie je zakrytovaný... :wink: Zakrytovaný je kanálový volič a OMFka... :wink:
0

zajac100
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 06 Okt 2010, 00:00

oravan4333A

Príspevok od používateľa zajac100 » 08 Okt 2010, 13:37

Farby mi uz nabehli a to som len pritlacil modul P do toho osadenia,.........pri merani na tom module G ten trojzilak som meral voci (-) polu, nameral som hodnoty okolo 12 V ,................a na tom module P som nameral na vyvode 5 IO MDA 3510 napatie 4,8 V a obraz bol farebny, co by nemalo asi byt lebo pozeram do manualu a tam pisu ze CB je 4,5V a 8 V je PAL.
Momentalne ma vsak zacala trapit este jedna vec,ked stiahnem jas tak obraz ako keby presiel tienim a jemne vystupil naspat, cize nie je uplne tmavy a na obrazovke mi behaju spatne behy, neviem cim to moze byt,............tento oravan zacina byt zacarovaný.
Dakujem za prispevky a obetavy cas.

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 3 minútach:

este som zabudol vyhodil som von kondy C56,C57 jeden mal 2,2 uF a druhy 1,2 uF,......................jeden som nahradil 5uF ale druhy som pouzil ten 2,2uF lebo som nenasiel druhy,...................mozu mat nejaky vplyv aj tieto kondy,...............zvody nemaju tie som premeral

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 18 minútach:

takze som pripojil antenu a kanal naladim ale ide iba ciernobielo, farba mi pri naladenom kanali nenabieha,......zacinam byt zufaly, vdaka za rady
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok