CB MIDLAND ALAN 100 PLUS-chyba

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

StevoZ
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 09 Nov 2015, 16:00
Bydlisko: okolie NR

CB MIDLAND ALAN 100 PLUS-chyba

Príspevok od používateľa StevoZ » 09 Nov 2015, 16:25

Dobrý deň. Kupil som použivanú CB MIDLAND ALAN 100 PLUS on to mal asi 4roky. no dnes som sa bol prebehnuť po dialnici. Som úplný nováčik v tejto technike. Videl som kamionistov že vysielali, no mal som problém niečo vôbec chytiť.. Na chvilu naskočil jeden kamionista to za pár minút sa stratil. V čom môže byť problém? Chlapík mi predal aj anténu no magnet je presknutý. Môže to mať s tým niečo spoločné?

Ďakujem

! Upravený názov témy pre v budúcnosti lepšie vyhľadávanie.Téma presunutá tam,kde patrí. upravil: 9.11.2015 mirosne !
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: CB MIDLAND ALAN 100 PLUS-chyba

Príspevok od používateľa pixell » 09 Nov 2015, 18:03

Co je to za anténu?
Pokiaľ je tá anténa len taký sufix s magnetom tak to nepôjde nikdy.
Kúp si poriadnu a patrične nalaď SWR
https://www.youtube.com/watch?v=UW_QN_b93GE
0

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: CB MIDLAND ALAN 100 PLUS-chyba

Príspevok od používateľa dxr » 09 Nov 2015, 18:17

1) Mohol si mat zatiahnuty SQuelch a stracal sa podla kolisania signalu pod hranicu SQ. (skus otvorit na min)
2) Antenku treba podla typu spravne umiestnit ako pise pixell.
3) Ake kamiony? Ak to je poliak oni su myslim este stale uhnuty o -5khz mozes mat problem (su ina norma)
4) Ak chces vysielat treba nastavit spravne aspon to SWR inak si mozes poskodit koncovy stupen.
5) Ak si chces pokecat skus CB portal a tam najst niekoho zo svojho okolia.Je mozne ze v tvojom okoli nikto nieje.

Ak si nejaky maly mobilkar necakaj ze udrzis s kamionom spojenie ani ja so stabilnou antenou vysoko nedokazem
udrzat kamion viac ako 5-10km (a to ON musi prazit) proste staci ze zaleze do nejakej jamy a stratis ho ale o 2km
ho budes pocut a tak az do uplneho stratenia. Najlepsie na ladenie je ziskat niekde do 6-10km amatera/cbckara.
Pod 1-2 km su tie stanice (4W ext. anteny) velmi silne to ti moc nepomoze. (budes ho pocut velmi dobre)
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

StevoZ
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 09 Nov 2015, 16:00
Bydlisko: okolie NR

Re: CB MIDLAND ALAN 100 PLUS-chyba

Príspevok od používateľa StevoZ » 10 Nov 2015, 18:37

Ďakujem Vám chlapi skorú za odpoveď. Čiže na upresnenie to CBčko je vyrobené v roku 2002, anténa má už zničený štítok, ale je to s magnetom, nejakým zabudovaným členom a potom už ide prút cca 1,5m. Je to rozoberatelné na tri časti. (magnet s káblom /stojkou) tým členom a prútom. Priznám sa volakedy som toto študoval, ale život na zaťiahol do priemyselnej automatizácie,takže VF technika mi je už velká neznáma.
Boli to kamiony s BA, BB, NR, poliakov a maďarov som rozoznal len tak tak.
Mne ide najmä o to vhladom ku tomu že veľa cestovávam a už typické rádia FM v aute , no počúvať to isté do okolo ma nebaví, tak som si CBčko začal postupne riešiť.. Zároveň, mávame stretnutia "offroad" a čoraz viac známych CBčko má, len troška za iné prachy.

Ok, čiže dnešný pokus, vybehol som z autom na kopec v pohode som chytil a počúval okruh 25km. No ale ako som auto naštartoval, nastal velký šum a občas bolo počuť tých čo som počul pred tým bez problémov. anténu mám prichytenú (skrutkami) v strede pravej časti auta, kde sú vodítka na strešné lišty. Nerád by som dával do úplného stredu auta, vzhladom k tomu že to bude držať len magnet, no pri 100km rýchlosti mám obavi či to vydrží. Ozaj viete mi poradiť nejakú 100 percentnú predajnu v okolí Nitry?

dakujem
0
Naposledy upravil/-a StevoZ v 10 Nov 2015, 19:22, upravené celkom 1 krát.

dan2
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 217
Dátum registrácie: 09 Jan 2012, 18:54
Bydlisko: Trnava
Vek: 48

Re: CB MIDLAND ALAN 100 PLUS-chyba

Príspevok od používateľa dan2 » 10 Nov 2015, 18:49

http://www.awas.sk/ Predajňa je priamo v Nitre ,AWAS má to jeden pán ktorý tomu rozumie a vie aj poradiť.
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: CB MIDLAND ALAN 100 PLUS-chyba

Príspevok od používateľa helios » 10 Nov 2015, 19:11

Tiež môžem len doporučiť AWASa. Pomôže aj poradí. Ak ale chceš z antény vyťažiť maximum, mala by byť navŕtaná a upevnená v strede strechy. Všetky iné, náhradné riešenia sú nanič, síce trochu fungujú, ale kvalitné spojenie s nimi neurobíš. A čo sa týka rušenia od motora a inej elektroniky pri príjme, to už je pekná maturita pri odrušovaní, hlavne pri benziňáku prepchatom rôznymi komfortnými pičundáliami, ktoré samotné sú zdrojom VF rušení. Ja som kedysi dávno odrušoval starého Moskviča, síce mi to trvalo skoro mesiac, ale potom som bol schopný prijímať signály utopené v šume a robiť diaľkové spojenia za jazdy.
Keď budeš u AWASa, môžeš ho pozdraviť od Heliosa z Bratislavy. Netvrdím, že ti potom dá zľavu, ale možno sa poteší. :)
0

StevoZ
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 09 Nov 2015, 16:00
Bydlisko: okolie NR

Re: CB MIDLAND ALAN 100 PLUS-chyba

Príspevok od používateľa StevoZ » 10 Nov 2015, 19:52

Helios ďakujem, ano auto je nabité elektrinou (Touareg diesel r.v. 2004) Ok, pojdem do AWASu, pozdravím :) asi nejaký kondík nepomôže :lol: , alebo pomohlo by keby je CB napájaná z nabitej baterky mimo celého systému? Len ked píšeš o rušení VF no neviem...

No najskôr teda pojdem do AWASu. nemôže byť poškodená anténa, ked moj štvor nohý domáci miláčik ju zhodil na zem a letela z 2m výšky na betón - nezapojená ku stanici.

Teda anténu vyskúšam dať na strešnú lyžinu do stredu strechy.
ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: CB MIDLAND ALAN 100 PLUS-chyba

Príspevok od používateľa helios » 10 Nov 2015, 20:31

Odrušenie moderného auta s množstvom procesorov je dosť ťažké, miestami až nemožné. Každý z nich vyžaruje pri svojej práci spektrum rušenia, ktoré sa šíri káblovými zväzkami po celom aute. V podstate pre blízke spojenia príliš odrušovať netreba a pre diaľkové je najlepšie vyjsť autom na kopec a vypnúť motor.
AWAS ti môže prekontrolovať anténu, prípadne aj doladiť (dôležíté hlavne pre vysielanie). Ak teda chceš anténu ukotviť na strešnú lyžinu, musí byť dobre ukostrená o karosériu auta, inak nebude dobre fungovať a ťažko sa potom aj dolaďuje.
0

StevoZ
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 09 Nov 2015, 16:00
Bydlisko: okolie NR

Re: CB MIDLAND ALAN 100 PLUS-chyba

Príspevok od používateľa StevoZ » 11 Nov 2015, 22:04

Dakujem, Takže dnes som z AWASu kupíl novú anténu, rozdiel bol citelný.. Pomeral som odpor medzi šróbením anteny( kostru) voči karesérií a hodnota 0,001R bez pridavného územnenia, čo je podla mňa velmi dobré. Ešte si anténu naladiť (on mi povedal, aby som to nastavil na stred, ale dám si to skontrolovať.

Spýtam sa ešte, prijímač CB má citlivosť 1uV je možne to zosilniť? napr. na 0,5uV? Len mám pocit ak si dobré pamatám zosilní sa aj rušenie..
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: CB MIDLAND ALAN 100 PLUS-chyba

Príspevok od používateľa helios » 12 Nov 2015, 00:28

Presne, ako hovoríš, zosilníš všetko aj s rušením, takže je to zbytočná snaha.
Nová na pevno montovaná anténa je najlepšia voľba, ale nechaj si ju ešte doladiť meracím prístrojom, aby mala aj čo najvyššiu účinnosť.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok