Cas vysielania na 433MHz

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

epto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 09 Nov 2012, 16:23
Bydlisko: Seňa

Cas vysielania na 433MHz

Príspevok od používateľa epto » 01 Mar 2020, 20:38

Zdravim,
prenasam nejake namerane data zo senzorov na f433MHz.
co som sa zatial docital o radiovel prevadzke/poriadku na tomto posme, plati ze:
suvisly vysielaci interval: max 5 sekund.
za 10 minut maximalne 3 suvisle vysielania po 5 sekund.
celkovy vysielaci cas za 24h je max 15 minut.

Prenasam cca 10 bajtov, vysielaci cas je cca 47ms, pre istotu zaokruhlime na 100ms.

Teoreticky ak mam 15 minut tak mam cas na 9000 vysielani (15*60/0.1)
24h ma 86400 sekund / 9000 = 9.6 sekund

Mozem teda vysielat moje udaje kazdych 10 sekund?
Alebo su to maximalne 3 vysielania / 10 minut bez ohladu na to ze vysielam iba 0.1 sekundy?
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Cas vysielania na 433MHz

Príspevok od používateľa zipaj » 02 Mar 2020, 01:49

a kto to skontroluje? Nalaď si vysielačku na 433,920MHz (presná frekvencia týchto modulov) a zistíš že tam beží väčšina DO od áut, meteostanice s rádiovou vonkajšou jednotkou, alarmy atď, okolo obeda sa tam niečo v kuse ozýva (hlavne väčšie mestá). Výkon tam máš iba 5mW čo nie je veľa, skôr by som sa obával rušenia od DO alebo ak nejaký rádioamatér vysiela blízko tejto frekvencie. Frekvencia 433,920MHz leží v amatérskom pásme a amatérske vysielanie tu má prednosť s výkonom podľa triedy do 100 alebo 300W. Selektivita modulov - prijímačov nie je extra dobrá a ľahko sa zahltia blízkym signálom.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

epto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 09 Nov 2012, 16:23
Bydlisko: Seňa

Re: Cas vysielania na 433MHz

Príspevok od používateľa epto » 02 Mar 2020, 10:06

No, bude to cca 3km od vojenskeho letiska tak pre istotu nechcem nijako vybocovat z predpisanych parametrov.
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Cas vysielania na 433MHz

Príspevok od používateľa datam » 02 Mar 2020, 13:05

Takto základ je dostať sa do duty cyklu pod 10% (viz ERC-REC 70-03). Jednotlivé vysielanie nesmie prekročiť 5 sekúnd čo nie je tvoj prípad. Ak by si aj vysielal 47mS z 1000mS (teda by si prenášal dáta každú sekundu) tak si pod 10% len si daj pozor lebo modul môže vysielať nejaký čas pred ale aj po samotnom prenose a treba brať tento reálny údaj.

Rušenie ako písal zipaj bude iný problém a ak to dobre zrátam tak aj pri nesprávnom prenose v pohode stíhaš opakovať prenos lebo vyhodnotenie sa robí až v hodinovom cykle.

Reálne to nekontroluje nikto. Ale na druhú stranu netreba si tam robiť bordel lebo keď nájdeš v okolí dvoch podobných bordelárov tak v prvom rade si budete hlavne navzájom škodiť. A ak nieto bude chcieť tak nie je problém takéto zariadenie zamerať a zvesiť mu ho :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Cas vysielania na 433MHz

Príspevok od používateľa zipaj » 02 Mar 2020, 16:15

problém zamerať takéto zariadenie je veľký (krátky čas vysielania, veľké rušenie od iných vysielačov), rušenie leteckej prevádzky nehrozí, harmonické sú vždy vyššie ako je základná frekvencia a tie moduly kmitajú s rezonátorom priamo na 433,920MHz, opakovanie prenosu aj 3x s nejakým časovým odstupom a porovnanie či sa aspoň 2x zhoduje vysielaná informácia je nutnosť.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

epto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 09 Nov 2012, 16:23
Bydlisko: Seňa

Re: Cas vysielania na 433MHz

Príspevok od používateľa epto » 02 Mar 2020, 18:42

Pouzivam SX1278, da sa sw nastavit vysielacia frekvencia, pouzite modulacie a dalsie parametre. Ak by ma nieco rusilo, pravdepodobne budem vediet nastavit parametre tak, aby som sa mu vyhol.
Modul ma implementovanu CRC kontrolu, robim ju aj na urovni sw, cize viem odlisit dobre/zle data. KOmunikacia samotna je jednosmerna, nepotvrdzujem prijatie. Na inom mieste mi bezia rovnake moduly, tam prenasam raz za 5 minut a zly prenos je tak 1-2x za 24 hodin.
Cas vysielanie meram na urovni sw od funkcie pre zahajenie vysielania az po ukoncenie a to je tych 47ms. Pre realny cas vysielania, to musim zobrat do roboty na spektrak a uvidim. Ale o moc dlhsie to nemoze byt.
Dakujem za postrehy a rady.
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Cas vysielania na 433MHz

Príspevok od používateľa Victorio » 03 Mar 2020, 12:42

Mám !Max cube gateway, pre smart riadenie termostatických hlavíc resp. vykurovania.
Ide to na 868.3MHz, a ak dobre pamätám, je tam limit za 1 hodinu max 1 minúta vysielania. Ak to systém prekročí, tak sa gateway zablokuje a povolí ďalšiu komunikáciu až po hodine.
Mal som s tým problém hlavne pri prvotnej konfigurácii, pretože som 1 minútový limit prekročil rýchlo, pre nakonfigurovanie 10 zariadení to bol problém a na nervy !
Druhá vec je že je to veľmi nespoľahlivý spôsob ovládania, termostatické hlavice často vypadávajú,tj. strácajú komunikáciu, a nevedia sa automaticky pripojiť, musím preto pomerne často gateway vypnúť a zapnúť aby sa to reštartovalo.
Dokonca som skúsil vymeniť anténku namiesto vnútornej (asi 10 cm drôtik) dal presne podľa frekvencie ale bez úspechu.

Problém je že na tejto aj 433MHz komunikuje strašne veľa zariadení, a neviem, či aj to že 868.3 nejak v harmonických frekvenciách nemá interferencie so zariadeniami na 433.

Ja mám hlavný problém v tom, že systém po výpadku komunikácie nevie túto obnoviť takže pri vývoji vlastného zariadenia by som sa zameral hlavne na toto. Teda ak dôjde ku nejakej kolízii na rovnakej frekvencii, aby sa systém pokúsil o komunikáciu opakovane, spätná väzba tak isto musí byť.

Ono je to super, že netreba ťahať káble, ale čím ďalej tak je to nespoľahlivejšie, ako napr. aj Wifi.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Cas vysielania na 433MHz

Príspevok od používateľa breta1 » 03 Mar 2020, 13:41

Nešlo by místo 433/866 MHz použít pro tyto přenosy hotové moduly WIFI nebo BLUETOOTH?
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Cas vysielania na 433MHz

Príspevok od používateľa Victorio » 03 Mar 2020, 13:57

v mojom prípade nie, lebo je to zostava gateway, termostatické hlavice, termostat, okenné čidlá, prepínač EKO/AUTO...
a fakt neviem, prečo to tak riešili, možno ide o zastaralé riešenie, a výrobca má kopec súčiastok, tak tomu dal peknú kockatú krabičku a nie práve ľudovú cenu. Jedna termostatická hlavica stála asi 36€ a !Max Cube gateway asi okolo 100€ dokopy všetko vyše 360€ !
možno wifi riešenie je viac rizikové čo sa týka nabúrania do systému, to fakt neviem, fakt je že je to nespoľahlivé !
0

epto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 09 Nov 2012, 16:23
Bydlisko: Seňa

Re: Cas vysielania na 433MHz

Príspevok od používateľa epto » 03 Mar 2020, 14:29

Wifi riesenie by bolo viac zarusene, predsa len vsade je plno WiFi sieti a neustale prebiehaju prenosy. Sice to je osetrene a paket sa doruci avsak dosah by kvoli ruseniu nemusel stacit. U mna to pojde tak cez dve steny na vzdialenost ca 20m, preto potrebujem dosah, co 433Mhz zvladne ale WiFi nie. Ak treba este ktomu bateriove napajanie, WiFi nie je moc vhodne a BT ma maly dosah.
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Cas vysielania na 433MHz

Príspevok od používateľa Victorio » 03 Mar 2020, 15:06

no mne na tých 868Mhz prenos vypadáva aj pri menej ako 5m vzdialenosti a max 1 tehlová stena. vysielač som umiestnil v strede domu ale ani to nepomohlo.
tak buď je problém s rušením, malou citlivosťou modulov v termostatických batériách, alebo fakt neviem prečo.
ak by to bola jednosmerná komunikácia tak dám výkonnejší koncový stupeň do gateway, ale je obojsmerná a do modulov v hlaviciach neviem zasahovať. Možno by stačilo ku anténkam v nich pripojiť dlhší káblik a pomohlo by to.
Problém je v tom, že sa to ani poriadne nedá zmerať, aké signály z toho lezú, lebo po pár sekvenciách sa to na hodinu zablokuje,
preto celkovo takéto bezdrôtové riešenia sa nehodia na riadenie dôležitých zariadení. možno by pomohlo nahodiť lepší software do riadiacej jednotky ale to neviem.
0

Napísať odpoveď