VKV stereodekoder

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Mek » 16 Júl 2019, 23:41

Ivan_Ryger napísal:ak má NE612 výstupnú impedanciu 1.5kOhm, tak predsa k nej dáš paralelne rezistor, podľa DC napätia na výstupe IO sa rozhodneš, či voči napájaniu alebo zemi. Ak je tam napätie výrazne inakšie než Vcc alebo 0V, odpor oprieš cez veľký kondenzátor (napr. 10nF) voči zemi.

Skontroluj si aj aká je vstupná impedancia TBA120.
Taktiež treba overiť, či filter znáša reaktívnu záťaž, oba integrované obvody určite budú mať na výstupe nejakú nezanedbateľnú kapacitu. Tá sa dá vykompenzovať indukčnosťou, ktorá bude vyladená s touto kapacitou do rezonancie.
Pockaj pockaj, trochu pomalsie. Nie som profi elektrikar, je to len moje hobby :)
Paralelne k NE612 znamena co? Ved to je IO, ma 8 vyvodov. Znamena to zapojit rezistor o velkosti 1k (kedze paralelne rezistory velkosti 1k5 a 1k daju ziadanych 600Ω) z vystupu NE612 bud voci napajaniu alebo voci zemi (podla DC napatia na vystupe, ako pises)? A voci ktoremu napajaniu? NE612 je napajane 5V, TBA120T 12V.
To s tou reaktivnou zatazou som nepochopil. Filter nesie oznacenie "F5.5C" a priamo s tymto oznacenim som ziadny datasheet nenasiel. Niekto ich ale predava cez ebay a tvrdi, ze je to to iste ako SFSH5.5 a z jeho datasheetu som zobral onych 600Ω.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 17 Júl 2019, 01:01

Výstup NE612 máš zapojený na vstup keramického filtra. Keď zmeriaš napätie medzi týmto bodom a zemou, podľa datasheetu tam bude nejaké kolektorové napätie, ktoré definuje prúd tranzistormi vnútri. Preto nemôžeš zapojiť tam odpor natvrdo voči zemi alebo napájaniu, pretože by posunul DC pracovný bod tohoto stupňa. Preto tento odpor zapojíš cez 10nF kondenzátor voči zemi.
Tým by výstup zmiešavača mal byť približne prispôsobený. Nebude úplne, lebo zmiešavač má aj nejakú výstupnú kapacitu, ktorú ale datasheet neuvádza. za normálnych okolností by si túto kapacitu vykompenzoval pripojením laditeľnej cievky paralelne voči spomínanému zaťažovaciemu odporu a vyladil to do rezonancie, tak, aby filter nemal vstup zaťažený kapacitou.

TBA 120 má podľa datasheetu vstupnú impedanciu 40kOhm a kapacitu okolo 4.5pF. Tá kapacita ti veľmi neovplyvní vstup filtra. Som trocha zmätený, o ktorej schéme sa bavíme, či tej s 10.7MHz filtrom z tvojej stránky alebo druhej, ktorú si pred chvíľou zdieľal v príspevku. Ak tá tu z príspevku, tak ti na vstupe TBA120 chýba odpor medzi vývodmi 13 a 14, definujúci vstupnú impedanciu (600 Ohm). Taktiež nevidím zmysel použitia 5.5 MHz filtrov, keďže tie majú užšiu prenosovú charakteristiku, a teda na prenos STEREO sa nehodia. Navyše použitie filtra vo fázovom diskriminátore (vývody 9 a 10) môže viesť k skresleniu detekčnej charakteristiky.

Ivan
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Mek » 17 Júl 2019, 10:30

Dakujem za podrobnejsie vysvetlenie.
Ano, bavime sa o tej scheme z prispevku (to, co mam na stranke, je postarsie). MF 5,5 MHz som zvolil jednoducho preto, lebo takych filtrov mam vela z rozobratej elektroniky. Netusil som, ze maju uzsie pasmo, ako 10,7 MHz filtre. Ono ani nepredpokladam, ze by mali take uzke pasmo, aby stereo nepreliezlo, lebo napr. RDS mi preliezlo (mam to odskusane cez SDR v PC). Vo fazovom diskriminatore je pouzity filter, lebo TBA120T (verzia s T na konci) je urcena pre taketo pouzitie. Ine verzie, napr. S alebo U vyzaduju pouzitie LC obvodu. Chcel som sa vyhnut pouzitiu ladenych obvodov, kvoli lepsej reprodukovatelnosti zapojenia. Ja s nimi problem nemam (mam prislusny meraci pristroj), ale niekto iny by mohol mat.
Zatial dik, ked sa k tomu dostanem, poskusam to s tymi rezistormi a dam vediet.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 17 Júl 2019, 15:51

Prosím skontroluj si, aké majú priepustné pásmo, 220kHz je pre STEREO filtre.
To, že ti prelezie RDS, neznamená, že bude fungovať aj stereo, frekvenčná modulácia funguje ináč než amplitúdová. 220kHz hovorí o tom, aký najväčši modulačný zdvih akceptuje tento filter. Keď si pozrieš, ako vyzerá spektrum medzifrekvenčného signálu s frekvenčne modulovaným sínusovým priebehom, zistíš, kde je rozdiel.

Ivan
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Mek » 20 Aug 2019, 16:13

Medzi pinmi 13 a 14 pises, ze ti chyba rezistor, ale ten uz je vnutri TBA120T (pozri tuto stranku).
Dnes mi konecne prisiel osciloskop, tak som sa mohol s tym trochu viac pohrat. Generator signalu stale nemam, tak som to skusil inac. V mobile som si stiahol aplikaciu "Function generator" kde som pre oba kanaly (L aj R) zadal 1 kHz staly ton. K mobilu som pripojil FM transmitter. Takto to vyzeralo na vystupe z modulu prijimaca (NF_OUT, za 2M2 kondikom):
SDS00001.png
Potom som v aplikacii zmenil frekvenciu na 19 kHz pre oba kanaly. Na osciloskope sa objavila sinusovka, trochu posunuta, a pomaly pulzujuca (zvacsovala a zmensovala sa, kazda zmena trvala asi sekundu). Krajne polohy som zachytil na screenshotoch:
SDS00002.png
SDS00003.png
Moze to znamenat X veci, napriklad aj ze mobil taku vysoku frekvenciu nedava, ja neviem. Pripojenie 1k rezistoru v serii s 10n kondikom medzi pin 4 NE612 a zem nerobilo absolutne ziaden rozdiel.
FM generator mam uz slubeny od ypsiho, ale ktovie kedy ho budem mat... tak zatial som hral s tym, co mam...
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Mek » 03 Sep 2019, 21:56

Tak uz som vybaveny FM generatorom aj osciloskopom, a dnes som sa pustil do merania.
Pre zopakovanie este raz prikladam schemu.
Obr. 1 - Schema.png
Na vyvod NF_OUT som pripojil osciloskop. Zial som mal sondu nastavenu na 10x a oscik nastaveny na 1x, vsimol som si to az po ukonceni merania. Vstup do dalsieho modulu (stereodekodera, ktory nie je na scheme) co bol povodne pripojeny na NF_OUT som odpojil.
Z patice som vytiahol NE612 a na vyvod 4 som priviedol signal 5,5 MHz z generatora.
Najprv modulovany internou frekvenciou 1 kHz. Na osciloskope vystup NF_OUT vyzeral takto:
1khz.png
Potom som pouzil v minulosti postaveny stereokoder ako zdroj signalov 19 a 38 kHz. Signal 19 kHz je dostupny na pine 2 IO 4013 a signal 38 kHz na pine 13 toho isteho obvodu. Viem, od sinusovky ma daleko, ale na toto meranie staci. Tieto signaly som pripojil na vstup generatora pre externu modulaciu.
19 kHz na osciloskope na vystupe NF_OUT vyzeralo takto:
19khz.png
a 38 kHz takto:
38khz.png
Oba signaly preliezli cez keramicky filter, takze podozrenie na jeho uzkopasmovost odpada.
Moja otazocka je, ci sa z tychto obrazkov da vycitat fazovy posun, a ako. Pouzil som super funkciu osciku a to "Auto setup", a ten mi to vzdy takto pekne zobrazil. Delay je vo vsetkych pripadoch nula. Mne sa nezdaju tie priebehy fazovo posunute, ale mozem sa mylit. Treba nejake dalsie merania? Napady, ako dalej?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 04 Sep 2019, 09:44

Fázový posun z tohoto nevyčítaš, pretože fázový posun je definovaný voči nejakému referenčnému bodu, ktorý tebe chýba. Referenčný bod môže byť napríklad začiatok času, čo sa na osciloskope veľmi ťažko definuje, alebo napríklad referenčný periodický signál. Potom povedzme povieš, že priechod referenčného signálu nulou bude znamenať nula stupňov fáze.

To, čo ty potrebuješ vedieť, je nasledovné: do modulátora pošleš povedzme 19kHz pilotný signál a 1kHz do iba jedného kanála. Na výstupe zo stereodekodéra si pozrieš, či ti stereodekodér skutočne takto "rozseká" tvoj stereo signál do jedného a druhého kanála.
Na pochopenie činnosti stereodekodéra doporučujem knižku Mack, Kryška : příjem stereofónniho rozhlasu.
Ináč, pre pochopenie stačí i rozpitvať starý diódový stereodekodér TSD-3A, ktorý sa montoval do elektrónkových prijímačov.

Ivan
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Mek » 04 Sep 2019, 20:32

Princip stereo vysielania som si cez leto trochu nastudoval z knizky Stavime VKV prijimace, kde tomu bola venovana cela kapitola. Pochopil som, ze fazova charakteristika musi byt co najlinearnejsia.
To, čo ty potrebuješ vedieť, je nasledovné: do modulátora pošleš povedzme 19kHz pilotný signál a 1kHz do iba jedného kanála. Na výstupe zo stereodekodéra si pozrieš, či ti stereodekodér skutočne takto "rozseká" tvoj stereo signál do jedného a druhého kanála.
Takto som si to dnes zapojil a odmeral. Do generatora som pustil vystup zo stereokodera, do ktoreho som pustil z mobilu 1 kHz staly ton, ale iba do jedneho kanalu, druhy ostal nezapojeny.
Do dvoch kanalov osciloskopu som zapojil lavy a pravy vystup zo stereodekodera. Vyzeralo to takto.
SDS00003.png
Frekvencia nebola uplne konstantna, trochu to poskakovalo. Video tu.
Potom som oba kanaly odpojil a do kanalu 1 zapojil vystup NF_OUT (teda este pred stereodekoderom). Vyzeralo to takto
SDS00004.png
Opat to trochu poskakovalo. Video tu.
Bohuzial sa mi nepodarilo donutit stereodekoder, aby naozaj isiel v rezime stereo, teda aby zasvietila indikacna LED. Pritom som mal vsetko zapojene a nastavene spravne. Na debugovacom vystupe A290D bolo presne 19 kHz, tak ako malo byt (dostavil som potakom), a stereokoder tiez daval presne 19 kHz pilotny signal. Uroven pilotneho signalu som nastavil na maximum, pricom ked som prislusnym potakom pohyboval, menila sa "zubatost" sinusoviek na osciloskope. Ten VF generator co mam je Zopan PG20 a podla dokumentacie zvlada externu modulaciu len do 20 kHz. Tych 19 je asi tak na hrane, pravdepodobne je tam utlm a preto stereodekoder nezapol rezim stereo. Naviac vo vyslednom signale asi chyba suctova zlozka L+P, lebo ta ma byt frekvencne este vyssie. Myslim, ze tu som nahraty...
Co mam skusit dalej?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Mek » 05 Sep 2019, 20:52

