Rádioamatérske skúšky

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Laggger164
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 07 Dec 2016, 19:32

Re: Rádioamatérske skúšky

Príspevok od používateľa Laggger164 » 07 Dec 2016, 19:42

Rozmýšľal som nad tým že aj ja by som vyskúšal rádioamatérizmus, no chcel by som sa spýtať aký výkon môže mať vysielačka bez rádioamatérskej licencie. S triedou Novice som sa dočítal že je to 100 Wattov a s Extra až 750 Wattov ale neviem koľko bez nej.

Vlastne žiadne informácie som nenašiel o tom aké frekvencie môžem používať bez licencie.

Bývam na Východe Slovenska, neviem ako ďaleko by boli najbližšie skúšky, vedel by mi niekto poradiť ako to zistiť? V mojom okrese som nenašiel nikoho, kto by mi poradil, dokonca aj mestská knižnica je zavretá. (už 4 mesiace)
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Rádioamatérske skúšky

Príspevok od používateľa muziker » 07 Dec 2016, 19:55

Máš v tom tak trochu "čalamádu" :) Najprv si prečítaj všetko čo je v tejto téme pred tvojim príspevkom a nájdeš v ňom odkazy na ďalšie informácie. Zatiaľ kým sa nenaučíš základy , neosvojíš si pravidlá pri vysielaní, neurobíš skúšky a nezískaš povolenie na amatérske vysielanie, nič nepodnikaj s vysielačkami, lebo si môžeš narobiť len problémy.

Na webe http://www.hamradio.sk nájdeš všetko potrebné čo ťa zaujíma. Najprv si tam prečítaj toto:

Zaujímam sa o amatérske vysielanie, ako sa dopracujem k povoleniu na amatérsku stanicu?

To je častá otázka, na ktorú je jednoduchá odpoveď. Určite nie tak, že si prečítam odpovede na skúšobné otázky a na druhý deň idem na skúšky. Pre porovnanie – keď ideme na skúšky na vodičský preukaz, najskôr nás naučia celú teóriu, potom nás naučia jazdiť na aute pod dozorom, potom nás vyskúšajú a po obdržaní vodičského preukazu sme začiatočníci, ktorí potrebujú pár mesiacov praxe, aby jazdili bezpečne. Rádioamatéri sa musia pripravovať podobne.

Aké sú požiadavky?

Základnou podmienkou rádioamatérskeho vysielania je mať povolenie od TÚ SR. Rádioamatérske povolenie je možné u nás získať po dovŕšení veku 15 rokov (vraj sa to už posunulo smerom dole na 14 rokov). Prv než záujemca podá žiadosť o povolenie, musí sa naučiť predpisy, rádioamatérsku prevádzku a rádiotechniku.

Predpisy pre rádioamatérsku prevádzku vydáva Telekomunikačný úrad SR (TÚ SR) pod názvom Povoľovacie podmienky. Okrem nich je potrebné vedieť aj niektoré paragrafy z Rádiokomunikačného poriadku ITU (Medzinárodná telekomunikačná únia) a niektoré odporúčania európskych organizácií CEPT a ERO.

Rádioamatérska prevádzka je súhrn špecifických medzinárodných postupov pri nadväzovaní rádioamatérskych spojení. Naučiť sa rádioamatérsku prevádzku je asi najväčší problém, ale je to otázka praxe na amatérskych pásmach a ochota naučiť sa skratky, prefixy, Q-kódy a všetko potrebné.

Rádiotechniku vyžaduje Telekomunikačný úrad SR preto, lebo ITU definuje koncesovaného rádioamatéra ako osobu znalú v odbore rádiotechnika, ktorá vie rádioamatérsku stanicu pripraviť na príjem a vysielanie, vie ju obsluhovať z pohľadu dodržiavania bezpečnostných predpisov a vie zasiahnuť v prípade úrazu elektrickým prúdom.

Všetky otázky na rádioamatérske skúšky nájdete na webovej stránke Slovenského zväzu rádioamatérov (SZR) http://www.hamradio.sk, v rubrike Pre začínajúcich a samozrejme i na stránke TÚ SR http://www.teleoff.gov.sk. Na stránkach SZR sú aj ďalšie články, z ktorých môžete študovať pri príprave na skúšky, prípadne sú tam aj vypracované odpovede na skúšobné otázky.

Je veľmi dobré urobiť prvé rádioamatérske kroky v rádioklube alebo pod dozorom skúseného rádioamatéra. Ušetríte tým veľa času a príprava bude efektívnejšia. Dokonca sa od nich môžete naučiť robiť spojenia na pásmach.


Rádioamatérske vysielanie – čo to vlastne je?

Cieľom rádioamatérskej prevádzky je nadväzovanie rádioamatérskych spojení. Obsahom týchto spojení sú informácie, ktoré sa týkajú len rádioamatérskeho vysielania, hlavne počuteľnosti, mena, stanoviska, vysielacieho zariadenia, prípadne počasia protistanice. Na rádioamatérskych pásmach sa nevedú „krčmové debaty“ a neslušné reči, nehovorí sa o náboženských otázkach a o politike. Podstané je nadviazanie spojenia, ktoré si rádioamatéri potvrdzujú QSL lístkom. Na základe obdržaných QSL lístkov môžu rádioamatéri získať rôzne diplomy. Týchto diplomov je veľké množstvo a vydávajú sa za nadviazanie spojení s určitým počtom zemí (DXCC), ostrovov (IOTA), zón (WAZ), kontinentov (WAC), prípadne okresov (diplom Slovensko), hradov a zámkov a podobne.

Ďalšou aktivitou rádioamatérov sú rádioamatérske preteky (kontesty), kde sa súťaží o najväčší počet nadviazaných spojení v určitom čase a za daných podmienok. Kontesty sú medzi rádioamatérmi mimoriadne obľúbené a v čase ich konania sa niekoľkonásobne zvýši aktivita na pásmach.

Rádioamatérske vysielanie má aj množstvo ďalších aktivít. Je to napríklad napríklad práca cez rádioamatérske družicové prevádzače, sú to spojenia odrazom od meteorických stôp a od Mesiaca, spojenia cez pozemské prevádzače, spojenia ATV, SSTV, RTTY a inými digitálnymi druhmi prevádzky atď. Mnohé tieto aktivity sú náročné na technické vybavenie a znalosti prevádzky.

V rádioamatérstve nájdu uplatnenie aj technicky zameraní ľudia, ktorí sa venujú konštruktérskej alebo programátorskej činnosti. Rádioamatéri stáli vždy na čele technického rozvoja a inak tomu nie je ani dnes. Softvérovo definované rádiá (SDR), mikrovlnná technika, či nové digitálne módy, to sú len niektoré oblasti, kde rádioamatéri hrajú významnú úlohu. Na základe získaných skúseností sa mnohí uplatnia aj v profesionálnej oblasti.


Druhy rádioamatérskej prevádzky

Rádioamatéri začali s vysielaním na krátkych vlnách v 20-tych rokoch minulého storočia a stav rádioamatérskej prevádzky bol úmerný vtedajšiemu stavu rozvoja rádiotechniky vo svete. Prvé rádioamatérske spojenia boli telegrafické (CW), pretože táto prevádzka si vyžadovala najjednoduchšie technické vybavenie. Znalosť telegrafie bola od rádioamatérov vyžadovaná do roku 2007. Ale aj dnes, keď sa už telegrafia na skúškach nevyžaduje, stále sa na amatérskych pásmach používa a je stále najefektívnejšou prevádzkou (presnejšie druhom prevádzky, módom).

V 30-tych rokoch minulého storočia začali rádioamatéri používať fónickú prevádzku. Najskôr sa používala amplitúdová modulácia (AM) a neskôr, hlavne na VKV, frekvenčná modulácia (FM). V 60-tych rokoch sa začala používať amplitúdová modulácia s jedným postranným pásmom (SSB), ktorá bola podstatne efektívnejšia ako klasická AM modulácia. Zabraná šírka pásma sa zmenšila zo 6 kHz na 2,7 kHz. Pre porovnanie, šírka pásma CW signálu je asi 0,1 kHz.

CW a SSB sú aj dnes načastejšie používané druhy prevádzky na amatérskych pásmach. Po druhej svetovej vojne (u nás koncom 60-tych rokov) sa začali rozvíjať ďalšie módy, ako ďalekopis (RTTY) a neskôr pomalá televízia (SSTV). S rozvojom osobných počítačov sa digitálne prevádzky rozšírili a dnes sú napopulárnejšie RTTY, SSTV, PSK31, WSJT, OLIVIA a ďalšie. Prevádzkové postupy pri týchto prevádzkach sú veľmi podobné CW spojeniam.

V roku 1990 boli uvedené do prevádzky rádioamatérske informačné systémy BBS a DX cluster, ktoré pracovali módom PAKET RADIO s rýchlosťou 1200 Bd, hlavne na VKV pásmach. V dnešnej dobe rádioamatéri preniesli tieto informačné systémy na internet.


Chcem to robiť, ako sa to naučiť?

Ak ste po prečítaní predchádzajúcich riadkov získali pocit, že sa chcete venovať rádioamatérskemu vysielaniu, tu je jedna z možností, ako sa to naučiť.

Najefektívnejšou cestou výučby je počúvanie na rádioamatérskych pásmach, kde sa naučíte prevádzkové postupy, používané Q-kódy a skratky, volacie znaky (prefixy) jednotlivých krajín, hláskovacie tabuľky. Naučíte sa využívať podmienky šírenia na jednotlivých rádioamatérskych pásmach počas roka, či slnečného cyklu. Musíte sa naučiť aspoň základy angličtiny, lebo fone prevádzka prebieha v angličtine. Na CW stačí vedieť rádioamatérske skratky, ktoré poznajú amatéri na celom svete, lebo CW je univerzálny jazyk. Na pásme 80m, prípadne na VKV pásmach sa dohovoríte aj po slovensky, ale to je málo na to, aby ste sa venovali rádioamatérstvu.

Je veľmi dobré, keď sa naučíte telegrafiu, podstatne vám to zväčší možnosti prevádzky na amatérskych pásmach. V dnešnej dobe je učenie možné pomocou špeciálnych počítačových programov, ktoré generujú rôzne texty v morzeovke nastaviteľnou rýchlosťou. Nestačí len poznať všetky písmená (26) a číslice, ale musíte zvládnuť rýchlosť 40 až 60 znakov za minútu. Potom môžete pokračovať v počúvaní na amatérskych pásmach. Zo začiatku budete lúštiť správy po písmenkách a budete šťastní, keď zistíte volaciu značku korešpondujúcej stanice, alebo kto volá všeobecnú výzvu (CQ). Potom zistíte, že všetky rádioamatérske spojenia majú podobný obsah a postupne budete rozoznávať jednotlivé skratky, prípadne celé správy. Pri tom sa naučíte význam jednotlivých skratiek, volacie značky staníc jednotlivých krajín, amatérske Q-kódy. Telegrafiu sa určite nenaučíte „ďatlovaním na ručnom kľúči“, teda vlastným vysielaním, alebo používaním dekódovacích programov na CW. Za dobrého telegrafistu sa môžete považovať vtedy, keď dokážete sluchom dešifrovať a porozumieť telegrafické texty rýchlosťou okolo 80 zn./min. bez potreby zapisovania.

Ďalšou otázka je, na ktorom amatérskom pásme sa začať učiť a aký prijímač používať. Najjednoduchšie je postaviť si prijímač podľa návodov v amatérskych časopisoch, napríklad pre pásma 80 a 40 metrov. Nie je problém si kúpiť súčiastky podľa katalógov zásielkových firiem, alebo si vybrať niektorú z jednoduchých a lacných stavebníc KV prijímačov, alebo transceivrov, kde si osadíte len prijímaciu časť. Získaná konštruktérska prax sa vám v budúcnosti určite zíde.

Najlepšie je začať s počúvaním na pásmach 80 a 40 metrov, lebo na 80 m pásme sú dobré podmienky na spojenia s Európou ráno a navečer, prípadne v noci. Na pásme 40 m je to po celý deň a stanice z veľkých vzdialeností (DX stanice) tam počuť hlavne v noci. Na týchto pásmach môžete počúvať aj SSB prevádzku a učiť sa hláskovacie tabuľky, prípadne spôsoby prevádzky. Neskôr môžete začať s počúvaním na pásme 20 metrov, čo je základné DX pásmo, na ktorom môžete počuť stanice z celého sveta.

Pri počúvaní na amatérskych pásmach si však treba uvedomiť, že často sú tam počuť aj prevádzkové postupy, ktoré nie sú vhodné na amatérske pásma. Pravidlá prevádzky nájdete v článku Etika a pravidlá prevádzky rádioamatérov od Johna ON4UN. Tieto pravidlá odporúča Medzinárodná rádioamatérska únia (IARU) a u nás SZR a TÚ SR.

Počuté stanice je vhodné zapisovať do denníka, či už papierového, alebo počítačového. V denníku by mali byť rubriky – dátum, čas, pásmo alebo frekvencia, volacia značka počutej stanice, volacia značka jej protistanice, report pre počutú stanicu, meno operátora, jeho stanovisko a poznámky.

Aby počúvanie nebolo samoúčelné, môže každý začínajúci rádioamatér požiadať SZR o poslucháčske číslo, čo je znak zodpovedajúci volacej značke amatéra vysielača. Poslucháč s prideleným poslucháčskym číslom si potom môže nechať vytlačiť poslucháčske QSL lístky a počutým staniciam posielať na svojich QSL lístkoch tzv. reporty o príjme. QSL lístok má mať určitú formu a musí obsahovať niekoľko dôležitých údajov. Všetko o tom, čo má QSL lístok obsahovať, je napísané v odpovediach na skúšobné otázky z prevádzky pre triedu „N“ na stránke http://www.hamradio.sk v časti Pre začínajúcich. Slušní amatéri vysielači vždy odpovedajú na poslucháčske QSL lístky. QSL lístky môžu členovia SZR zasielať cez QSL službu SZR.

Keď vás rádioamatérska prevádzka zaujme, môžete si kúpiť prijímač na všetky amatérske pásma, prípadne prijímač, na ktorom je možné amatérske stanice počúvať, napríklad vyradené vojenské rádiostanice. Ideálny je ale továrenský transceiver na amatérske pásma, hoci zatiaľ budete môcť len počúvať. Na spestrenie môžete počúvať aj stanice na RTTY, PSK31, či na iných druhoch prevádzky, ale na učenie by ste sa mali venovať hlavne CW a SSB. Nadšenci VKV to majú horšie, lebo počúvať na VKV sa oplatí len počas pretekov, pretože CW a SSB aktivita mimo pretekov je tam veľmi malá. Prevádzka v pretekoch je veľmi stručná a rýchla, takže pre začiatočníkov sú najvhodnejšie pásma 80 a 40 metrov, na ktorých sú úseky pre začiatočníkov (v okolí 3560 kHz, 7030 kHz), kde sa dá najviac naučiť. Z dlhoročných skúseností potvrdzujem, že najlepšou prípravou na vysielanie a na skúšky je poslucháčska rádioamatérska činnosť.


Skúšky

Počas počúvania na amatérskych pásmach zistíte, či vás táto činnosť zaujíma a či sa jej chcete venovať aj ďalej. Ak áno, začnete sa pripravovať na skúšky. Ak máte praktické skúsenosti z počúvania, skúšok sa báť nemusíte, veľa vecí už budete vedieť. Na stránke http://www.hamradio.sk si stiahnite otázky a odpovede na rádioamatérske skúšky, prípadne ďalšie učebné texty a zodpovedne sa pripravte. Ešte pred skúškou by ste mali urobiť svoje prvé spojenia v rádioklube alebo od niektorého amatéra. Potom sa skúšky robia s úsmevom. Prísť na skúšky len so znalosťou, že report RST je RADIO SANTIAGO, je dosť veľká odvaha, respektíve zbytočnosť. Musíte chápať skúšajúcich, že od vás žiadajú dokonale vedieť povoľovacie podmienky, hláskovacie tabuľky, skratky, Q-kódy, prefixy krajín a prevádzkové pravidlá. Otázky, resp. sylaby, ktoré pripravil TÚ SR, sú rovnaké vo všetkých európskych krajinách a takmer rovnaké na celom svete. Amatérske vysielanie nepozná hranice, signál sa šíri po celom svete a vaše povolenie bude platiť v mnohých krajinách sveta. Takže na skúšky musíte prísť seriózne pripravení.

Pomoc pri príprave môžete nájsť v rádiokluboch, ktorých zoznam nájdete opäť na stránke http://www.hamradio.sk, u blízkych rádioamatérov, prípadne priamo v Slovenskom zväze rádioamatérov. Pre mladých rádioamatérov SZR každoročne organizuje kurzy, na ktorých získate všetky vedomosti, potrebné na urobenie skúšky na TÚ SR. Samozrejme aj na kurzoch, majú podstatnú výhodu tí frekventanti, ktorí sa vopred pripravovali, počúvali na pásmach a už robili prvé spojenia.

Po získaní povolenia na vysielanie budete mať najinteligentnejšie hobby na svete, pri ktorom sa naučíte zemepis, techniku, reči, astronómiu a získate priateľov na celom svete.



Tono OM3LU
0
Naposledy upravil/-a muziker v 07 Dec 2016, 23:16, upravené celkom 1 krát.
muziker

Laggger164
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 07 Dec 2016, 19:32

Re: Rádioamatérske skúšky

Príspevok od používateľa Laggger164 » 07 Dec 2016, 20:13

Ďakujem, čítal som to už predtým, no kým som došiel do konca tak som zabudol čo bolo na začiatku :)

Mal by som mať niekde nejakú starú vysielačku, ktorú môj otec zhotovil, on ma do toho trochu zasvetil, no on sám žiadnu licenciu ani volací znak nemá, no iste mi dosť pomôže.

Takže chcel by som vedieť či na dorozumievanie sa vysielačkami na pásmach, ktoré nepotrebujú licenciu je možné aj s 4 Wattovou vysielačkou. (pozeral som po tej známej Baofeng UV-5R)

Vedúci jedného tábora, do ktorého chodím každý rok (nie, nie je to rádioamatérsky tábor) používajú Baofeng UV-3R, čo sú menšie 2 Wattové verzie. Sú celkom dobré, no celkom často máme problém s komunikáciou na vzdialenosti väčšej ako 4Km, väčšinou v horách.

Je tu istá možnosť že by výkonnejšia vysielačka dokázala komunikovať aj na 6Km vzdialenosti? Alebo je tu proste ten problém zvaný Hora a nedá sa tomu nijako predísť?
0

pajkovac_Sam
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 26 Sep 2014, 11:57
Bydlisko: Lokátor: KN08TQ

Re: Rádioamatérske skúšky

Príspevok od používateľa pajkovac_Sam » 07 Dec 2016, 22:02

muziker, ty vieš, že tvoje príspevky sú najmä pre mňa mnohokrát užitočné, no poprosím ťa opraviť vek, lebo to bije do očí tým hrubým písmom. Naposledy na Regulačnom úrade vraveli, že už od 14 rokov sa môže.
O tom, že som mohol požiadať o poslucháčsku "licenciu" som nevedel :-)

Laggger164,
neboj sa, počúvať môžeš. Len musíš dodržiavať telekomunikačné tajomstvo. A tým sa toho naučíš asi aj najviac (hoci v mojom prípade to bolo tak, že som počúval VHF prevádzač, pustil sa za týždeň do teórie a nejako spravil skúšky... no pomáhal mi aj kamarát rádioamatér).
Slovo rádioamatérizmus je vtipné, osobne by som použil rádioamatérstvo.
Píšeš o východe Slovenska, môžeš to špecifikovať? Aj na východe je pomerne dosť rádioamatérov. Pokiaľ viem, tak skúšky sa robia na Regulačnom úrade (bývalý TÚSR), žiaľ, v Bratislave.
Baofeng UV-3R je malá, šikovná, sám ju mám. Či by si so silnejšou sa dokričal ďalej neviem. Na to nech odpovedia zdatnejší ako na technickú otázku.
No pokiaľ je mi známe, tak bez licencie môžeš vysielať len na "voľnom" pásme. A ja poznám len CB a PMR (neviem, ako je to s LPD??). CB je max tých 4 W, PMR max 0,5 W s neodnímateľnou anténou (čiže tie, ktoré kúpiš v elektre).
Asi som ťa sklamal, no presne toto sklamanie bolo mojím motorom prihlásiť sa na skúšky...
Ešte presné paragrafy:
http://cb-pmr.sk/index.php/pravo-a-poriadok
http://www.teleoff.gov.sk/data/files/6322.pdf

Nech sa darí.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Rádioamatérske skúšky

Príspevok od používateľa muziker » 07 Dec 2016, 23:18

Síce som to opravil, ale ako som napísal je to článok z http://www.hamradio.sk (nájdeš ho na lište vľavo pod názvom "Pre začínajúcich". Autor článku ktorý som sem dal je uvedený na konci. V prvom rade by to mal uviesť na správnu mieru on. :)
0
muziker

Laggger164
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 07 Dec 2016, 19:32

Re: Rádioamatérske skúšky

Príspevok od používateľa Laggger164 » 08 Dec 2016, 07:08

Žijem v okrese Sobrance, na internete som našiel dvoch rádioamatérov v tomto okrese. Je to hneď pri hranici s Ukrajinou.
0

pajkovac_Sam
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 26 Sep 2014, 11:57
Bydlisko: Lokátor: KN08TQ

Re: Rádioamatérske skúšky

Príspevok od používateľa pajkovac_Sam » 08 Dec 2016, 09:35

muziker napísal:V prvom rade by to mal uviesť na správnu mieru on. :)
Trefa do čierneho! Chválim ľudí z hamradio.sk za ich prácu, že dali predpisy do čitateľnej formy, no zrejme aj oni sú zaneprázdnený, ako my, každodennými starosťami a tak majú postaršie informácie na stránke.
V škole nás neustále nútili písať dátumy a miesto, odkiaľ sme čerpali informácie, už viem prečo :-D
A keďže vidím, že sú to informácie staršieho dáta (z ktorých som sa učil aj ja a som vďačný, že na RÚ na to brali ohľad), tak sa pokúšam robiť osvetu aspoň tu na fóre :D
Inak informácie: http://www.teleoff.gov.sk/index.php?ID=28 pod časťou Držiteľom individuálneho povolenia môže byť.

Laggger164,
to si už dosť na východ. Ja sa vyznám len tu na mojom pieskovisku...
Donedávna bola v Snine partia PMR nadšencov, no od jedného som kupoval ja anténu asi pred rokom a potom to pomaly utíchalo.
Skús popozerať stránky:
http://www.pmrsnina.sk/uvod
http://pmr-he.mypage.cz/menu/domov
http://www.scbr.sk/mapa-cb-opakovacov/
Asi je to od teba na kus cesty, no o tých viem ja.
Ešte jedna myšlienka: Na jar sa organizuje HAM stretnutie v KE o ktorom muziker pravidelne informuje tu na fóre (ďakujeme). Skús sa tam zastaviť. Možno niekoho spoznáš, alebo ťa tam nasmerujú správnym smerom.
0

OM0XA
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 235
Dátum registrácie: 03 Okt 2012, 23:18
Bydlisko: Poprad

Re: Rádioamatérske skúšky

Príspevok od používateľa OM0XA » 08 Dec 2016, 10:45

Laggger164: bez licencie nemozes vysielat so ziadnou vysielackou na ziadnom pasme!

Mozes pouzivat vysielacky na CB a PMR pasme, prip. LPD, ale aj na tie je vydana licencia - generalne povolenie. Najskor sa oboznam s predpismi, aby si vedel co mozes a co nemozes.

To ze si niekde kupis Baofung alebo inu lacnu, nekvalitnu vysielacku este neznamena, ze s nou mozes legalne vysielat. Ak to robi nejaky chlap v tabore, porusuje zakon a hrozia mu za to sankcie.
0

Laggger164
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 07 Dec 2016, 19:32

Re: Rádioamatérske skúšky

Príspevok od používateľa Laggger164 » 08 Dec 2016, 16:40

Práve si povedal že nemôžem vysielať so žiadnou vysielačkou na žiadnom pásme.

Takže z akého dôvodu existujú kanály, ktoré používajú tie lacné Walkie-talkie vysielačky?

Oni používajú pásma na ktoré nie je potrebná licencia. Ale spýtam sa, ktoré konkrétne, jedného vedúceho poznám. Odpoviem keď budem vedieť!

EDIT: Náhodou som brúzdal po Youtube a našiel som toto video: https://youtu.be/WOfSw5u40LE
Čo si myslíte?
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Rádioamatérske skúšky

Príspevok od používateľa muziker » 15 Mar 2017, 14:36

Oznam pre prípadných záujemcov o rádioamatérsku činnosť (vysielanie).

Slovenský zväz rádioamatérov plánuje aj v roku 2017, v lete zorganizovať kurz pre záujemcov o rádioamatérstvo.
Termín kurzu je plánovaný v termíne 14. 8. - 23. 8. 2017. Miesto konania bude Park hotel v Stupave.
Cieľom kurzu je príprava na úspešné zvládnutie rádioamatérskych skúšok, tie sa uskutočnia na záver kurzu.
Na kurze sa môže zúčastniť nielen mládež, ale aj záujemcovia z radov starších.

V prihláške uveďte meno účastníka, vek, adresu, kontakt, a pošlite e-mailom na sekretariát SZR.
Telefonické informácie poskytneme na čísle 0905 533719.
Predbežné ceny pre účastníkov: 140 € pre deti a mládež, 200 € pre dospelých.

Uzávierka prihlášok je 25. marca 2017. Od počtu prihlásených závisí, či sa kurz bude konať.
0
muziker

zephyr
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 06 Aug 2017, 15:10
Bydlisko: Martin

Re: Rádioamatérske skúšky

Príspevok od používateľa zephyr » 06 Aug 2017, 15:13

Nájde sa niekto, kto čaká na pozvánku na skúšky? Najbližšie by mali byť september/október :wink:

Budem tiež vďačný za nejaké postrehy, cenné rady zo skúšok za posledné obdobie. Vďaka!
0

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: Rádioamatérske skúšky

Príspevok od používateľa Harchom23 » 06 Aug 2017, 19:28

a este sa da prihlasit? lebo rozmyslam ze by som siel... a kde sa skusky konaju? (viem ze BA, ale kde to tam je?)
0

zephyr
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 06 Aug 2017, 15:10
Bydlisko: Martin

Re: Rádioamatérske skúšky

Príspevok od používateľa zephyr » 07 Aug 2017, 17:38

Pokiaľ viem, tak neexistuje žiadna "uzávierka žiadostí". Normálne pošli, prilož k tomu všetky prílohy a určite príde aj tebe pozvánka.

Skúšky budú predpokladám priamo na Úrade pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, Továrenská 7. Hrozný majú ten názov. Nemohlo to zostať Telekomunikačný úrad? :lol:
0

randy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 08 Aug 2017, 13:50

Re: Rádioamatérske skúšky

Príspevok od používateľa randy » 08 Aug 2017, 13:52

Tiez by som sa mal prihlasit, len zatial mam najvacsi problem s fotografiou. Fakt neviem, naco im je a v podstate normalnu dokladovu fotku mam tak 10 rokov staru. Na doklady si vsetci spravia sami a inde, napr na triatlonovu licenciu, staci uploadnut hociaku.
0

pajkovac_Sam
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 105
Dátum registrácie: 26 Sep 2014, 11:57
Bydlisko: Lokátor: KN08TQ

Re: Rádioamatérske skúšky

Príspevok od používateľa pajkovac_Sam » 08 Aug 2017, 19:35

Teraz to volajú skrátene "Regulačný úrad" a áno, ja som bol v BA na Továrenskej 7.
Skôr ako na fotku si dávajte pozor na platnosť občianskeho.
0

rohy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: PD
Vek: 55

Re: Rádioamatérske skúšky

Príspevok od používateľa rohy » 08 Aug 2017, 19:48

to randy,zaujmave spojenie triatlon a radioamaterstvo,tiež som bol ten pripad.
0

randy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 08 Aug 2017, 13:50

Re: Rádioamatérske skúšky

Príspevok od používateľa randy » 08 Aug 2017, 21:57

Takze dokladovu fotku mi vytlacia hocikde :) Aj som na take nieco zabudol. Uz som sa zlakol, ze budem musiet ist do foto salonu, ako to dakedy byvalo zvykom. Asi som doteraz zil v jaskyni :roll:

@rohy: V podstate licenciu potrebujem len na prevadzkovanie APRS, nech mam trackovany bike a auto zadarmo + a ked uz bude, tak aj na DMR Tier 2. Iny zmysel v tom nevidim - ziadne QSL a sutaze, proste len hranie a pochopenie, ako ten cely svet funguje.
0

rohy
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 28 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: PD
Vek: 55

Re: Rádioamatérske skúšky

Príspevok od používateľa rohy » 09 Aug 2017, 11:54

a robiš aj triatlon?
0


Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Rádioamatérske skúšky

Príspevok od používateľa muziker » 16 Jan 2018, 11:02

Pre prípadných záujemcov sa aj tohto roku budú poriadať skúšky a tomu samozrejme musí predchádzať nejaká príprava, preto ak by mal niekto záujem nech sa prihlási ...

Letný rádioamatérsky kurz. Slovenský zväz rádioamatérov plánuje v lete zorganizovať kurz pre záujemcov o rádioamatérstvo. Termín kurzu je plánovaný na druhú polovicu augusta 2018. Cieľom kurzu bude príprava na úspešné zvládnutie rádioamatérskych skúšok, ktoré sa uskutočnia na záver kurzu. Kurz je určený najmä pre mládež, ale zúčastniť sa môžu aj záujemcovia z radov starších.
Ak chcete na letný kurz prísť ako účastník, pošlite voľne formulovanú prihlášku, v ktorej uvediete meno účastníka, vek, adresu, kontakt, e-mailom na sekretariát SZR (mailto:szr@szr.sk). Telefonické informácie poskytneme na čísle 0905 533719.
Uzávierka prihlášok je 28. februára 2018. Od počtu prihlásených závisí, či sa kurz bude konať.
0
muziker

Napísať odpoveď