Tesla Z710A - AM/FM tuner

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

oravan

Re: Tesla Z710A - AM/FM tuner

Príspevok od používateľa oravan » 15 Máj 2013, 23:41

presne taky zhanam je to suoer gulaškovy zozik no len smola nedaeri sa mi už som icg zopar spravil ak teda chceš petko pokojne daj ss a sa dohodneme viac ti vysveltim v blogu z pozdravom Dušan

mardetec
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 05 Dec 2015, 00:10
Bydlisko: Mojzesovo
Vek: 42

Re: Tesla Z710A - AM/FM tuner

Príspevok od používateľa mardetec » 10 Jan 2016, 03:40

20160109_205920.jpg
Skôr ako sa tu rozpíšem chcem sa ospravedlniť ľuďom, ktorí sú za zachovanie originality elektroniky pri oprave retro audio zariadení.
Aj ja všetko dávam do pôvodného stavu, ale toto nebolo možné bez rázneho zásahu.
Tak som ju trošku prerobil TESLU Z710A. Chalani bolo to nutné, lebo originál sa nedal použiť ani len do garáže. Som silnoprúdar, tak mi prepáčte za nedokonalé vyhotovenie, ale nechcel som ho vyhodiť do koša. Teraz Vám popíšem chyby, ktoré mal a verte asi všetci by ste to vyhodili hneď do koša ( pôvodne som to aj ja chcel vyhodiť , ale bolo mi to ľúto, také malé šikovné 10 W čudo judo )

Chyby:

- Odpálená jedna strana zosilňovača ( všetko čo bolo polovodič sa zmenilo na vodič ).
- Náhodné skratovanie napájania transformátora z času na čas vypálilo poistku tú 300 mA ( rozleptaná izolácia vodičov ).
- Pri odpajkovaní vodičov z vypínača zostal vypínač nefunkčný ( už mi mykalo okom ).
- Korekcie úplne nepoužiteľné vďaka generátorom šumu ( A273D , A274D ) snažil som sa to prerobiť, vyladiť,pozmeniť,dal som na koniec tandemový potenciometer ( ten šum tam bolo počuť stále ) pri úplnom tichu to veľmi počulo.
- potenciometre zničené ( nepomohlo ani vyčistenie )
- suché kondenzátory
- bonus skryté závady: brumenie vstupov ( keramické kondenzátory 3ks sa od výroby dotýkali plechového tienenia konektorov ).
- posledná vec, opravári staršej elektroniky sa určite stretli, že Cu vodič zapájkovaný skoroduje a dokonalý studený spoj je na svete.
( prepoje všetkých vstupov - konektor,plošný spoj - sú z tvrdého Cu káblika a toto korodovanie bolo unikátne a robilo to šarapatu ).

Potrebné vykonané zmeny:

- Náročná oprava odpálenej strany ( zohnanie originál tranzistorov atď. ešte že mám dobré rezervy )
- Nové napájacie kábliky
- Nový vypínač
- Nové korekcie - stavebnica RSD4132 SX korekčný zosilňovač stereo( stavebnica zakúpená z netu )
- Náročné osadenie nových potenciometrov, nové drážky atď..
- Doplnenie modulu pre oneskorenie zopnutia reproduktorov ( nechtiac som si zle objednal stavebnicu XSX2102 SX obmedzenie prúd.nárazu 2kan., ale prerobil som to a funguje to perfektne a tie odpory som využil ako záťaž pred prepnutím na reproduktory ani to len nelupne - úplne perfektné ( čas cca 2 sek. ) ( stavebnička zakúpená z netu ).
- Zmena uloženia poistiek aby vošiel plošný spoj korekcií
- Doplnenie nového maličkého zdroja ( symetrického ) pre korekcie, nebojte sa vôbec neovplyvňuje zosilňovač
- Výmena vadných kondenzátorov ( aj z dôvodu zmenšenia priestoru pre nové plošné spoje )
- Vyčistenie plošných spojov + nalakovanie ( nalakovaním plošného spoju pre zosilňovač zmizol jemný šum ) zaujímavé že ?
- Výmena tenkých káblikov výstupov na repro L a R
- Odpojenie pôvodných korekcií od napájania ( elektronické prepínanie vstupov som ponechal )
- Samozrejme nastavenie napätí, kľudového prúdu atď..

Záver:

Po náročnom zásahu do základu zosilňovača Z710A, ktoré bolo nevyhnutné som sa konečne dostal k skúške tohoto skvostu.
Páni hrá úplne dokonale ( dokonale myslím na tú triedu, v akej sa pohybuje a na jeho vek - to je vlastne deduško )
- Šum skoro žiadny,len úplne maličký pri plnom výkone
- Oneskorenie zopnutia reproduktorov funguje dokonalé, žiadne lupnutie - prasknutie pri zapnutí a vypnutí - perfektné...
- Korekcie uspokojivé, až na hĺbky, reagujú až na konci potenciometru, ale to prakticky nevadí ( asi vymení potenciometer za iný )
- Zosilňovač hrá krásne mäkko a čisto bez šumu a brumu, praskania, jednoducho paráda
Nečakal som, že to bude až takto dobré a kvalitné toto malé 10 Watt čudo judo. Veľmi sa teším že práve takouto úpravou sa nepoužiteľný zosilňovač znovu narodil v mojich rukách a poputuje do obývačky a bude mi robiť radosť :applause:
Ak by niekto chcel bližšie info tak volajte 0902 823 151, alebo píšte na mail: mardetec@gmail.com rád sa poučím, prípadne poradím.
Želám Vám veľa úspechov pri oprave alebo pri prerábke takéhoto skvostu Z710A.

P.S. - Cenové náklady na úpravu:

1. - Stavebnica XSX2102 SX obmedzenie prúd.nárazu 2kan čiže oneskorenie zopnutia reproduktorov = 8,30 eur
2. - Stavebnica RSD4132 SX korekčný zosilňovač stereo = 22,80 eur
3. - Transformátor 2x15V = 5,50 eur
4. - Vypínač = 1,30 eur
5. - Tranzistory skoro všetky prerazené = 0 eur ( vlastné zásoby )´ :thanks:
6. - Práca = na nezaplatenie cca 2-3 večery pájkovania a hromženia :rolleyes:

Spolu to vyjde cca na 37,90 eur tak do 40,- eur :rolleyes: je to na Vás
Prílohy
Oneskorenie zopnutia reproduktorov.
Oneskorenie zopnutia reproduktorov.
Vyčistený a nalakovaný spodok zosilňovača.
Vyčistený a nalakovaný spodok zosilňovača.
Pohľad z hora na upravenú a nalakovanú dosku.
Pohľad z hora na upravenú a nalakovanú dosku.
Malí transformátor + usmerňovač pre symetrické napájanie korekcií.
Malí transformátor + usmerňovač pre symetrické napájanie korekcií.
Korekčný zosilňovač náročné to sem vpratať. Dorobenie a natočenie potenciometrov bolo fakt náročné a zdĺhavé.
Korekčný zosilňovač náročné to sem vpratať. Dorobenie a natočenie potenciometrov bolo fakt náročné a zdĺhavé.
Nalakovaný a vyčistený plošný spoj zosilňovača ( veľmi dôležité po nalakovaní to prestalo jemne šumieť ).
Nalakovaný a vyčistený plošný spoj zosilňovača ( veľmi dôležité po nalakovaní to prestalo jemne šumieť ).
Poistkový domec bol vymenený za poistkovú vložku na plošný spoj.
Poistkový domec bol vymenený za poistkovú vložku na plošný spoj.
0
Naposledy upravil/-a mardetec v 10 Jan 2016, 22:47, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Tesla Z710A - AM/FM tuner

Príspevok od používateľa oravan » 10 Jan 2016, 09:46

z tým zásahom ostala originál len škatula stratilo to to povôdne zapojenie to ako by som dal do drevenejskrinky moderne rádio a hrá to ale hlavne že to plní účel ale v pohode berem
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Tesla Z710A - AM/FM tuner

Príspevok od používateľa Merak » 10 Jan 2016, 10:01

nebude prvý ani posledný, čo to takto prerobil
povedzme si pravdu, že to pôvodné zapojenie (najmä korekcie a hlasitosť s A273D a A274D) dosť veľa šumelo
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Tesla Z710A - AM/FM tuner

Príspevok od používateľa cool-zool » 10 Jan 2016, 22:49

Tiež som dávnejšie prerábal tento zosilňovač na objednávku . Hlavný dôvod bol práve ten šum ! Inak je to skvelý stroj a ešte aj dnes to hrá lepšie ako nejaké Číny , no tá kombinácia IO na korekcie a hlasitosť bola nešťastnou voľbou (to ešte aj 2x MDA4290V) by bola lepšou voľbou. Ja som to vyriešil stavebnicou korekčného zosilňovača s LM1036N a výsledok bol oveľa , oveľa lepší !
A neviem či náhodou tento korekčák (LM1036N) nie je ešte aj dodnes jedným z najlepších korekčákov pracujúcich na tejto báze (ovládané jednosmerným napätím s jednoduchými potenciometrami). Ak sa mýlim opravte ma . :roll:
0

mardetec
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 05 Dec 2015, 00:10
Bydlisko: Mojzesovo
Vek: 42

Re: Tesla Z710A - AM/FM tuner

Príspevok od používateľa mardetec » 10 Jan 2016, 23:23

oravan napísal:z tým zásahom ostala originál len škatula stratilo to to povôdne zapojenie to ako by som dal do drevenejskrinky moderne rádio a hrá to ale hlavne že to plní účel ale v pohode berem
Ďakujem za názor.
Máš pravdu, ale musel som urobiť takýto zásah, aby to bolo použiteľné ( najradšej by som ponechal originál vyhotovenie ) vlastne je skoro všetka elektronika tak ako bola, len napájanie k operákom som prerušil a do pôvodných plošákov bolo navŕtaných 11 dierok 3 mm na uchytenie nových plošákov + prerobenie poistkového uloženia a samozrejme nové kondíky super ušetria priestor. Bolo mi to ľúto vyhodiť ..... ale tá radosť z funkčnosti a použiteľnosti v roku 2016 je nenahraditeľná.

-- Spojený príspevok 11 Jan 2016, 00:22 --
cool-zool napísal:Tiež som dávnejšie prerábal tento zosilňovač na objednávku . Hlavný dôvod bol práve ten šum ! Inak je to skvelý stroj a ešte aj dnes to hrá lepšie ako nejaké Číny , no tá kombinácia IO na korekcie a hlasitosť bola nešťastnou voľbou (to ešte aj 2x MDA4290V) by bola lepšou voľbou. Ja som to vyriešil stavebnicou korekčného zosilňovača s LM1036N a výsledok bol oveľa , oveľa lepší !
A neviem či náhodou tento korekčák (LM1036N) nie je ešte aj dodnes jedným z najlepších korekčákov pracujúcich na tejto báze (ovládané jednosmerným napätím s jednoduchými potenciometrami). Ak sa mýlim opravte ma . :roll:
Áno máš pravdu je to veeelmi fajn korekčák :agree: a hlavná výhoda je ušetrenie potenciometrov a jednoduché napájanie ( nemusí byť symetrické ) Ja som takéto korekčáky vyrobil už desiatky a dodnes hrajú spoľahlivo a postačovali na konkrétne koncáky. Ale na môj vkus stále trochu dosť šumel. Tak som vsadil na vyskúšanú stavebnicu RSD4132 SX dal som ju do Z710A a je to perfektné. :applause: Opravoval som všelijaké staršie zosilňovače a ako píšeš prekoná to aj všelijaké Čínske prevedenia ( AIWA atď. ) :rolleyes: ,ale som rád že niesom sám, kto to prekopal a spojazdnil. Úprimne som mal pochybnosti to sem zavesiť, že som strácal čas na prerábku tohto deduška Z710A.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Tesla Z710A - AM/FM tuner

Príspevok od používateľa Jirka84 » 01 Feb 2018, 17:22

Trochu oživím toto vlákno následujícím dotazem:
může mi prosím někdo, kdo má tuner T710A k uvedenému zesilovači Z710A ještě v provozu,
ad 1. nafotit provedení uchycení feritové antény na zadní části chassi a zapojení do tišťáku
ad 2. spočítat aspoň přibližně počet závitů na hlavní a vazební cívce na fertce (jedná se o L2, L2´,L3)
Sice mám různé vraky i s cívkami na feritovce, ale nechce se mi moc laborovat s tímto obvodem.
Kdosi je utrhl i s feritkou a já dostal na stůl s prosbou uvést AM - SV do provozu.
Dokonce si ještě něco i pamatuji, jak jsme v mládí motali takové cívky, ale...

Pro lepší orientaci přikládám vstupy a kraj tišťáku, kde mjí být cívky zapojené:
Antena_sch.jpg
Antena_sv.jpg
PS předem díky za konkrétní pomoc Jirka :wink:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Tesla Z710A - AM/FM tuner

Príspevok od používateľa oravan » 06 Apr 2018, 12:36

Ahoj už si zítil to uchytenie ak bude času a uvolnim stvôl tak to mrknem ,k tomu zosiku neviem mne to nešumí ale hlasitosť zaberá skoro pri konci potenciometru výmena IO tam nepomôže budem musieť sa v tom povrtať a k magnetofónu náhodou niekto nemá vrak B60 tam je taká istá mechanika ako T710 ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Tesla Z710A - AM/FM tuner

Príspevok od používateľa mr.dred » 28 Dec 2020, 21:25

Stará téma, ale škoda zakladať novú...