Kedze VF generator nepreniesol pilotny signal 19 kHz, skusil som to inac. Zapojil som cely prijimac tak ako ma byt, a do PC do vystupu zvukovej karty som zapojil stereo FM transmitter. Pustil som 1kHz signal iba do laveho kanala. Tu su merania.
1) na vystupe NF_OUT
SDS00001.png
Zubata sinusovka, podla ocakavania. Avsak "zuby" cestovali dolava. To bude asi ten 19 kHz pilotny signal. Bohuzial by to mohlo znamenat, ze fazovy posun nie je konstantny ale sa v case meni :?: :roll:
Video som nahral sem.
2) Na vystupe zo stereodekodera. Oba kanaly som zapojil do dvoch kanalov osciloskopu, preto su na obrazku dve farby. Takto mi to ukazal oscik po nastaveni "Auto setup", casova zakladna 50us/div
SDS00002.png
Zda sa, ze prepinanie kanalov funguje dobre, je tam chvilku jeden kanal a chvilku druhy. Ale zaraza ma neustale preblikavanie signalu, tipujem ze to bude problem. Video je tu. Bohuzial mobil nevie dobre natocit farby, preto su oba signaly rovnako biele :roll: Ale z obrazku hore je zjavne, ako to ma vyzerat.
3) To iste ako 2), iba s casovou zakladnou 200us/div. To uz vyzera lepsie, a tiez vkuse preblikavalo.
SDS00003.png
Video tu.
Neviem, co z tychto merani vyplyva. Snad len, ze nieco nie je v poriadku, ale co?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Mek » 10 Nov 2019, 10:52

Dnes som skusil postavit iny prijimac, ale namiesto TBA120T som pouzil TBA120U. Rovnaky problem. Nahodou som zistil, ze ked odstranim kondenzator deemfazy 15n na vystupe TBA, stereo funguje, ale na vystupe stereodekoderu v oboch kanaloch sa objavi pocutelny sum. Ked potocim potenciometrom na stereodekoderi a tym rozladim jeho PLL, prepne sa do mono rezimu a sum zmizne (ale samozrejme zmizne aj stereo efekt). Chyba nie je v stereodekoderi, vyskusal som dva rozne stereodekodery s roznymi IC a efekt je uplne rovnaky. Co s tym?
Prílohy
Capture.JPG
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Atlan » 10 Nov 2019, 12:05

Ten keramicky filter ma aku sirku pasma?
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Mek » 10 Nov 2019, 13:05

280 kHz. Je to tento.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

OK1IN
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 28 Okt 2019, 21:42
Bydlisko: Slaný
Vek: 63
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa OK1IN » 10 Nov 2019, 13:21

Čistý signál v monu a šum ve stereu je většinou problém síly signálu na vstupu. Jinak to nemá proč šumět...
0
Petr, OK1IN
http://www.ok1in.cz
Automatizace, pohony, telemetrie

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa Mek » 10 Nov 2019, 15:50

Asi mas pravdu. Niektore stanice maju ten sum vacsi, niektore mensi.
Potreboval by som teda zosilnit 10,7 MHz medzifrekvenciu (medzi filtrom a TBA120). Vyskusal som dve zapojenia s J310, a namiesto zosilnenia zoslabovali. Ocenim pripadne napady :)
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

mirec135
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 14 Sep 2007, 00:00

Re: VKV stereodekoder

Príspevok od používateľa mirec135 » 28 Nov 2019, 17:21

Medzi filter 10,7MHz a vstúp IO treba predzosilňovač na jednom tranzistore. Ja som tam tuším dal KF173 alebo ekvivalent. Bolo to dávno.
0

Napísať odpoveď