Hmota N01, N02...?

Chcete pomocť v oblasti VF techniky?

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Hmota N01, N02...?

Príspevok od používateľa Mek » 02 Apr 2020, 22:37

Dajme tomu, ze by som si chcel postavit vstupnu jednotku FM podla Electus 97, str. 52.
Autor pise v clanku, ze pouzil cievky z TV, tie mam. Lenze pise aj, ze jadra maju byt hmoty N01 alebo N02. Ako poznam, ktoru hmotu maju tie moje cievky? Farebne znacene nijako nie su, je to klasicky sedy ferit (asi). Vyzeraju tak, ako na tretej fotke dole, co je fotka hotoveho vyrobku autora clanku - plechovy kvadrik. Jadra N01 a N02 sa tiez nikde nedaju kupit. Tak preco namiesto uvedenia indukcnosti a Q pouzivali autori v tom case taketo hlupe oznacenie, ktore uz o par rokov je k nicomu? Respektive, co to znamena, hmota N01, N02, a ako ich rozoznat?
Prílohy
1.JPG
2.JPG
3.JPG
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
servisman
Power user
Power user
Príspevky: 1763
Dátum registrácie: 15 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: skoro PN

Re: Hmota N01, N02...?

Príspevok od používateľa servisman » 03 Apr 2020, 00:06

1
Obrázok 1
Nič sa nedeje náhodne!

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Hmota N01, N02...?

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 03 Apr 2020, 08:00

MEK: to nie je hlupe oznacenie, v tom case to bola norma, ktoru pouzival Pramet Sumperk. Len si sa o par rokov neskor narodil, tak prosim nenadavaj na nieco, co fungovalo. Troska pokory voci ludom so slusnym vzdelanim, ktori to pre ceskoslovensko robili by sa patrilo.

K tym jadram: tie materialy N01 a N02 sa len velmi malo lisia od seba, hlavnym rozdielom je pociatocna permeabilita. N01 ma vacsi obsah plniva voci feritu, cim jeho pociatocna permeabilita na jednotku objemu je nizsia, ako pri N02. Je preto vhodnejsi pre cievky s nizsimi hodnotami indukcnosti, t.j. pre ladene obvody na vyssie frekvencie. Navyse vacsie zastupenie plniva s nizkou permeabilitou ciastocne redukuje hysterezne straty vo ferite, takze s tymto jadrom by si teoreticky mal dosiahnut vyssie Q. Avsak toto pre taketo radijka nie je kriticke.

Inac, zhodou okolnosti som to radio staval. Jadra mozes v principe pouzit vytiahnute z TV obvodov obrazovej a zvukovej medzifrekvencie. Obrazova MF a vstupne tunery pouzivali N01, ako som pisal vyssie, zvukova MF N02.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Hmota N01, N02...?

Príspevok od používateľa Mek » 03 Apr 2020, 17:03

Dik Ivan, pomohol si mi. Zial, pri poslednom rozoberani TV Orava som vytiahnute cievky pomiesal, tak teraz neviem, ktore su z obrazovej a ktore zo zvukovej MF. Tie s hmotou N01 mam, vytiahnute z OMF, nedaju sa s nicim zamenit, lebo nemaju kryt ani vinutie (su to len kostricky, vinutie bolo plosnou cievkou na plosaku). Dobry matros pre cievky L1, L2, L3, su to presne tie co odporuca autor. Mna zmiatlo, ze sa casto pise ze N01 je cervena, a ja som take oznacenie nikde nevidel. Tie ostatne cievky s krytom co maju byt N02 tam teda dam take, co mi pridu pod ruku, kedze nemam ako spoznat aka je to hmota.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

maher
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 593
Dátum registrácie: 10 Sep 2008, 00:00

Re: Hmota N01, N02...?

Príspevok od používateľa maher » 03 Apr 2020, 17:31

žlté jadrá sú akej hmoty?
Prílohy
jadra.jpg
0

solec
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 12 Máj 2016, 14:41
Bydlisko: Prešov

Re: Hmota N01, N02...?

Príspevok od používateľa solec » 03 Apr 2020, 18:27

nie je to N1?
modré boli myslím N05, tmavočervené N01? zelené N02?
0

OK1IN
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 28 Okt 2019, 21:42
Bydlisko: Slaný
Vek: 63
Kontaktovať používateľa:

Re: Hmota N01, N02...?

Príspevok od používateľa OK1IN » 03 Apr 2020, 20:25

maher napísal:žlté jadrá sú akej hmoty?
:axe: Proč to sem ten servisman dával, když to stejně nikdo nečte? :pain:
0
Petr, OK1IN
http://www.ok1in.cz
Automatizace, pohony, telemetrie

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Hmota N01, N02...?

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 03 Apr 2020, 21:14

tie hmoty sa dajú odlíšiť nasledovne: pre jadierka rovnakých rozmerov potrebuješ aspoň jednu farbu známu, potom jadierka pomeriaš v tej istej cievke a porovnáš indukčnosť.
0

solec
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 12 Máj 2016, 14:41
Bydlisko: Prešov

Re: Hmota N01, N02...?

Príspevok od používateľa solec » 03 Apr 2020, 21:36

OK1IN napísal:
maher napísal:žlté jadrá sú akej hmoty?
:axe: Proč to sem ten servisman dával, když to stejně nikdo nečte? :pain:
nepatrí to sem sri - to cw na kole nemá chybu hi, len key dajak nevidím
- späť - už som ho našiel
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Hmota N01, N02...?

Príspevok od používateľa Mek » 07 Apr 2020, 21:57

Nejdem zakladat novu temu, napisem to sem...
Poskladal som si z toho zapojenia iba vstupnu jednotku (Electus97 str. 52 Miroslav Drozda - Prijimac VKV). Vsetko podla navodu, s nahradou zastaralych suciastok za dnesne alternativy. Cievky L1-L3 bez krytov z OMF TV, a L4 s krytom tiez z TV Orava. Prikladam schemu, kde je napisane, ake suciastky som pouzil namiesto uvedenych. Cervene ciary urcuju miesta, kde sa moja konstrukcia konci. Ladiace napatie som docasne ziskal zo stabilizatora 78L33 a cele zapojenie napajam 6V.
sch.PNG
Problem je v tom, ze mi nefunguje zmiesavanie. Funkcnost zapojenia testujem pomocou SDR prijimaca. Pripojil som SDR na vystup T2, medzi R8 a L4 a mam zopar "stanic", su silne, ale nie su na 6,5 MHz, ale okolo 4,3 MHz, su to zmiesane aj 3-4 stanice hrajuce zaroven (a vsetky rovnako cisto a rovnako hlasno), a ich poloha sa so zmenou ladiaceho napatia (ladenim) nemeni, iba ich intenzita sa meni, a to tak ze od polky ladenia dole zmiznu uplne. To je blbe, lebo s ladenim by sa mali stanice pohybovat dolava/doprava.
Ukazka 4,3 MHz:
4,3M.PNG
Ukazka 6,5 MHz:
6,5M.PNG
Oscilator mi funguje dobre. Akurat som paralelne k C12 musel dat kondik 39p, lebo bez neho oscilator kmital niekde okolo 150 MHz. S tymto kondikom kmita na 115 MHz, ako treba a ako je uvedene v navode. Ukazka zo vstupu T2 z oscilatora:
osc.PNG
Signal na vstupe T2 je OK, je zosilneny (vstupny zosilnovac teda funguje dobre) a L1 a L2 som naladil na maximalny signal podla SDR. Ukazka zo vstupu T2 signalu:
sig.PNG
No a na vystupe T2 ako som pisal vyssie, zopar pomiesanych stanic na kope, ktore sa s ladenim vobec nehybu. Co som skusil:
- kontrola plosaku na nechcene prepoje - ziadne nie su
- premerat varikapy na diode teste - vsetky OK
- premerat rezistory M1 pri varikapoch - vsetky OK
- vymenit T2 - nepomohlo
Samozrejme pred osadenim som kazdu suciastku premeral a len ak boli OK, osadil.
Fotky plosaku:
IMG_20200407_215139.jpg
IMG_20200407_215219.jpg
Som v koncoch. Je naozaj chyba v zmiesavani, ako predpokladam? Co s tym?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Michal02
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 14 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Dunajská Streda
Vek: 64

Re: Hmota N01, N02...?

Príspevok od používateľa Michal02 » 07 Apr 2020, 22:18

A tie varikapy sú polarizované správne, myslím ich katódy k odporom M1 na plošáku ?
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Hmota N01, N02...?

Príspevok od používateľa Mek » 07 Apr 2020, 22:31

Jasne, na orientaciu suciastok som si daval pozor, aj som po osadeni este skontroloval. Aj tranzistory su orientovane spravne.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Michal02
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 14 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Dunajská Streda
Vek: 64

Re: Hmota N01, N02...?

Príspevok od používateľa Michal02 » 07 Apr 2020, 23:06

Snáď by som ešte znova preveril zelené odpory ak sú TR191, tie majú vývody pájkované do telesa a prehrevom a pnutím môže vzniknúť studený spoj či nedefinovateľný prechodový odpor.
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Hmota N01, N02...?

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 08 Apr 2020, 08:19

Podľa obrázka, ktorý si priložil ten oscilátor nevyzerá, že by dobre pracoval.
Pozri si na šírku jeho oscilačnej krivky a zistíš, prečo sa ti tam miešajú viaceré stanice.
Pokiaľ ten oscilátor generuje pekný sínusový kmitočet, mal by si tam mať ostrý pík a nie také široké pole.Tento vyzerá, že ti zakmitáva v nejakom relaxačnom móde.
C12 by nemal byť taký vysoký, jeho zväčšenie práve môže viesť k superreakčným osciláciám. Treba dodržať jeho hodnotu a radšej sa pozri na súčiastky okolo cievky, či sú správne pripojené a či máš správny počet závitov.
Taktiež si skontroluj ten 470pF kondenzátor tvoriaci VF cestu pre varikap, či skutočne má takú hodnotu.
Skontroluj si, či tranzistor má správny pracovný bod a či nie je náhodou otočený emitor a kolektor.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Hmota N01, N02...?

Príspevok od používateľa Mek » 08 Apr 2020, 20:49

OK, upriamil som teda pozornost na oscilator. Ten pridany 39p kondik som vyhodil. Zapojenie oscilatora som skontroloval na plosaku podla schemy, vsetko sedelo. Ten 470p kondik tolko mal (preto som ho tam aj osadil), ale ani jeho vymena za druhy nepomohla. Zelene odpory som premeral a boli OK. Uz sa mi v tomto zapojeni stalo, ze ten 10R odpor co tam je, po osadeni mal zrazu 0R, tak som pomeral aj po osadeni...
Cievka vyzera byt OK, ale nevysla mi presne podla obrazku. Na obrazku nie je nakreslena odbocka, a krajne vyvody su na plosaku navrhnute do opacnych stran a nie na jednu stranu ako je nakreslene v nakrese. No myslim, ze toto nema vplyv. Pocet zavitov som dodrzal. Tiez som prepajkoval vsetky spoje, keby nejaky studenak... ale nepomohlo. Vymenil som aj T3 za iny, fungl novy, prekontroloval pinout na AVR testeri, sedi s datasheetom a je osadeny spravne.
Ivan, tvar toho peaku sa nemeni aj ked tam ten 39p kondik nie je. Iba su oscilacie o par desiatok MHz vyssie. Konkretne na 162 MHz (pri max. ladiacom napati):
162m.PNG
Vzdy sa este naboku nachadzaju nejake mensie kopie toho oscilacneho signalu, je to vidno aj na tom obrazku hore. Ked to oscilovalo na 115 MHz (s tym 39p kondikom) tak tam tieto kopie neboli.
A pri min. ladiacom napati su oscilacie okolo 129 MHz:
129m.PNG
Divne su tu dve veci - jedna, ze ten peak je sirsi. Druha, ze rozsah ladenia je 33 MHz, co je prilis vela, malo by to byt nejak okolo 108 - 88 = 20 MHz. Mozno sa z toho da nieco usudzovat...?
Ivan, dalej pises, ze mam skontrolovat pracovny bod tranzistora. Len neviem ako, nikdy som to nerobil (a nemam vystudovane elektro), poradis co presne mam spravit?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Hmota N01, N02...?

Príspevok od používateľa fractal » 08 Apr 2020, 21:36

Raz som to stiahol zo stranky ceskeho radioamatera OK1CJB, ale uz to tam nema. Dufam, ze nebude problem ak to zverejnim tu.
Pramet N.png
Pramet H1.png
Pramet H2.png
0
...live to fight another day...

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Hmota N01, N02...?

Príspevok od používateľa Mek » 12 Apr 2020, 13:34

Dnes mi to nedalo a opat som cosi poskusal, a tentokrat poslusne hlasim uspech.
Vystup z oscilatora som napojil na citac a ten ukazal cca 65 MHz. Takze s tymi 150 MHz som bol dost mimo. Jadrom L3 som oscilator doladil na 115 MHz (RF Gain v SDR som musel dat na nulu, inak som tam mal kopu bordelu okolo):
115m-0db.PNG
a od tohto momentu sa to uz aj za zmiesavacom spravalo korektne. Avsak za L4 bol signal velmi slaby. Tak som este skusmo na breadboarde dobudoval dalsie dva tranzistory az po keramicky filter a za nim to uz vyzeralo dobre, stanice silne, dokonca aj slabsie stanice som chytil, kde ine tunery uz maju problem. Tak dik vsetkym za ochotu pomoct.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Hmota N01, N02...?

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 12 Apr 2020, 14:34

gratulujem k úspešnému dokončeniu.
p.s.
To, čo si videl na tých 150 MHz, to bol typický zrkadlový signál spôsobený vzorkovaním- aliasing. Ponaučenie: never všetkému, čo vidíš :) Býva to zaťažené voľbou meracieho prístroja / metódy.
0

Napísať odpoveď