Mám otázočku - aký má byť kľudový prúd koncového zosilňovača (Z710A) a kde ho najlepšie zmerať ?
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Tesla Z710A - AM/FM tuner

Príspevok od používateľa mr.dred » 29 Dec 2020, 07:38

Zatiaľ som nastavil podľa najmenšieho prechodového skreslenia kľuďák na 88mA (úbytok na emitorových 0,5 Ohm odporoch 0.044V). Zaujímalo by ma však, koľko uvádzal výrobca.
To by snáď mohlo byť OK.
Ešte mám otázku.... Aké má mať výstupné napätie stabilizátor (MAA723+KD333) na spodnej doske pre napájanie predzosilňovačov?
Servis manuál sa mi nedarí nájsť...všade sú len schémy bez popisu napätí :rolleyes:
Nemáte náhodou niekto SM, alebo schému s popisom?
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Bossi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 15:26
Bydlisko: Pezinok
Vek: 55

Re: Tesla Z710A - AM/FM tuner

Príspevok od používateľa Bossi » 29 Dec 2020, 09:15

0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Tesla Z710A - AM/FM tuner

Príspevok od používateľa mr.dred » 29 Dec 2020, 10:06

:thumbup: super, je to ono....vďaka.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Tesla Z710A - AM/FM tuner

Príspevok od používateľa E001 » 05 Mar 2022, 20:27

Chlapi oprášim túto tému. Áno, zabite ma, pred časom som z nostalgie kúpil tento zosík aj s tunerom. Používam ho k počítaču v mojej " trucovni ". Doposiaľ som mal repráky 16 Ohm plastové no name vreštibúdky. Podarilo sa mi kúpiť Sony SS CPX 1. Je to ale 4 Ohmové dvojpásmo. No výstup zosíka je 8 Ohm. Predpokladám, že pôjdem výkonovo kdesi max 3W, lebo ich mám cca 1m od hlavy. Na jednom fóre som sa tou kombináciou pochválil a bol som upozornený, na ten odpor bední. Oponoval som, že tie KDčka to musia pri tom výkone vydržať. Vraj môžu odísť budiče. Čo vy na to? Mám sa obávať? Ďakujem za rady.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Tesla Z710A - AM/FM tuner

Príspevok od používateľa mr.dred » 05 Mar 2022, 21:37

Ak máš obavu, že výkon niekedy neudržíš na uzde, tak daj do série s reprákmi 4 Ω rezistory.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Tesla Z710A - AM/FM tuner

Príspevok od používateľa Dolfi » 06 Mar 2022, 12:03

Keby túto radu videl napríklad Thales, tak sa "osype". Úplne zdegradovať vlastnosti aj zosilňovača, aj bedničiek, to je veľmi zlé riešenie.

Keď sa pozrieme na koniec, tak sú za sebou radené KF-ky s 0,5 A a KD-čka s 2 A. Napájanie je 42 V naprázdno. Teoretická prúdová špička do 4 Ohm bedne + 0R5 emitorový odpor je asi 4,6 A. Nemyslím si, že by prioritne mali prúdovo odísť budiče.

Korektným riešením by bolo nejako znížiť napájacie napätie pre konce. Asi najprimitívnejším riešením, (ak sa konce nerozkmitajú), dať namiesto 0,8 A poistiek, nejaké cca 2 A žiarovky.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Tesla Z710A - AM/FM tuner

Príspevok od používateľa mr.dred » 06 Mar 2022, 13:00

Ponúkol som mu najjednoduchšie riešenie pre prípad "preháňania" výkonu. Vhodnú žiarovku môže použiť miesto toho rezistoru - bude to mať prijateľnejší priebeh. Použitie žiaroviek miesto poistiek ?? Raz som to skúšal pri podobnom zosilňovači pri oživovaní a koncák sa vždy po zahriatí "rozdýchal" a membrány cvičili v pár Hz. Pri dynamickom zaťažení to robilo ešte väčší rozkmit.
Myslím si, že ten zosilňovač to v pohode zvládne aj bez úpravy, pokiaľ nebude poslucháč hluchý...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Tesla Z710A - AM/FM tuner

Príspevok od používateľa Dolfi » 06 Mar 2022, 13:47

Neidem sa prieť, ale ! Odpor (žiarovka) na výstupe zosilňovača, je absolútne nevhodné riešenie, nakoľko sa úplne zdegraduje veľmi nízka výstupná impedancia zosilňovača, ktorá je žiaduca pre budenie komplexnej záťaže, ako je reproduktorová sústava. Mimochodom, aj tuná na fóre je o tom debata, len treba pohľadať.

A kto nechápe, (alebo nechce chápať), tak já som tie žiarovky odporúčal dať do napájania, ako obmedzenie nadprúdu. Nízka výstupná impedancia zosilňovača je teda zachovaná.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Tesla Z710A - AM/FM tuner

Príspevok od používateľa mr.dred » 06 Mar 2022, 14:32

Myslím si že tá impedancia zosilňovača taká kritická nebude, lebo bedničky sú zrejme bez výhybky...."basák" napriamo a piezo výška... max. oddelená kondenzátorom. Ak sa mýlim - kameňujte :axe:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok