Prijem meteo-druzic v L pasme.

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
daqq
Power user
Power user
Príspevky: 2528
Dátum registrácie: 10 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Prijem meteo-druzic v L pasme.

Príspevok od používateľa daqq » 22 Mar 2020, 17:52

Krasna robota :) Dost vysoka smerovost tej paraboly. Aky software pouzivate na simulaciu?
0
Outsource your thinking: Get religious!
Zistenie: Ked robite sucasne v C, C++, C#, Matlabe, trocha pokukujete po VHDL, sialenstvo nemoze byt daleko...este stastie, ze som lietadlo a nemam tieto problemy.

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Prijem meteo-druzic v L pasme.

Príspevok od používateľa maxmiz » 22 Mar 2020, 21:01

To je este nizka smerovost. Zisk je len 24dBi. Ale pre tuto aplikaciu to bohato staci. Simulacny soft: CST studio.
0

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Prijem meteo-druzic v L pasme.

Príspevok od používateľa maxmiz » 22 Mar 2020, 23:36

Rozbehany výstupný zosilňovač. Dáva zisk 17dB.
IMG_20200322_232346.jpg
Tak tiež funguje aj zmiešavač. Obrázky neuvádzam nakoľko meracia zostava bola provizorna. Ako zdroj vstupného signálu bol použitý môj R&S FSH8 s nastaveným nulovým rozmitanim. Ako spektrak som použil obyčajný SDR. Najprv som spojil generátor a sdr napriamo a pozrel spektrum generátora na 1.7GHz. Potom som zapojil FSH8 na vstup konvertora a výstup konvertora som pripojil na SDR. Po zapnutí konvertora som pozoroval taký istý spektrum na medzifrekvencii, čo v mojom prípade je 1700MHz-2*(3.072MHz*256)=127.14MHz.
0

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Prijem meteo-druzic v L pasme.

Príspevok od používateľa maxmiz » 23 Mar 2020, 22:43

Posielam fotky z testu zmiesavaca.
IMG_20200323_223448.jpg
Takto vyzera spektrum signalu na vystupe konvertora. Na vstup privadzam signal 1.7GHz.
IMG_20200323_223057_968.png
0

felix-ok9uwu
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 06 Jan 2021, 01:54

Re: Prijem meteo-druzic v L pasme.

Príspevok od používateľa felix-ok9uwu » 06 Jan 2021, 02:18

Krásná práce.

Osobně jsem již v HRPT delší dobu a musím říct je to zábava :) .
Dovolím si tedy nadhodit že existuje open source free software od Aanga23 na githubu, je to skvělá práce a funguje líp než cokoliv co jsem na HRPT viděl.
Řekl bych že dosti překoná i XHRPT (placené) od USA-Satcom , hlavně díky funkčnosti, ikdyž zatím dekodéry nemají gui.
https://github.com/altillimity/L-Band-Decoders
Jinak zde přikládám obrázek ze satelitu FengYun-3B , pořízeno pomocí 230cm paraboly (normálně mám kolem 4k řádek ale hardware byl kapku nesvůj (asi na silvestra měl moc :) ).
Jedná se o kompozici kanálů 1, 9, 7 a 4 (v současné době dekodér umí pouze 197 ale pracuji na úpravě jenž přidá i 4) hlavně díky zimě je polovina přeletů FengYun ve tmě a to potom není ono :)
FENGYUN 3B 1974kompozice
FENGYUN 3B 1974kompozice
Jinak můj hardware.
Parabola prime focus 230cm (špatný stav ale zadarmo dobré :) )
mydish.jpeg
ozařovač ruský homodomo "AX1700" (kruhová patch s vícero prvky)
feed.png
feed2.jpeg
LNA Nooelec Sawbird GOES
SDR Airspy MINI
software jsem již popsal, funguje na win i linuxech (případně mac pokud to zkompilujete)

Na githubu má také nástroje pro nahrávání I/Q souborů z SDR jenž je optimalizován pro použití i na horších PC sestavách, + samostatné demodulátory pro BPSK i QPSK založené na originálních flowchartech v GNURadio složené i díky Martinu Blahovi.

Pomocí fifo souboru na linuxu jde livedemodulovat ale optimalizace je hlavně na I/Q demodulaci takže 4jadro 3.5GHz má problém s QPSK satelity MetOp a FengYun při živé demodulaci.

Dále taky hromada dekodérů pro meteosatelity v pásmu X a v pásmu S dva ESA satelity (Proba 1 a 2, obrázek slunce je z Proby 2).
SWAP-1.png
Ať se daří ,73
0

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Prijem meteo-druzic v L pasme.

Príspevok od používateľa maxmiz » 14 Jan 2021, 10:07

Parada! Diky za prispevok :) Snad to trosku ozivi temu.
Mam kamarata co je v skupine ktora vyvija detemodulatory a detektory na vsetky mozne meteo-druzice. Na tu PROBA-2 sa tiez chystam. Zacal som upravovat svoj konvertor.

Inac verzia na 1.7GHz uz je dokoncena a funguje. Aspon zatial na stole.
CPQIaFrTFkM.jpg
rC7WUZX2hDA.jpg
9itLBVbIEX4.jpg
Toto je signal na vystupe z konvertora. Na vstupe konvertora je zapojena umela zataz 50ohm. Vedla na stole je generator ktory vysiela signal na 1.7GHz.

Teraz robim ozarovac ku parabole.
IMG_20210114_095508.jpg
0

felix-ok9uwu
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 06 Jan 2021, 01:54

Re: Prijem meteo-druzic v L pasme.

Príspevok od používateľa felix-ok9uwu » 15 Jan 2021, 23:20

X pásmo bude kdy :D
0

Používateľov profilový obrázok
maxmiz
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 176
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 15:22

Re: Prijem meteo-druzic v L pasme.

Príspevok od používateľa maxmiz » 28 Jan 2021, 20:45

Ozarovac dokonceny. Teraz treba sa dostat ku meraku a znerat VSWR.
IMG_20210123_212617.jpg
IMG_20210123_212553.jpg
IMG_20210123_212531.jpg
0

felix-ok9uwu
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 06 Jan 2021, 01:54

Re: Prijem meteo-druzic v L pasme.

Príspevok od používateľa felix-ok9uwu » 31 Jan 2021, 02:11

Super, já mezitím koupil pár desek z MMDS konvertorů (California a český konvertor "Smítka") a celý konvertor i s ozařovačem AiDC-3019-CZ.

Californií jsem upravil tak že jsem odřízl frontend a živím směšovač přímo z předzesilovače Nooelec Sawbird GOES , takže mám takový pseudo 1.7GHz>250MHz konvertor , na nějaké hraní a učení se to stačí ale jinak bída a furt hledám konvertor na 1.7GHz ok XDXe :D

AiDC již druhým dnem testuji na S pásmu a zítra udělám nějaké testy na satelitech PROBA, stabilní je dost a při tom zisku a filtrování by mohl být skvělou a levnou vstupní branou na S pásmo. V kombinaci s parabolami které se na MMDS používaly by to bylo prakticky "Plug-N-Play" .

Pokud by někdo věděl něco víc ohledně toho konvertoru "Smítka" typu schéma, přesné parametry a označení čipů tak prosím dejte vědět.

Jinak dnes jsem objednal LNA pro X pásmo (8GHz) a brzy snad dostanu zprávu co se LNC týče , pak už jen stačí dát vysoustružit ozařovač a hůrá o level výše.
Ještě to teda chce nějaké širší SDR typu LimeSDR nebo BladeRF ale peníze nikde nerostou žejo :D

Zatím 73!
0

felix-ok9uwu
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 06 Jan 2021, 01:54

Re: Prijem meteo-druzic v L pasme.

Príspevok od používateľa felix-ok9uwu » 12 Feb 2021, 19:12

Tak super, už mám pořádný downkonvertor, ten calamp měl strašný fázový šum na LO nebo snad nějaký signál který se probijel do směšovače, kompletně to zabilo satelity používající QPSK modulaci.
Zajimavé je že se to projevilo pouze při příjmu na parabolu 230cm ale ne na příjmu parabolou 80cm jen tak z okna.

Pořádný downkonvertor = stará verze OK2XDX konvertoru od radioamatéra jenž jej kdysi používal na příjem WEFAXu na meteosatu, a to za celkem dobrou cenu.

Jediné co mne kapku štve je že do celkového efektivního zisku "35dB" to má daleko o asi 15dB, je tam neznámý GaAs FET nastavený Vgs -0.8V a Vds 3.55V, druhý zesilovač je INA-03 s napětím na výstupu kolem 4V při proudu 9.4mA přes 100ohm odpor na 5V, zbytek se už nijak lišit ani nemůže od originálního designu :D , při použití mého DIY ozařovače "AX1700" jsem nemohl dostat prakticky žádný signál bez externího LNA v porovnání se starým helix ozařovačem který má asi lepší PSV nebo nevím.

Jinak co se týče pásma S 2.2GHz tak musím potvrdit že příjem satelitů Proba 1 a 2 je možný s MMDS konvertorem, kdyby někdo našel konvertor i s parabolou (alespoň 80cm) tak to může jednoduše zapojit do RTLSDR klíčenky přes napájecí výhybku, naladit na IF kmitočtu 2.235GHz a při přeletu družice nahrávat baseband při samplerate 2.4MSPS minimálně ( u RTLSDR je to i maximálně, nad tento samplerate už RTL2832U nestíhá a zhazuje samply což zmanená že demodulátor se nemůže stabilní uzamčít na signál a nic nedemoduluje) , všechen software nutný pro demodulaci a dekódovaní lze najít zde

Kód: Vybrať všetko

https://github.com/altillimity/S-Band-Decoders 
, demodulátor je v gnuradiu a jsou tam verze jak pro GNUradio 3.7 tak i 3.8.

Zde přikládám obrázek ze satelitu Feng-Yun 3B pořízený pomocí 230cm paraboly, helix ozařovače, XDX konvertoru a SDR Airspy MINI. Možnost zavést signály z 1.7GHz prakticky bez útlumu (koax RG6) až do 30m vzdáleného ham shacku umožnilo nahrávat baseband na stolním počítači a pomocí VNC Vieweru na telefonu jsem korigoval směrování paraboly odečítáním ze síly signálu, takto to znaméná že mi prakticky stačí zapnout na počítači VNC server a připravit nahrávání a jít ven pouze s mobilem, i v těchto mrazech je to v celku poklidová činnost.
VIRR-RGB-221-EQU.png
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok